Featured Βλαστίζουν οι σπόροι του μείγματος που ταΐζετε στα πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Βλαστίζουν οι σπόροι του μείγματος που δίνετε ως κύρια τροφή στα πουλιά, με σκοπό την καλλιέργεια φύτρων για τα πουλιά μας; Σαφώς και δεν προορίζονται για φύτρα, αλλά έχετε σχετική εμπειρία από προσπάθειες φυτρώματος αυτών των σπόρων;

Αφορμή για το θέμα μου έδωσε μία αξιολόγηση του @MrNek36 στο μείγμα σπόρων Premium Canaries - Deli Nature, στην οποία, μεταξύ άλλων αναφέρει:
Αξιολόγηση MrNek36 Premium Canaries - Deli Nature είπε:
Στο τεστ βλαστώτητας των σπόρων πολύ λίγοι βλαστώσανε.

Με την ευκαιρία, μπορούμε να συζητήσουμε γενικότερα εάν η δυνατότητα που έχει να φυτρώνει ή όχι ένας σπόρος που προορίζεται για απευθείας τάισμα σε κατοικίδια πουλιά, είναι ή όχι κριτήριο για την ποιότητα των σπόρων και το σκοπό για τον οποίο προορίζονται.
 
Ναι βαστιζουν.Αναφερομαι και δινω προσοχη στο ασπουρι.Απο εκει και περα τα πραγματα αλλαζουν αναλογα με τον σπορο.

Η συνδεση βλαστικοτητας και ποιοτητας γινεται πιστευω γιατι ετσι εχουμε τουλαχιστον στο μυαλο μας τους φρεσκους σπορους. Κατι που για το ασπουρι μπορει να ισχυει, για την περιλλα ομως οχι, δεν ισχυει. Επισης η βλαστικοτητα χανεται και με την απλη αποφλοιωση. Συνεπως για εμενα η σημασια του θεματος αφορα κυριως το ασπουρι, αντε και το νιζερ οσο μενουμε στα καναρινια.
 
Έχω δοκιμάσει παλιότερα να δημιουργήσω βλαστούς με σπόρους από διάφορα μείγματα και μέσα από αυτές τις δοκιμές έμαθα πως οι σπόροι στα "καλά" μείγματα περνούν από ειδική επεξεργασία ώστε να απομακρυνθεί ο κίνδυνος ανάπτυξης εντόμων μέσα στο μείγμα.
Συζητώντας πριν αρκετά χρόνια με τον βασικό εισαγωγέα του υπό δοκιμή μείγματος μου ανέφερε για διέλευση των σπόρων σε "ταινία - φούρνο" μικροκυμάτων ώστε να καταστραφούν οι ζωντανοί μικροοργανισμοί στο μείγμα.
Ασφαλώς μέσα από αυτές τις διαδικασίες οι σπόροι χάνουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό (πάνω από 85-90%) τη δυνατότητα βλάστησης κάτι που αρχικά δε μου άρεσε αλλά μέσα από τις συζητήσεις το αποδέχτηκα ως αναγκαίο κακό.
Αν δε θέλουμε να έχουμε αποικία εντόμων στο υπό σίτιση μείγμα των πτηνών μας θα πρέπει να "ανεχτούμε" την έλλειψη "φρεσκάδας" που παρουσιάζεται με τα παραπάνω.
Οι "σοβαρές" μάλιστα εταιρίες αναγνωρίζοντας την ανάγκη των εκτροφέων για σπόρους που να μπορούν να βλαστήσουν χρησιμοποιούν ειδικές συσκευασίες σπόρων για το σκοπό αυτό και εκεί η βλαστικότητα τους πλησιάζει το απόλυτο.
 
