Αναπαραγωγή Βγήκαν οι νεοσσοί ζεμπρα, τι να τους δώσω εκτός αυγοτροφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giann
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δυστυχώς τελικά ο πιο μικρός νεοσσός δεν τα κατάφερε..
Τον βρήκα σήμερα ψόφιο, πλακωμένο απο τα υπόλοιπα.
Δεν ήταν καλά ταισμένος.. Με πολύ μικρότερο μέγεθος απο τους υπόλοιπους φαίνεται δεν μπορούσε να διεκδικήσει πολλή τροφή.
Εφταιξε που βγήκε αργότερα απο τους υπόλοιπους;
Μεχρι πόσους νεοσσούς μπορούν να μεγαλώσουν τα ζεμπράκια σε μια γέννα;5 ήταν πολλοί;
 
5 είναι πολλοί αλλά όχι και κάτι ακραίο. Έχω δει να μεγαλώνουν και 8 πουλιά (με βοήθεια από τη σύριγγα). Όταν ένας νεοσσός είναι μικρότερος ηλικιακά και σε μέγεθος τα πράγματα είναι πάντα πιο δύσκολα αφού δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τα αδερφάκια του, αλλά βρίσκεται και συνεχώς κάτω από τα πόδια τους. Κρίμα για το μικρό, με το καλό τα υπόλοιπα να βγουν στο κλαρί και να τα χαρείς.
 
Σευχαριστώ Βασίλη...
Τα υπόλοιπα είναι εντάξει, καλά ταισμένα και περίπου ίδιου μεγέθους.
Αραγε το είδος της φωλιας παίζει κάποιο ρόλο; Μια πιο ευρύχωρη φωλιά θα βοηθούσε το πιο μικρό να τα καταφέρει;
Εσας μέχρι πόσα μικρά έχουν μεγαλώσει επιτυχώς τα ζεμπράκια σας;(Χωρις βοήθεια σύριγγας)
 
Εγώ χωρίς καμία βοήθεια είχα γέννα με 5 μικρά, επιτυχή. Το πιο συνηθισμένο που έχω είναι τα 4 όμως. Μιλάω πάντα για νεοσσούς που έχουν γεννηθεί με διαφορά μίας ημέρας ο ένας από τον άλλο (χωρίς να έχω αφαιρέσει αυγά), όπως και οι δικοί σου. Η περίπτωση με τους 8 νεοσσούς δεν ήταν σε δικά μου πουλιά και είχαν μπει αυγά από δύο ζευγάρια.

Για τη φωλιά, μπορεί να έπαιξε ρόλο αλλά μπορεί να είχες και το ίδιο αποτέλεσμα με άλλη φωλιά. Όλα παίζουν το ρόλο τους η φωλιά, η ζέστη, η εμπειρία των γονιών κλπ. Η καλύτερη λύση για να μην έχουμε τέτοια αποτελέσματα είναι να αφαιρουμε τα αυγά ώστε να βγαίνουν όλοι οι νεοσσοί ίδια μέρα και να έχουν ίσες ευκαιρίες. Αλλά αυτό είναι κάτι που δεν το κάνω δυστυχώς ούτε εγώ πάντα ☹
 
Να κάνω και γω μια ερώτηση; Σε πόσες μέρες βάζεις το δοχτυλίδι στους νεοσούς;
 
Oι 4 νεοσσοί τα πάνε μια χαρά...
Εβαλα μια φωτο(η κλειστή φωλια δεν επιτρέπει καλύτερη για να φανούν όλοι)
Και στην άλλη οι γονείς σε τρυφερή στιγμή..
 

Συνημμένα

  • DSC01104.webp
    DSC01104.webp
    37,5 KB · Προβολές: 157
  • DSC01085.webp
    DSC01085.webp
    47,9 KB · Προβολές: 150
Επιτελους ειδαμε και φωτογραφιες τους:Big Grin:Ειναι πολυ ομορφο το "κουβαρακι σου".

Να σου ζησουν. Περιμενουμε και φωτογραφιες μολις βγουν εξω απο την φωλια.

Με το αλλο ζευγαρι τι εγινε;Εχουν μονο αυγα;
 
Ευχαριστώ! Το άλλο ζευγάρι κλωσσάει τα αυγά του...
Δες στο θεμα αδιαφορία zebra για την φωλια
 
Βασίλη πως σου φαίνονται τα μικρά;
καλοταισμένα δεν είναι;
και τι χρώμα προβλέπεις να γίνουν; (δες φωτο τους γονεις)
 
Γιαννη ειναι τελεια! Σαν τα δικα μου! Οι γονεις πολυ αγαπημενοι! Με το καλο και στο αλλο ζευγαρακι! Να σου ζησουν!
 
Μια χαρά τα μικρά. Λογικά θα είναι νορμάλ αλλά όσα βγουν αρσενικά φορείς CFW (από τη μαμά).
 
Nαι Εφη κλασσικό γκρι θα βγουν όπως έιπε και ο Βασίλης σαν τα δικά σου.. Κρίμα δεν θα βγει κανα άσπρο(σαν τη μαμα τους), που απότι έμαθα ψάχνεις, να σου έδινα ένα!:D
 
Ναι Γιαννη δικιο εχει ο Βασιλης ειναι φορεις... Οποτε οταν ενηληκιωθουν τα μωρα και γεννησουν θα βγαλουν λευκα... Και τοτε... :) θα ειμαι ακομα εδω! 😀
 
Ναι θα κρατήσω σίγουρα κάποιο αρσενικό και θα το ζευγαρώσω με σκοπό να βγάλω λευκά(CFW). Θα έχεις προτεραιότητα! 😀
 
Σε ευχαριστω εισαι πολυ καλος... Με σκλαβωνεις αληθεια... Αν δεν εχω βρει μεχρι τοτε θα σου πω... Εισαι και Αθηνα βλεπω... Μια χαρα! 😉
 
Παιδιά καλησπέρα!
Θέλω να ρωτήσω πόσο συχνά πρέπει να ταίζουν οι γονείς ζεμπράκια τα μικρά τους σε ηλικία 12-13 ημερών;
Ο αρσενικός ενώ τις πρώτες μέρες τάιζε τώρα τελευταία δεν τον βλέπω να ταίζει...
 
Όταν λες δεν τον βλέπεις να ταΐζει τί εννοείς; Δεν ταΐζει τόσο συχνά ή δεν ταΐζει καθόλου; Τα μικρά ζητάνε; Δεν έχω παρατηρήσει κάποια σημαντική διαφορά στα δικά μου αλλά δεν είμαι και συνέχεια από πάνω τους για να παρατηρώ κάθε πότε ταΐζουν. Υπάρχει περίπτωση απλά να ταΐζει όταν δεν είσαι εκεί;
 
Δεν είμαι σίγουρος ότι δεν ταίζει καθόλου καθώς δεν τα παρακολουθώ συχνά, απλά τις τελευταίες μέρες δεν τον έχω δει να μπαίνει στη φωλιά.
Η θηλυκιά μπαίνει συχνά και ταίζει.
Τα μικρά δεν ζητάνε συνέχεια, κάθονται ήσυχα..όταν μπαίνει μέσα η θηλυκιά φωνάζουν και ζητάνε!
 
Back
Top