Ασθένειες Αφωνία σε καναρίνι

apistolos

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2015
Μηνύματα
89
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας. Πριν από μια βδομάδα απέκτησα ένα καναρίνι tibrado του 2014, χωρίς να είμαι βέβαιος για το φύλο του. Το έβαλα μόνο του σε ευρύχωρο κλουβί σε εξωτερικό χώρο, σε κατάλληλες νομίζω συνθήκες (μακρια από ρεύματα, κτλπ). Απο πάνω του έχω σε χωριστό κλουβί ένα ακόμα αρσενικό κόκκινο κοινό. Το καναρίνι φαίνεται υγιέστατο, ζωηρό, τρώει και πίνει κανονικά. Το πρόβλημα είναι ότι απο τη στιγμή που το πήρα δεν έχω ακούσει ούτε ένα "τσίου". Παρατήρησα ότι "κελαηδά" αλλά δε βγαίνει καθόλου ήχος! Ακόμα και θηλυκό να ναι, δε πρεπει να λεει κατι; Υπάρχει περίπτωση να γεννήθηκε μουγκό, ή σοκαρίστηκε τοσο πολυ απο την αλλαγη περιβάλλοντος που εχασε τη λαλιά του;
 
Καλως ορισες.

Ειναι μικρο το διαστημα και ισως δεν εχει προσαρμοστει ακομα στο χωρο. Επισης καποια πουλια περνανε ακομα πτερορροια η αποια ειναι εξαιρετικα κουραστικη διαδικασια, ισως και γι αυτο δεν εχεις ακουσει ακομα τιποτα. Επιφυλασσομαι.

Τι εννοεις οτι κελαηδα αλλα δε βγαινει ηχος;
 
Σ ευχαριστώ. Εννοώ ότι ανοιγει το ραμφος και πάει ο λαιμός του "πανω-κάτω" όπως κάνουν ολα, αλλα ήχος μηδεν. Σα να βλεπω ενα κανονικο καναρινι να κελαηδα φορωντας ωτοασπιδες!
 
Πριν από μια βδομάδα απέκτησα ένα καναρίνι tibrado του 2014

Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις λίγες μέρες υπομονή. Αν θέλεις βάλε μερικές φωτογραφίες ή ακόμα καλύτερα video.

Το καναρίνι φαίνεται υγιέστατο, ζωηρό, τρώει και πίνει κανονικά.

Θες να μας πεις λίγα λόγια για την διατροφή του;
 
Βλέπεις πούπουλα στον πάτο του κλουβιού;Επίσης αυτός που στο έδωσε τί σου είπε ότι είναι; Αν είναι του 14 δεν ξέρει να σου πει; Αν μπορείς ανέβασε ένα βίντεο με το ανοιγωκλείσιμο του στόματος που λες.
 
Πουπουλα δεν εχει. Ναι, ειναι του 14, το γραφει στο δαχτυλιδι. Το στομα του δεν το ανοιγοκλεινει συνεχεια, αλλα μονο οταν προσπαθει να κελαηδησει, χωρις να βγαζει ηχο οπως ειπα. Θ ανεβασω βιντεο
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τα τρία "τσιου" που ακούγονται είναι απο το αρσενικό που βρισκεται απο πανω του...Αν δείτε προσεκτικά προσπαθεί να πει κατι αλλα δεν ακουγεται τιποτα
 
