Αναπαραγωγή Αρχάρια ξαφνικά με έτοιμο ζευγάρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NassiaGr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δυστυχώς έχω γνώση από Αθήνα :D, αλλά και γενικώς από τέτοιες καταστάσεις! Αν δεν αγαπάς αυτό που κάνεις, άστα!
 
καλημερα και καλη μεγαλη εβδομαδα σε ολους!

μαλλον εχουμε το πρωτο αυγο μας! ακομα δεν μπορω να σας το πω η καναρα ειναι μεσα στη φωλια και ο αρσενικος οταν πηγα να αλλαξω το νερο πηγε πανω απο την φωλια με ανοιχτα τα φτερα! Η καναρα δεν εχει κουνησει καθολου απο εκει τα παρακολουθω απο ενα παραθυρι που εχω διπλα στο κλουβι οτυς!
 
Μπράβο! Με το καλό λοιπόν! Εμείς σήμερα έχουμε το 1ο πουλάκι της 3ης γέννας. Από χθες έβλεπα τη θηλυκιά ανήσυχη και ανακάτευε μονίμως τα αυγά της... Ε, λοιπόν, με το που σηκώθηκα να κάνω ένα καφέ, βλέπω το νεοσσό με το κεφάλι ψηλά, να ζητάει φαγητό! Αυτό είναι το 10ο πουλάκι για φέτος...
:)
 
Σουπερ αντε και τα υπολοιπα αληθεια τι θα τα κανεις τοσα πουλια;
 
Άλλη ερώτηση; 😀 Ειλικρινά, ιδέα δεν έχω ακόμη! 1 θα δώσω στην πεθερά μου, μιας και η γυναίκα μου της είχε πάρει την καρδερίνα της! 😀 Αλλά ακόμη είναι νωρίς... Κάτσε να δούμε ποιος κελαηδάει πρώτα, γιατί πασχίζουν πολλά αλλά είδωμεν!
 
😀 ... Τοξερω ρε συ ψιλοπλακα κανω ... αλλα εχω σημερα στο μυαλο μου και ασχολουμε με τα ζωντανα να αλλαξω σκεψεις... χιχιχιχι

εφυγα παω δουλεια! Καλη μερα να εχουμε ολοι!
 
εχουμε πλεον 3 αυγουλακια! Και η καναρα μας σηκωθηκε λιγο το πρωι οπου μπορεσα και ειδα το 3ο αυγο και απο εκει και περα την ταιζει ο αρσενικος...
 
Άντε, με το καλό! Να τα δεις και πουλάκια!
Εμείς έχουμε ήδη 3 νεοσσούς... Έχει μείνει 1 ακόμη αυγό, το οποίο άργησε μάλλον λίγο!
:)
 
4 ayga kai αλλαζουν βαρδιες στη φωλια μαμα και μπαμπας! .. Πλακα εχει... σαν μωρο κανω ξερω ...
κι εγω καπως ετσι κανω! Απο μερα σε μερα περιμενουμε! Απο την προηγουμενη δευτερα κλωσσαει και την τεταρτη ηταν το τελευταιο της, αρα...
ααα επισης να ρωτησω κατι;υπαρχει περιπτωση να εχει ανυπομονησια ο αρσενικος;ολο προς τη φωλια πηγαινει, ολο μουρμουρανε μεταξυ τους,ξαναφευγει,ξαναπηγαινει λετε να αισθανεται οτι κοντευουν οι μερες;
 
Έτσι κάνουν... Είναι φυσιολογική αντίδραση! Αν είσαι κοντά, θα ακούσεις να "μιλάνε" μεταξύ τους με χαμηλά κελαηδήματα, σαν να λένε: "για πότε το βλέπεις;"... "ακόμη να ψηθούν τα αυγά" και τέτοια! 😀! :D
Αυτό δυστυχώς δεν το έχω σε video, αν και είχα πολλές τέτοιες στιγμές, ειδικά όταν έβγαινε η θηλυκιά να φάει και πήγαινε ο αρσενικός στη φωλιά να τα ζεσταίνει και καλά και τότε γυρνούσε η θηλυκιά κι άρχιζαν το παραμιλητό! Εϊχε πολύ πλάκα! Στο τέλος τον πετούσε έξω και αυτό ήταν...
 
ναι ναι! Οπως τα λες! Ο γιος μου κ η κορη μου κανουν και αυτοσχεδιους διαλογους! "αντε φερε κανενα σπορακι που πειναω" "ελα βγες θα κατσω εγω"και τετοια! Ακομη κ ο αντρας μου που οκ δε τρελαινοταν με την ιδεα των πουλιων τα εχει λατρεψει και ψαχνεται να δει πως θα κανουμε κλουβι και πως θα πρεπει να τα βαλουμε οταν γινουν πολλα! Γερα να βγουν πρωτα απ'ολα!
 
😀! τελικά κολλάς ε; 😀 τα πουλιά είναι κόλλημα, όπως για άλλους κάποια άλλα ζώα, ανάλογα με το χαρακτήρα του καθενός μας!
Άντε με το καλό και να ανεβάσετε φωτό αν μπορείτε!
 
Back
Top