Βοήθεια στον απεγκλωβισμό γατιού απο αμάξι

Επίσης είναι φορέας FIP, λοιμώδους περιτονίτιδας.
Που σημαίνει πως απαγορεύεται οι όποια επαφή της με άλλες γάτες! Οπότε προσοχή. Πρέπει να κάνετε κάτι για να θεραπευτεί από την περιτονίτιδα ή απλά είναι φορέας;
 
Που σημαίνει πως απαγορεύεται οι όποια επαφή της με άλλες γάτες! Οπότε προσοχή. Πρέπει να κάνετε κάτι για να θεραπευτεί από την περιτονίτιδα ή απλά είναι φορέας;
Δεν κολλάει τόσο εύκολα όσο λένε στο ίντερνετ. Ο γιατρός μου είπε μέσω σεξουαλικής επαφής και ίσως μέσω κοπράνων. Η Ρόζα το έχει απο τη μάνα της.
Εχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει θεραπεία.Απλά ελπίζεις να μην εκδηλωθεί, ενισχύοντας το ανοσοποιητικο.
 
Δεν κολλάει τόσο εύκολα όσο λένε στο ίντερνετ. Ο γιατρός μου είπε μέσω σεξουαλικής επαφής και ίσως μέσω κοπράνων. Η Ρόζα το έχει απο τη μάνα της.
Πολύ ενδιαφέρον!

Εχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει θεραπεία.Απλά ελπίζεις να μην εκδηλωθεί, ενισχύοντας το ανοσοποιητικο.
Ακριβώς δηλαδή όπως το AIDS. Ο γιατρός σου είπε αν υπάρχει θεραπεία; Γενικά υπάρχουν απαντήσεις στο θέμα, ή επικρατούν μόνο μύθοι και "έχω ακούσει", "ένας φίλος μου μου είπε"; ☹
 
Νομίζω λέγεται aids της γάτας. Δεν ξέρω αν υπάρχει θεραπεία κατά ιού γενικότερα. Καταστολή μόνο.

Eίναι διαφορετικοί ιοί Δημήτρη. FIV (AIDS) και FIP. Η δικιά σου έχει το δεύτερο. Προσωπικά θα την κρατούσα χωρίς στρες σε ήρεμο και σταθερό περιβάλλον και θα έψαχνα για φυσικά σκευάσματα τόνωσης του ανοσποιητικού της.

Δυστυχώς Αλίκη δεν υπάρχει θεραπεία ούτε και προληπτικό εμβόλιο.
 
Eίναι διαφορετικοί ιοί Δημήτρη. FIV (AIDS) και FIP. Η δικιά σου έχει το δεύτερο. Προσωπικά θα την κρατούσα χωρίς στρες σε ήρεμο και σταθερό περιβάλλον και θα έψαχνα για φυσικά σκευάσματα τόνωσης του ανοσποιητικού της.
Ανέστη μπηκα την πρώτη μέρα και τα διάβασα, το έκλεισα πολύ γρήγορα απο απογοήτευση φυσικά. Δεν θυμάμαι και ως ένα βαθμό δεν θέλω να ξερω. Οσο τα επίπεδα είναι χαμηλά, πάμε καλά.Απο εκεί και πέρα αν το FIP γίνεται κάτι άλλο και άλλο κτλ...
Την φροντίζουμε, αυτό το ξέρουμε! 🙂
 
...Απλά ελπίζεις να μην εκδηλωθεί, ενισχύοντας το ανοσοποιητικο.

Θα τάιζες ωμά BARF? Θεωρείται απο πολλούς η κορυφή της διατροφής για σαρκοφάγα ζώα όπως ο σκύλος και κυρίως η γάτα. Βοηθάει στα πάντα και κυρίως στο ανοσοποιητικό τους. Επίσης τα κακά γίνονται λίγα σφιχτά και σχεδόν άοσμα, το ίδιο και τα τσίσα, επίσης το τρίχωμα γυαλίζει και μαδάει πολύ λιγότερο. Τα τρόφιμα που χρησιμοποιούνται καταψύχονται για αρκετό διάστημα ώστε να μην κινδυνέψει κανείς. Στην Αθήνα μπορείς να τη βρεις κι έτοιμη σε μεγάλα πετ σοπς με καταψύκτες. Μπορείς βέβαια να κάνεις τη μελέτη σου (θέλει λίγο διάβασμα αρχικά για να μπεις στη φιλοσοφία) και με κρέατα σε καλή τιμή απο τη Βαρβάκειο να γεμίζεις τον καταψύκτη σου με γεύματα ενός μηνα και παραπάνω για μια γάτα.

Την φροντίζουμε, αυτό το ξέρουμε! 🙂

Κι αυτή το ξέρει όπως κι εγώ. 👍
 
Ναι μακάρι να γίνει έτσι αλλά πρώτα:
τα κακά γίνονται λίγα σφιχτά
πρέπει να λυθεί το γαστρεντερικό.
Για να καταλάβεις το τελευταίο δίμηνο αφόδευε μια φορά στις 7-8 ημέρες.
Το τι γινόταν τότε ή μέχρι τότε δεν στο συζητάω.
 
Ναι μακάρι να γίνει έτσι αλλά πρώτα:

πρέπει να λυθεί το γαστρεντερικό.
Για να καταλάβεις το τελευταίο δίμηνο αφόδευε μια φορά στις 7-8 ημέρες.
Το τι γινόταν τότε ή μέχρι τότε δεν στο συζητάω.

