Αναπαραγωγή Βοήθεια για επιλογή αρσενικού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikosk1

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2011
Μηνύματα
838
Πόλη
Κομοτηνή
Καλημέρα στην παρεα. Θα ηθελα την βοηθεια ποιο εμπειρων ανθρωπων σχετικα με μια θηλυκια παστελ κοκκινο μωσαικο που θελω να κανω ζευγαρι με αχατη κοκκινο μωσαικο, ποιον αχατη πρωτεινεται να βαλω μαζι της από τους παρακατω; Αν και εχω ενδοιασμους για την δημιουργια αυτου του ζευγαριού και αν θα διαχειριστω σωστα τους απογονους στο μελον λογο τον γνωσεων που εχω.
Η κοπελια μου είναι αυτή... μολης την επιασα από την κλουβα και καποιο της ειχε κουτσουλησει την ουρα.
20170205_094414.webp
20170205_100516.webp
20170205_100540.webp
Και εδώ είναι ο πρωτος λεβεντης...
20170205_100104.webp
20170205_095420.webp
20170205_095410.webp
 
Δεν υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές στα αρσενικά σου. Δεν υπάρχει λάθος επιλογή. Εγω θα διάλεγα το πρώτο. Οπτικά φαίνεται σαν να εχει καθαρότερη μελανίνη και δεν διακρίνω και μαύρο στίγμα στην μύτη όπως βλέπω στο δεύτερο. Η διαχείρισή τους είναι εύκολη και ουτε σ' αυτό τον τομέα χρειάζεται ανησυχία
 
Ευχαριστώ για την απάντηση κ. Μακη και εγώ το πρώτο σκέφτηκα να βάλω απλά για το λόγο ότι έχει πιό φαρδιες γραμμές ο δεύτερος και είναι και πιο σκούρο έλεγα μήπως είναι καλύτερα να έβαζα αυτόν.

Η διαχείρισή τους είναι εύκολη και ουτε σ' αυτό τον τομέα χρειάζεται ανησυχία
Αν κατάλαβα καλά η απόγονοι θα είναι νορμάλ αρσενικό χ παστέλ= 50% φορείς παστέλ (αρσενικά) και 50% νορμάλ (θηλυκά) αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το 50%τι ακριβός σημαίνει ας πούμε στα αρσενικά θα βγούνε όλα φορείς και τα θηλυκά καθαρή αχατες; Σε εσας θα ακούγεται γελοία η ερώτηση μου αλλά αυτός ειναι και ο λόγος που δεν ήθελα να ασχοληθώ με φορείς και διασταύρωση η έλλειψη γνώσεων.
 
Έχω μια απορία: Γιατί @nikosk1 επιλέγεις αχάτη για το παστέλ θηλυκό που έχεις και όχι αρσενικό παστελ; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.

υ. Γ. Φοβερά καναρίνια!
 
Aχάτης Κ. Μ Χ Αχάτης Παστέλ Κ. Μ = Ολα τα θηλυκά ΑΧΑΤΗΣ Κ. Μ ,όλα τα αρσενικά ΑΧΑΤΗΣ ΦΟΡΕΙΣ ΠΑΣΤΕΛ .
Υ. Γ Οταν θα έλθει η ώρα να ζευγαρώσεις τους φορείς θα τα πούμε. Μην υπερβάλλεις. Κανένας δεν γεννήθηκε παντογνώστης. Σιγά - σιγά θα τα "ξεμπερδέψεις" όλα και θα δείς πόσο απλά θα σου φαίνονται.
 
Έχω μια απορία: Γιατί @nikosk1 επιλέγεις αχάτη για το παστέλ θηλυκό που έχεις και όχι αρσενικό παστελ; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.
Έχω παστελ αρσενικά για να την βάλω αλλά τέσσερις εκτροφεις μου είπαν πως πρέπει να βάλω και αχατη για να δουλέψω τα παστελ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Έχω παστελ αρσενικά για να την βάλω αλλά τέσσερις εκτροφεις μου είπαν πως πρέπει να βάλω και αχατη για να δουλέψω τα παστελ.
Βάλε φωτό απο τα αρσενικά ΠΑΣΤΕΛ που έχεις να δούμε την ποιότητά τους και θα βγεί συμπέρασμα για το εάν χρειάζεσαι φορείς άμεσα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σήμερα δεν προλαβαίνω τώρα είναι στης κουρνιες τους αύριο όμως θα πιάσω από την κλουβα και θα βγάλω φώτο. αλλά και να μην χρειάζονται ακόμα του χρόνου πάλι δεν θα πρέπει να υπάρξουν φορείς;
 
Βάλε φωτό απο τα αρσενικά ΠΑΣΤΕΛ που έχεις να δούμε την ποιότητά τους και θα βγεί συμπέρασμα για το εάν χρειάζεσαι φορείς άμεσα.
Αυτό είναι ένα αρσενικο του 16 δεν είναι το καλητερο μου απλα τον ειχα βγαλει μια φωτο πριν μερικες μερες που την κοπανησε από την κλουβα οταν καθαριζα.
20170115_114315(0).webp
 
