Ασθένειες Βρήκα ένα περιστέρι μπροστά από το σπίτι μου

Εγγραφή
22 Νοε 2022
Μηνύματα
18
Πόλη
ΝΙΚΑΙΑ
Καλησπέρα σας!!!!!!😊
Βρήκα ένα περιστεράκι (όχι πολύ μωρό, έχει φτερά αλλά έχει και λίγα πούπουλα) σήμερα μπροστά από την είσοδο του σπιτιού.
Το πήρα στο σπίτι μου είχε 5 μύγες (σαν αλογόμυγες) τις σκοτώσαμε όλες και το καθαρίσαμε.
Κουνιέται, τεντώνεται, κουτσουλάει, πίνει αρκετό νερό αλλά όταν το ταϊζουμε δεν το καταπίνει.
Του ψηλάφισα τον λαιμό του και είναι λίγο φουσκωμένο στο κάτω μέρος εκεί που τελειώνει το ράμφος του.
Δεν ξέρω εάν έχει καταπίει κάτι ή μπορεί να είναι πρησμένος ο λαιμός του.
Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία ώστε να το βοηθήσω?
(συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο)🙂
 

Συνημμένα

  • peristeri.webp
    peristeri.webp
    27,4 KB · Προβολές: 14
Κανονικά σε αυτή την ηλικία τρώει αλλά και πίνει όπως είπες μόνο του . Τεντώματα και λοιπά δείχνουν ότι είναι σχετικά ¨ορεξάτο¨ . κράτησε το μερικές μέρες και θα πάει στο καλό .
 
Καλημέρα!! ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!! 🙂
Ο λαιμός του περιστεριού είναι φουσκωμένος και δεν καταπίνει φαγητό.
Το νερό το πίνει κανονικά
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ίσως βρεις απαντήσεις μέσα σε αυτό το θέμα πάλι με περιστερακι που τέθηκε πρόσφατα! Σε κάθε περίπτωση η Άνιμα μπορεί να σε καθοδηγήσει. Αν δεν τρώει με τίποτα μπορείς να τους το πας κ να σου δείξουν από κοντά πώς θα το κάνεις!
Μπράβο σου που το πήρες κ προσπαθείς να το βοηθήσεις!
 
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!
Ναι θα το πάω μάλλον στο ΑΝΙΜΑ γιατί είναι κρίμα ενώ είναι μια χαρά να μην μπορεί να φάει (σαν να είναι φραγμένος ο λαιμός του)
χίλια ευχαριστώ! 🥰
 
οκ!!! Θα σας πω!!
Έχω ξανασώσει 2 περιστέρια και σπουργιτάκι που είχε πέσει από τη φωλιά του

Μπράβο και στην παρέα του petbirds που βοηθάει πάρα πολύ σε διάφορές καταστάσεις!!!
🧡
 
καλησπέρα!
Είμαι πολύ χαρούμενη!
Το περιστεράκι το πήγα στον σύλλογο ΑΝΙΜΑ, ήξεραν ακριβώς την ασθένεια που είχε
και μου είπαν ότι θα το θεραπεύσουν και θα το απελευθερώσουν μαζί με άλλα περιστέρια όταν θα είναι καλά!!
Τα συγχαρητήρια για αυτό τον σύλλογο είναι λίγα!
Ευχαριστώ πάρα πολύ και όλη την ομάδα του Petbirds!🧡🧡💛💛
 
Το περιστεράκι το πήγα στον σύλλογο ΑΝΙΜΑ, ήξεραν ακριβώς την ασθένεια που είχε
Μήπως σου είπαν ποια είναι η ασθένεια αυτή; Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία το όνομα, απλά για να ξέρουμε. Το σημαντικό είναι που το βρήκες και που θα θεραπευτεί. Μπράβο σου και πάλι!!!
 
καλημέρα!!
Δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία... κάτι με τριχο ....
μάλλον τα μικρά την κολλάνε πιο πολύ
γιατί μόλις τους είπα για το φουσκωμένο λαιμό χωρίς να το δουν καν μου είπαν αυτή την ασθένεια
συγνώμη αλλά δεν την θυμάμαι νόμιζω ότι είχε σχέση με τρίχες (η ονομασία)
 
Δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία... κάτι με τριχο ....
Πρόκειται για την τριχομονάδωση των πτηνών, μία ιδιαίτερα συχνή ασθένεια για τα περιστέρια.
Οι τριχομονάδες είναι μικροσκοπικά παράσιτα, τα οποία συνήθως μεταφέρονται από τους γονείς στα νεαρά περιστέρια μέσω της σίτισης.
 
Back
Top