Φροντίδα Αρσενικό κοκατίλ που μας τσιμπάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Evou88
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Evou88

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2022
Μηνύματα
57
Πόλη
ATHENS
Καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους!
Θέλω να αναφέρω ένα θέμα το οποίο έχω αναφέρει ξανά και δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα.
Έχω δύο κοκατιλ,το θηλυκό είναι 11 μηνων και ο αρσενικός 9.Δεν τον θέλει η θηλυκιά καθόλου,δεν τσακώνονται πολύ όμως ευτυχώς,κυρίως διώχνει το ένα το άλλο με το ράμφος.Ο αρσενικός,τον έχω από 2 μηνών,ήταν αρχικά κολλημένο επάνω μου.Μετα άρχισε το "καμάκι" στην θηλυκιά και είναι 2 μήνες περίπου τώρα που τον έχω χάσει τελείως.Τα βγάζω κάθε μέρα από το κλουβί για πτήσεις,κάποιες φορές έρχεται για φιλάκι,μετά με τσιμπάει βέβαια,άλλες φορές είναι πιο απόμακρος και όλο ακολουθεί το κορίτσι.Αλλες φορές μου επιτίθεται εναέρια,μου έχει ματώσει την μύτη και άλλα τέτοια,ούτε στο κλουβί δεν μπορώ να τον βάλω πια.πεειμενω να πεινάσει για να μπει.Θα αλλαξει ποτέ αυτό; Δυστυχώς είμαι αρκετά οριακά να τον δώσω γιατί δυσκολεύει και την θηλυκιά στην καθημερινότητα της
Έχω δοκιμάσει να ρίξω τις ορμόνες με πιο πολύ σκοτάδι κλπ.
Κάποιες φορές είναι λίγο πιο ήσυχος και άλλες θηρίο.
Όσο είναι λοιπόν με το θηλυκό θα είναι έτσι θεωρείται;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@Evou88
Καλημέρα και χρόνια πολλά
Είναι κάτι που συμβαίνει στα αρσενικά cockatiel, μεγαλώνοντας στον ίδιο χώρο με ένα θηλυκό.
Με δαγκώματα και φωνές προσπαθεί να διώξει τους ανεπιθύμητους εισβολείς μακριά, από τον χώρο, και την θηλυκιά που προστατεύει.
Όσο βρίσκεται μαζί με το θηλυκό η συμπεριφορά του πάνω κάτω αυτή θα είναι.
Εφόσον και η σχέση τους όπως γράφεις δεν είναι και η καλύτερη, θα μπορούσες να τα βάλεις χωριστά.
Ίσως μ'αυτό το τρόπο του φύγει η επιθετική και κτητική συμπεριφορά που έχει.
 
Back
Top