Φροντίδα Βάζετε τα καναρίνια σας μέσα τον χειμώνα συνεχώς;

Θοδωρή πολύ πρωτότυπη η ιδέα σου, ενημέρωσε αν θες για το αποτέλεσμα.
 
Εκτός από τις γάτες.. Μήπως ξεχάσατε τα αρπακτικά;
 
Εγώ πάντως αντί για νάυλον βάζω διαφανές πλεξιγκλας στις 2 πλευρές. Με τα πολλά κρύα μπορείτε να σκεπάσετε το κλουβί με μία πετσέτα μπάνιου, αφήνωντας την οροφή λίγο κενή για ανανέωση του αέρα.
Επιπλέον βάζωντας πλεξιγκλας στο πάνω μέρος του κλουβιού γλυτώνεις και τον φόβο των αρπακτικών (όχι όμως το θάνατο από τον φόβο του πουλιού)
 
Εγώ πάντως αντί για νάυλον βάζω διαφανές πλεξιγκλας στις 2 πλευρές. Με τα πολλά κρύα μπορείτε να σκεπάσετε το κλουβί με μία πετσέτα μπάνιου, αφήνωντας την οροφή λίγο κενή για ανανέωση του αέρα.
Επιπλέον βάζωντας πλεξιγκλας στο πάνω μέρος του κλουβιού γλυτώνεις και τον φόβο των αρπακτικών (όχι όμως το θάνατο από τον φόβο του πουλιού)
καλη η λυση του πλεξιγκλας αλλα το ντισιμο της κλουβας μου με πλεξιγκλας κοστιζει οσο η κλουβα
 
θα το ψαξω λιγο πλιν καταληξω στο ναιλον. Το πλεξιγκλας κοστιζει 35 ευρω το τετραγωνικο το ψιλο και 70 το χοντρο. Το υλικο που λες που πρεπει να το ψαξω;
 
Στα ίδια μαγαζιά σαν "πολυκαρβονικό φύλλο".
Επειδή συνήθως κόβουν και κομμάτια, καλόν θα είναι να έχεις διαστάσεις μαζί σου μήπως πέσεις επάνω σε κανένα -ρετάλι-
και σου κοστίσει πολύ λιγότερο.
 

Συνημμένα

  • PICT0767.webp
    PICT0767.webp
    30,1 KB · Προβολές: 166
  • PICT0768.webp
    PICT0768.webp
    42,9 KB · Προβολές: 231
  • PICT0770.webp
    PICT0770.webp
    25,8 KB · Προβολές: 179
  • PICT0771 copy.webp
    PICT0771 copy.webp
    51,9 KB · Προβολές: 187
Μήπως γνωρίζετε τι βαρος έχει περίπου ενα κομμμάτι απο το υλικό αυτό; Και πώς γίνονται οι κολλήσεις στις γωνίες αν θελει κανείς να ντύσει ένα κλουβί από 3 μερίες και απο πάνω ; 🙄
 
-Το έχω δεί κολλημένο με ΑΤΛΑΚΟΛ (ξυλόκολλα).
Αλλά το καλύτερο είναι να δεθεί κάθε πλευρά στο κλουβί με λεπτό σύρμα.
 
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Απο βάρος τι γίνεται; Σκέφτομουν να ντύσω 2 τριόροφες κλούβες,όχι μόνο για προστασία από το κρύο και τα αρπακτικά, αλλά και να διατηρείται καθαρός το φρεσκοβάμενος τοίχος που κρέμονται τα κλουβιά... λέτε να βαρύνει πολύ; 😕
 
εγω παντως το χειμωνα μεσα μεχρι τον απριλιο που δεν βρεχει οτου κανει και κρυο και το καλοκαιρι το μεσημερι μεχρι τις εξι κ μετα μεσα! Και τον χειμωνα πουκανει κρυο τα σκεπαζω με μια ζεστη κουβερτουλα κ γενικως αν κρυωνουν!
 
