Φροντίδα Πήρα χθες ένα αρσενικό κοκατίλ

@meniam η τροφή του είναι συσκευασμένη. Όσο για τα παιχνίδια δεν ήξερα ποτε να πάρω ώστε να μην του έρθουν όλα μαζί (αλλαγή περιβάλλοντος, νέο κλουβί κλπ..) επίσκεψη θα παρω να κλείσω αύριο κιόλας.. Και πάλι σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!!
[automerge]1664096356[/automerge]
@meniam ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.. Εγώ είμαι μουσικός και στο δωμάτιο που είναι το πουλί παίζω βιολί. Μήπως να πήγαινα κάπου αλλού ώστε να μην τρομάζει για αρχή; ή να κάτσω στο ίδιο μέρος για να με συνηθίζει και να έχει συντροφιά;
 
Σχετικά με τους πτηνίατρους:
Για κατάλληλα και μη κλουβιά:
Για ασφαλή και μη φρούτα, λαχανικά και καρπούς:
Για ασφαλή και μη ξύλα για πατήθρες και παιχνίδια:
Σχετικά με τα κοκατίλ:
Ελπίζω να βοηθήσουν :)
 
καλως ηρθες Μαριλενα! επειδη μολις χθες πηρες το κλουβι, ζητα του αυριο να σου το αλλαξει. στα περισσοτερα πετ σοπ θελουν να πουλησουν απλα ,χωρις να νοιαζονται για το τι θα απογινει μετα το πουλι.
 
@meniam η τροφή του είναι συσκευασμένη. Όσο για τα παιχνίδια δεν ήξερα ποτε να πάρω ώστε να μην του έρθουν όλα μαζί (αλλαγή περιβάλλοντος, νέο κλουβί κλπ..) επίσκεψη θα παρω να κλείσω αύριο κιόλας.. Και πάλι σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!!
[automerge]1664096356[/automerge]
@meniam ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.. Εγώ είμαι μουσικός και στο δωμάτιο που είναι το πουλί παίζω βιολί. Μήπως να πήγαινα κάπου αλλού ώστε να μην τρομάζει για αρχή; ή να κάτσω στο ίδιο μέρος για να με συνηθίζει και να έχει συντροφιά;
Εγώ θα έλεγα να το αφήσεις εκεί που είναι και θα συνηθίσει το βιολί 🎻 δεν υπάρχει θέμα. Και εμένα η αδερφή μου παίζει βιολί και κανένα ζωάκι δεν έχει θέμα 😊, τα καναρίνια κελαηδανε, οι παπαγάλοι κάνουν και αυτοί τσιρ τσιρ και το κουνέλι κοιμάται 😂. Άσε μου υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να αρχίσει να υπογραφεί τις μελωδίες που παίζεις
[automerge]1664096746[/automerge]
* αντιγράφει*
 
@Marilena02 Να ξέρεις ότι τα cocktatiel και τα budgie είναι πουλιά που φοβούνται εύκολα, γι αυτό εάν παρατηρήσεις να φτερουγίζει μέσα στην άγρια νύχτα, μην τρομάξεις, πήγαινε κοντά του και μίλα του για λίγη ώρα. Από την δική μου εμπειρία, έχει συμβεί στο budgie μου 2 φορές.
 
@Niva99 ναι, θα συμφωνήσω απόλυτα. Σήμερα το πρωί έκανε ένα σεισμό μικρό μεν αλλά ο μπέμπης(Cookie🥰) το κατάλαβε κι έπαθε πανικό. Μαζί μ' αυτόν ξύπνησα κι εγώ και τον έβγαλα έξω στον ώμο μου...παρέα μέχρι να ηρεμήσει...με πολλά φιλάκια ❤️...
 
@Niva99 η αλήθεια είναι ότι με τον ύπνο δεν έχει θεματακια ακόμα τουλάχιστον.. Σήμερα είναι τριτη μέρα που το έχω και δοκίμασα να βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβί ώστε να αρχίσει να με συνηθίζει χωρίς να πάω να το ακουμπήσω εννοείται απλά να δω αν με φοβάται ακόμα και ήταν πολύ άνετος δεν θέλω να τον πιέζω. Απλα ακόμα δεν τον έχω δει να τρώει και αγχώνομαι. Βέβαια κάνει κανονικά κουτσουλιές και νομίζω ότι είναι και κανονικές.
 
@Marilena02 θα συνηθίσει σιγά σιγά 🥰...δώστου χώρο...και κράτα και μια λιχουδια στο χέρι σου πριν τον πλησιάσεις...για να καταλάβει ότι το τεράστιο χέρι που τον πλησιάζει έρχεται με φιλικές διαθέσεις...και αν φεύγει μην τον ζορίζεις....άλλη ώρα...και πάλι...βασικά να του μιλάς, να του μιλάς χαμηλόφωνα χωρίς να βάζεις το χέρι σου στο κλουβι. Να καταλάβει ότι θα είσαι το σπίτι του...Θα αρχίσει να έρχεται μόνο του..λίγο υπομονή..
 
@MariaSK σήμερα το πρωί έκανε και κάτι ήχους με το ράμφος του αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να ένιωθε σας το στέλνω να μου πείτε μπας και σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο
 

Συνημμένα

@Marilena02 Για την εκπαίδευση δες εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/ κι εδώ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία των κουτσουλιών?
Σίγουρα θα τρώει όταν εσύ δεν τον βλέπεις. Τα πουλιά όταν νιώθουν ανασφάλεια δεν τρώνε ούτε πίνουν νερό, διότι όταν σκύβουν γίνονται ευάλωτα στους θηρευτές. Βεβαιώσου ότι τουλάχιστον η μία πλευρά του κλουβιού ακουμπάει σε τοίχο, ώστε να μην έχει το νου του και στα 4 σημεία. Όταν νιώσει ασφάλεια θα αρχίσει να τρώει και να πίνει νερό κανονικότατα. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Επισης αυτός ο ήχος στο βίντεο είναι απόλυτα φυσιολογικός. Τον κάνουνε τα πουλιά όταν είναι χαλαρά, δεν έχουν στρες και άγχος.
 
@Ledagcc τέλεια θα τα δω σε ευχαριστώ!
[automerge]1664196750[/automerge]
@Niva99 η μία πλευρά Ακουμπάει στον τοίχο. Εντωμεταξύ θέλω να καθαρίσω το κλουβί από μέσα στα κάγκελα τα κάτω αλλά φοβάμαι μην βάλω το χέρι και τον τρομάξω..
 

Συνημμένα

  • 1664196633298595887376352732340.webp
    1664196633298595887376352732340.webp
    391,8 KB · Προβολές: 12
@MariaSK σήμερα το πρωί έκανε και κάτι ήχους με το ράμφος του αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να ένιωθε σας το στέλνω να μου πείτε μπας και σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο
Είναι φυσιολογικό. Σημαίνει πως χαλαρώνει είναι χαρούμενος και ευτυχισμένος. Είναι χαρακτηριστικός ήχος των κοκατίλ.
 
Back
Top