Ασθένειες Ατύχημα στο πόδι του καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giospa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giospa

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2015
Μηνύματα
122
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας. Δυστυχώς σήμερα το πρωί πάθαμε ένα ατύχημα. Το ποδαράκι του πιάστηκε ανάμεσα στο κλουβί και στο καρφί που είναι κρεμασμένο. Τόσα χρόνια τον έχω εκεί πρώτη φορά μου συμβαίνει. Δεν το είδα αμέσως γτ κοιμομασταν αλλά τον ακούσαμε που φώναζε κάπως περίεργα και πήγαμε να τον δούμε. Ήταν κρεμασμένος από το ποδαράκι. Αμέσως του έβαλα betadin και αντιβίωση στο νερό.
Το ποδαράκι του έχει πιαστεί χαμηλά στο πίσω δάχτυλο λίγο πιο πάνω από το νύχι. Είχε αίμα και τώρα είναι (ας μου επιτραπεί η εκφραση) κάπως στραβό και σαν να κρέμεται. Τι άλλο να κάνω για να μην πάθει κάτι το πόδι του. Να του το δέσω; Και αν ναι πώς και με τι;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
36396292_10216970543804247_2267593894491324416_n.webp 36396292_10216970543804247_2267593894491324416_n.webp 36511215_10216970545764296_1259726182933331968_n.webp

τωρα ειναι καθησμένος στο πάνω πάνω κλαράλι μαζεμένος και λίγο φουσκωμένος και φωβάτε να το πατήσει σαν να πονάει.
Βέβαι τώρα που πήγα να τον πιάσω και όπως πάντα φοβάται, πετάρούσε και πιανόταν κανονικά από κλαδί σε κλαδί.
 

Συνημμένα

  • 36517384_10216970544964276_443902290428952576_n.webp
    36517384_10216970544964276_443902290428952576_n.webp
    36,7 KB · Προβολές: 48
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τη μάνα μου αλλά δεν εχουμε ιδέα τι και πως πρέπει να κάνουμε. Αν μας βοηθήσεις θα το καταφέρουμε πιστεύω. Πως να το δέσουμε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα χρειαστείς ψυχραιμία και βοήθεια από τη μητέρα σου μαι και σήμερα Κυριακή δεν υπάρχει πουθενά γιατρός για να βοηθήσει.
Θα χρειαστείς μια ταινία τραυμάτων λευκοπλάστ, μια οδοντογλυφίδα, ένα ψαλίδι και έναν νυχοκόπτη.
Θα κόψεις πρώτα ένα κομμάτι οδοντογλυφίδα σε μήκος όσο περίπου το δάχτυλο του καναρινιού. Αν μάλιστα σου μοιάζει αρκετά χοντρή μπορείς με μια φαλτσετούλα να τη σκίσεις στη μέση.
Θα κόψεις στη συνέχεια ένα κομμάτι τσιρότο περίπου 1,5-2 εκατοστά και με ένα ψαλιδάκι θα το κόψεις κατά μήκος σε δύο στενές λουρίδες.
Στη μια λουρίδα θα βάλεις πάνω και θα κολλήσεις το κομματάκι της οδοντογλυφίδας όσο πι.
Η μια σας θα κρατήσει το πουλί από το πόδι με το ένα χέρι και από το νύχι με το άλλο.
Η άλλη θα πιάσει το τσιρότο με την οδοντογλυφίδα και θα προσπαθήσει να τοποθετήσει έτσι ώστε να ευθυγραμμιστεί η οδοντογλυφίδα με το δαχτυλάκι του πουλιού.
Προσεκτικά θα τυλίξεις στη συνέχεια γύρω από το δαχτυλάκι του και θα κάνεις έλεγχο ως προς τη σωστή θέση του δαχτύλου.
Πριν το αφήσεις θα κόψεις και τα νύχια του γιατί αυτά είναι η βασική αιτία γι αυτό το "ατύχημα".
Θα κόψεις ακόμη και από το σπασμένο δάχτυλο το νύχι.

Υ. Γ. είχα διακοπή ρεύματος για αυτό και καθυστέρησα στην απάντησή μου.
 
Κύριε Γιάννη ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. Του έβαλα μετά από πολύ προσπάθεια και ταλαιπωρία κυριως για τον ίδιο, δείχνει καλύτερα. Τρώει πίνει κελαιδαει. Δεν το πολύ πατάει. Βασικά το πατάει αλλά το φυλάει. Απλά αντί για λευκοπλαστ του έβαλα ταινία γτ δεν μπορούσε να κολλήσει. Με πήρε πίσω και η γιατρός πριν λίγο και αύριο θα τον πάω από εκεί. Βέβαια δεν είναι η κοπέλα που ήταν παλιά και δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή αυτή.
Στο νεράκι του έχω βάλει αντιβιωση.
Πως συνεχίζω από εδώ και πέρα κατά τη γνώμη σας; Τι πρέπει να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι αλλο ας πούμε μόλυνση / γαγκρενα από αυτό?
Ευχαριστώ πολύ για όλα και πάλι.
 