Αναφερομαι και δινω προσοχη στο ασπουρι.
Ασπουρι ποιας προέλευσης;
Το πήρες από μείγμα, η ήταν μεμονωμένο;
Πόσο τοις % φυτρικη ικανότητα είχε;
Το έτρωγαν ευχάριστα τα πουλιά η είχες αρνήσεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ασφαλώς μέσα από αυτές τις διαδικασίες οι σπόροι χάνουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό (πάνω από 85-90%) τη δυνατότητα βλάστησης κάτι που αρχικά δε μου άρεσε αλλά μέσα από τις συζητήσεις το αποδέχτηκα ως αναγκαίο κακό.
Το αναγκαίο κακό κατά πόσο συνδέεται με την θρεπτική αξία των σπόρων γνωρίζει κανείς;
Άλλες λύσεις συντήρησης δεν υπάρχουν
, η σκοπίμως δεν επιλέγονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το αναγκαίο κακό κατά πόσο συνδέεται με την θρεπτική αξία των σπόρων γνωρίζει κανείς;
Την θρεπτική αξία του κάθε σπόρου την γνωρίζουμε οι περισσότεροι. Ακόμη και για τους υπόλοιπους μια έρευνα στο διαδίκτυο είναι αρκετή για να βρούμε τις σχετικές για την θρεπτική αξία τους πληροφορίες.
Εκτός αν υπαινίσσεσαι πως αλλοιώνεται η θρεπτική αξία τους με την ειδική αυτή επεξεργασία οπότε καλό είναι να μας προϊδεάσεις και γιατί όχι να μας διαφωτίσεις σχετικά.
Άλλες λύσεις συντήρησης δεν υπάρχουν η σκοπίμως δεν επιλέγονται.
Γνωρίζεις κάτι παραπάνω για να μας ενημερώσεις ή ρωτάς ρητορικά;
 
Ασπουρι ποιας προέλευσης;
Το πήρες από μείγμα, η ήταν μεμονωμένο;
Πόσο τοις % φυτρικη ικανότητα είχε;
Το έτρωγαν ευχάριστα τα πουλιά η είχες αρνήσεις;
Ειναι μειγμα τις ornitalia σοδειας 2017 οπως επισης ειναι και οι περισσοτεροι μεμονωμενοι σποροι που δινω.

% αριθμο δεν γνωριζω, βλεπω ομως αυτο που αμεσως φυτρωνει στον κηπο ή στον μεταλλικο καδο ή στην κουτουρου κουταλια που εχω ριξει στο κοσκινο για τα φυτρα. Τεστ φυτρικοτητας ειχα κανει πριν την αναπαραγωγη και αυτο που θυμαμαι, χωρις αριθμους, με ειχε ικανοποιησει.
Το αναγκαίο κακό κατά πόσο συνδέεται με την θρεπτική αξία των σπόρων γνωρίζει κανείς;
Άλλες λύσεις συντήρησης δεν υπάρχουν
, η σκοπίμως δεν επιλέγονται.
Νομιζω ειναι προφανης η απωλεια στοιχειων κατα την επεξεργασια. Δεν μιλαω για τους "φουρνους" που δεν υπαρχουν ή ακριβεστερα δεν ειναι αυτη η δουλεια τους αλλα για την ακτινοβολια.
Ουτως η αλλως για εμενα καλο μειγμα δεν ειναι αυτο που δεν φυτρωνει. Η ποιοτητα της τροφης ειναι ισως το πρωτο ζητουμενο της βιομηχανιας. Για αυτο μαλλον η φυτρικοτητα, η συσκευασια, η ημερομηνια, η προελευση της σοδειας και μια πιστοποιηση χαμηλου μικροβιακου φορτιου ειναι μια ελαχιστη βαση περαν της οποιας μια εταιρεια αρχιζει να λεγεται αντικειμενικα, καλη.
 
Η ποιοτητα της τροφης ειναι ισως το πρωτο ζητουμενο της βιομηχανιας.

Το πρώτο ζητούμενο του καταναλωτή θα έλεγα εγώ, και ιδιαίτερα όταν πρόκειται για ευαίσθητους οργανισμούς.

Βέβαια το κατά πόσο υπάρχει ευχέρεια να γίνεται τεστ φυτρικης ικανοτητος για κάθε νέα αγορά σπόρων δεν γίνεται λόγος.
Το πρόβλημα στην σίτιση με σπόρους είναι υπαρκτό και αναμφισβήτητο πέρα από κάθε προσπάθεια περί του αντιθετου, και συνδέεται άμεσα με την ευζωια στον εγκλωβισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Την θρεπτική αξία του κάθε σπόρου την γνωρίζουμε οι περισσότεροι. Ακόμη και για τους υπόλοιπους μια έρευνα στο διαδίκτυο είναι αρκετή για να βρούμε τις σχετικές για την θρεπτική αξία τους πληροφορίες.
Εκτός αν υπαινίσσεσαι πως αλλοιώνεται η θρεπτική αξία τους με την ειδική αυτή επεξεργασία οπότε καλό είναι να μας προϊδεάσεις και γιατί όχι να μας διαφωτίσεις σχετικά.

