Αναπαραγωγή Καναρα με ασπορα αυγα

Ειναι προφανες οτι απο την περιγραφη μαλλον προκειται, οχι για βαμμενο κροκο (!), αλλα για γονιμοποιημενο αυγο. Εφοσον τα εσπασε ομως...
Δεν ηταν γονιμοπιοιμενο ειχε παρει χρωμα απο την χρωστικη
Φώτη ξανά βιαστικες και θα ταλαιπωρείς τα πουλια ο Γιάννης πιο πάνω σου έδωσε την καλήτερη λύση. Γιατί δεν το είδες; Και εγώ θα έλεγα και τρεις βδομάδες. Αν δεν έχεις πετάξει τη φωλιά βάλε ψεύτικα αυγά και αστην να κάθετε μην κάνεις υπερβολές με τη διατροφή τους,
εβαλα ψευτικα και καθισε ποσες βδομαδες να την αφησω;
 
Πότε έκατσε η κανάρα @fotis 0320 ;
Πότε έκανες ωοσκόπηση ;
Εδώ για ποια αυγά μιλάς; Της κανάρας;
Η καναρα εκατσε πριν μια βδομαδα και κατι μερες εκανα ωοσκοπιση και δεν υπηρχε πουθενα φλεβα πουθενα μονο κροκος!

Η καναρα δεν θα κουραστει περισοτερο με τοσες βδομαδες στην φωλια;
 
Η καναρα εκατσε πριν μια βδομαδα και κατι μερες εκανα ωοσκοπιση και δεν υπηρχε πουθενα φλεβα πουθενα μονο κροκος!

Μπορείς σε παρακαλώ να απαντάς πιο συγκεκριμένα.
Πότε βιδώθικε στη φωλιά ; Σε ποιο αυγό; Όχι να μπαινοβγαίνει.
Πότε έκανες ωοσκόπηση ; Ημερομηνίες;
Πότε ξεκίνισες χρωστική ; Μετά την απόθεση των αυγών;
Πώς ξέρεις ότι βάφεται ο κρόκος ενώ καλά -καλά δεν ξέρεις τι σημαίνει ζευγάρωμα.
Το λέω αυτό γιατί δεν ήξερες πότε θα κάνει αυγό η κανάρα σου ( υπάρχει σχετικό θέμα) οπότε δεν ξέρεις να δουλεύεις και την χρωστική.
Δεν είναι κακό που έκανες λάθος. Όλοι από εκεί ξεκινάμε, από το λάθος!
 
Λοιπον η καρα εκατσε 15/1/2017
Οωσκοπιση εκανα σημερα 24/2017
16/1 δημιουργησες θεμα γιατι ΔΕΝ γενναγε η καναρα σου η πρωταρα. Βεβαια ω του θαυματος, 17 Γεναρη εκανε το 2ο, ενω το πρωτο το ειχες ηδη καθαρισει απο την κουτσουλια.
Εμενα δε μου βγαινουν τα νουμερα.

Λυπαμαι που απαντησα να τα πεταξεις χωρις να διαβασω το παλαιοτερο θεμα.
 
@fotis 0320

Εντάξει! Είχα καταλάβει ότι μας δουλεύεις.
Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.
17 /1 έκανε το πρώτο αυγό. Η κανάρα σου σαν καλή μάνα που είναι έκατσε στις 15 /1.
Απίθανο. Όχι.
Απλά πέταξες έαν πέταξες γόνιμα αυγά.
Καλά συνέχεια Φώτη...
 
16/1 δημιουργησες θεμα γιατι ΔΕΝ γενναγε η καναρα σου η πρωταρα. Βεβαια ω του θαυματος, 17 Γεναρη εκανε το 2ο, ενω το πρωτο το ειχες ηδη καθαρισει απο την κουτσουλια.
Εμενα δε μου βγαινουν τα νουμερα.

