Γενικά Αυτά είναι τα lovebirds μου

Γιαννη ειναι απο τα ποιο ωραια lovebirds που εχω δει!
Πολλά μπράβο από μένα🙂 αυτά τα υπέροχα χρώματα με ξετρελαναν
Να τα χαίρεσε και να σου ζήσουν πολλά χρόνια!
Είναι απλά υπέροχα🤗
 
Μετά από το απογευματινό μπανάκι, χαλαρώνουμε και περνάμε την ώρα μας στεγνωνοντας τα φτερά μας 64959649606496164962

Φυσικά τα χάδια και οι αγαπούλες δεν έλειψαν 64963649646496564966
 
Πολύ όμορφα Γιάννη! Το πράσινο είναι το θηλυκό?
Ευχαριστώ πολύ! Για το άνοιγμα των ποδιών το λες Ανέστη εε; οχι το κιτρινοπο είναι το θηλυκό.
 
Μου φάνηκε και λίγο πιο νταρντάνικο.
Χεχε, είναι λίγο. Να σου πω τώρα τελευταία δεν είμαι σίγουρος για το εάν είναι όντως αρσενικό. Στις αναπαραγωγικες προσπάθειες που έκαναν δεν έδειχνε και ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Στην φωλιά έμπαινε μόνο όταν έβγαινε το θηλυκό, την τάιζε κιόλας δεν έχω παράπονο. Το θέμα ειναι ότι μόλις έπαιρνε το θηλυκό την στάση ζευγαρώματος αυτός κοιτούσε αλλού. Και τις 5 φορές. Τι να πω με αυτά τα πουλιά...
 
Για κάποιον λόγο ήμουν σίγουρος ότι το πράσινο είναι θηλυκό. Μέγεθος + στάση συνηγορούν. Ακόμη και να τα είδες να ζευγαρώνουν δεν σημαίνει τίποτα, είναι πιθανό να είναι και τα 2 θηλυκά. Και αν δεν έλεγες γενικά ότι έχεις ένα ζευγάρι, 2 θηλυκά θα νόμιζα ότι είχες.
 
Ωωχ. Λες να είναι και τα 2 θηλυκά; Όταν είχε πάει ο θείος μου στο κατάστημα να αγοράσει ένα θηλυκό λοβακι ο πετσοπας του έδειξε αυτό. Νόμιζα τότε ότι το θηλυκό που είχα είναι αρσενικό. Τελικά έβγαλα το συμπέρασμα ότι είναι αρσενικό επειδή την τάιζε κτλ. Τα πάνε καλά μαζί τους αλλά λες να είναι όντως θηλυκό; Με την φωλιά όμως δεν ασχολούταν καθόλου. Ούτε χαρτάκι μάζευε στα φτερά του, ούτε την έστρωνε ούτε τίποτα. Ένα αυγό δεν θα έκανε τόσο καιρό;
 
Ωωχ. Λες να είναι και τα 2 θηλυκά;

Δεν ορκίζομαι κιόλας αλλά έτσι πιστεύω. :) Αν μου πεις ότι το πράσινο είναι και το πιο επιθετικό και φωνακλάδικο τότε θα σιγουρευτώ περισσότερο.
 
Μου είχαν διαφύγει αυτά! Να τα χαίρεσαι, πανέμορφα είναι Γιάννη!

Σα παπάγιες είναι! Πανέμορφα!
Τέλεια παρομοίωση, Γιώργο!
64988

Καταπληκτικοί συνδυασμοί χρωμάτων... Πουλιών, παιχνιδιού και κλουβιού! Χάρμα οφθαλμών! (ουχί ὤτων 🤪 )
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά για τα καλά σας λόγια!

Ανέστη @Φοίβος οχι καμία σχέση. Είναι πολύ ήσυχο, φιλικό και διακριτικό. Σε αντίθεση με το ταίρι του που είναι τα ακριβώς αντίθετα. Ούτε τα φτερά της ουράς του τρώει όπως τα θηλυκά. Τι να πω με αυτά τα πουλιά...
 
Back
Top