Γενικά Βοήθεια στην επιλογή καναρινιού για αγορά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης XGEORGE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Kostas Pyl πολύ ενδιαφέρον αλήθεια, όπως είπα δεν γνωρίζω πολλά για πουλιά χρώματος αλλά νομίζω τον @XGEORGE θα το καλύψει και ένα κοινό αν θέλει κάτι για παρέα με ήσυχο κελάηδημα. Βασικά θα βγει πιο οικονομικό και γενικά είμαι της γνώμης τα καναρίνια ράτσας λόγο της προσπάθειας που χρειάστηκε να βελτιωθούν και να κρατηθούν τα χαρακτηριστικά τους είναι προτιμότερο να τα έχει κάποιος που ασχολείται και με την διαιώνιση του είδους. Και σε κάποιες περιπτώσεις όπως για παράδειγμα τα μωσαϊκά χρειάζονται παραπάνω φροντίδα για την διατήρηση τους χρώματος ενώ ένα κοινό καναρινάκι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από τα στάνταρ
γνώμη μου είναι να πάρεις ένα κοινό καναρίνι αρσενικό φετινής αναπαραγωγής.

Συμφωνώ με τη @Vada ως προς την επιλογή κοινού καναρινιού χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα.
Αυτό είπε αρχικά η @Vada και συμφώνησα. Για μένα πάντως η προσοχή στην διατροφή τους δεν αποτελεί πρόβλημα. Αποφεύγω τα ρουπσεν, τον έχω πάνω πάνω μην πέφτουν σπορακια από τον Clyde κοινό καναρίνι και βεβαίως μια αυγοτροφή κόκκινη. Όλα είναι εύκολα.Η δύσκολη στιγμή θα είναι στο πρώτο φτέρωμα των νεοσσών για το πότε πρέπει να χορηγηθεί χρωστική. Αλλά θα το ξεπεράσουμε και αυτό. Είμαι αισιόδοξος.
[automerge]1665084956[/automerge]
Χαχα κανένα πρόβλημα από ευγένεια χρησιμοποιώ επειδή είμαι μικρή 😅
Μικρή αλλά ενημερωμένη! Μπράβο σου.
[automerge]1665085602[/automerge]
@XGEORGE Εμένα οι γονείς μου είχαν ένα καναρίνι σε κουζίνα 12 χρόνια και ήταν μέσα έξω. Μέσα το βράδυ έξω το πρωί. Δεν καταλάβαινε από αλλαγές θερμοκρασίας, μυρωδιές τίποτα. Δυστυχώς το ξέχασαν μια μέρα έξω και το σκότωσε καρακάξα η οποία το τρύπησε στο μάτι (από τα πιο έξυπνα πουλιά που υπάρχουν, δεν υπάρχει περίπτωση να τα πλησιάσεις στα 100 μέτρα έχουν φύγει)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Διαβάζω με προσοχή τις απόψεις σας....Και σας ευχαριστώ...δε ξέρω αλλά εξ αρχής μου ''έκατσε'' ο Αχάτης με τα κοκκινογκρι χρώματα...θα το δω κ από κοντά βέβαια και θα αποφασίσω...
 
Καλήν εσπέραν άρχοντες....Αύριο το νέο ''μέλος'' θα βρίσκεται στο νέο του περιβάλλον...Δηλαδή σπίτι μου....Μόλις το φέρω θα ανεβάσω φωτό ώστε να έχω και τις δικές (πολύτιμες) απόψεις...Η επιλογή έγινε από ένα παλληκάρι που εκτρέφει καναρινάκια....Ας ελπίσω να πάνε όλα καλά....😊
 
Μου ήρθε μια ιδέα σε αυτή την ανάρτηση μιας και σκοπεύουμε να βάλουμε σε αναπαραγωγή τα πουλιά του χρόνου. Μήπως να κάναμε ανταλλαγές μεταξύ μας στα νέα πουλιά. Δηλαδή κάποιος σαν εμένα που θα έχει απογόνους από αχάτη κόκκινο μωσαϊκό με κάποιον που έχει απογόνους από φαιό, ή Ιζαμπέλ. Τι λέτε σαν ιδέα; Βέβαια αυτό περπατάει μόνο σε μεγάλη πόλη αλλά νομίζω ότι πολλοί μπορεί να ωφεληθούν και να αποκτήσουν άλλες ράτσες χωρίς να προβούν σε αγορά.
 
Υποδεχτήκαμε το νέο μας ''μέλος'' και εκείνο δεν ήθελε ούτε προσαρμογή, ούτε τίποτα, παρά μόνο άρχισε να μας κελαηδάει (για να μας ευχαριστήσει ίσως?) σχεδόν αμέσως...
[automerge]1665311938[/automerge]
Υποδεχτήκαμε το νέο μας ''μέλος'' και εκείνο δεν ήθελε ούτε προσαρμογή, ούτε τίποτα, παρά μόνο άρχισε να μας κελαηδάει (για να μας ευχαριστήσει ίσως?) σχεδόν αμέσως...
 

Συνημμένα

  • IMG_20221009_120938.webp
    IMG_20221009_120938.webp
    21,4 KB · Προβολές: 33
Back
Top