Αναπαραγωγή Ασπορος καναρος

konpap1983

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2014
Μηνύματα
37
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλημέρα.. Ο αρσενικος κελαιδαει σα τρελός με κατεβασμενα φτερα, φουσκώνει και κυνηγαει τις κανάρες που του εχω βαλει(περσυ και φετος). Το αποτελεσμα μηδενικό, ασπορος,Δεν το εχω δει ποτέ να βατεύει παρόλο που τις κυνηγάει. (με λίγα λόγια.. ΔΕΝ ΠΗΔ.. ΕΙ). Τι φταίει;Ξερει κανένας.;
 
χωρις να ξερω και πολλα... Οι δικοι μου αρσενικοι δεν φουσκωνουν πριν κυνηγησουν τις καναρες! Αντιθετα ειναι ισως η περιοδος που ειναι δραστηριοι και καμαρωτοι καμαρωτοι σε αντιθεση με την περιοδο πχ που η καναρα κλωσσαει και ειναι ολιγον τι νωχελικοι... Τι θελω να πω; Μηπως το πουλι εχει καποιο θεμα υγειας..
 
Δεν νομιζω.υγιεστατο το βλέπω και ζωηρό.φουσκωνει το λαιμό, κατεβαζει τα φτερά, τις κυνηγαει αλλα ΔΕΝ βατεύει με την καμμία!
 
Του περασες σταδιο γνωριμιας με τις καναρες ή απλως τα ενωσες; Με ποσες τον εβαλες;
 
Καλημέρα.. Ο αρσενικος κελαιδαει σα τρελός με κατεβασμενα φτερα, φουσκώνει και κυνηγαει τις κανάρες που του εχω βαλει(περσυ και φετος). Το αποτελεσμα μηδενικό, ασπορος,Δεν το εχω δει ποτέ να βατεύει παρόλο που τις κυνηγάει. (με λίγα λόγια.. ΔΕΝ ΠΗΔ.. ΕΙ). Τι φταίει;Ξερει κανένας.;
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες, όπως η ηλικία, η υγεία, η φυσική κατάσταση και η φτεροφυΐα...
Μπορείς να μας πεις κάτι σχετικά με τα παραπάνω;
 
2 ετων ειναι. Απο περσι προσπαθω να τον ζευγαρωσω. Δυνατος ειναι. Μοζαικ ειναι η ρατσα του, πεταει καλα γτ παντα τον εχω σε διπλη ζευγαρωστρα.

ααα.. Και 3 θυληκες του εχω βαλει μεσα.2 περσυ και 1 φετος.. Απο 2-3 γεννεσ, αποτελεσμα... ΜΗΔΕΝΙΚΟ!

Καλησπέρα μήπως το αρσενικό σου έχει λίπος και γι'αυτό δεν ζευγαρώνει; Για δες και το
παρακάτω link kiklos.info/ges-check.html

και αυτό Πιθανά προβλήματα στην αναπαραγωγή καναρινιών
Κανονικος ειναι στο λιπος. Γενικοτερα τα εχς προσεχμενα τα πουλια στο θέμα βαρους. Μολισ μπορεσω θα τον ανεβασω σε φωτο.
 
Δεν το συζητώ πως πρέπει να αποδεχτούμε πως υπάρχει και η στειρότητα των πουλιών όπως και κάθε ζώου που αναπαράγεται...
Απλά με τον τρόπο μας προσπαθούμε να εξαλείψουμε άλλους παράγοντες.
Βασικά όμως ο φίλος σου δεν εκδηλώνει διάθεση για ζευγάρωμα...
 
εκδηλώνει αλλα δεν ολοκληρώνει! Μισοδουλεια δλδ! 😀
Μήπως τότε υπάρχουν φτερά που εμποδίζουν την "επιτυχία".
Είναι καθαρή η περιοχή;
Διακρίνεις δηλαδή τη φύση του ή δεν φαίνεται τίποτα;
 
δοκίμασε να τον κουρέψεις.. Ο δικός μου πέρσι είχε μόνο άσπορα..φέτος έδωσε πουλάκια.. Το μόνο που άλλαξα ήταν ότι κούρεψα το ζευγάρι.. Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά πέτυχε..
 
Θα συμφωνήσω με την Μιράντα και την Αλίκη. Πέρασες το στάδιο γνωριμίας στα πουλιά; Επίσης με προβληματίζει το φούσκωμα που κάνει για να πάει στην κανάρα.
Μπορείς να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες για να έχουμε καλύτερη άποψη;
 
τα εχω χωρισει πλεον τα πουλια. Δεν νομιζω οτι εχει αξια πια. Ευχαριστώ πολυ παντος.
 
Εχει αξια να αναγνωρισεις αν εχεις κανει καπου λαθος εσυ ωστε να μην το επαναλαβεις. Εσυ αποφασιζεις βεβαια..
 
Όταν λες οτι τον έχεις κουρέψει στην επίμαχη περιοχή, εννοείς οτι του έκοψες τα φτερά πέριξ ή και τα φτερά που βρίσκονται πάνω στο μόριό του, δλδ τα φτερά οδηγούς;
 
με ψαλιδακι τα φτερα πανω απο το μοριο του και λιγο απο τα πλαινα για να ξεχωριζει προς τα εξω. Εκανα καλα;
 
με ψαλιδακι τα φτερα πανω απο το μοριο του και λιγο απο τα πλαινα για να ξεχωριζει προς τα εξω. Εκανα καλα;
οχι δν εκανες καλα.. Τα φτερα πανω στο μοριο του ειναι φτερα οδηγοι δλδ κατευθυνουν το σπερμα στα γεννετηκα οργανα της καναρας ετσι ωστε να βρουν στοχο τα σπερματοζωαρια... Τα φτερα περιξ δν αποτελουν καποιο λογο αλλα ειναι το βασικο πτερωμα του πουλιου...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top