Αναπαραγωγή Θέλω να ζευγαρώσω τα δύο καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ήθελα επίσης να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό το θηλυκό ακόμα να κάνει πιο μεγάλες και πυχτες κουτσουλιές
΄Οσο έχει υποχρεωσεις στη φωλιά, ναι.
 
Σήμερα το μικρό αποφάσισε να βγεί από την φωλιά! Είναι 14 ημερών. Μικρουλι ακόμα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν ξέρω αν μπορεί να ανέβει πάλι στην φωλιά που είναι ψηλά. Μήπως να την έβαζα λίγο πιο χαμηλά για να μπορεί να μπαινοβγαίνει πιο εύκολα;
 
Αν χρειαστεί θα ανέβει πιστεύω. Το πολύ - πολύ για να βοηθήσεις να βάλεις κάποια πατήθρα ενδιάμεσα σε ύψος ώστε να τη χρησιμοποιήσει σαν σκαλοπάτι.
 
Χθες πρόσεξα ότι ήταν η πρώτη μέρα που το μικρό δεν ήταν στην φωλιά παρόλα αυτά η θηλυκιά καθόταν εκεί έτσι σήμερα έλεγξα την φωλιά και έχει δύο αυγά μέσα. Τα έβγαλα και τα αντικατέστησα με δύο πλαστικά. Πειράζει που το ένα πρόλαβε και το κλωσησε για μια μέρα; Να τα βάλω πάλι πίσω ή είναι εντάξει; Εγώ που να αποθηκεύσω αυτά τα αυγά για να μην έχουν θέμα;
[automerge]1683184165[/automerge]
Τα έβγαλα γιατί μου είπαν ότι είναι καλό να σκάσουν όλα την ίδια μέρα ή με μια μέρα διαφορά για να μην έχουν διαφορά μεγέθους τα μικρά...δεν ξέρω αν είναι καλή απόφαση
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλημέρα.
Πειράζει που το ένα πρόλαβε και το κλωσησε για μια μέρα;
Συνήθως η επώαση ξεκινά από το 3ο ή 4ο αυγό, άρα δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
που να αποθηκεύσω αυτά τα αυγά για να μην έχουν θέμα;
Βάλε ένα βαμβάκι σε ένα μικρό σκεύος και τοποθέτησε τα αυγά σε σημείο χωρίς ήλιο και σε θερμοκρασία δωματίου.
Να τα βάλω πάλι πίσω ή είναι εντάξει;
Να επιστρέψεις τα αυγά στην φωλιά όταν κάνει το 4ο αυγό.
Χθες πρόσεξα ότι ήταν η πρώτη μέρα που το μικρό δεν ήταν στην φωλιά
Όταν επιστρέψεις τα αυγά στην φωλιά το μικρό θα πρέπει να απομονωθεί τοποθετώντας το διαχωριστικό της ζευγαρώστρας, ο κάναρος θα το ταΐζει μέσα από το διαχωριστικό.
Αν το μικρό έχει πρόσβαση στην φωλιά μπορεί να λερώσει τα αυγά και αυτό θα έχει άσχημες συνέπειες στην επώαση τους.
 
Να προσθέσω ότι τα αυγά καλό θα ήταν να τοποθετηθούν με τον αεροθάλαμο σε επαφή με τον αέρα (το αμβλύ μέρος του αυγού).
Το αρσενικό ταΐζει το μικρό καναρινάκι; Αν ναι, δοκίμασε να το χωρίσεις με το κάγκελο και παρατήρησε αν το ταΐζει ή / και αν το τσιμπάει. Πόσων ημερών είναι το μικρό;
 
@ianos δεν ξέρω αν το ταιζει, τα έχω σε εξωτερικό χώρο να έχουν την ησυχία τους τα ενοχλώ λίγες φορές την ημέρα και δεν έτυχε να το δω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι γεμάτη η κοιλίτσα του δεν έχει αδυνατίσει και το έχω δει να τσιμπάει σπορακια. Είναι ακριβώς 3 εβδομάδων.
 
Κοίτα....λιώνε αυγό χωρίς τσόφλι με ένα πηρούνι, βάζε αυγοτροφή, μικρούς σπόρους όπως καμελίνα, νίζερ και περίλα (και το μείγμα που τρώνε τα ενήλικα), βράζε και κινόα και κράτα τη σε ένα σουρωτήρι στο ψυγείο (5 λεπτά υπό βρασμό + 5 λεπτά στο ζεστό νερό, σούρωμα) και βάζε του, βάζε και στον πατέρα του μήπως και το ταΐζει μέσα από το κάγκελο.
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μου δημιουργήθηκε πρόσφατα και έκανα αυτά που σου γράφω, έχοντας έτοιμη και την κρέμα, αν έβρισκα τα μικρά αδύναμα (δεν χρειάστηκε να δώσω). Κάθε δύο μέρες τα πιάνω και τα ψηλαφώ στο στήθος για να καταλάβω αν αδυνατίσουν. Η όλη φάση ξεκίνησε αφού ολοκλήρωσαν την τρίτη βδομάδα της ζωής τους και η επόμενη εβδομάδα πέρασε επιτυχώς.
 
Πότε το πουλάκι θα είναι έτοιμο να μεταφερθεί σε δικό του κλουβακι;;
Όταν φτάσει σε ηλικία 30 ημερών περίπου γίνεται ο απογαλακτισμός, πρίν την μεταφορά σε ατομικό κλουβί πρέπει να σιγουρευτούμε ότι τρώει σπόρουσ και αυγοτροφή μόνο του.
 
Σήμερα κλείσαμε μια βδομάδα από όταν το θηλυκό άρχισε να κλωσσαει τα 4 αυγουλάκια και αποφάσισα να κοιτάξω αν είναι γονιμοποιημένα. Με μεγάλη χαρά διαπίστωσα ότι και τα 4 αυγά έχουν μέσα πουλάκι και είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που τα πετύχαμε όλα αυτή την φορά 😍 εύχομαι σε μια βδομάδα να βγουν τα μικρούλια
 
Back
Top