Φροντίδα Βολτα με αμαξι μαζι με τον Τουιτι

blackholesun

PB Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
312
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σε ολους τους φιλους :D
Εχθες για κακη μου τυχη δυστυχως σχολασα απο την πρωινη δουλειτσα, και μου ετυχε μια εκτακτη 2 δουλειτσα στην οποια επρεπε να ημουν εκει ολο το βραδυ... Επρεπε να φυγω απο της 6 και θα γυρνουσα το πρωι κατα τις 6 με 7, στην συγκεκριμενη δουλειτσα δεν εκανα κατι ιδιαιτερο απλα επρεπε να ημουν εκει με την παρουσια μου... Οποτε μου ηρθε μια ιδεα.. ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΤΟΥΙΤΑΚΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ 😎, ετσι και εγινε, στις 6 εφτασα σπτι εφαγα γρηγορα και πηγα στο κλουβι του Τουιτι, ο μικρος μετα απο 10 λεπτα οταν αποφασισε να βγει απο το κλουβακι του ανεβηκε στο χερι μου, αμεσως μετα πηρα λιγο τροφουλα ετοιμη να εχω μαζι μου + ενα μηλαρακι για λιχουδιτσα, το κλουβακι δεν το πηρα φυσικα μαζι μου.. Το αυτοκινητο το ειχα παρκαρει ακριβως κατω απο την πορτα μου... Τελος τον βοηθησα να ανεβει στον ωμο μου μονο και μονο για να μπορω να τον πιασω και με το χερι μου για σιγουρα αποτελεσματα... Οταν μπηκαμε στο αμαξι μεσα, κατεβασα ενα κλικ τα δυο μπροστινα παραθυρακια ισα ισα να εχουμε καλη οξυγονωση, ο Τουιτι ειχε κατσει πανω στο τιμονι (το ειχε περασει για σταντ!) ειχε λιγο τα ματακια του γουρλωμενα αλλα μετα απο ενα 10λεπτο εν κινηση το ειχε ξεπερασει.. Εδω ο ιδιος ημουν λιγο ανχωμενος για το μικρουλη μου.. αλλα τον πηρα γιατι ηξερα οτι εκει που θα παρκαρω θα ειναι μεσα σε παρκινγ ζεστο κτλ, εκτος αυτου εχω μια μανια με την καθαριοτητα, στο εσωτερικο χωρο του αυτοκινητου δεν υπαρχει ιχνος σκονης και βρωμιας, οσο και αν σας φαινετε παραξενο ειμαι λιγο ιδιοτροπος σε θεμα καθαριοτητας επι γενικου. Οταν ξεκινησα το αμαξι, ο Τουιτι πηγε και εκατσε στην θεση μου απο πισω στον ωμο μου και κοιταγε λιγο δειλα.. σιγα σιγα με το που βγηκα εθνικη λαμια ανεβηκε πανω στον ωμο μου και κορδωθηκε κοιτωντας αριστερα δεξια, + οτι μου φυλαγε το αυτι, παρολαυτα του εδινα συνεχεια σπορακια για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα τρομαξει. Επισης οταν καθοταν στον ωμο μου καθοταν απο την αριστερη πλευρα δηλαδη αυτη που κοιταει προς το τζαμι, με σταματησαν 3 αυτοκινητα για να τον χαζεψουν λιγο πριν βγω εθνικη. Οταν εφτασα εβαλα το αμαξι στο γκαραζ και απουσιασα τελικα μονο 2 ωρες (φυσικα με τα παραθυρα ενα τακ ανοιχτα) Ο τουιτι εκεινη την ωρα ετρωγε την τροφη του.. (Ειχε κανει ενα αυτοκινητο χαλια), αφου κατορθωσα και τα μαζεψα, αρχισαμε και παιζαμε... ηταν περιεργο στα παντα, εκανε εξερευνησεις απο δω και απο κει, τελος μας πηρε ο υπνος και των δυο... Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ανοιξα τα ματια μου κατα τις 4 το πρωι και ο Τουιτι ηταν στον ωμο μου και κοιμοταν με το κεφαλακι του χωμενο στο σωμα του...
Αφου ηρθε η ωρα τελικα να φυγουμε, δεν γουρλωσε καιθολου τα ματακια του στην διαδρομη παρα κοιτουσε πολυ ηρεμα.. (με σταματησε και ενας αλλος με ενα φορτηγο παλι να τον χαζεψει..χιχιχ) τον ανεβασα στο σπιτι παραπολυ ηρεμα και τον εβαλα στο κλουβακι του.. με το που ξυπνησα στις 2 σημερα ο Τουιτι ειδη επαιζε με τα παιχνιδακια του...
 