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
ο μικρός δόξα το Θεό τρώει και μετακινήται στο κλουβί του, με δυσκολία ναι μεν, αλλά το κάνει όποτε είναι αναγκαίο για να φάει ή να πιεί νερό.
το χτυπημένο πόδι το έχει μαζεμένο και το χρησιμοποιεί ελάχιστα μόνο όταν είναι να αλλάξει κλαδί.
Το πρωί λοιπόν καθυστέρησα να έρθω γραφείο για να τον πάω στην πτηνίατρο. όπως σας είπα δεν ήταν η κοπέλα που τον είχε δει. αυτή έχει φύγει από αυτό το κτηνιατρείο όπως ενημερώθηκα. Η καινούρια κοπέλα μου είπε πως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Είπε πως έκανα ότι καλύτερο μπορούσε να γίνει. Να μήν με νοιάζει τόσο το πως θα κολλήσει αλλά να μην πάθει καμιά μόλυνση. Δεν τον κοίταξε καν. Σίγουρα έκανα ότι καλύτερο μπορούσα προσπάθησα να ακολούθησω κατά γραμμα τις οδηγίες του Κ. Γιάννη αλλά η απάντηση της πτηνιάτρου δεν με κάλυψε σε αντίθεση με έκανε να ανησυχώ περισσότερο. Πείτε μου υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να τον βοηθήσω να μην πάθει μόλυνση; Γιατί αν καταλαβαίνω σωστά αυτό είναι που απειλεί άμεσα τη ζωή του.
 
Aviomycine της tafarm.
Στη πληγή πριν το κλείσω του είχα βάλει και betadin.
Κάνει αυτή η αντιβίωση ή να πάρω κάποια άλλη και αν ναι ποια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Του έριξα πάλι μια σταγόνα αντισηπτικό απολυμαντικό (octenisept λέγεται είναι σαν το betadin.) Πέρασε μέσα από τον νάρθηκα σίγουρα. Πάντως τρώει με όρεξη. Ακόμα δεν το πατάει το φυλαει. Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά. Θα σας κρατάω ενήμερους. Σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλες και τη βοήθεια.
 
Εφόσον ξεκίνησες την αντιβίωση, κι αν θεωρείς ότι υπάρχουν βάσιμοι φόβοι για μόλυνση, θα έλεγα να τη συνεχίσεις για όσο αναγράφει το κουτί, αλλά για έναν κύκλο.
 
Καλησπέρα και πάλι. Ο τεχνικός νάρθηκας κουνήθηκε γτ το τσίμπαγε. Αναγκάστηκα να τον βγάλω. Σας στέλνω νεα φωτογραφια για το πως ειναι το ποδι. Πως να συνεζισω;
 

Συνημμένα

  • received_10216996262287193.webp
    received_10216996262287193.webp
    16,3 KB · Προβολές: 26
  • received_10216996262207191.webp
    received_10216996262207191.webp
    16,8 KB · Προβολές: 26
  • received_10216996262047187.webp
    received_10216996262047187.webp
    17,7 KB · Προβολές: 25
Ειναι φυσιολογικό το χρώμα στο πίσω δάχτυλο στην άκρη; Σαν να το βλέπω πιο σκούρο...
 
Καλημέρα. Όντως έχει γίνει πιο σκούρο. Σαν να έχει μελανιασει. Και σήμερα το πρωί που τον είδα πάλι έτσι σκούρο ήταν.
Φαντάστηκα πως δεν είναι και ιδιαίτερα καλό αυτό. Υπάρχει περίπτωση απλά να είναι μελάνια από το χτύπημα;
 
Δύσκολα πράγματα αυτά,ιδιαίτερα σε σημείο τόσο μικρό σε μήκος. Εχω την γνώμη, οτι πρέπει να αφαιρεθεί άμεσα το δακτυλίδι και να μπαίνει κάθε βράδυ μια σταγόνα μπεταντίν στο σημείο. Δεν έχει αλλάξει κατεύθυνση το στέλεχος και το νύχι και πιθανότατα θα επανέλθει (κολλήσει) και απο μόνο του σε μια χρηστική κατάσταση.Όσο υπάρχει εμφανής αιμάτωση του νυχιού, δεν πρέπει να υπάρχει ανησυχία για άσχημη εξέληξη.
 
Καλησπέρα. Το δαχτυλακι του έχει μαυρίσει και άλλο. Έστειλα τον πατέρα μου σε έναν άλλο πτηνιατρο στου Ζωγράφου γιατί η προηγούμενη σήκωσε τα χέρια ψηλά.
Ο άλλος γιατρός είπε πως δεν είναι κάτι έχει απλά μελανιασει. Στη χειρότερη λέει να του πέσει το δάχτυλο... Μας έβγαλε και το νάρθηκα... Πουφ. Αλήθεια δεν ξέρω τι να πρώτο κάνω και πώς να τον πρώτο βοηθήσω... έχω απελπιστει...
 
Back
Top