Τώρα θυμήθηκα ένα αρσενικό που είχα... Το μόνο που έκανε ήταν ένα πολύ- πολύ σιγανό "ρρρρρρ" αντί να κελαηδάει. Τότε είχα ρωτήσει (σε Pet Shop φυσικά, μιλάμε για το '97) και μου είχε πει ο κύριος εκείνος ότι "α, είναι χαμηλόφωνος, γι' αυτό! Δεν έχει πρόβλημα". Κάποια άλλη στιγμή που είχα ρωτήσει ξανά, μου είχαν πει "μάλλον θα είναι διασταύρωση με μαλινουά και γι' αυτό". Από την άλλη πλευρά, αν πατήσεις "Μαλινουά" στο Youtube, βγάζει ένα πουλί που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφω. Πιστεύω πως μου έλεγαν χαζομάρες. Παρόλα αυτά, θέλω να καταλήξω στο εξής: Μήπως είναι η ράτσα του τέτοια; Ας απαντήσουν αυτοί που ξέρουν αν υπάρχει τέτοια ράτσα, γιατί εγώ είμαι άσχετη. Ο δικός μου πάντως δεν εμφάνισε ποτέ πρόβλημα υγείας, έγινε εξαιρετικός και γλυκύτατος μπαμπάς και ήταν πάρα- πάρα πολύ τρυφερός. Τα μικρά του πήραν το ίδιο "χαζό" κελάηδισμα.
 
Αυτό το κακοριζικο ειναι μουγκο τελειως ομως. Μακαρι να κανε το "ρρρρρρ" που λες αλλα ουτε κι αυτο δυστυχως.
 
Αυτό το κακοριζικο ειναι μουγκο τελειως ομως. Μακαρι να κανε το "ρρρρρρ" που λες αλλα ουτε κι αυτο δυστυχως.

Και το δικό μου, έπρεπε να πας αρκετά κοντά για να το ακούσεις! Δεν ξέρω... Μη σε μπερδεύω άλλο, ούτως ή άλλως δεν ξέρω τόσα πολλά ώστε να σε βοηθήσω.
 
Φανταζομαι εννοεις στο σημειο που φουσκωνει το λαιμο και..σιωπη. Σωστα;
 
Εφόσον το πιάσεις πλησιάζεις το κεφάλι του όσο κοντά μπορείς στο ένα αυτί σου, περιέγραψε την αναπνοή του. Μέχρι να το πιάσεις μην το κουράσεις μέσα στο κλουβί.
 
Αυριο το πρωι κανε αυτο που σου ειπε ο Μιχαλης.
Εφόσον το πιάσεις πλησιάζεις το κεφάλι του όσο κοντά μπορείς στο ένα αυτί σου, περιέγραψε την αναπνοή του. Μέχρι να το πιάσεις μην το κουράσεις μέσα στο κλουβί.

Θα περιμενουμε να μας πεις.
 
Και το δικό μου, έπρεπε να πας αρκετά κοντά για να το ακούσεις! Δεν ξέρω... Μη σε μπερδεύω άλλο, ούτως ή άλλως δεν ξέρω τόσα πολλά ώστε να σε βοηθήσω.
Αυριο το πρωι κανε αυτο που σου ειπε ο Μιχαλης.


Θα περιμενουμε να μας πεις.
οκ... Θα δοκιμασω αυριο κ θα σας πω..thanks
 
Λοιπόν, έκανα αυτό που μου είπατε. Γιατρός δεν είμαι, αλλα η αναπνοη του μου φανηκε φυσιολογικη και δεν ακουγοταν τιποτα περιεργο. Βασικα δεν ακουγοταν καθολου, (αν αυτο ειναι φυσιολογικο). Μονο τη στιγμη που πηγα να το ξαναβαλω στο κλουβι εκανε ενα τακ τακ τρεις φορες σα να χτυπας ξυλο. Δε προλαβα να δω αν το κανε με το ραμφος του ή ητανε κατι αλλο, αυτά.
 
Από ότι φαίνεται στο βίντεο (μπορεί να μην βλέπω και καλά) οι φτερούγες του δεν εφάπτονται στο σώμα, είναι έτσι; Εσύ που το βλέπεις από κοντά όταν κάθετε στην πατήθρα αυτές αγκαλιάζουν το σώμα σφιχτά; Ή παραμένουν λίγο ανοικτές όχι πάντα κάποιες φορές;
 
Ναι, κάπως έτσι είναι, κάποιες φορές δεν εφαπτονται ακριβως. Επίσης συχνά φτερουγίζει πρώτα και μετά αποφασίζει να "πεταξει".
 
Back
Top