Σωτήρη μου συμμερίζομαι την χαρά σου αλλά φοβάμαι πως το ρισκάρεις πολύ. Δεν ξέρω ας πουν κι αυτοί που έχουν παρόμοιους παπαγάλους. Δεν είμαστε στο νησί του Ροβινσώνα, ζούμε σε αφιλόξενο περιβάλλον τι θα γίνει αν σου φύγει;
Πάντως περ απ αυτό δέσατε ήδη πολύ καλά με τον Τουίτι και πρέπει να είναι πολύ γλυκό πλάσμα.
 
Αν καταλαβα καλα δεν ειχε καθολου το κλουβακι του στο αμαξι; Αν ναι, ειναι ριψοκινδυνο να εχουμε το πουλι στο αμαξι χωρις το κλουβι. Πιστευω δεν νιωθει ασφαλεια και ειδικα την ωρα που λες οτι κοιμηθηκε.Ασε που κατα τη διαρκεια της οδηγησης αν συμβει το ο,τιδηποτε το πουλακι μπορει να πανικοβληθει να αρχισει να πεταει και να συμβει καποιο ατυχημα και στο πουλακι και σε σενα! Την επομενη φορα καλο ειναι να εχεις το κλουβακι στο αμαξι(ενα μικροτερο κλουβι μεταφορας)με τροφη και νερο μεσα! Θα ειναι πιο ασφαλες και για τους δυο σας!
 
νερακι του εδωσα, πιστευω οτι επικυνδυνο ειναι αν εισαι επιπολαιος, εγω σκεφτηκα αρκετα ολες τις συνεπειες, ιδιος οταν ανοιξα την πορτα του αυτοκινητου. Ισα ισα πιστευω οτι του κανει καλο να συνηθισει κατι τετοιο.. Εξαλου τα φτερακια του ειναι αρκετα κομμενα.. Πανω απο μισο μετρο δεν μπορει να παρει υψος.. Εν το μεταξι μεσα σε μια βδομαδα εχει γινει αλλο πουλακι... Δεν φευγει απο πανω και ειναι υπερβολικα ηρεμος..
 
Εσύ ξέρεις καλύτερα. 🙂 Μόνο μην το θεωρήσεις ποτέ δεδομένο οτι κάθεται πάνω σου και δεν φεύγει... Πάντα να είσαι σε επιφυλακή. Γιατί αν πετάξει την ώρα που είσαι έξω και πάει στον δρόμο; Φτου φτου Παναγία μου... Πάντως έχει αναπτύξει πολύ καλή σχέση μαζί σου. 🙂
 
Κωνσταντινα φυσικα χωρις να θελω να σε θιξω σε αυτο που ειπες, λες να ειμαι τοσο αφελης ωστε να μην το γνωριζω; Εδω κοπιασα να γινουμε φιλαρακια καλα, ξερω την καθε του κινηση και τον καθε του φοβο, το πουλακι τρομαζει με το παραμικρο, η καθε κινηση μου ειναι μελετημενη και προσεγμενη. Στο μονο πραγμα που φοβομουν ειναι οτι δεν ηθελα να στρεσαριστη, και τελικα δεν φοβηθηκε, εξαλου μετα εβαλα σε 3,4 μελοι που ειναι εδω μεσα καμερα στο μσν μου... ειδαν αν περναγε καλα και τι φιλακια που εδινε :)...
(και επισης ειπα παραπανω οτι τα παραθυρα ηταν κλειστα, μονο ισα ισα μια σχισμη για να παιρνουμε οξυγονο, εδω μεχρι τις ασφαλειες ειχα κατεβασμενες)
 
