Ασθένειες Ασθένειες παπαγάλων που προσβάλουν άλλα κατοικίδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bauhaus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bauhaus

PB New Member
Εγγραφή
5 Σεπ 2008
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καταρχήν, καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Αυτό είναι το πρώτο μου post και ζητώ συγνώμη, εκ των προτέρων, αν η ερώτηση μου
έχει απαντηθεί σε άλλο post.

Γενικά, με ό,τι κι αν έχω ασχοληθεί (σκύλους, ενυδρεία, αραχνοειδή, κλπ), πάντα έψαχνα
και μάθαινα όσα περισσότερα μπορούσα πριν ασχοληθώ με το αντικείμενο.

Εντελώς ξαφνικά, χθες το βράδυ, μπήκε στην ζωή μου ένα ζευγαράκι παπαγαλάκια.

Το μόνο που μου είπε το άτομο που μου τα έδωσε είναι ότι είναι ζευγάρι και πως
αγοράστηκαν από petshop γύρω στον Ιούνιο. Ούτε ηλικία, ούτε είδος..
(απ' ό,τι πληροφορίες βρήκα -internet- μέχρι τώρα, πρέπει να είναι Lovebirds).

Αυτό ήταν κάτι που με "έβγαλε -λίγο- απ'τα νερά μου" (διότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με πτηνά)
αλλά ως φιλόζωος, δεν μπορούσα να αφήσω χωρίς "σπίτι" αυτό το πολύ όμορφο ζευγαράκι. :)

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω (πριν "ξεκοκκαλίσω" το forum) είναι αν υπάρχουν ασθένειες
οι οποίες προσβάλλουν άλλα κατοικίδια, καθώς στο σπίτι μου έχω κι ένα Griffon-Caniche (ο οποίος
είναι γεράκος πια ☹ ).

Κινδυνεύει μόνο από όσες ασθένειες προσβάλλουν τον άνθρωπο ή πρέπει να φοβάμαι και για άλλες;

Αυτά γι' αρχή..

Συγνώμη αν σας κούρασα με την φλυαρία μου..

P.S.
Κάτι το οποίο με προβλημάτισε είναι πως κανένα από τα 2 δεν έχει δαχτυλίδι στο πόδι του..
Τί μπορεί να σημαίνει αυτό;
 
Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας αν και δεν εχω υποψη μου αν υπαρχει ασθενεια που να μεταδιδεται απο τα πουλια στους σκυλους. Ισως καποιος αλλος ξερει περισσοτερα!

Το οτι δεν εχει δαχτυλιδι σημαινει η οτι ειναι ελληνικης εκτροφης απο μη εγγεγραμμενο σε συλλογο εκτροφεα η οτι του το βγαλανε επειδη το ενοχλουσε. 😉

Περιμενουμε να τα δουμε και σε φωτο! :D
 
Είχα ακούσει για ασθένειες από τον σκύλο στα πουλιά ότι μπορεί να παίζει..Αλλά πριν αγχωθείς, ψάξε το..
 
Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Εγω τόσα χρόνια έχω τους παπαγάλους μου και δεν έχουν μεταδώσει τίποτα στο σκυλάκι μου. 🙂
 
Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Εγω τόσα χρόνια έχω τους παπαγάλους μου και δεν έχουν μεταδώσει τίποτα στο σκυλάκι μου. 🙂
Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο, αλλά επειδή κάπου το άκουσα, είπα να το αναφέρω.. Ούτε και σε εμένα έχει συμβεί που έχω σκύλο και παπαγάλους μαζί τίποτα..
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!
Μέσα στην εβδομάδα θα τα πάω στην κτηνίατρο που πηγαίνω και τον σκύλο μου για ένα προληπτικό έλεγχο..
Αν μάθω κάτι, θα το αναφέρω.
Όσο για φωτογραφίες, μια από αυτές τις μέρες θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάτι (όταν μπορέσω να αφιερώσω λίγο χρόνο για να στήσω τριποδάκι κλπ - μην τις βγάλω από κινητό..)
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

P.S.
Αν μπορεί κάποιος moderator, ας διορθώσει το ορθογραφικό που έχει ο τίτλος.
 
Back
Top