Αναπαραγωγή Βοήθεια σε αρχάριο αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mohican
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τα πουλιά άλλαξαν συμπεριφορά προς το καλύτερο
όμως τα βλέπει μερικές ώρες απευθε΄θας ήλιος και αν φυσάει τα πιάνει λίγο αεράκι
πειράζει;
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Πειράζει δυστυχώς. Ο αέρας κατευθείαν πάνω στα πουλιά δεν είναι ό,τι καλύτερο και ο ήλιος, ειδικά όσο πλησιάζει το καλοκαίρι, μπορεί να τους κάνει κακό άμεσα.
 
συγγνώμη που σας ζαλίζω πάλι
αν φτιάξω εξωτερικό κουτί με σίτα γύρωγύρω και
νάυλον συσκευασίας (αυτό με τις φυσσαλίδες αέρα μέσα-ίσως για καλύτερη μόνωση ) στα πλαινά και το μισό μπροστινό (για αερισμό) θα είναι καλά;
η σκίαση από τη σίτα πιθανώς αν τη βάλω διπλή θα είναι ικανοποιητική;
μήπως θα είναι υπερβολική και θα κόβει το πολύ φως που χρειάζεται;
Ευχαριστώ
 
Μήπως υπάρχει άλλο, πιο κατάλληλο μέρος;
 
Πολλή κλεισούρα μου κάνει η περιγραφή σου. Μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες του χώρου με το κλουβί και γύρω από αυτό για να μπορέσουμε να πούμε μερικές ιδέες. Διαφορετικά είναι δύσκολο να φανταστούμε το χώρο.
 
IMG_1981_zpse6bae754.jpg

IMG_1980_zpsb47a369c.jpg


πλάτος βεράντας 1,5 μ
ακάλυπτο κλουβί (έκθεση σε ήλιο 1 εως δυο ώρες απόγευμα -μικρή έκθεση σε ρευματα αέρα)
προσανατολισμός πρόσοψης κλουβιού βορειοδυτικός
το κτίριο δίπλα είναι το γκαράζ που έλεγα με δύο παράθυρα αντικρυστά όπως αυτό που βλέπεις
ευχαριστώ
 
Δεν χρειάζεται το νάιλον. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται ούτε το προστατευτικό καλάθι, αλλά υπάρχει κάποιο ρίσκο. Μπορείς αν θέλεις να το κρεμάς το απόγευμα και το πρωί να το αφαιρείς.
 
σε ευχαριστώ σου είμαι ευγνώμων
Είναι χαρά όλων μας εδώ να βοηθάμε όπου μπορούμε.

Αν θέλεις μπορείς να γράψεις το petbirds.gr/account/account-details για να φωνάζουμε με αυτό. :)
 
Γεια σου, για τα αρπακτικά εγώ όλα μου τα κλουβιά τα έχω ντύσει με 6mm γαλβανιζέ σύρμα, δεμένο με tire up, δες πως έχω φτιάξει ένα από αυτά...

Επίσης, στα πλαϊνά και πάνω για τον αέρα (χειμώνα) βάζω 2mm plexiglass

image.webp
 
Καλή δουλεία μπράβο
δυστυχώς δεν είχα πολύ χρόνο και εφτιαξα πρόχειρα κάτι με τα υλικά που διέθετα
μάλιστα ήμουν βιατικός γιατί τα είχα σε γκαράζ και τα έβγαλα πρόσφατα έξω και δεν θέλω να τα ενοχλώ συνέχεια
θα το φτιάξω μόλις μπορέσω
σε ευχαριστώ
 
Σταύρο σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σουειδικά να τα βγάλω από το γκαράζ
και για την επιλογή του μέρους
Σήμερα άρχισε να στρώνει τη φωλιά και νιώθω υπέροχα
εύχομαι όλα να πάνε καλά και να δω και εγώ τα πρώτα καναρινάκια μου
επίσης ευχαριστώ και όλους τους άλλου ς που με βοήθησαν
 
Ενα μήνα περίπου με φωλιά και αυγά τίποτα
πολλά φιλιά
η θηλυκιά μερικές φορές κάθεται στη φωλιά όπως και ο αρσενικός
περιν μέρες έβαλα και εσωτερική φωλιά άλλαξα και προσνατολισμό φωλις αλλά τίποτα
τι μπορεί να συμβαίνει;
 
Φίλε μου πιστεύω οτι όταν θα ανάβει το air condition θα έχεις πρόβλημα βγάζει υπερβολική ζέστη εγώ έκανα πόλεμο πέρσι με τους γονείς μου γιατί έφτανε 50 βαθμούς στο μπαλκόνι ενώ είχε σκιά.
 
εδω και 40 μέρες τρώει αυγό με τσόφλι έχει σουπιοκόκκαλο και τριμμένα όστρακα συσκευασμένα πιστε΄'υω αυτά έχουν ασβέστιο
Χρειάζεται μήπως και ασβέστιο σε άλλη μορφή;

το air contition δεν έχει ανάψει ακόμα ακόμα και δεν θα ανάψει μέχρι το τέλος της διαδικασίας
μετά θα αλλάξω τη θέση
ευχαριστώ για το χρόνο σας
 
Back
Top