Γνωρίζεις κάτι παραπάνω για να μας ενημερώσεις ή ρωτάς ρητορικά;


Οι αναλύσεις διατροφικής αξίας των σπόρων γίνονται κατά την συγκομιδή τους.

Η μέση τιμή υγρασίας κατά την συγκομιδή, και για τούς σπόρους που μας ενδιαφέρουν είναι 14-17% υγρασία
Το σχετικό όριο σε συνθήκες περιβάλλοντος για (ασφαλή) διατήρηση είναι κάτω από 7-8%υγρασια.
Σοβαρή δουλειά Γιάννη είναι παραδοσιακοί σπόροι, με λιγότερο από 1% ξένες ύλες, σε αναλογία για την εκάστοτε περίοδο και ανάγκη, σε συσκευασία κενού οξυγόνου 99,5%
 
Το σχετικό όριο σε συνθήκες περιβάλλοντος για (ασφαλή) διατήρηση είναι κάτω από 7-8%υγρασια.
Κι όταν ανοίξει η συσκευασία σε ένα περιβάλλον με τουλάχιστο 60% υγρασία τι γίνεται;
Να μιλάμε για το ιδανικό αλλά να μην αγνοούμε το εφικτό.
Γιατί ιδανικά είναι όλα όσα γράφεις παραπάνω αλλά γίνονται ανέφικτα στην εφαρμογή τους αλλά και στην αξία του μείγματος και μπαίνω στη διαδικασία σκέψεων και υποθέσεων:
  1. Ένα μείγμα σπόρων που συσκευάστηκε σε κενό οξυγόνου με παρουσία υγρασίας στην περιβάλλουσα ατμόσφαιρα κάτω από 10% δεν ανεβάζει εξαιρετικά το κόστος ανά κιλό?
  2. Αν κάποιος πουλάει τέτοιους σπόρους με 10-12 ευρώ ανά κιλό πόσοι από μας θα τους αγοράσουν;
  3. Το περιβάλλον φύλαξης της συσκευασίας αφού ανοιχτεί, ποιο πρέπει να είναι;
  4. Οι σπόροι στα δοχεία σίτισης δεν αποκτούν την υγρασία του περιβάλλοντος χώρου;
  5. Τα πουλιά που τρώνε τους σπόρους από το φυτό πως καταφέρνουν και επιβιώνουν;
  6. Μήπως τελικά έχουμε γίνει περισσότερο από το πρέπον "επιστήμονες" και χάνουμε την ουσία;
Ασφαλώς δε ζητάω απαντήσεις...
Μου αρκεί απλώς να αποτελέσουν πηγή σκέψεων και όχι αντιδιαστολής για να προστατέψουμε τη συζήτηση.
Όσοι θέλουν μπορούν να ρίξουν μια ματιά κι εδώ:
  1. http://www.fao.org/3/y5831e/y5831e07.htm
  2. http://www.madehow.com/Volume-7/Birdseed.html
 
Αν μου επιτρέπεται να πω και γω τις εμπειρίες μου. Από παλιά που ασχολούμουν με τα πουλιά, έκανα φυτρωμενους σπόρους. Για λόγους άγνοιας παλιότερα δεν έδινα συσκευασμένους αλλά χύμα στα πουλιά. Η παρατειρηση μου λοιπόν ήταν πως οι χύμα φυτρωναν σχεδόν όλοι. Στη συνέχεια προχώρησα σε ένα μείγμα γνωστής αλυσίδας πετ σοπ, συσκευασμένο. Αν και δεν έχει τη φήμη που έχουν τα άλλα μείγματα και εκεί είχα βλαστάρια, λιγότερα βέβαια σε σχέση με τους χύμα. Στο μείγμα της deli nature που έκανα την κριτική φύτρωσε με ίσα ίσα που ξεπεράστηκαν φυτρα μόνο το ρουπσεν και αν θυμάμαι καλά ίσως το νιζερ και λινάρι. Το ασπουρι ούτε για πλάκα. Θέλω να καταλήξω στο γεγονός που είπε ο κύριος Γιάννης περί θερμικής επεξεργασίας. Ίσως, στα μείγματα που είναι "σοβαρα", υπάρχει επεξεργασία για την διατειρηση τους που τα αδρανοποιει όσον αφορά τη βλάστηση. Στα υπόλοιπα ίσως να μην υπάρχει αυτή η επεξεργασία. Ίσως πάλι υπό τη σκεπή αυτής της επεξεργασίας οι "σοβαρές" εταιρείες να κρύβονται και να χρησιμοποιούν παλιότερης σοδειάς σπόρους για να μειώσουν το κόστος παραγωγής. Απλές σκέψεις μου για προβληματισμούς.
 
