Διατροφή Βοήθεια στην επιλογή τροφής για cockatiel

thanasis76

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Ερμούπολη
καλημερα! τι κανετε; καλα ειστε;
θελω λιγο τη βοηθεια σας.
χθες πηγα σε ενα πετ σοπ για να αγωρασω τροφη για τα cockatiel μου που θα ερθουν... (θελω να ειμαι ετοιμος.)
ειχαν μονο χυμα τροφη και πηρα απο αυτη...
πηγα και σε αλλο πετ σοπ μηπος και ειχε συσκευασμενη αλλα κι εκει παλι ειχε χυμα αλλα λιγο διαφορετικη (εχει μεσα και μικρους ηλιοσπορους) και πηρα κι απο αυτη...
και πηρα και απο τα δυο και κατι λιχουδιες..
σας ανεβαζω φωτο να μου πειτε αν κανουν η οχι...
οι βιταμηνες που θα δειτε ειναι ειναι αυτες που ξερω για καναρινια και μου ειπε οτι τρωνε τις ιδιες βηταμινες..😕
 

Συνημμένα

  • DSC04383.webp
    DSC04383.webp
    34,1 KB · Προβολές: 81
  • DSC04384.webp
    DSC04384.webp
    30,5 KB · Προβολές: 91
  • DSC04386.webp
    DSC04386.webp
    13,7 KB · Προβολές: 86
  • DSC04385.webp
    DSC04385.webp
    25,7 KB · Προβολές: 95
  • DSC04387.webp
    DSC04387.webp
    18,3 KB · Προβολές: 120
https://community.petbirds.gr/threads/Δυο-λόγια-για-τη-φροντίδα-των-cockatiel.3279/

https://community.petbirds.gr/threads/Χαλασμένες-τροφές-από-pet-shop.5763/

https://community.petbirds.gr/threads/Επτά-στρώματα-σαλάτα.6293/

https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

Δεν αγοράζουμε χύμα γιατί μπορεί να έχει χαλάσει και κοιτάμε την ημερομηνία λήξης στα συσκευασμένα.
Εγώ δεν θα έδινα βιταμίνες αλλά θα προσπαθούσα να τις παίρνουν από φρέσκα φρούτα και λαχανικά.
 
τα λινκ που μου εδωσες τα εχω διαβασει και σε ευχαριστω!
αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχουν κατι αλλο απο χυμα...
αυριο θα κοιταξω και στα αλλα 2 πετ σοπ, αλλα αν δεν εχουν και αυτα δεν μπορω να κανω κατι...
οπως βλεπεις κοιταω πριν να εχω παρει τα πουλια...
για τα φρουτα το μονο σιγουρο ειναι αυτο που ειπες...
και φρουτα θα τους δινω και αυγο και σουπιοκκοκαλο και ολα τα καλα
απλα τα πηρα για να μου πειτε τη γνωμη σας...
αν δεν βρω τροφη σε συσκευασια ποια απο τις δυο κανει για τα cockatiel μου;
αν κανει και καποια...
 
Θανάση καλημέρα:)
Μιας και δεν βρίσκεις συσκευασμένη τροφή, σκέφτηκα να πεις στον καταστηματάρχη να σου παραγγείλει και να σου φέρει την τροφή που θα χρειαστείς.
Εγώ αγοράζω την τροφή Extra Vital ths Beaphar για Αυστραλιανούς παπαγάλους. Επίσης και τα μείγματα Prestige της Verselle Laga. Συνειμμένα φωτό να παρεις μια ιδεα της συσκευασίας (δεν βρηκα την συγκεκριμενη τροφη για κοκατιλ σε φωτο)
Μπορείς εύκολα να την παραγγείλεις και μέσω Ίντερνετ (Αντικαταβολή).

