Αναπαραγωγή Ατάιστος νεοσσός καρδερίνας μιάς ημέρας. Είναι φυσιολογικό;

μπορει να ταιζει η μανα αλλα οπως φαινεται οι νεοσσοι εχουν προβλημα!
αφού λοιπόν βλέπεις ότι υπάρχει περιστατικό με νεοσσούς...
για πες τι γιατροσόφια χρειάζονται... 😀
 
ο φιλος λεει οτι ειδε μαυριλα! Εγω δεν ξερω απο γιατροσοφια ματζουνια και μαγια,υπαρχουν οι ειδικοι για αυτες τις περιπτωσεις! 😛
 
Ναι ανοίγει το στόμα κανονικά. Το θέμα είναι αν: α) πρέπει να το αφήσω στην μητέρα του και ότι γίνει. Β) Αναλαμβάνω εξ ολοκλήρου εγώ το τάισμα, και γ) Βοηθάω την μητέρα στο τάισμα αφήνοντας το νεοσσό στην φωλιά και ταίζοντάς τον όταν τον βλέπω ατάιστο. Τι λέτε;
 
Η γνωμη μου είναι να το αφήσεις οπως είναι και εαν χρειαστεί βοηθας λίγο την κατάσταση!
Αυτό θα κάνω. Ελπίζω να ταισει ή μάνα.Αν διαπίστωσω αδιαφορία από μέρους της αναλάμβανω εγώ.
 
Ναι ανοίγει το στόμα κανονικά. Το θέμα είναι αν: α) πρέπει να το αφήσω στην μητέρα του και ότι γίνει. Β) Αναλαμβάνω εξ ολοκλήρου εγώ το τάισμα, και γ) Βοηθάω την μητέρα στο τάισμα αφήνοντας το νεοσσό στην φωλιά και ταίζοντάς τον όταν τον βλέπω ατάιστο. Τι λέτε;
Τίποτε από όλα αυτά. Η άποψή μου καταρχήν είναι ότι τα πουλιά πρέπει να ανατρέφονται από τους γονείς. Διαφορετικά, χάνεται το νόημα του χόμπι και η αναπαραγωγή γίνεται αυτοσκοπός.
 
Τίποτε από όλα αυτά. Η άποψή μου καταρχήν είναι ότι τα πουλιά πρέπει να ανατρέφονται από τους γονείς. Διαφορετικά, χάνεται το νόημα του χόμπι και η αναπαραγωγή γίνεται αυτοσκοπός.
Σταύρο, δίκιο έχεις, αλλά όταν περιμένεις να έρθει το γαρδελάκι λες και είναι ο μεσσίας...όλα επιτρέπονται!:D
 
Από σήμερα το πρωί το ταίζω εγώ το μικρό, καθώς η μητέρα αδιαφόρησε πλήρως για αυτόν.
Θα έφαγε καμιά δεκαριά φορές κρέμα και μας έχεσε και άλλες τόσες. Καλό αυτό, γιατί δείχνει ότι δουλεύει το αντεράκι του.
Τώρα το έχω σε νεα φωλιά σκεπασμένο με βαμβάκι σε ένα μικρό χαρτόκουτο και προσπαθώ να του διατηρήσω σταθερή θερμοκρασία περί τους 36 βαθμούς κελσίου, χρησιμοποιώντας μια λάμπα πυρακτώσεως...
Θεωρώ ότι σήμερα καλά τα πήγαμε.
Λίγη τύχη, ή μάλλον πολύ τύχη χρειαζόμαστε και θα τα καταφέρει ο μικρούλης..
Αν υπάρχει κάποια παρατήρηση ή συμβουλή από κάποιον ποιο σχετικό, παρακαλώ...
 
υπομονή! Με την μαύρη τελεία τι έγινε; υποχώρησε;
Καλημέρα...όχι δεν υποχώρησε. Και το άσχημο είναι ότι σήμερα το πρωί δεν άνοιγε το στόμα για φαγητό. Το τάισα λίγο με το ζόρι...
 
Καλημέρα...όχι δεν υποχώρησε. Και το άσχημο είναι ότι σήμερα το πρωί δεν άνοιγε το στόμα για φαγητό. Το τάισα λίγο με το ζόρι...
... Κακό αυτό...ίσως θα έπρεπε από την αρχή να του δώσεις καμιά αντιβίωση...
δηλ μιά σταγόνα 3 φορές την ημέρα... Και στο νερό που φτιάχνεις την κρέμα.
 
... Κακό αυτό...ίσως θα έπρεπε από την αρχή να του δώσεις καμιά αντιβίωση...
δηλ μιά σταγόνα 3 φορές την ημέρα... Και στο νερό που φτιάχνεις την κρέμα.
Δεν ξερω. Πάντως ή κοιλια του εκτός από το μαύρο στίγμα μου φαίνεται εντάξει. Τουλαχιστον ήταν ζωηρό. Θα προσπαθήσω πάλι σε λίγο για τάισμα και βλέπουμε.
 
Μέχρι το μεσημέρι το τάισα απογοητευμένος δύο φορές με το ζόρι. Πίστεψα ότι δεν θα τα καταφέρει και το απόγευμα που πηγα να τσεκαρω ως εκ του θαύματος ο νεοσσος ζητούσε φαγητό επειγόντως με το στοματακι του ορθανοικτο... Φυσικά επαθα πλάκα.. Δεν το περίμενα.. Από τότε έφαγε 4 φορες λιγότερο μεν αλλά έφαγε.
Για να δούμε.ίσως το είχα παραταισει...
 
Λυπάμαι πολύ αλλά δεν τα κατάφερα. Ο μικρουλης πέθανε σήμερα το μεσημέρι...
 
Δημητρη σου ευχομαι του χρονου πιο καλα αποτελεσματα αφου θα εχεις βρει πιθανα λαθη. Ειλικρινα λυπαμαι για το πουλακι φετος αλλα εσυ εκανες την προσπαθεια σου.
 
Δημήτρη και εγώ λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου.. αλλά γιατί τόσο αργά γέννες; Ξέρω πως τα ιθαγενή αργούν αλλά εκκόλαψη 24 Αυγούστου; Θεωρώ πως είναι πάρα πολύ αργά! Καλά για τα καναρίνια 13 ημερών δεν το συζητώ.. Τώρα το μικρό κανονικά θα έπρεπε να περνάει πτερόροια. Γιατί έτσι;

Υ. Γ.: φιλικά στα λέω όλα.. μην παρεξηγηθώ!
 
Back
Top