Αναπαραγωγή Αυγα με διαφανο τσοφλι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_har
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_har

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2012
Μηνύματα
184
Πόλη
Πατήσια
καλησπερα σε ολους
μια απο της καναρες μου μετα απο διατροφικη προετοιμασια οπως ολες οι αλλες καναρες μου γι αυτη την χρονια εκανε φωλια και την εφερα σε επαφη με τον αρσενικο κ μετα απο ζευγαρωματα εκανε το πρωτο της αυγο... Προς εκπληξη μου το αυγο ειχε διαφανο τσοφλι και μετα απο λιγο το εσπασε στο κλωσσιμα οπως και τα επομενα... στο κλουβι εχει παντα αμμο για ασβεστιο και αυγο το οποιο ομως δε συμπαθει ιδιαιτερα... Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση μιας και μετα απο το περας καποιον ημερων εχει φτιαξει ξανα φωλια; το υδατοδιαλυτο ασβεστιο που ειναι σε ταμπλετες για τον ανθτωπο αν δωθει σε αυτη την περιπτωση θα βοιηθησει; και αν ναι σε τι ποσοτητα και συχνοτητα πρεπει να δωθει;
ευχαριστω
 
Να λες ευχαριστω που τα γεννουσε και δεν ειχες καποια δυστοκοια.. Πρεπει να δινεις περισσοτερο ασβεστιο.. Σουπιοκκοκαλο, ασβεστιο στο νερο, αυγα με τσοφλι, σουσαμι ωμο (οχι πολυ).. Ψαξε το θεμα στο φορουμ.. Μην τα αφησεις να προχωρησουν σε επομενη γεννα προς το παρον γιατι ισως να ειναι μοιραια..

Αυτα απο εμενα.
 
Αν της δίνεις αυγό ή αυγοτροφή ή ο,τι της αρέσει τέλος πάντων πάρε σαπιοκοκκαλο και ξυστο αρκετά με το μαχαίρι και ανακάτεψε το.. Κατά τα άλλα όπως ακριβώς στα είπε η Αριάδνη..

Τι της αρέσει να τρώει;
 
Μα σουπιοκόκαλο τρώει κανονικά, αυγό πολύ λίγο ασπράδι και τσόφλι... Διατροφικά δεν μπορώ να αλλάξω κάτι. ως προς τις ταμπλέτες υδατοδιαλυτού ασβεστίου που πίνουμε εμείς τι απόψεις υπάρχουν;
 
Εγώ θα σου πρότεινα να πας να πάρεις calci-lux που είναι κορυφαίο και θα είσαι σίγουρος... Το ανθρώπινο πως θα υπολογίσεις την αναλογία;
 
Δεν εχω ιδεα για την ηλικια της γιατι μ την χαρησε ενας παππους που τα εδωσε λογω ασθενειας... σιγουρα δ ειναι χρονιαρα... εγω για καλο κ κακο την πλακωσα στο ασβεστιο που πινουμε κ εμεις ελπιζω στη δευτερη φωλια να πανε ολα καλα...
 
Τι εννοείς τα πλακωσες; Σε ποια αναλογία έδωσες ασβέστιο; Μέτρον άριστον! Ούτε το πάρα πολύ ούτε το καθόλου είναι σωστό!
 
Απολογουμαι για το ασχετο.: Νίκο, η φωτο σου είναι τέλεια :)
 
διαλυω μια ταμπλετα σε ενα ποτηρι νερο και βαζω απο αυτο μιση ποτιστρα και την γεμιζω με νερο... αν της προκαλουσε κατι θα μας ειχε αφησει χρονους τωρα αρα δεν της προκαλει κατι ελπιζω μονο να βοηθαει στην επομενη γεννα
 
Μου αρέσει ο τρόπος που αντιμετωπίζεις το θέμα. Θεωρητικά έδωσες μισή δοσολογία από αυτή που αντιστοιχεί σε άνθρωπο; Και το ότι δεν μας άφησε το πουλί χρόνους είναι ένδειξη ότι ενδείκνυται. Πολύ ενδιαφέρον
 
Μου αρέσει ο τρόπος που αντιμετωπίζεις το θέμα. Θεωρητικά έδωσες μισή δοσολογία από αυτή που αντιστοιχεί σε άνθρωπο; Και το ότι δεν μας άφησε το πουλί χρόνους είναι ένδειξη ότι ενδείκνυται. Πολύ ενδιαφέρον
Συμφωνώ κι εγώ αιφνιδιάστηκα από το σκεπτικό.
Δεν κάνουμε πειράματα ζωής και θανάτου με ζωντανές υπάρξεις.
Ο κανόνας είναι αν δεν ξέρουμε ότι κάτι επιτρέπεται, μέχρι να μάθουμε απαγορεύεται.
 