Προσπάθησε να απογύγεις την χύμα τροφή, μπορεί τα πουλάκια να κινδυνεύσουν.
Επίσης λυπάμαι που θα στο πω οι κίτρινες βιταμίνες ή όπως τις λένε είναι για πέταμα. Οι βιταμίνες που δίνουμε στους παπαγάλους είναι σε μορ΄φη σταγόνων, px. Multi-Vit και τις βάζουμε στο νερό.
Για τις λιχουδιές, δεν έχω αντίρρηση αν και πολλά έμπειρα μέλη συστήνουν να μην χορηγούμε στα πουλιά, καθώς θεωρούνται junk food. Τα δικά μου τρελλαίνονται για τα στικ και τα χρησιμοποιώ μόνο ως μέσο εκπαίδευσης.🙄
 

Συνημμένα

  • prop_1_9610.webp
    prop_1_9610.webp
    10,8 KB · Προβολές: 64
  • Beaphar Bogena 071.webp
    Beaphar Bogena 071.webp
    57,2 KB · Προβολές: 66
Επίσης ρίξε και μια ματιά εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-μαρκα-τροφης-να-δωσω-στα-cockatiel.3273/
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

Προσπάθησε επίσης από την αρχή να τους φτιάχνεις σαλατούλες με διαφορα λαχανικά και φρούτα για να συνηθίσουν..
Αύριο έρχονται ε; Άντε με το καλό να δεχτείς τα νέα σου φιλαράκια! :D
 
ναι αν ολα πανε καλα αυριο θα εχω τα μικρα μου!
εχουμε και λεμε... Τις κιτρινες βιταμηνες τις πεταω!
τις λιχουδιες θα τις κρατησω για εκπεδευση κι εγω για αυτο το λογο τις πηρα...
αφου φαντασου οτι το ενα κλαδι που εγω θεωρω βασικο στο κλουβι μου ειναι αυτο που εβαλα 10 ποντους μπροστα στην πορτα... Ειναι για να τα κανω να ερχονται κοντα μου... χιχιχιιχ
για τις τροφες μαλλον πρεπει να αγορασω με αντικαταβολη, αν δεν βρω και στα αλλα δυο...
εχετε καποιο μαγαζι να ειναι εμπιστω σε οτι του ζηταω και να μη στελνει οτι θελει;
αν αυριο ερθουν φτιαχνω σαλλατα...
βραζω ριζακι και ψιλοκοβω λαχανικα... σωστα;
οποτε και οι τροφες πανε μαζι με τις βιταμηνες... Ε;
η μαλλον καλλητερα θα της παω κατω στα περιστερια...
 
Ναι στα περιστέρια, στα σπουργίτια όπου βρεις😛
Σωστά τα λες και για τη σαλάτα.. Δοκίμασε πρώτα να δεις, λογικά τις πρωτες μέρες θα διστάσουν να δοκιμάσουν νεα πράγματα.

Λοιπόν απο online shop ρίξε μια ματιά εδώ:
kiklos.info/shop6/
http://www.reptilica.gr/index.php/category/Futter_fuer_Grosssittiche_%28gr_384%29
Culpret.gr
 
σε ευχαριστω πολυ! Θα κοιταξω τα μαγαζια που μου εδωσες και θα παραγγειλω σημερα κι ολας...
και να σου πω και την αληθεια και για τα ψαρια μου ετσι παραγγελνω...
τις τροφες που ετρωγαν τα δικα μου δεν τις ειχαν...
και το κακο ειναι οτι οχι πως δεν τις ετρωγαν αλλα θα μου πεθεναν...
κι ολο τους εδεινα μαρκες να μου φερουν αλλα...
κοιταω στα μαγαζια και θα ανεβασω να σας δειξω τι θα παραγγειλω... Πιο απογευμα μαλλον... Να παω και για ενα καφεδακι ε...
 
θαναση τις τροφές αφου τις πηρες τωρα μην τις πεταξεις! Δοστους τις και απο τις επομενες παιρνεις συσκευασμενες.

αυτος ο πανικος που επικρατει με τις χυμα, που στο τελος καταληγει σε λανθασμενη πληροφοριση, εχει να κανει με το γεγονός οτι οι χυμα μπορει να εχουν μεσα αυγα απο πεταλουδιτσες και να βγουν σκουλικια η να πιασουν σε εσενα πεταλουδιτσες.