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Απο βάρος τι γίνεται; Σκέφτομουν να ντύσω 2 τριόροφες κλούβες,όχι μόνο για προστασία από το κρύο και τα αρπακτικά, αλλά και να διατηρείται καθαρός το φρεσκοβάμενος τοίχος που κρέμονται τα κλουβιά... λέτε να βαρύνει πολύ; 😕

Πάρα πολύ ελαφρύ !
 
εγω παντως το χειμωνα μεσα μεχρι τον απριλιο που δεν βρεχει οτου κανει και κρυο και το καλοκαιρι το μεσημερι μεχρι τις εξι κ μετα μεσα! Και τον χειμωνα πουκανει κρυο τα σκεπαζω με μια ζεστη κουβερτουλα κ γενικως αν κρυωνουν!

Εκει που μενεις ενα υπαρχει υγρασια η κουβερτα δεν νοτιζει;
 
Στα ίδια μαγαζιά σαν "πολυκαρβονικό φύλλο".
Επειδή συνήθως κόβουν και κομμάτια, καλόν θα είναι να έχεις διαστάσεις μαζί σου μήπως πέσεις επάνω σε κανένα -ρετάλι-
και σου κοστίσει πολύ λιγότερο.

λοιπον το πολυκαρβουνικο συμφερει μονο αν θελουμε να καλυψουμε μικρες επιφανειες χρησιμοποιωντας καποια ρεταλια. Δε μπορεις ομως να παραγγειλεις συγκεκριμενες διαστασεις. Δε συμφερει στον τζαμα. Πουλιουνται σε φυλλα οποτε η τιμη ειναι παρομοια με το πλεξιγγλας. Οποτε η πιο φτηνη λυση για μεγαλες επιφανειες ειναι τιο ναιλον συσκευασιας και ισως αν καποιος εχει γνωστο κανεναν εργολαβο και παρει ρεταλια μονωτικου υλικου μονωσης. Το μπλε φελιζολ
 
Και εγω να προσθεσω οτι τα εχω εξω, χειμωνα-καλοκαιρι, σε απαγγειο μερος. Απλως οταν κανει πολυ κρυο το βραδυ τα κλεινω με τελαρα με ημιδιαφανες πλαστικο.
Περυσι μονο οταν χιονισε τα εβαλα στη σκαλα που οδηγει στην ταρατσα για δυο μερες, ισως να μην ηταν και απαραιτητο.
 
Σχετικά με τα πολυκαρμπονικά φύλλα α) τα βρίσκεις σε δύο διαστάσεις: 210Χ300 & 210Χ600 β) οι τιμές τους: με πάχος 10 mm 13,18 + Φ. Π.Α. 19% και με πάχος 16 mm 19,37 + Φ. Π.Α. 19% οι τιμές είναι για τετραγωνικό μέτρο.
Τα παραπάνω ισχύουν για το διάφανο.
Υπάρχουν σε πάχος 6, 8, 10, 16, 20, & 25mm.
 
-Τα καναρίνια δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα στο κρύο, ακόμα και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τα καταφέρνουν περίφημα.
Αυτό που είναι επικύνδινο για τα πουλιά είναι
να είναι εκτεθημένα σε ρεύματα αέρος.
Εχω αρκετά χρόνια σε εξωτερικό χώρο τις κλούβες μου χωρίς κάποιο πρόβλημα με το κρύο, ακόμα και οταν είχε 5 πόντους χιόνι.
Θα έλεγα οτι είναι περισότερο επίφοβο να τα "μπαινοβγάζεις" στο σπίτι
παρά να τα αφήνεις έξω σε ένα απάνεμο και φυλαγμένο μέρος.
Μπορεί κάποιος να καλήψη με χοντρό νάυλον, τις τρεις πλευρές του κλουβιού
και την οροφή αφήνοντας μόνον την πρόσωψη ανοικτή.
καλησπερα αφηνοντας την προσοψη ανοικτη δεν τα αφηνει ευαλωτα στον αερα και τις χαμηλες θερμοκρασιες;
 
Ανάλογα πως είναι διαμορφωμένο το μπαλκόνι αλλά σίγουρα περνάει αέρας αν θες μπορώ να σου παραθέσω μια πιο ακριβή ιδέα αλλά άψογη..
 
Back
Top