Λυπαμαι που απαντησα να τα πεταξεις χωρις να διαβασω το παλαιοτερο θεμα.
Δεν προκειτε για το ιδιο ζευγαρι δεν ειναι αυτο αυτη μαλλον τα εχει πουλια
 
Φωτη μου επειδη μαλλον δε τα θυμασαι καλα... 15 Γεναρη ανοιξες θεμα οτι εχει φτιαξει φωλια αλλα δε γενναει... και 17 Γεναρη μας ειπες οτι εκανε το πρωτο αυγο... η ερωτηση λοιπον ειναι.. εκατσε απο το πρωτο αυγο;
 
Φωτη μου επειδη μαλλον δε τα θυμασαι καλα... 15 Γεναρη ανοιξες θεμα οτι εχει φτιαξει φωλια αλλα δε γενναει... και 17 Γεναρη μας ειπες οτι εκανε το πρωτο αυγο... η ερωτηση λοιπον ειναι... εκατσε απο το πρωτο αυγο;
@fotis 0320

Εντάξει! Είχα καταλάβει ότι μας δουλεύεις.
Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.
17 /1 έκανε το πρώτο αυγό. Η κανάρα σου σαν καλή μάνα που είναι έκατσε στις 15 /1.
Απίθανο. Όχι.
Απλά πέταξες έαν πέταξες γόνιμα αυγά.
Καλά συνέχεια Φώτη...
Δεν προκειτε για το ιδιο ζευγαρι!
 
Δεν προκειτε για το ιδιο ζευγαρι δεν ειναι αυτο αυτη μαλλον τα εχει πουλια
Βρε Φωτη, συγκροτησε τη σκεψη σου, ΑΝΕΛΥΕ το προβλημα σου τελοσπαντων, δεν ειμαστε μαντες να μαντευουμε για ποια πουλια μιλατε και τι παθαινουν. Και να απαντας λεπτομερως σε οτι σε ρωτανε, αν εσυ δεν ενδιαφερεσαι να μας δινεις ολες τις πληροφοριες που στην τελικη εχεις το "προβλημα" εμεις γιατι να ασχολουμαστε και να αναλωνομαστε σε ανουσιες κουβεντες κα υποθεσεις;
 
Θελω να ρωτησω κατι στις 5-6 μερες δεν κανουμε οωσκοπιση; Ενας νεοσσος φενετε το αυγο αποκτα φλεβιδια δεν φενετε μονο ο κροκος μεχρι και οταν τα ανοιξα δεν ειπηρχε τιποτα μονο κροκος τωρα το θεμα ειναι η επομενη γεννα να ειναι πετυχιμενη τι να κανω τωρα; Η καναρα κλωσΕι ψευτικα αυγα
 
@fotis 0320

Εντάξει! Είχα καταλάβει ότι μας δουλεύεις.
Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.
17 /1 έκανε το πρώτο αυγό. Η κανάρα σου σαν καλή μάνα που είναι έκατσε στις 15 /1.
Απίθανο. Όχι.
Απλά πέταξες έαν πέταξες γόνιμα αυγά.
Καλά συνέχεια Φώτη...
Μιλαμε για τα δικα μου πουλια πιος ο λογος να σας δουλευω μου λετε;
 
Θελω να ρωτησω κατι στις 5-6 μερες δεν κανουμε οωσκοπιση;
Η ωοσκόπηση θα γίνει την 5-6 μέρα... αλλά θα έχει νόημα μόνο αν μετρήσουμε από την ημέρα που η κανάρα ανέβασε θερμοκρασίες ικανές να ξεκινήσουν την επώαση. Το ότι κάθετε μια κανάρα πάνω στα αυγά τις πρώτες μέρες δεν σημαίνει απαραίτητα πως τα επωάζει...
Μπορεί απλά να τα συντηρεί.
Άρα το 5-6 δεν μπορεί να γίνει κανόνας... ειδικά σε ζωντανούς οργανισμούς.
Στην αρνητικά φαινομενική ωοσκόπηση που κάνουμε στις 5-6 μέρες θα πρέπει να είμαστε ελαστικοί και να την επαναλάβουμε 2-3 μέρες αργότερα.
Τότε μόνο θα ξέρουμε για τη ζωή μέσα στα αυγά και μόνο τότε μπορούμε να αποφασίσουμε για την εξέλιξη της φωλιάς.
 