; Τι θα γινοταν στην περιπτωση που σε προσπερνουσε ενα... φορτηγο πχ. κορναροντας και δημουουργοντας ρευμα αερος; (λογω ογκου) το πουλι τρομαζε και πετωντας επεφτε αναμεσα στα πενταλ; Το θεμα δεν ειναι να γραψουμε ολες τις πιθανοτητες που θα μπορουσαν να δημιουργησουν ατυχημα. Το σωστο κατα την αποψη μου, ειναι για την ασφαλεια και των δυο σας, το πουλι να βρισκεται σε κλουβι μεταφορας.
 
Μπράβο σου πάντως...
"και επίσης είπα παραπάνω ότι τα παράθυα ήταν κλειστά"
Όταν βγαίνεις απ' το σπίτι σου εννοώ μην πεταχτεί...
 
Αν ειχε γινει αυτο μπορει και εγω να ειχα σκοτωθει.. η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ηταν UNDER CONTROL. Και να σου πω και κατι... εβλεπα το προσωπο του μικρου και το ευχαριστιοταν.. Πολυ θα το ξανακανα.. Ο ΚΑθε ανθρωπος εχει την αναλογη εμπιστοσυνη του εαυτου του. Προσεχα.. εξαλου το τα σημεια που θα πηγαινε ηταν ο ωμος μου η θεση του συνοδηγου πουθενα αλλο και ειναι εξακριβωμενο... Αν και μιλαμε αδικα γιατι ο μικρος με ολη την κυριολεξεια της λεξεως δεν ξεκολαει απο πανω μου.
Α και μια διορθωση.. απ εξω δεν βλεπει πολυ καλα το πουλακι.. εχω φιμε τζαμια..



Κωνσταντινα οταν βγαινω απο το σπιτι δεν τον εχω απλα στον ωμο μου.. Τον κραταω κιολας. 🙂 τωρα μαλλον θα φυγω σε ενα μηνα για πελλοπονησο με την κοπελα μου για 5 μερες... Θα πρεπει να ξανακανω καμα κοντινη βολτισα με τον Τουιτι για να μην ξεχασει...
Στην πελλοπονησο φυσικα με κλουβι.. ΗΜΑΡΤΟΝ 🙂
 
α πρεπει να ξανακανω καμα κοντινη βολτισα με τον Τουιτι για να μην ξεχασει...

μην φοβασαι γιαυτο! Οι παπαγαλοι ποτε δεν ξεχνουν! Παρε παραδειγμα τον Κοκο μου που φευγω για Κρητη τοσο καιρο και οταν ερχομαι με φωναζει απο μακρυα και μονο φιλια και χαδια ειμαστε!
 
ο μακαο μου! τοσο καιρο λειπω μακρυα του και στην πορτα με ακουει που ερχομαι και φωναζει για αγκαλιες ο γλυκος μου!
 
Μακαρι, τοτε στην δευτερη βολτιτσα μου θα τον παρατηρησω και θα σου πω.



