Γενικά Βλεπω λιγο περιεργο το χαλινο του budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgoss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgoss

PB New Member
Εγγραφή
15 Αυγ 2015
Μηνύματα
5
Πόλη
Λήμνος
Γεια σας, εχω μια απορεια για τα παπαγαλακια μου. Το ενα φαινεται σιγουρα πως ειναι αρσενικο και το αλλο μαλλον θυλικο αλλα βλεπω λιγο περιεργο το χαλινο του σας στελνω και φωτογραφια αν μπορειτε να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικο...

περιεργο_χαλινο_budgie.webp

αν θελετε μπορω να ανεβασω κι αλλη, αν δεν φαινεται καλα.
 
Εχεις φωλια; Τα εχεις δει να ζευγαρωνουν; Εχουν περασει πτερορροια;νομιζω πως δεν εχει κατι αλλα δεν ειμαι σιγουρη.
 
Να σου πω ειμαι καινουριος στο ''αθλημα'' τώρα πηρα και το αρσενικο και είπα να την βάλω σε περιπτωση που ειναι να ζευγαρώσουν. Αλλα μαλλον θα την βγαλω μετα τα οσα διαβασα για να προετιμασω πρωτα τα πουλια. 😉
 
η περιοδος που εχεις βαλει φωλια ειναι λαθος λογο ζεστης..
πηρες τωρα αρσενικο και τα εβαλες απευθειας μαζι χωρις καραντινα και κατευθειαν φωλια; και αυτη δεν ειναι σωστη κινηση...
αρχισε το διαβασμα για να προετοιμαστεις σωστα για την αναπαραγωγη και τις αναγκες του ειδους που εχεις.

οντως ο χαλινος φαινεται καπως αλλα μια κοντινη καθαρη φωτογραφια θα βοηθουσε παραπανω..
 
Μου φαίνεται για θηλυκό σε οίστρο, δεν θα ανησυχούσα παραπάνω προς το παρόν.
 
Σας ευχαριστω παιδια θα προσπαθησω να βγαλω και μια καλυτερη κοντινη. Και την φωλια ποτε θα πρεπει να την βαλω; Επισης μια απορια ακομα λιγο εκτος θεματος (σορρυ μεχρι να συντονιστω πληρως στην λειτουργεια του φορουμ) αν δεν υπαρχει αρσενικο το θυλικο κανει αυγα; Εστω και ασπορα.
 
Την φωλια να την βαλεις απο φθινοπωρο. Προαιτιμασε τα διατροφικα με πρασιναδες, αυγοτροφη, σουπιοκοκαλο και βλεπουμε.:)
(σορρυ μεχρι να συντονιστω πληρως στην λειτουργεια του μπλογκ)

Δεν πειραζει:D

Εχεις αρσενικο εσυ;βαλε μας μια φωτο να τα καμαρωσουμε και τα δυο μαζι, πολυ ομορφη η θυληκια φτου φτου.
 
βαλε μας μια φωτο να τα καμαρωσουμε και τα δυο μαζι, πολυ ομορφη η θυληκια φτου φτου.
Σ ευχαριστω χαρα την εβγαλα την φωλια μην σκασουν κι απ την ζεστη... Οριστε και ο αρσενικος :) Η θυλικια ειναι πιο ντροπαλη και δεν καθεται ευκολα για φωτο.. 😀

το_αρσενικό_budgie_του_ζευγαριού_.webp
 
Back
Top