Να μιλάμε για το ιδανικό αλλά να μην αγνοούμε το εφικτό.
Κάπου μπερδευεσε Γιάννη
Στη συσκευασία κενού μπορούν να διατηρηθούν με την φυσική τους υγρασία

Το κόστος μιας τέτοιας συσκευασίας θα είναι 1-1.5 € παραπάνω στο κιλο
Δεν είναι και τόσο τραγικό όπως το περιγράφεις

Αφού ανοιχτεί αυτή η συσκευασία, οι σπόροι θα είναι τόσο φρέσκοι όσο ήταν την ημέρα που συσκευασθηκαν

Τα δοχεία σίτισης τι σχέση έχουν

Ο κάθε ένας στο είδος και την επιστήμη του
Στο προφίλ μου θα δείτε σπόρους σε τέτοια συσκευασία, την έκανα πριν 5χρονια για τις κλιματολογικες ανάγκες της χώρας μας, ποιους περιμένετε να ενδιαφερθούν
Στο Βέλγιο και Ολλανδια η θερμοκρασία σήμερα είναι κάτω από 20 βαθμούς
Εδώ είναι τα προβλήματα
Απλή λογική
Όπως βλέπεις απαντήσεις υπάρχουν
Αντιδιαστολη διακρίνω και εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν μου επιτρέπεται να πω και γω τις εμπειρίες μου. Από παλιά που ασχολούμουν με τα πουλιά, έκανα φυτρωμενους σπόρους. Για λόγους άγνοιας παλιότερα δεν έδινα συσκευασμένους αλλά χύμα στα πουλιά. Η παρατειρηση μου λοιπόν ήταν πως οι χύμα φυτρωναν σχεδόν όλοι. Στη συνέχεια προχώρησα σε ένα μείγμα γνωστής αλυσίδας πετ σοπ, συσκευασμένο. Αν και δεν έχει τη φήμη που έχουν τα άλλα μείγματα και εκεί είχα βλαστάρια, λιγότερα βέβαια σε σχέση με τους χύμα. Στο μείγμα της deli nature που έκανα την κριτική φύτρωσε με ίσα ίσα που ξεπεράστηκαν φυτρα μόνο το ρουπσεν και αν θυμάμαι καλά ίσως το νιζερ και λινάρι. Το ασπουρι ούτε για πλάκα. Θέλω να καταλήξω στο γεγονός που είπε ο κύριος Γιάννης περί θερμικής επεξεργασίας. Ίσως, στα μείγματα που είναι "σοβαρα", υπάρχει επεξεργασία για την διατειρηση τους που τα αδρανοποιει όσον αφορά τη βλάστηση. Στα υπόλοιπα ίσως να μην υπάρχει αυτή η επεξεργασία. Ίσως πάλι υπό τη σκεπή αυτής της επεξεργασίας οι "σοβαρές" εταιρείες να κρύβονται και να χρησιμοποιούν παλιότερης σοδειάς σπόρους για να μειώσουν το κόστος παραγωγής. Απλές σκέψεις μου για προβληματισμούς.


