Φροντίδα Βρήκα ένα μικρό κοράκι, χρειάζομαι βοήθεια

σήμερα του άλλαξα και σπιτάκι μέχρι τώρα έμενε στο κλουβάκι μεταφοράς της μπανάνας (του σκύλου μου) από το ΕΚΠΑΖ μου πρότειναν να τον βάλω σε χαρτόκουτο και έτσι έκανα! Έχει πολύ όρεξη για φαί και είναι μεγάλος φωνακλάς!
 
Γεια σας και παλι! Δυστυχως δεν μπορω να ανεβάσω φωτογραφιες του Βαγγελη μου βγαζει ενα σημα οτι ειναι πολυ μεγαλο το αρχειο οσο κ αν προσπαθησα να την κοψω και να την μικρυνω. Ο Βαγγελης ειναι μια χαρα εχει πολυ ορεξη για φαι και πιστευω οτι εχουν αρχισει να δυναμωνουν και τα φτερακια του διοτι τα κουναει συχνα πυκνα :)Θα ξαναπροσπαθησω για τις φωτογραφιες αλλα δεν υποσχομαι για συντομα διοτι η ανατομια και το γαστρεντερικο συστημα με καλουν!
 
Κοίταξε εδώ Δώρα petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
Μπράβο στο μικρούλι και σ' εσένα!
 
Ααα ευχαριστω πολυ! Η πρωτη φωτο ειναι την μερα που τον βρηκα δηλαδη στις 5 Μαιου και η δευτερη ειναι χθεσινη :)
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_sam_3056.webp
    rsz_1rsz_sam_3056.webp
    16,5 KB · Προβολές: 130
  • rsz_1rsz_sam_3072.webp
    rsz_1rsz_sam_3072.webp
    10,9 KB · Προβολές: 128
Μια χαρά τα πάει το μικρό, μπράβο σου Δώρα! Τι θα κάνεις; θα το κρατήσεις;
 
Ειναι εξαιρετικο πλασμα και πολυ πολυ εξυπνος!Οχι δεν θα τον κρατησω θα μεινει μαζι μου μεχρι να μπορεσει να πεταξει :)
Τα κοράκια είναι (αποδεδειγμένα) πανέξυπνα πουλιά...
http://themindunleashed.org/2014/02/watch-007′-crow-effortlessly-solve-8-step-complex-puzzle.html
, ας μη ξεχνάμε πως διαθέτουν
Τα κοράκια έχουν ευφυΐα 7χρονου παιδιού: Ενα απίστευτο πείραμα από το Οκλαντ (βίντεο) | Hellas Now
 
Καλώς ήρθες. Μπράβο σου για οτι του προσφέρεις. Εχω να σου πω οτι η θεία μου πριν λιγο καιρό είχε βρει ενα τραυματισμένο ενήλικο κοράκι κ το φρόντισε μέχρι που έγινε καλα. Απο τότε κάθε μερα την επισκέπτεται στο σπίτι κ της φέρνει του κόσμου τα χρυσαφικά. Οτι βλέπει στο δρομο να γυαλίζει της το παει για δώρο κ αυτή με τη σειρά της κάθε μερα ψάχνεται στη γειτονιά κ ρωτάει ποιος έχασε το χρυσαφικό της ημέρας. χαχα
 
... Απο τότε κάθε μερα την επισκέπτεται στο σπίτι κ της φέρνει του κόσμου τα χρυσαφικά. Οτι βλέπει στο δρομο να γυαλίζει της το παει για δώρο κ αυτή με τη σειρά της κάθε μερα ψάχνεται στη γειτονιά κ ρωτάει ποιος έχασε το χρυσαφικό της ημέρας. χαχα

α! Δεν γνώριζα πως αυτό το κάνουν και τα κοράκια! Για τις κίσσες μόνο ήξερα πως τους αρέσουν τα ''γυαλιστερά'' 😀!
 
ο βαγγελακης ανεβαινει και στα καγκελα του μπαλκονιου τωρα! Το μονο που με στεναχωρει ειναι που θα φυγω απο ρουμανια τον ιουλιο και δεν θα τον βλεπω ελπιζω μεχρι τοτε να τα καταφερνει μονος του!
 
ο Βαγγελακης εκανε το πρωτο του πεταγμα εκτος μπαλκονιου, ομως ακομα δεν μπορει να φαει μονος του(η οπως διαισθανομαι θελει να τον ταιζω εγω)απο το ΕΚΠΑΖ μου προτειναν να τον κρατησω κλειστο στο κλουβι χωρις να τον ταισω και α του αφησω εκει την τροφη για να φαει μονος του αλλα τζιφος, σημερα (2η μερα) πηρα την πρωτοβουλια να τον βοηθησω λιγο εβαλα μπροστα του το φαι και τσιμπισε λιγο αλλα μετα σταματησε και μονο τσιριζε! Καμμια ιδεα; :)
 
Δωρα μην βιαζεσαι πολυ, δεν ειναι ετοιμος μαλλον. Ειναι λιγο ζορικο σταδιο για το πουλι ψυχολογικα. Θελει να φαει αλλα θελει απο το γονιο, θελει και να δοκιμασει και δεν ξερει πως και τι. Θελει υπομονη και προσπαθεια, να του δειχνεις. Δοκιμασες, απο το φαγητο που ειναι μπροστα του να του δινεις μπουκιτσες με το χερι σου ωστε να βλεπει απο που τρωμε;
 
Back
Top