Βρέθηκε Βρέθηκε παπαγάλος στην περιοχή των Μελισσίων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimakis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimakis

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2009
Μηνύματα
26
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!

Βρέθηκε στην περιοχή των Μελισσίων παπαγάλος. Όποιος
έχει χάσει ή γνωρίζει κάτι ας τηλεφωνήσει στο ****.

Σας ευχαριστώ
 
dimakis, η δημοσίευση προσωπικών στοιχείων δεν επιτρέπεται από τους όρους χρήσης του φόρουμ. Η επικοινωνία μπορεί να γίνει είτε μέσω αυτού του θέματος. είτε μέσω προσωπικών μηνυμάτων, ΙΜ (MSN κ.λπ.).
 
Tι παπαγαλος ειναι; Μπορεις να τον περιγραψεις αν δεν ξερεις το ειδος του. 😉
 
Ανεστη πιστευω οτι αν αρχησει και τον περιγραφει θα δει εξω απο το σπιτι μου τουλαχιστον 10 ατομα που και καλα εχασαν τον παπγαλο τους... Καχυποπτο αλλ νομιζω πολυ πιθανο να συμβει.. Ας μας πει αν εχει δαχτυλιδι. Οχι τι γραφει.. Απλα αν εχει... Οποτε οποιος ξερει το δαχτυλιδι αυτος θα ειναι ο νομιμος κατοχος...Αν εχει δαχτυλιδι ας μας πει πως εινια ο παπαγάλος αλλιως εγω δε θα το ελεγα...
 
Στη χρυση ευκαιρια ειδα μια αγγελια για παπαγαλο africa grey που τον αναζητουν... Το ονομα του ηταν dennis.



νομιζω οτι χαθηκε απο Γλυφαδα...



ποιο κατω αν δεις ψαχνουν ενα παπαγαλακι, στο παγκρατι...
 
Συγνωμη για τα τηλέφωνα δεν το σκέφτηκα εκεινη τη στιγμή.
Οπότε όποιος θέλει ας μου στείλει pm ή ας απαντηση στο topic.

Δεν θα ήθελα να πω λεπτομέρειες για τον παπαγάλο ώστε να αποφύγω αυτό που ανέφερε ο Ανέστης.

Δημήτρη δεν είναι αυτός ο παπαγάλος που μου ανάφερες.

Οσό για το δαχτυλίδη έχει αλλα δεν ξερω να το διαβάζω απο αυτα που έψαξα μαλλον έχει σχέση με την χώρα προέλευσης και την χρονολογία γέννησης;
Δεν θέλω να γράψω ακριβώς τα στοιχεία του δαχτυλιδιου, γι αυτό θα σας δωσω ένα παράδειγμα, μηπως και μπορέσω να το διαβάσω.

'Εστω: BG 183 x

Όποιος μπορεί να μου το εξηγήσει!
Ευχαριστώ πολύ!
 
Νόμιζα ότι είναι η ηλικία του αυτα τα νουμερα, με τον αριθμο του εκτροφέα δεν μπορω να βρώ κάτι; Προφανώς είναι στην χώρα που γραφει το δαχτυλίδι.
Ευχαριστώ!
 
Συγνωμη για τα τηλέφωνα δεν το σκέφτηκα εκεινη τη στιγμή.
Οπότε όποιος θέλει ας μου στείλει pm ή ας απαντηση στο topic.

Δεν θα ήθελα να πω λεπτομέρειες για τον παπαγάλο ώστε να αποφύγω αυτό που ανέφερε ο Ανέστης.

Δημήτρη δεν είναι αυτός ο παπαγάλος που μου ανάφερες.

Οσό για το δαχτυλίδη έχει αλλα δεν ξερω να το διαβάζω απο αυτα που έψαξα μαλλον έχει σχέση με την χώρα προέλευσης και την χρονολογία γέννησης;
Δεν θέλω να γράψω ακριβώς τα στοιχεία του δαχτυλιδιου, γι αυτό θα σας δωσω ένα παράδειγμα, μηπως και μπορέσω να το διαβάσω.

'Εστω: BG 183 x

Όποιος μπορεί να μου το εξηγήσει!
Ευχαριστώ πολύ!

εγω πιστευω οτι αφου εχεις νουμερο δακτιλιδιου... Τοτε μπορεις να πεις το ιδος του παπαγαλου...
πιο πολυ θα σε ζαλισουν ολοι αυτοι που εχασαν παπαγαλους
 
Νόμιζα ότι είναι η ηλικία του αυτα τα νουμερα, με τον αριθμο του εκτροφέα δεν μπορω να βρώ κάτι; Προφανώς είναι στην χώρα που γραφει το δαχτυλίδι.
Ευχαριστώ!