Είναι απλό
Οι μεγάλοι επενδυτές - διακινητές σπόρων (χρηματηστηριακο προϊόν) επιθυμούν προδιαγραφές μακράς διάρκειας για ευνόητους λόγους.
Την ίδια απαίτηση δεν έχουν οι μικρες εισαγωγικές επιχειρήσεις, από χώρες μικρής παραγωγής
Αυτοί εισαγαγουν αυτά που εννοείς χύμα

Για το παλιά νέα σοδια, η λέξη χρηματηστηριακο προϊόν τα λεει ολα
 
Το κόστος μιας τέτοιας συσκευασίας θα είναι 1-1.5 € παραπάνω στο κιλο
Δεν έχω σκεφτεί ποτέ να εκμεταλλευτώ για οικονομικούς λόγους την εκτροφή των πτηνών και συνεπώς αγνοώ και τις οικονομικές απαιτήσεις της συσκευασίας.
Λόγω ειδικότητας όμως γνωρίζω πως συσκευαστές κενού (οι σωστοί) στοιχίζουν πολλά και το αντίτιμο που περιγράφεις είναι χαμηλό για τέτοια επένδυση... Θα το δεχτώ όμως μέχρι να βρω στοιχεία για το αντίθετο.
Στο προφίλ μου θα δείτε σπόρους σε τέτοια συσκευασία, την έκανα πριν 5χρονια για τις κλιματολογικες ανάγκες της χώρας μας,
Από τη στιγμή που έχεις συσκευάσει τροφές με αυτές τις προϋποθέσεις και με τόσο χαμηλό κόστος, θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον να μας παρουσιάσεις τον τρόπο δημιουργίας κενού στις τροφές αυτές και ασφαλώς να μας πεις δυο λόγια για τα μηχανήματα που χρησιμοποίησες για τον παραπάνω λόγο.
Γιατί "κενό" υποτίθεται πως δημιουργεί και μια μηχανή με ελάχιστη αξία που κυκλοφορεί στη λιανική... αλλά ασφαλώς αυτοκοροϊδευόμαστε αν πιστεύουμε πως εκπληρώνει έστω και τον τίτλο της... στο ελάχιστο.
Άλλο Νίκο κινούμαστε μεθοδικά, προσπαθώντας για το καλύτερο. Προσβλέποντας σε "πωλήσεις" κι άλλο να βαφτίζουμε αυτές τις κινήσεις μας ως απαραίτητα σωστές και των εταιρειών με εξετάσεις δεκαετιών στο χώρο.. ως απαραίτητα λάθος.
Στη συσκευασία κενού μπορούν να διατηρηθούν με την φυσική τους υγρασία
Καμία αντίρρηση Νίκο... στο πραγματικό κενό έτσι είναι...
Τα δοχεία σίτισης τι σχέση έχουν
Αυτά δεν έχουν την υγρασία περιβάλλοντος... Δεν επηρεάζεται ο σπότος;
Πόσο χρόνο πιστεύεις ο σπόρος με 10% υγρασία θα παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα όταν συναντήσει ας πούμε 65% υγρασία στο περιβάλλον;
Το ίδιο και οι "φρέσκοι" σπόροι. όταν ανοιχτεί η συσκευασία τους δεν θα έρθουν σε επαφή με τον αέρα που έχει υγρασία +60%?

Κάπου μπερδευεσε Γιάννη
Θα πρότεινα να αποφεύγεις τους χαρακτηρισμούς για την "συλλογή"εντυπώσεων... σε ότι τουλάχιστον με αφορά.
Δεν μπερδεύομαι. Γράφω καλά τα ελληνικά και κυρίως δεν έχω οικονομικό κίνητρο...
Ειδικά το τελευταίο μου δίνει "άλλοθι" να ρωτήσω οτιδήποτε... κι αν θες απαντάς!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απαντώ σε όλα
Και σε αυτά επί προσωπικού
Αγνοείς τις οικονομικές απαιτήσεις αλλά γνώμη εκφερεις
Οι φτηνές συσκευές επιτυνχανουν έως 94% κενό, αρκετά ικανοποιητικό για 24 μήνες εξωμοιωσης του αέρα του περιβάλλοντος, με τον αέρα του περιεχομένου
Οι πιο ακριβές επιτυνχανουν μεγαλύτερη διάρκειακαι για προϊόντα πιο ευπαθει από τους σπόρους, πχ κρέατα, αυγά, υγρά.

