Αναπαραγωγή Βοήθεια σε αρχάριο αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mohican
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μήπωσ έπαιξε ρόλο η ερυθρομυκίνη που μου έδωσε ο γιατρός και το πείραξε;
γιατί πριν δνε είχε αυτή την εικόνα
απλώς ακουγόταν τικ-τακ και δεν ήταν πολύ ζωηρό
όχι επώνυμα χύμα από κατάστημα
πάντως προτιμά το αυγό έχει φάει ελάχιστα εως καθόλου αυγοτροφή
 
Καταρχήν χώρισε το ζευγάρι. Σταμάτησε την αυγοτροφή - αυγό. Προτίμησε κλειστή συσκευασία σπόρων. Φτιάξτου κανένα τσαγάκι, δώσε λίγη ρίγανη χλωρή και σπόρους γαιδουράγκαθου αν βρεις. βότανα
 
Προτεινεις να τη σταματησω αποτην αναπαραγωγικη διαδικασια;
 
η ελλειψη λιπους στην κοιλια, δειχνει οτι μαλλον δεν εχουμε να κανουμε με ηπατικη λιπιδιωση (προβλημα στο συκωτι λογω αυξημενων λιπαρων στη διατροφη ) αλλα ειτε προβλημα τοξινων (πχ αφλατοξινων απο προβληματικους σπορους ή αναεπεξεργασμενες τροφες ), ειτε προβλημα βακτηριων και μαλλον αρχη ατοξοπλασματος, γιατι τα εντερα δεν εχουν ακομα πρηστει. Ειτε απευθυνεται σε γιατρο, ο οποιος μπορει με το μικροσκοπιο να ανιχνευσει τυχον κοκκιδια (ατοξοπλασμα ή αλλο ειδος ) ειτε ξεκινα θεραπεια για κοκκιδια
 
Mohican ελπίζω να πάνε όλα καλά, απλώς θα ήθελα να αναφέρω για άλλη μια φορά ότι πρέπει να σταματήσει ηπαροχή χύμα τροφών και βιταμινών στα πουλάκια μας. Έχουμε επανειλημμένα κρούσματα με αφορμή την κακής ποιότητας τροφή. Φιλικά πάντα το λέω, μην παρεξηγηθώ :)
 
υπάρχει περίπτωση να είναι σαλμονέλα;
κάποιος φίλος που το είδε μου είπε ότι πάει πιο πολύ συη σαλμονέλα
 
Καλησπέρα και πάλι
το πρώτο ζευγάρι ( κίτρινη με gloster αρσενικό)το ένωσα ΄'οπως μου ειπε ο Ailcerdos εδώ και μία εβδομάδα περίπου
ο αρσενικός την κελαηδάει συνέχεια πάει κοντά της αλλά αυτή τίποτα αντίθετα προτάσσει το ράμφος και αυτός φεύγει καυγάδες δεν υπάρχουν
η θηλυκιά δεν σκίζει πια χαρτιά πιάνει νήμα και είτε το πετάει κάτω είτε πηγαίνει στην ταίστρα το επεξεργάζεται στο ράμφος και το πετάει κάτω
έβαλα νήμα στη φωλιά όπως μου είπατε αλλά δεν συνέχισαν τίπτα
επίσης ο αρσενικός πετ'αει το νήμα κάτω

το άλλο ζευγάρι το χώρισα ( tibrados) για τί έχω τη θηλυκιά με θεραπεία για κοκκιδίωση
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις περεταίρω συμβουλές
 
Που έχεις τα πουλιά; Μέσα ή έξω; Πόσες ώρες το 24 ωρο φωτίζεται ο χώρος;
 
Στο πρώτο ζευγάρι ίσως η θηλυκιά σου να μην είναι έτοιμη ακόμα.. Δε ξέρω αν πρέπει αλλά εγώ στη θέση σου θα τα χώριζα και θα έδινα χρόνο στη θηλυκιά.. Και μόλις την έβλεπα να στρώνει φωλιά, λίγο πριν την τελειώσει θα έβαζα και τον αρσενικό! 😉 Αλλά το ότι βλέπεις να τη ζυγώνει ο αρσενικός και αυτή να μην θέλει δε σημαίνει ότι δε ζευγαρώνουν! 😉
 
τα έχω σε γκαράζ
έχει δύο μεγάλα παράθυρα με τζάμι και σιτα
δεν τα βλεπει απευθειας ηλιος
οταν κλεινει η πορτα του γκαραζ ο χωρος ειναι σκιασμενος ( μέτριος φωτισμός )
έχω 4 μεγάλες λάμπες φθορίου μέσα να τις ανάβω όταν το κλείνω;
το ζευγάρι είναι μαζί περίπου 40 μέρες
ευχαριστώ για τη βοήθεια σας
 
Πόσες ώρες το εικοσιτετράωρο έχεις φως; Είναι σταθερή αυτή η διάρκεια;
 
είναι σταθερή η διάρκεια με όση διάρκεια έχει η ημέρα έγω
όμως όπως είπα παραπάνω τις περισσότερες ώρες φωτίζεται απο τα παράθυρα άρα έχει έντονη σκιά μέσα
όταν είμαι σπίτι ανοίγω την γκαραζόπορτα και μπαίνει άπλετο φως περίπου 4-5 ώρεςημερησίως
δεν ξ'ερω αν απαντάω σε αυτό που ρωτάς ακριβώς
ευχαριστώ
 
Δεν κάνει ο χώρος σου φίλε μου. Για να έρθουν τα πουλιά πρέπει να σταθεροποιηθεί η διάρκεια του ημερίσιου φωτισμού στις ~14 ώρες (σταθερά ωράρια) και έντονο φως, να θυμίζει άνοιξη.
 
Εγώ θα τα έβγαζα έξω, σε προστατευμένο (ήλιο, αέρα, βροχή, αρπακτικά) μόνιμο μέρος και θα τους έδινα 10 ακόμη μέρες.
 
Άσε που ανοιγοκλείνοντας το γκαράζ στρεσάρονται πολύ! Συμφωνώ με τον Σταύρο! Σε εξωτερικό χώρο προστατευμένα από τον καιρό (βροχή, ρεύματα αέρα κτλ) και φυσικά τα αρπακτικά! Σε λίγο καιρό θα έχουν πυρώσει όλα! 😉
 
Σας ευχαριστώ πολύ ναστε καλά να μας βοηθάτε
σήμερα τοι πρωί τα έβγαλα έξω -άμεσα είδα διαφορά (ενεργοποίηση θηλυκιά, με χαρτιά και νήμα)-
σε βεράντα σε ύψος ασφαλείας και προφυλαγμένα από βροχή και ρεύματα και τα κάλυψα εκτός οροφής με νάυλον διαφανές
επειδή μένω μονοκατοικία με μεγάλο κήπο σχεδόν εξοχή έχω κουρούνες κοράκια πολλά αγριοπούλια
να τα έχω συνέχεια καλυμμένα;
το βράδυ να βάζω κάτι extra?
μερικές ώρες πιθανώς να τα βλέπει απευθείας ήλιος
τι άλλο εκτός τα παραπάνω να κάνω ή προσέξω;
 
Όχι συνέχεια καλυμμένα με το ναυλον θα σκάσουν.. Πάρε δίχτυ προστασίας μπαλκονιού και προσάρμοσε το μπροστά από τα κλουβιά και θα το έχεις μόνιμα.. Θα το βγάζεις μόνο όταν θες να βάλεις φαΐ, νερό κτλ. Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι ναυλον για το βράδυ.. :)
 
Back
Top