Αναπαραγωγή Αρχάρια ξαφνικά με έτοιμο ζευγάρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NassiaGr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παίζουν. Δεν είναι έτοιμα ακόμη.
 
Τους δίνεις νήμα και χρόνο. Συνεχίζεις να τους δίνεις αυγό, μια πολυβιταμίνη στο νερό, λαχανικά και περιμένεις.
 
Δεν έχει και τόση σημασία, δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές. Πρόσεξε να είναι κατάλληλη για μικρά πουλιά, να την αλλάζεις καθημερινά πλένοτας την ποτίστρα και να προσέξεις να μη χτυπά ο ήλιος την ποτίστρα.

Αν έχεις χρόνο και διάθεση, μπορείς να φτιάχνεις το αυγό τους αυγοτροφή και να προσθέτεις μέσα λιγο σουπιοκόκαλο σκόνη, ξυσμένη με ένα μαχαιράκι.
 
την αυγοτροφη την εκανα και τους την εχω βαλει ηδη... Βιταμινες αυριο το πρωι τωρα παω για δουλεια!

ευχαριστω για τις οδηγιες!
 
Ίσως δεν άρεσε στην κανάρα η κατασκευή της και την χάλασε για να φτιάξει άλλη. Εμένα μου το κάνουν συχνά. 😉
 
ολο το πρωι ελειπα τωρα που γυρισα η καναρα εχει φτιαξει την φωλια της! ... αντε να δουε θα ειναι του γουστου της τωρα; 😛
 
καλημερα να εχουμε ολοι ενα σουπερ σκ!

ετοιμη η φωλια μας... Πλεον αποφασισαμε οτι μας αρεσει.. χιχιχιχι

αποριες

εγω βαζω βιταμινες στο νερο μεχρι να δω το πρωτο αυγο η και μετα;

μολις δω αυγο σταματαω το σφιχτο αυγο την αυγοτροφη και τα λαχανικα - φρουτα; γιανα κατσει η καναρα στ φωλια; Σωστα εχω καταλαβει;

καλα σας εχω τρελανει ειναιτ ο μονο σιγουρο.. σορρυ παιδια! Πρωταρα!
 
μια ερωτηση: την πλαστικη σιτα στο μπαλκονι την βαζετε πανω απο τα καγκελα ε;ειδα σημερα στο μπαλκονι μια δεκαοχτουρα μαλλον μπηκε και δεν ηξερε πως να βγει απο την τεντα αλλα αγχωθηκα γιατι σε εκεινο το μπαλκονι θελω να βγαλω τα πουλια που προς το παρον τα εχω μεσα. Μπορω να κανω καποια κατασκευη που να ειναι εξω απο το κλουβι και να εχει σιτα;θα ειναι ασφαλη ετσι;
 
οχι το κλουβι θα ντυσεις με αυτο το πλαστικο η με σιτα... Οτι σε βολευει!
 
Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ από τους υπόλοιπους, θα ήθελα να σου πω ότι εφόσον τους δίνεις μιά καλή τροφή σπόρων και αυγό, μαζί με φρούτα και λίγη πρασινάδα (μαρούλι κλπ), δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι και σκευάσματα βιταμινών! Τόσα χρόνια, δεν έδωσα ποτέ βιταμίνες έξτρα στα πουλιά μου και ήδη μέχρι σήμερα, από τα μέσα Γενάρη, έχω 9 υγειή πουλάκια και περιμένω ακόμη 4! Η επιλογή βέβαια δική σου... Όσο για το μέρος που θα τα βάλεις, αν μπορείς άφησέ τα μέσα, που έχουν συνηθισει και σίγουρα έχει και περισσότερη ζέστη! Ο καιρός είναι άστατος ακόμη...
;)
 
δεν υπαρχει παρεξηγηση καλε! Καθε βοηθεια τουλαχιστον για μενα ειναι πολυτιμη! σε ευχαριστωωω
 
δεν υπαρχει παρεξηγηση καλε! Καθε βοηθεια τουλαχιστον για μενα ειναι πολυτιμη! σε ευχαριστωωω
Σ'ευχαριστώ... Εννούσα με την καλή έννοια. Ξέρεις, πάντα ο γραπτός λόγος είναι πρόβλημα! Και σαν team member σε άλλο φόρουμ, ξέρω καλά τι λέω!
Απλά αφήνω τη φύση να φροντίσει γι'αυτά, τα φοβάμαι τα φάρμακα κλπ. Και δεν έχει και τόση ποικιλία πίστεψέ με, εδώ στη Θεσ/νίκη! Τόσα pet shop, κάποια μεγάλα και άλλα μικρότερα, αλλά αν δεις τι γίνεται;!?! Τα περισσότερα έχουν άλλα αντί άλλων... Ας με συγχωρέσουν λοιπόν οι λοιποί φίλοι συμφορουμίτες, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου για τα σκευάσματα. Σίγουρα κάποια ή και όλα, μπορεί να βοηθούν με τον τρόπο τους. Είναι πάντα στη δική μας καλή διάθεση, αν θα δώσουμε κάτι στα πουλάκια μας ή όχι. Δόξα το Θεό, μέχρι τώρα όλα καλά... Άντε, με το καλό και τα πουλάκια σας! Θα τα αγαπήσεις χωρίς να το καταλάβεις, θα δεις.
:)
 
Ναι ο γραπτος λογος ειναι καπως ειδικά. Στα φορουμ αλλο λες αλλο καταλσβαινουν κλπ κλπ δεν παρεξηγω οσο αφορα τα πετ σοπ εχω κακια εμπειρια και απο της Αθήνας.. ασε... εχω κουνελι και ενυδρείο. Συν τα πουλια... Δυσκολα βρησκεις καπιιον που να ξερει... εδω απλα θελουν να σου πουλησουν και αυτο κακο ειναι.
 
Back
Top