Δεν γινετε να τον παιρνεις μαζι σου; Απουσιαζεις ωρες εννοεις Μαριλενα η μερες;
 
Εγώ θα επιμείνω ότι είναι παρακινδυνευμένο.. Ακόμα και σκύλος να μπει σε αμάξι, πολλοί είναι αυτοί που προτείνουν να είναι ο σκύλος στο κλουβί μεταφοράς του1
Πόσο μάλλον για ένα πουλάκι, που κάτι μπορεί να συμβεί και να πετάξει, και ειδικά ένα που κακά τα ψέμματα, ΤΩΡΑ το μαθαίνεις..
Δεν καταλαβαίνω γιατί να ρισκάρουμε έτσι στα καλά καθούμενα. Για να μας χαζεύουν οι άλλοι οδηγοί;
Μπορεί το πουλάκι να είναι ευχαριστημένο με την βόλτα, αλλά το πουλάκι δεν ξέρει ποιοί κυνδύνοι υπάρχουν111
Να με συμπαθάς, αλλά εγώ νομίζω ότι δεν είναι ότι πιο υπεύθυνο αυτό που έκανες...
Φιλικά τα λέω πάντα, εξάλλου φαντάζομαι και εσύ ο ίδιος ανέβασες το θέμα για να ακούσεις και τις γνώμες των υπόλοιπων...
Τρία χρόνια κάνω μεγάλες διαδρομές με τους παπαγάλους μου, πίστεψε με προσέχω πολύ και δεν μου έχει τύχει τίποτα μέχρι τώρα. Μπορεί και λιγότερα μέτρα αν έπαιρνα, να μην μου είχε συμβεί τίποτα, αλλά δεν με νοιάζει και ούτε χρειάζεται να το διαπιστώσω ποτέ μου.
Θεωρώ, ότι όσο και αν "γνωρίζουμε" τί είναι ικανά να κάνουν τα πουλιά μας, ΠΟΤΕ δεν θα πάψουν να μας ξαφνιάζουν την ΚΡΙΣΙΜΗ στιγμή. Πιο προσεχτικός να είσαι, δεν θα σε βλάψει πουθενά111 Το αντίθετο... ΔΕΝ μπορείς ΠΟΤΕ να το ξέρεις... ;]
 
εβδομαδες και μηνες! σπουδαζω Κρητη και δεν μπορω να τον παρω με τιποτα κατω... εκτος οτι οι παπαγαλοι αγχονονται πολυ πραγμα που δυσκολευει πολυ την κατασταση εχει και μια ουρα τεραστια! Πως να τον κουβαλισω με καραβι και να ερθει καλα κατω και παλι τα ιδια οταν παω Αθηνα; γιαυτο οποτε ερχομαι Αθηνα τον βλεπω... και ποτε μα ποτε δεν με εχει ξεχασει και δεν εχει αγαπησει καποιον αλλον πιο πολυ απο εμενα εχει δεθει παρα πολυ μαζι μου και να το δεις οποτε φτανω σπιτι και το ακουει αρχιζει να φωναζει και ειναι μες την τρελη χαρα (στις 7:00 πμ που ερχομαι απο το καραβι! ξεσηκωνει τον κοσμο! Ολοι καταλαβαινουν οτι ηρθα! 😛) ειναι ο πιο γλυκος παπαγαλος του κοσμου! Για μενα
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
έχω συζήσει με διάφορα ζωάκια από παιδί, γατάκια, σκυλάκια, πουλάκια, χάμστερς, χελώνες, ψαράκια, κουνελάκια. όλα μα όλα φοβούνται πολύ, τρομάζουν εύκολα και τυφλώνονται απ το άγχος να κρυφτούν λόγω του τρόμου τους. το έναυσμα του φόβου μπορεί να είναι ο πιο απλός θόρυβος.
επειδή φαίνεσαι έξυπνο παιδί, εκλαμβάνω αυτά που μας λες ως τεστ να δεις τις αντιδράσεις μας. Διαφορετικά θα σου πω πως ειναι υποχρέωσή σου να προσέχεις το ζώο που φιλοξενείς
 