Πόσα θηλυκά ΠΑΣΤΕΛ έχεις Νίκο;
συγνωμη για την καθυστερηση 3 θυληκα, μπορω να κανω 2 ζευγάρια ακομα με παστελ χωρις αιμομιξια η παραπανω κυρια είναι η μανα του μικρου στην επανω φωτο
 
Λοιπόν, το ένα απο τα θηλυκά σου θα το δεσμεύσεις για φορείς με έναν ΑΧΑΤΗ όπως είπαμε.
Αν το άλλο σου αρσενικό είναι ίδιο ή ακόμα καλύτερο, όπως λές, απο αυτό της φωτό, θα τα κάνεις ζευγάρια με τις θηλυκές σου χωρίς κανέναν απολύτως φόβο. Φυσικά προσοχή στις συγγένειες.
Υ. Γ Το αρσενικό σου ΠΑΣΤΕΛ είναι πολύ καλύτερο σε γράμμωση και καθαρότητα απ' ότι όλοι οι ΑΧΑΤΕΣ σου. Δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στους απογόνους πέραν απο το μέγεθος (ίσως κάπως μικρότεροι), πράγμα που θα το ξεπεράσεις τα επόμενα χρόνια με τους φορείς.
 
Σας ευχαριστω πολύ για της συμβουλες και για τον χρονο σας! Τα παστελ είναι ιταλικης γραμμης και είναι λεπτα πουλια ποσο ακομα να μικρυνουν. 🙂 Αν καταφερω θα βαλω αυριο φωτο να δειτε και τα αλλα 4 αρσενικα και 2 θυληκα την 3 την ειδατε, συγγενεια δεν υφίσταται είναι άλλο ζευγαρι του 15 που σκεφτομουν φετος να το βαλω με τα μικρα του 16 για αυτό το λογο λεω για 2 ζευγάρια καθαρα ακομα παστελ.
 
σχετικα με μια θηλυκια παστελ κοκκινο μωσαικο που θελω να κανω ζευγαρι
Νίκο η εικονιζόμενη θηλυκιά πέρα απο παστέλ είναι και αχάτη;
Εμένα έτσι μου δείχνει αλλά εσύ δεν το αναφέρεις.
Βάσει αυτού οι παραπάνω συνδυασμοί κληρονομικότητας με έχουν μπερδέψει.
 
Νομιζω πως όχι Δημητρη αλλα δεν είμαι και εξπερ σε αυτά τωρα μαθαινω

Και από ότι βλεπω μονο με αυτό τον συνδυασμο θα μπορουσε να προκυψει αυτό.
φορέας παστέλ αρσενικό χ νορμάλ = 25% φορέας παστέλ , 25% νορμάλ (αρσενικά) και 25% παστέλ, 25% νορμάλ (θηλυκά)
 
Νίκο η εικονιζόμενη θηλυκιά πέρα απο παστέλ είναι και αχάτη;
Εμένα έτσι μου δείχνει αλλά εσύ δεν το αναφέρεις.
Βάσει αυτού οι παραπάνω συνδυασμοί κληρονομικότητας με έχουν μπερδέψει.
Η Παστελ είναι μετάλλαξη και πρέπει νάχει αναφορά σε κάποια απο τις βασικές σειρές ΜΑΥΡΟ-ΚΑΦΕ-ΑΧΑΤΗΣ-ΙΖΑΜΠΕΛ.
Λες να είναι ΜΑΥΡΗ - ΚΑΦΕ ή ΙΖΑΜΠΕΛ ; :) Οχι βέβαια. Αχάτης Παστέλ είναι.
Τι σε μπερδεύει Δημήτρη ; Μια φιλοσύνδετη μετάλλαξη είναι. Δεν έχει κανένα μπέρδεμα.
 
Ακυρων μετα διαβασα αυτο Στην περίπτωση της παστέλ μετάλλαξης μόνο τα αρσενικά πουλιά έχουν τη δυνατότητα να είναι φορείς της μετάλλαξης. Έχει υπολειπόμενο φυλοσύνδετο χαρακτήρα.
 
Τι σε μπερδεύει Δημήτρη ; Μια φιλοσύνδετη μετάλλαξη είναι. Δεν έχει κανένα μπέρδεμα.
Ο Νίκος δεν έχει καταλάβει οτι έχει αχάτη παστέλ θηλυκό, αυτό με μπέρδεψε.
Σε αυτή τη γραμμή φαίνεται σα να απαντάτε σε άλλη βάση.
Για αυτό και το ρώτησα συγκεκριμένα.

Δεν έχω χρόνο και βιάζομαι τώρα, αλλιώς θα έκανα την ερώτηση των 1 εκ. Δολαρίων!
 
Back
Top