Ξηρή τροφή τρώει; Οι γιατροί ως τώρα τι λένε σχετικά με τη διατροφή της; Σχετικά με το θέμα του FIP και της διατροφής βέβαια μάλλον μόνο ο τελευταίος θα εξέφρασε ίσως άποψη που το ανακάλυψε.
 
Ξηρή τροφή τρώει;
Τρώει 60-75 γραμμάρια ξηρά και δύο κουταλιές της σούπας κονσέρβα ανα ημέρα. Σε φυσιολογικές συνθήκες,όχι δηλαδή όταν είναι τουμπανιασμένη. Δεν έχει φάει ποτέ,ξηρά, χωρίς προσθήκη νουγιόλ ή βαλσαμόλαδου. Την ξηρα επίσης την ανακατεύω με λαχανόζουμο και άλλα λαχανικά.
Εχουμε δοκιμάσει όλες τις τροφές,τις πανάκριβες εως τις ακριβές. Κανένα αποτέλεσμα.
Όλοι οι γιατροί έλεγαν θα δούμε και θα δούμε και θα φτιάξει. Κανα δυό μου είπαν να δίνω την fibre της royal που έχει πάρα πολλές φυτικές ίνες. Το κάνω σε ποσοστό 10% του συνόλου της ξηράς.
Υποτίθεται λοιπόν οτι είναι ζήτημα του θυρεοειδή.Αν ρυθμιστεί θα φτιάξει και το εντερικό.
Επίσης είναι πολύ νευρική γάτα. Παράδειγμα, αφού φάγαμε μισή ώρα για να της πάρει αίμα, της έκανε αναισθησία και παρόλα αυτά,ήταν τέζα και την κρατάγαμε τρία άτομα και... Μας πήρε άλλη μία ώρα. Η επόμενη γάτα έκανε το ίδιο σε 2 λεπτά!
Σχετικά με το θέμα του FIP και της διατροφής βέβαια μάλλον μόνο ο τελευταίος θα εξέφρασε ίσως άποψη που το ανακάλυψε.
Κάνω ότι έκανα, περιμένουμε να δούμε την απόκριση απο το thyrostat πρώτα.

Έχω τις εξετάσεις,θες να στις στείλω με mail όπως τον παλιό καλό καιρό;:D
 
Τρώει 60-75 γραμμάρια ξηρά και δύο κουταλιές της σούπας κονσέρβα ανα ημέρα. Σε φυσιολογικές συνθήκες,όχι δηλαδή όταν είναι τουμπανιασμένη. Δεν έχει φάει ποτέ,ξηρά, χωρίς προσθήκη νουγιόλ ή βαλσαμόλαδου. Την ξηρα επίσης την ανακατεύω με λαχανόζουμο και άλλα λαχανικά.
Εχουμε δοκιμάσει όλες τις τροφές,τις πανάκριβες εως τις ακριβές. Κανένα αποτέλεσμα.
Όλοι οι γιατροί έλεγαν θα δούμε και θα δούμε και θα φτιάξει. Κανα δυό μου είπαν να δίνω την fibre της royal που έχει πάρα πολλές φυτικές ίνες. Το κάνω σε ποσοστό 10% του συνόλου της ξηράς.
Υποτίθεται λοιπόν οτι είναι ζήτημα του θυρεοειδή.Αν ρυθμιστεί θα φτιάξει και το εντερικό.
Επίσης είναι πολύ νευρική γάτα. Παράδειγμα, αφού φάγαμε μισή ώρα για να της πάρει αίμα, της έκανε αναισθησία και παρόλα αυτά,ήταν τέζα και την κρατάγαμε τρία άτομα και... Μας πήρε άλλη μία ώρα. Η επόμενη γάτα έκανε το ίδιο σε 2 λεπτά!

Κάνω ότι έκανα, περιμένουμε να δούμε την απόκριση απο το thyrostat πρώτα.

Έχω τις εξετάσεις,θες να στις στείλω με mail όπως τον παλιό καλό καιρό;:D

Εγώ στη θέση σου θα τάιζα ως επι τω πλείστον αν όχι αποκλειστικά κονσέρβα και δικό μας φαγητο ώστε η τροφή να είναι γεμάτη υγρασία. Συμπληρωματικά μπορείς να δίνεις ακόμη και καθημερινά την πάστα Nutriball που δίνουμε σε μακρύτριχες γάτες ώστε να μαλακώνουν οι τριχόμπαλες απο το στομάχι και να γλιστρούν ευκολότερα στο έντερο. Στη δικιά μου μαλακώνει και τα κακά όταν τη δίνω. Δεν είναι φάρμακο και δεν προκαλεί κανένα κακό, έχει βάση τη βύνη και την βρίσκεις σε κτηνιατρείο και κάνει 10 ευρώ.

Μακάρι να βρήκατε την αιτία με τον θυροειδή και να το ρυθμίσετε.

Είχαμε κι εμείς παλιότερα μια γάτα "τίγρη" που όταν πήγαινε στον κτηνίατρο ήθελε 3 να την κρατάνε.

Να μου στείλεις τις εξετάσεις δεν έχω πρόβλημα αλλά δεν έχω κι εμπειρία με αυτά για να σου πω κάτι παραπάνω. :)
 
Back
Top