Εφη σαφως και ειχα το ανχος και την ανησυχια για πολλες λεπτομερειες. ειναι εις γνωσην μου αυτο που εκανα, και δεν προκειται να το κανω καθε μερα. Απλα τον επομενο μηνα που θα χρειαστει να τον παρω μαζι μου θα ξερω πανω κατω τις αντιδρασεις του..
Μαρια δεν ειπα τιποτα που να τεσταρω εσας η να δω τις αντιδρασεις σας, ειχα και εγω παρα πολλα ζωακια οπως τα παραπανω που ανεφερες... εχω αρκετη εμπειρια με τα ζωα. Οτι εγραψα το εγραψα απλα απο ενθουσιαμο και τιποτα παραπανω. Αλλιως θεωρεις το κυνδινο εσυ αλλιως εγω απλα τα πραγματα. Οσο για το υποχρεωση μου ξερω εγω ο ιδιος ποσο τον προσεχω ... Που αυτο φαινετε κιολας και μπορουν να στο εξακριβωσουν και πολλοι.
 
Αν ειχε γινει αυτο μπορει και εγω να ειχα σκοτωθει.. η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ηταν UNDER CONTROL. Και να σου πω και κατι... εβλεπα το προσωπο του μικρου και το ευχαριστιοταν.. Πολυ θα το ξανακανα.. Ο ΚΑθε ανθρωπος εχει την αναλογη εμπιστοσυνη του εαυτου του. Προσεχα.. εξαλου το τα σημεια που θα πηγαινε ηταν ο ωμος μου η θεση του συνοδηγου πουθενα αλλο και ειναι εξακριβωμενο... Αν και μιλαμε αδικα γιατι ο μικρος με ολη την κυριολεξεια της λεξεως δεν ξεκολαει απο πανω μου.
Α και μια διορθωση.. απ εξω δεν βλεπει πολυ καλα το πουλακι.. εχω φιμε τζαμια..
Ακριβώς αυτό που λες ο ίδιος προσπαθούμε με καθαρά φιλική διάθεση να σου πούμε! Το κακό δεν θέλει πολύ να γίνει! Καταλαβαίνω απόλυτα την χαρά σου-ποιός από μας δεν θα χαιρόταν στην θέση σου;- για την σχέση που έχεις αναπτύξει με τον νέο σου φίλο! ΠΟΤΕ όμως μην αποκλείεις εξωγενείς παράγοντες που δεν μπορείς να ελέγξεις! Οι φτερωτοί μας φίλοι φτάνουν στο σημείο να μας εμπιστεύονται, δεν παύουν όμως να βρίσκονται σ' ένα περιβάλλον που ουσιαστικά δεν είναι "δικό τους". Με τον παραμικρό θόρυβο (ακόμη χειρότερα αν δεν μπορεί να βλέπει έξω, δεν θα ξέρει από πού προέρχεται), μπορεί να τρομάξει και όσο και να μην ξεκολλάει από πάνω σου, δεν μπορείς να ελέγξεις το πώς θα αντιδράσει. Μην ξεχνάς ότι κρατάς τιμόνι στα χέρια σου κι έχεις ευθύνη απέναντι στον εαυτό σου, στο φιλαράκι σου ΑΛΛΑ και στους υπόλοιπους οδηγούς που βρίσκονται γύρω σου! Ξεκίνησες την απάντησή σου με το "αν". Θα τελειώσω την δική μου με το ίδιο... ΑΝ συμβεί το οτιδήποτε και απέναντί σου έρχεται ένα αυτοκίνητο που δεν έχει μέσα παπαγάλο αλλά παιδάκια; Δώσε την απάντηση στον εαυτό σου, όχι σε μας...
Πάντα με φιλική διάθεση, ΜΑΡΙΑ
 
https://community.petbirds.gr/threads/Ταξιδεύοντας-με-το-πουλί.10701/

ειχα το ανχος και την ανησυχια για πολλες λεπτομερειες
Δεν είναι καλύτερα λοιπόν, να είσαι πιο προσεχτικός και να μην ανησυχείς για τίποτα;

δεν προκειται να το κανω καθε μερα
ΜΙΑ φορά αρκεί για να γίνει το κακό...

Δες μια συζήτηση περί μέτρων στο tread που ανέβασα..
 
Back
Top