Φώτη μου..όταν κάνεις μια ερώτηση και περιμένεις μετά να σου απαντήσουμε καλό θα ήταν να απαντάς και συ στις δικές μας ερωτήσεις γιατί αλλιώς δουλειά δε γίνεται... Και παρόλο που πολλές φορές μας γράφεις... Εμείς εξακολουθούμε να σου απαντάμε... Και ας μην είμαστε υποχρεωμένοι... Το κάνουμε όμως απο ενδιαφέρον και αγάπη... Εν πάσει περίπτωση... Ναι μπορείς να ελέγξεις τα αυγά μετά απο 6/7 μέρες... Που σημαίνει οτι κατα πάσα πιθανότητα πέταξες γόνιμα αυγουλάκια...
Συγγνώμη που στο λέω αλλά δεν ξεκίνησες σωστά... Όταν μπαίνουμε σε αναπαραγωγική διαδικασία με ένα ζευγάρι κοιτάμε πρώτα απ'όλα αν είναι υγείες και τα δυο πουλάκια και αν ταιριάζουν μεταξύ τους και μετά μπαίνουμε στη διαδικασία να τα βάλουμε μαζί στη ζευγαρωστρα...όπου εκεί θα αρχίσει η διατροφική τους προετοιμασία χωρίς πολλές υπερβολές... Με ένα καλό μείγμα σπόρων, αυγοτροφη, πρασινάδες και βιταμινούλα στο νεράκι τους...
Η αλήθεια είναι πως βιάστηκες πολύ και δεν ακολουθησες σωστά αυτά που πρέπει...
Τώρα ότι έγινε έγινε και δυστυχώς...
Καλό θα ήταν τώρα να μην προχωρήσεις ακόμα σε δεύτερη γέννα και να περιμένεις αφού το πάρεις απο την αρχή και κάνεις ότι πρέπει σωστά και κυρίως να τα ετοιμάσεις σωστά ώστε να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν σε όλη αυτή τη διαδικασία για να μπορέσεις και συ να δεις τα πουλάκια που κατάφεραν να ρθουν στη ζωή μέσω της πραγματικής προσπάθειας που έκανες για να πάνε όλα καλά...
 
Τα αυγολακια ηταν σιγουρα ασπορα μιλαμα γι 100% σιγορο οτι ηταν ασπορα τωρα τι κανω η καναρα κλωσαει ψευτικα
 
Φώτη από τις 28 Σεπτεμβρίου έχεις ανοίξει καμιά 30ρια θέματα και σε όλα πάρα πολλά μέλη μας έκαναν κάθε δυνατή προσπάθεια να βοηθήσουν εσένα (και λόγω του νεαρού της ηλικίας σου) και τα πουλάκια σου.
Όμως τα περισσότερα θέματα μοιάζουν "ζαλισμένα", με ασάφειες και ασυνέχεια.
Δεν γίνεται έτσι δουλειά και υποβιβάζεται και η θεματογραφία του φόρουμ.
Για τα περισσότερα που ρωτάς, υπάρχουν απαντήσεις στα άρθρα του site, τα οποία είναι φανερό πως δεν διαβάζεις.
Τα θέματα τα ανοίγουμε για διευκρινίσεις σε ότι δεν μπορεί να απαντηθεί από εκεί, δεν είναι πεδίο ιδιαίτερων μαθημάτων.
Διάβασε καλά πρώτα για την <Link Removed>και μετά να ρωτήσεις πιο προχωρημένες απορίες.
 
προσπαθισω να τα δυναμοσω με διαφορα υλικα της φυσης αυγοτροφη αυγο και πολυβιταμηνη

και πολυβιταμινη και μετα aidonine (σωστα θα τα κανω);
Το να τα μπουκώνεις με σκευάσματα, πολυβιταμίνες και aidonine, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να επιβαρύνεις το συκώτι τους και την υγεία των καναρινιών σου. Αν είχες διαβάσει όσα σου είχαμε γράψει στα τόσα θέματα που άνοιξες και όσα αναφέρονται στα άρθρα που σου έχουμε παραθέσει θα ήξερες πως η φυσική και η ποικίλα διατροφή είναι κατάλληλη. Χωρίς υπερβολές!
Μην τους δίνεις ό,τι υπάρχει σε πολυβιταμίνη νομίζοντας πως φταίνε τα ίδια τα πουλιά. Εσύ φταις που βιάζεσαι και δεν είσαι έτοιμος ακόμα να διαχειριστείς την αναπαραγωγή καναρινιών. Για μένα πρέπει να ξανασκεφτείς αν μπορείς να αντεπεξέλθεις σε αυτό το τόσο δύσκολο εγχείρημα. Ζωντανοί οργανισμοί είναι με κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες. Απαιτούν φροντίδα και σεβασμό. Δεν είναι μηχανές αυγών και παραγωγής νεοσσών.
 
Εκανα λαθος και το μετανιοσα τωρα τι κανω; Τον καναρο εχω αρχισει και τον βλεπω να ενδιαφερετε για μια αλλη καναρα που εχω η καναρα κλοσαει ψευτικα αυγα
 
Back
Top