Φροντίδα Βάζετε τα καναρίνια σας μέσα τον χειμώνα συνεχώς;

pearleleni

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
να ρωτήσω βρε παιδιά,

όταν κάνει κρύο και δε μιλάω για ψοφόκρυο χιόνια κτλ κτλ...
τα καναρίνια σας τα βάζετε μέσα; Εγώ συνήθως μόνο το βράδυ.
 
Εγω τα καναρινια μου τα εχω συνεχως εξω! Εχω κανει εναν χωρο και τα εχω εκει! Αλλα δεν τα πιανει ο αερας... Πολυ βασικο! Παντως τοσα χρινια δεν ειχα κανενα μα κανενα προβλημα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
-Τα καναρίνια δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα στο κρύο, ακόμα και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τα καταφέρνουν περίφημα.
Αυτό που είναι επικύνδινο για τα πουλιά είναι
να είναι εκτεθημένα σε ρεύματα αέρος.
Εχω αρκετά χρόνια σε εξωτερικό χώρο τις κλούβες μου χωρίς κάποιο πρόβλημα με το κρύο, ακόμα και οταν είχε 5 πόντους χιόνι.
Θα έλεγα οτι είναι περισότερο επίφοβο να τα "μπαινοβγάζεις" στο σπίτι
παρά να τα αφήνεις έξω σε ένα απάνεμο και φυλαγμένο μέρος.
Μπορεί κάποιος να καλήψη με χοντρό νάυλον, τις τρεις πλευρές του κλουβιού
και την οροφή αφήνοντας μόνον την πρόσωψη ανοικτή.
 
Γεια σας και από μένα,
Θα συμφωνήσω ότι σε νορμάλ κρύο δεν παθαίνουν τίποτα. Εγώ τα έχω έξω και τα καναρίνια και τα παραδείσια μέχρι αρχές Νοεμβρίου (ανάλογα και τον καιρό βέβαια) και μετά τα βάζω στη σκάλα που πάει για την ταράτσα όπου φυσικά δεν έχει αέρα αλλά ούτε και κάποια θέρμανση και δεν έχω κανένα πρόβλημα όσο χαμηλές θερμοκρασίες και αν κάνει.
Πάντως από κρύο δεν έχασα πότε κανένα πουλάκι σε αντίθεση με τον καύσωνα που φέτος έχασα ένα και μάλιστα ήταν και πάνω από ένα χρονών.
 
Τα πτηνα που βρισκονται στην αιχμαλωσια να τα φοβαστε περισσοτερο το καλοκαιρι με τους καυσωνας παρα το χειμωνα, τουλαχιστον σε θερμοκρασιες απο 0 μεχρι 25 βαθμους κελσιου τα καταφερνουν μια χαρα και εγω εξω τα εχω
 
Αν και τα πουλιά που διαθέτω τα βάζω στο σπίτι το βράδυ είμαι κατά αυτής μου της ενέργειας. Συμφωνώ με αυτό που λέει ο Μάκης. Ναυλον γύρω γύρω και την πρόσοψη ανοιχτή. Το μπαλκόνι μου βέβαια το χτυπάει ανελέητα ο βορριάς γι αυτό και τα βάζω μέσα.Αν εξασφαλίσουμε ότι τα κλουβιά δεν θα τα χτυπάει ο βορριάς και ρεύματα τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα βάζουμε μέσα στο σπίτι.
 
Και πως θα καταλαβουμε αν ενα πουλι κρυωνει;Ωστε να το προστατεψουμε πριν να ειναι αργα;
 
sophia pj.5354 είπε:
Και πως θα καταλαβουμε αν ενα πουλι κρυωνει;Ωστε να το προστατεψουμε πριν να ειναι αργα;

Όταν κρυώνει θα φουσκώσει όχι τόσο πολύ όπως το βράδυ που κοιμάται αλλά θα φουσκώσει.
Γενικά όταν βλέπεις ότι η θερμοκρασία πέφτει κάτω από τους 10 με 8 βαθμούς καλό είναι να τα βάζετε μέσα ή σε ένα μέρος που δεν πιάνει καθόλου αέρας. Εγώ εδώ και 3 μέρες τα έχω μαζέψει μέσα γιατί το βράδυ η θερμοκρασία πέφτει στους 4 με 5 βαθμούς.
 