η χορήγηση ασβεστίου(σταγόνες που βαζουμε στην ποτήστρα) ειδικά για πτηνά δεν φτάνει; Δεν νομίζω τα ανθρώπινα φάρμακα να είναι κατάλληλα για τα ζώα, πόσο μάλλον για τα μικρόσωμα που τα συγκεκριμένα είναι μία σταλίτσα..
 
σταγωνες ειδικες για πτηνα δεν εχω... ειδατε μαθατε κ κατι χαρει στο πειραμα μου ξερετε πως πλεον δεν ειναι επικίνδυνο χα χα χα... η γνωσεις μου απο ιατρικα θεματα ειναι αυτες που με παρεπεμψαν σε κατι τετοιο κ οχι η ορεξη να πειραματιστω... απο την στιγμη που αυτο το παρασκευασμα ειναι απλα συμπληρομα ασβεστιου κ οχι φαρμακο δε μπορει να προκαλεσει κατι το μονο που θα μπορουσε να επιφερει θα ηταν πολυ σκληρο τσοφλι στα αυγα αλλα οταν ενα πουλι εχει θεμα ελειψης αυτο δεν ειναι πιθανος κινδυνος... Δεν θα εκανα κατι που θα ηταν επικινδυνο! Οτιδηποτε υπαρχει κ στην φυση οπως ενα πουλι η ενας ανθρωπος αναζητα ασβεστιο κ το προμηθευεται απο τις ιδιες πηγες... Οταν εχουμε λοιπον ενα συμπληρωμα πραγμα διαφορετικο απο φαρμακο μπορει να καταναλωθει απο καθε ζωντανο οργανισμο εξισου το ιδιο... Δεν αναφερομαι σε φαρμακα!
 
Δεν γνωριζες απο την αρχη τις συνεπειες του φαρμακου.. Ουτε αποτελεσματα ειδες απο την στιγμη που αναφερεις οτι εκανε αυγα χωρις τσοφλι. Αυτο που σου λενε ειναι οτι στην ουσια πειραματιστηκες.. Αυτο μπορει να ειχε ως συνεπεια να αρρωστησει ή να πεθανει το πουλακι. Αν κανει την δουλεια του το ασβεστιο για τον ανθρωπο τοτε γιατι υπαρχουν στην αγορα ασβεστιο για καναρινια; Αν αγαπας τα πουλια σου και τα θες υγιεις τοτε πηγαινε στο pet shop αγορασε ασβεστιο για πουλια που στοιχιζει 8, ευρω το πολυ. Αντεχει αρκετο καιρο.. Θα σου χρειαστει αν το καναρινι δεν μπορει να αποβαλει το αυγο, θα του βαλεις σταγονες στο στομα για να μην βασανιζεται..
 
το θεμα ειναι οτι για καποιους λογους δεν μπορω να εχω αυτο το ιδικο ασβεστιο. αν το ειχα θα ειχα βαλει αυτο απο αρχης, επισης οταν εκανε τα αυγα χωρις τσοφλι ειχα επαναπαυθει στο σουπιοκοκαλο και το αυγο, δ της ειχα χορηγησει ασβεστιο...
 
Το σημαντικότερο είναι να ρωτάμε κάτι πρωτού το κάνουμε, αφού είναι η πρώτη φορά που θα το κάνουμε, και δεν ξέρουμε τις συνέπειες
 
Οταν δ εχουμε αλλη επιλογη δοκιμαζουμε πραγματα που ξερουκε πως τουλαχιστον δ προκαλουν κατι στη χειροτερη να μη βοηθησουν οπως και τελικα δ βοηθησε εκανε παλι αυγο σημερα με λεπτο τσοφλι το οποιο και εσπασε ξανα... μαλλον ειναι μεγαλη η καναρα και καπου εδω τελειωνουν οι αναπαραγωγες γι αυτην. Ενα τεραστιο θεμα ειναι οταν ενα. Καναρινι. Μεγαλωσει κ θες να το δωσεις κ. Δ το θελει κανεις τοτε τι κανεις; Πολλοι τα δινουν σε πετ κ τα πωλουν για νεα... ☹
 
Το ότι μεγάλωσε δε σημαίνει ότι δεν έχει ψυχούλα! Αν το αγαπάς το κρατάς και το φροντίζεις ακόμη περισσότερο! Μπορεί να μην κελαηδάει αλλά σου έχει χαρίσει τόσα μικρά ή έχει γίνει θετή μαμά! Εγώ θα την έπαιρνα με πολύ χαρά πάντως!
 
Back
Top