Γενικά Βοήθεια για lovebirds

Αν θα τα κρατησεις μεσα στο σπίτι το καλυτερο υποστρωμα ειναι η αμμος γιατι δεσμεύει την υγρασια και δεν εχεις οσμες.
Τωρα σε οτι αναφορα την συχνότητα ειναι αναλογως ποσο πολυ βρωμιζουν.
Αν βαλεις τις πατηθρες με τετοιο τροπο ωστε να μην τις κουτσουλανε,δεν καρφωνεις φρουτα και λαχανικα στα κάγκελα του κλουβιου κτλ σε βγαζει ανετα μια εβδομαδα.

Εγω κανω γενικη καθε εβδομαδα,τσεκαρω καθημερινα και καθαριζω αν χρειαζεται τις πατηθρες και σιγουρα καθημερινά το σκευος του νερού.
 
@Geriol1996 εγω τα καθαριζα καθε μερα για να ειναι και να νιωθουν καθαρα και ωραια 😀 δηλαδη τους αλλαζα εφημεριδα και τους εβαζα καθαρο νερο,και φαγητο μονο οταν εβλεπα οτι το ετρωγαν και τελειωνε.Για καναρια βεβαια,ειδα οι παραπανω σε κατατοπισαν οποτε οκ.
 
@LillyW η αλήθεια είναι ότι ήθελα να καθαρίσω το κλουβί αλλά τους έχω δώσει λίγο χρόνο για να μην τους τρομάξω από το Σάββατο που τους έχω πάρει το καθάρισα και από τότε δεν έχω καθαρίσει το κλουβί νερό κλπ τους αλλάζω κάθε μέρα . Αύριο επειδή δεν θέλω να είναι βρώμικα θα καθαρίσω :)
 
@LillyW η αλήθεια είναι ότι ήθελα να καθαρίσω το κλουβί αλλά τους έχω δώσει λίγο χρόνο για να μην τους τρομάξω από το Σάββατο που τους έχω πάρει το καθάρισα και από τότε δεν έχω καθαρίσει το κλουβί νερό κλπ τους αλλάζω κάθε μέρα . Αύριο επειδή δεν θέλω να είναι βρώμικα θα καθαρίσω :)
θα σε συνηθισουν και στην αλλαγη του κλουβιου στην καθαριοτητα του δηλαδη οποτε δε θα ειναι κατι ουτε για σενα ουτε για αυτα.
Απλα επειδη τα πηρες τωρα ειχαν συνηθισει σε ενα αλλο περιβαλλον του καταστηματος και επομενο ειναι να φερονται παραξενα στην αρχη.Δωσε τους χρονο και ολα θα ερθουν και θα τα εξημερωσεις και θα σε συνηθισουν και θα σε αγαπησουν,απλα τα πουλια ειναι διαφορετικα απο τα κουταβια ξερεις,δεν ξερω αν ειχες καποιο κατοικιδιο. Θελω να πω ολα θελουν το χρονο τους και την προσαρμογη τους.Και ολα θα κυλησουν ομαλα,οπως σου εγραψαν και τα παιδια εδω!Να εισαι καλα! 😀
 
Back
Top