αυτο δε σημαινει ομως οτι αυτες που πηρες ειναι επικυνδυνες για τα πουλια και πρεπει να τις πεταξεις! Αν ηταν ετσι τοσος κοσμος που ταιζει χρονια με χυμα θα ειχαν πεθανει ποσα πουλια! Δεν ειναι ετσι.
το σιγουρο ειναι οτι οι συσκευασμενες ειναι πιο εγγυημενες απο αποψη καθαριοτητας κατα την συσκευασια.

το ρισκο να πιασουν πεταλουδιτσες στο σπιτι σου, οσο εχει η χυμα εχει και η συσκευασμενη και εξαρταται καθαρα απο τον τροπο και το μέρος που θα την αποθηκευσεις! Για τροπους και συμβουλες αποθηκευσης τροφής, ψαξε λιγο υπαρχουν θεματα.
γιαυτο να θυμασαι να μην παιρνεισ σπιτι μεγαλες ποσοστητες τροφής, γιατι αμα πιασουν πεταλουδιτσες θα αναγκαστεις να πεταξεις μεγαλη ποσοστητα.

οι βιταμινες που σου ειπαν οτι ειναι για πεταμα, δεν ενουν οτι ειναι επικυνδυνες η βλαβερες για τα πουλια. Αλλα με την εννοια οτι δεν προσφερουν τιποτα απο βιταμινες, ειναι κοροιδια δηλ. Αφου ομως τις πηρες και αυτες δοστες τους και μετα μην ξαναπαρεις. Δε θα τα βλαψεις καθολου τα πουλια, απλα δεν θα τους προσφερει κατι ουσιοδες απλα αμα τους αρεσουν θα τις φανε μονο για ευχαριστηση.

τελος για συσκευασμενες τροφες απο Αθήνα, αν εχεις καποιο συγγενη, φιλο, μπορεις να του λες και να στις στελενει αυτος γιατι βρισκεις σε ολα τα πετσηοπ σχεδον εδω στην Αθήνα, δεν ειναι κατι δυσευρετο οπως εκει στο νησι.

απο βιταμινες δεν χρειαζεται να τα πλακωσεις αμεσος ουτε σε σταγωνες ουτε σε τιποτα.
βαζε εσυ λαχανικα και κανα φρουτακι και εισαι οκ.
μονο οταν υπαρει καποια αμεση αναγκη η καποιο προβλημα δινουμε βιταμινες σε νερο κλπ κλπ.

και τελος αυτο που θελω να σου πω ειναι μην τα χωσεις ολα κατευθειαν με το που παρεις τα πουλια!
εγω θα σου προτεινα στην αρχή να βαλεις μονο τα βασικα!(νερο, σπορακια)και οχι πολλα παιχνιδια μεσα γιατι ειναι νεο περιβαλλον και οσο πιο πολλα πραματα τοσο πιο τρομακτικο θα ειναι.
μετα απο καιρο αφου συνηθισουν το περιβαλλον του κλουβιου αλλα και του χωρου του δωματιου μετα αρχιζεις και βαζεις μεσα παιχνιδια, στικ και αλλα.σιγα σιγα.
 
καλησπερα! Οπως λες κι εσυ δεν θα τους τα εχω ολα απο την αρχη...
λογικο ειναι να μπουν σιγα σιγα...
αλα για το θεμα τροφης θελω να τους εχω οτι χρειαζεται και οι τροφες να ειναι σωστες και καλες...
θα δω αυριο αν εχουν κατι αλλο στα αλλα πετ σοπ και βλεπουμε...
παντος δεν εχω προβλημα να τις δωσω στα περιστερια και στα αλλα πουλια... κι αυτα ζωες ειναι...
λαχανικα και φρουτα θα τους εχω σιγουρα... Το βραδυ θα φτιαξω σαλατα και θα σας ανεβασω και φωτο...
 
Back
Top