παιδια καλο ειναι να τα χουμε σε ενα σημειο και να προσπαθουμε να μετριασουμε το κρυο γιατι με το να τα βαζουμε μεσα εξω ποιο πολυ κακο τους κανουμε παρα καλο γιατι πανω που σηνηθιζουν το κρυο τα βαζουμε στην ζεστη και πανω που σηνηθιζουν την ζεστη τα βασουμε σε κρυο αυτες οι αλαγες της θερμοκρασιας δεν ειναι και τοσο καλες κατα την γνωμη μου
 
παιδια καλο ειναι να τα χουμε σε ενα σημειο και να προσπαθουμε να μετριασουμε το κρυο γιατι με το να τα βαζουμε μεσα εξω ποιο πολυ κακο τους κανουμε παρα καλο γιατι πανω που σηνηθιζουν το κρυο τα βαζουμε στην ζεστη και πανω που σηνηθιζουν την ζεστη τα βασουμε σε κρυο αυτες οι αλαγες της θερμοκρασιας δεν ειναι και τοσο καλες κατα την γνωμη μου

Εγώ δεν είπα πάντως κάθε μέρα να τα κάνουμε βόλτες το βράδυ μέσα την ήμερα έξω. Απλά αυτό που κάνω εγώ είναι ότι από τώρα μέχρι το Μάρτιο τα βάζω σε ένα μέρος όπου η διαφορά θερμοκρασίας σε σχέση με έξω δεν είναι τεράστια, καθώς εκεί δεν υπάρχει θέρμανση, αλλά είναι ένας κλειστός χώρος που δεν έχει καθόλου ρεύματα αέρα και που φυσικά η θερμοκρασία δεν πέφτει ποτέ κάτω από το μηδέν.
Να φανταστείτε εκεί είχα τα καναρίνια το 2002 όταν είχε κάνει εκείνο το βαρύ χειμώνα με το πολύ χιόνι και που στην Καρδίτσα είχαμε πιάσει θερμοκρασίες -25 βαθμούς και δεν έπαθαν τίποτα.
 
παιδια καλο ειναι να τα χουμε σε ενα σημειο και να προσπαθουμε να μετριασουμε το κρυο γιατι με το να τα βαζουμε μεσα εξω ποιο πολυ κακο τους κανουμε παρα καλο γιατι πανω που σηνηθιζουν το κρυο τα βαζουμε στην ζεστη και πανω που σηνηθιζουν την ζεστη τα βασουμε σε κρυο αυτες οι αλαγες της θερμοκρασιας δεν ειναι και τοσο καλες κατα την γνωμη μου

Αυτες οι αλλαγες θερμοκρασιας ειναι θανατηφορες.
 
Το μπαλκόνι μου το χτυπάει ο Βοριας απο την μία πλευρά πάρα πολύ! Από την άλλη πλευρά όχι τόσο αλλά φοβάμαι να τον αφήσω έξω γιατί εκτός του ότι μου αρρώστησε με ακάρια ( και σαν νέα στο χώρο μου κόπηκαν τα πόδια.. Έναν τον έχω!) περνάνε γάτες και τον φλερτάρουν επικίνδυνα! Αναγκάζομαι να τον βάζω μέσα το βράδυ. αλλά κι από την άλλη, εχω πάρει φόβο από το κρύωμά του και δεν τον βγάζω έξω. Κριτήριο μου είναι το πόσο κρυώνω εγώ. Κάνω λάθος κινήσεις; Δοκίμασα να τον βγάλω αλλά τον είδα περίεργα φουσκωμένο και το πήρα μέσα το πουλάκι μου! Κάθε απάντηση σας θα μου φανεί απόλυτα χρήσιμη!
 
