Φροντίδα Βρήκα ένα μικρό κοράκι, χρειάζομαι βοήθεια

βρηκα τη λυση του κραταω το σακουλακι με τον κιμα-αβγο-λαδι και τα αρπαζε μονος του! Του μιλουσα και γω κατα την διαρκεια και επαιρνε θαρρος(οπως οταν εκπαιδευουμε τον σκυλο), ειμαι πολυ ευχαριστημενη 🙂
 
παρακαλω πολυ θα θελα τη γνωμη σας. Ο βαγγελης την τελευταια εβδομαδα εχει κανει 3 αποπειρες να πεταξει σημερα εκανε την 3η,τις προηγουμενες μερες τον γυριζα εγω σπιτι (πηγαινε και καθοταν εξω απο την πορτα της πολυκατοικιας) σημερα ομως αποφασισα να τον αφησω να γυρισει μονος του εχουν περασει περιπου 5 ωρες απο τοτε και δεν εχει πεταξει μεχρι το μπαλκονι καθεται εξω απο την πορτα της πολυκατοικιας η σ ενα δεντρο παραπερα και σκεφτομαι να παω να τον παρω παλι και να τον φερω σπιτι. Καμμια συμβουλη;
 
Αν τον φωνάξεις από το μπαλκόνι; Διαφορετικά πάρε το είναι μικρό ακόμα
 
τον φωναζω και καθεται με κοιταει και φωναζει... Θα παω να τον παρω και αν θελει ας ξαναπροσπαθησει να φυγει, δεν εμπιστευομαι και τους γειτονες!
 
Τον παρακινησες δειχνοντας του το φαγητο του; Θεωρω πως δεν ειναι απολυτα ικανος ακομη να βρει τροφη. Σιγα σιγα...
 
απο το ΕΚΠΑΖ μου ειπαν οτι θα πρεπει να ειναι σε θερμοκρασια δωματιου και μου ειπαν επισης οτι σε καμμια 15αρια μερες θα ναι ετοιμος αν τραφει σωστα και μεγαλωσει! Σκεφτομαι να περιφραξω το κατω μερος των καγγελων και να τον αφηνω ελευθερο στο μπαλκονι γιατι τωρα ειναι ολη τη μερα στο κλουβι! Εχω καποιες φωτο του αλλα δεν μπορω να τις ανεβασω γιατι ειναι πολυ μεγαλες :) θα τον βγαλω αλλες αυριο!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ για να φτιάξεις το μέγεθος των φωτογραφιών και να ανεβάσεις.
 
Τον παρακινησες δειχνοντας του το φαγητο του; Θεωρω πως δεν ειναι απολυτα ικανος ακομη να βρει τροφη. Σιγα σιγα...
ετσι τον εμαθα στην αρχη του το εδειχνα δηλαδη και τωρα απλως του το αφηνω κατω και τσιμπαει μονο του.χθες που πεταξε κ εκατσε σε ενα θαμνο 4 μετρα μακρυα απο το μπαλκονι μου πηγα και τον εφερα σπιτι.σημερα ξαναπεταξε κ πηγε κ εκατσε εκει τωρα κοιμαται πηγα τον ειδα και τον βοηθησα να πεταξει προς το μπαλκονι αλλα αυτος ξαναγυρισε αμεσως στο θαμνο-δεντρο και αποφασισα να τον αφησω εκει. Ελπιζω να ειναι καλη επιλογη. Απο το ΕΚΠΑΖ μου ειπαν οτι τα πηγαινει πολυ καλα αφου εμαθε να τρωει μονος του πιστευουν οτι μπορει να τα καταφερει. Προφανως και δεν θα τον αφησω ακομα αλλα ενα βημα τη φορα ειναι καλο πιστευω...
 
Back
Top