Πόσοι γράφουν σε αυτό το φόρουμ με ψευδώνυμο, και υπερασπιζουν προτάσεις προσβλεποντας σε πωλήσεις

Απαραίτητα σωστές είναι
Αν υπάρχει ιδανικότερη συσκευασία να μου την υποδείξεις.
Δεν βαφτίζω εγώ τίποτα
Αβαφτιστα είναι τα προϊόντα των σοβαρών εταιρειών με δεκαετίες στον χώρο, όταν έχουν πλημελη συσκευασία για ευπαθει προϊόντα προς ευπαθείς οργανισμούς, και όχι πλήρη ανάλυση περιεχομένου.
Τα στοιχεία μιλούν μόνα τους
Αντιλαμβάνονται το πρόβλημα των χωρών με υψηλές και σε παρατεταμένο χρόνο θερμοκρασίες, και το λύνουν με έναν τρόπο που δεν προστατεύει τα συμφέροντα των καταναλωτών

Συλλογή εντυπώσεων κάνουν τα στοιχεία που δίνω, οι αποδείξεις, οι πρωτοβουλίες, και ο τίτλος του επαγγελματία δια βίου που έχω.
Οικονομικό κίνητρο έχω, δόλο δεν έχω.
 
Επιστρέφοντας στην φυτρικοτητα των σπόρων
Ένα μέλος είπε ότι κεχρι επώνυμης φίρμας δεν φύτρωσε ούτε για πλάκα
Δεν υπάρχει πρόβλημα, η δεν θέλουμε να το δούμε.

Ρωτώ εγώ, αυτό το ασπουρι το έτρωγαν τα πουλιά;
 
... Και το καναβουρι δεν φυτρώνει (για ευνόητους λόγους) αλλά από τα πουλιά γίνεται ανάρπαστο...
Τελικά το τεστ φυτρικοτητας αποδεικνύει κάτι για την ποιότητα των σπόρων;
Μήπως αν και μόνο αν πιάσει μούχλα κατά το τεστ να σημαίνει ότι φέρει μικροβιολογικο φορτίο και δεν ειναι κατάλληλος;
 
Τελικά το τεστ φυτρικοτητας αποδεικνύει κάτι για την ποιότητα των σπόρων;
Έλα ντε... Και να φανταστείς ότι το θέμα έγινε ακριβώς για αυτόν το λόγο και αντί αυτού η περισσότερη ζήτηση αναλώθηκε στο αν είναι καλοί οι σπόροι των εταιρειών ή όχι.
 
... Και το καναβουρι δεν φυτρώνει (για ευνόητους λόγους) αλλά από τα πουλιά γίνεται ανάρπαστο...
Τελικά το τεστ φυτρικοτητας αποδεικνύει κάτι για την ποιότητα των σπόρων;
Μήπως αν και μόνο αν πιάσει μούχλα κατά το τεστ να σημαίνει ότι φέρει μικροβιολογικο φορτίο και δεν ειναι κατάλληλος;

Σε ποιο κανναβούρι αναφέρετε
Το Κινέζικο (φτηνό ) που είναι σχεδόν σε όλα τα "σοβαρά " μειγματα που ταΐζετε, δεν έχει φυτρικη ικανότητα διότι δεν είναι ώριμο
Η ποικιλία αυτή ωριμάζει σε μέγεθος 4,5-6.0 mm αυτό το μέγεθος δεν είναι αποδεκτό από τα πουλιά διότι είναι οριακά στην ισχύ του ραμφους τους για να το σπάσουν, και εκτός αυτού είναι και χονδροφλουδο.
Η η συγκομιδή γίνεται νωρίτερα (ανώριμο )
Η επιλέγεται η κοκκομετρια 3 - 3,5 mm ανώριμο και αυτό αλλά αποδεκτό από καταναλωτές που δεν γνωρίζουν.
(Δεν είναι κακό να μην γνωρίζουν, κακό είναι κάποιοι να επενδύουν σε αυτό)

Το Γαλλικό αν θυμάμαι καλά θέλει 18 - 22 ημέρες και υψηλές θερμοκρασίες
Δεν φυτρώνουν όλοι οι σπόροι στον ίδιο χρόνο ούτε στις ίδιες συνθήκες.

Τώρα ως αν αφορά τους άλλους λόγους που σωστά υπονοείς η νομοθεσία ποτέ δεν εφαρμόστηκε 100%
 
Επιστρέφοντας στην φυτρικοτητα των σπόρων
Ένα μέλος είπε ότι κεχρι επώνυμης φίρμας δεν φύτρωσε ούτε για πλάκα
Ρωτώ εγώ, αυτό το ασπουρι το έτρωγαν τα πουλιά;

Δυστυχώς η απάντηση είναι όχι με μεγάλη ορεξη, αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ
 
Back
Top