το οτι φουσκωσε σημαινει οτι κρυωνε αλλα το να τον εχεις στον βορια ειναι παλι λαθος, τωρα το θεμα της γατας ειναι δικο σου πως θα το αντμετωπισεις αλλα υπαρχει σκευασμα σε μορφη χαλικιου που το σκορπας και δεν πλησιαζουν γατες, σκυλοι και τετοια αλλα δεν ξερω το ονομα του αν σε ενδιαφερει μεθαυριο που θα ανοιξουν τα μαγαζια παω ρωταω πως το λενε και σου λεω αν θες
 
Αν δεν έχεις απάνεμο και καλά προφυλαγμένο μέρος απο τον βοριά,
βάλε το πουλάκι σε ήσυχο εσωτερικό χώρο κοντά σε παράθυρο.
Καλόν θα ήταν να μείνει, στην θέση που θα διαλέξεις, μέχρι την Ανοιξη.
 
το οτι φουσκωσε σημαινει οτι κρυωνε αλλα το να τον εχεις στον βορια ειναι παλι λαθος, τωρα το θεμα της γατας ειναι δικο σου πως θα το αντμετωπισεις αλλα υπαρχει σκευασμα σε μορφη χαλικιου που το σκορπας και δεν πλησιαζουν γατες, σκυλοι και τετοια αλλα δεν ξερω το ονομα του αν σε ενδιαφερει μεθαυριο που θα ανοιξουν τα μαγαζια παω ρωταω πως το λενε και σου λεω αν θες

Λευτερη μπορεις να μου πεις πιο ειναι το σκευασμα σε μορφη χαλικιου που το σκορπας και δεν πλησιαζουν γατες, σκυλοι;
 
Κανω και εγω το λαθος να βγαζω και να βαζω το καναρινι στο σπιτι και στο μπαλκονι,(την μερα εξω το βραδυ μεσα) εκανα χαζομαρα επειδη δεν ηξερα, τωρα ομως με αυτα που διαβασα στο φορουμ αποφασισα να τον αφησω μονιμα στο μπαλκονι, μιας και ειναι πολυ πιο χαρουμενος απ'οτι οταν τον εχω μεσα.

Η απορια μου ειναι η εξης
Θα μπορεσει να αντεξει να ειναι μονιμα εξω στο μπαλκονι, η υπαρχει περιπτωση να εχει συνηθισει πλεον στο μεσα εξω και στην τελικη του κανω κακο με το μονιμο εξω; Μηπως του πεσει βαρυ;

Επισης το κλουβι θελω να το ενισχυσω με ναυλον ωστε να ειναι καλυμμενος καλυτερα, να το κανω αυτο απο τωρα η να περιμενω τον Νοεμβριο με τα περισσοτερα κρυα; Σκευτομαι να καληψω και τις τρεις πλευρες και την οροφη, ακαλυπτη θα αφησω μονο την μπροστινη πλευρα.

Επισης να προτιμησω να κρεμασω το σπιτι του σε γαντζο η σε καρφι/α στον τοιχο; Αερα πολυ εδω στην θεσ/νικη δεν σηκωνει, μενω κεντρο δηλαδη το κλουβι δεν θα κινδηνεψει να πεσει απο τυχον φυσηματα απο τον γαντζο. Ο γαντζος φερνει το καναρινι στο υψος των ματιων μου. Ρευματα και βοριαδες δεν εχουμε.
 
Μενω και εγω στην Θεσσαλονικη και το ναυλον το βαζω τελος Οκτωβριου(φυσικα η τοποθετηση του εξαρταται απο την εξελιξη του καιρου), τα κλουβια τα εχω κρεμασμενα σε καρφι.
 
σκεφτηκα φετος να δοκιμασω κατι αλλα δε ξερω κατα ποσο θα βοηθησει. Εκτος απο το ναιλον σκεφτομουν φετος να αγορασω δυο κουτια φωλιες παπαγαλων και να τα προσαρμοσω ενα σε καθε οροφο της κλουβας μου ωστε να μπαινουν μεσα τα καναρινια να προφυλακτουν απο το κρυο; ΚΑλη σκεψη η θα δημιουργησω καυγαδες;
 
-Αν δεν κάνεις μια αρχή πώς θα βγάλεις συμπέρασμα. Ξεκίνα με μία, θα δεις αντιδράσεις, και θα αποφασήσεις για την συνέχεια.Αν και νομίζω οτι δύσκολα θα εγκαταλήψει κάποιο την αγαπημένη του θέση για ύπνο, μια δοκιμή δεν θα βλάψει.
 
Back
Top