To δαχτυλίδι σε γενικές γραμμές γράφει σύλλογο, αριθμό εκτροφέα, α/α πουλιού, ετος γέννησης, και διάμετρο είτε με γράμμα είτε με νούμερα. Το να έρθεις με επαφή με τον εκτροφέα πρέπει ο εκτροφέας να κρατά αρχείο που να αναγράφονται οι διαθέσεις πουλιών που έχει κάνει.
 
Δεν ξερουμε ακομα γιατι παπαγάλο μιλαμε! Αν ειναι κανενας μικρος εινια πολυ πιθανο ο εκτροφεας να μη κρατησε αρχειο.. Αλλα αν προκειται για κανεναν μεγαλο και ακριβο τοτε μπορει και να εχει κρατησει... Εφοσον εχει δαχτυλιδι πες μας γιατι παπαγαλο μιλαμε;
 
Ο παπαγάλος είναι military macaw συμφωνα με το ψαξιμο στο internet
στην αρχή νομιζα οτι είναι του αμαζονίου αλλα μετα εψαξα και άλλο και
είναι ίδιος με αυτόν στη φωτογραφία.
Είναι αρκετα μεγάλος!
Military Macaw - Wikipedia, the free encyclopedia
 
dimakis.. Ετοιμασου για πολλα τηλεφωνα τωρα... Εινια ημερος; Μονο αυτος που γνωριζει το δαχτυλιδι εινια ο νομιμοσ ιδιοκτητης.. Αλλίως να χαιρεσαι τον νεο σου παπαγάλο!
 
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι πρέπει να του κάνω και πως να του συμπεριφέρομαι! Να προσπαθήσω να τον πιάσω; να τον χαιδέψω; να τον βγάλω απο το κλουβί του;
Δεν ξέρω αν μιλάει, φαινεται ηρεμος αλλα όταν του βάζω τα δαχτυλα στο κλουβί παει να τα τσιμπήσει.
Βεβαια λογικο είναι δεν με ξέρει!
Πως θα μαθω περιπου πόσο ετών είναι; Οι μακαο ζουν και 70 χρόνια!
Υπάρχει κάτι στην μορφολογία του που θα με βοηθήσει; Πάντως έχει μεγάλα νύχια και ράμφος! Ειναι αρκετα μεγάλος!
 
Νομιζω πως πρεπει να διαβασεις αρκετα και απο τωρα αν γινεται για τη διατροφη του για το κλουβι του!βασικα τωρα που τον εχεις;θα σε συμβουλευα να του παρεις ενα κλουβι και παιχνιδια και σε περιπτωση που βρεθει ο ιδιοκτητης θα σου τα ξεπληρωσει μεσω της αμοιβης, αλλα και παλι σκεψου κατι πολυ σημαντικο.. Ναι μεν μπορει αν ειναι και τυχη το οτι απεκτησες τετοιο παπγαλο αλλα σκεψου στην περιπτωση που δεν εμφανηστει ο ιδιοκτητης του παπγαλου.. Εισαι εσυ ετοιμος να κρατησεις εναν τετοιο παπαγαλο; Ειναι συντροφος ζωης και αν φωναξει αλλαξε γειτονια...
 
το καλο ειναι οτι ειναι μεγαααλος.. Και οχι τοσο συνηθισμενος... Επισης το οτι φοραει δαχτυλιδι...
εγω θα εβαζα αγγελιες οτι τον βρηκα σε διφορα πετ σοπ, σιγουρα θα εμφανιστουν πολλοι που θα ηταν δικο τους, αλλα ο ιδιοκτητης θα ξερει το δαχτυλιδι...

το κακο ειναι οτι μπορει να καλυψε μεγαλη αποσταση...

μακαρι αν ηταν σωστος ο ιδιοκτητης να τον βρει... Αν δεν ηταν.. Μακαρι να μην το βρει...
 
Μου φαίνεται δύσκολο κάποιος που έχει έναν military macaw να ΜΗΝ ενδιαφέρεται για τον παπαγάλο του.
Εκτός κι αν είναι κανένας νεόπλουτος λεφτάς ξερωγωτί που τον έχει πάρει για εφέ...

Τον καημένο... Πως συμπεριφέρεται; Είναι στενοχωρεμένος;
 
Back
Top