Γενικά Βρήκα ένα χελιδονάκι

basilis13

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2017
Μηνύματα
101
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα επεσε στο μπαλκονι μου ενα μωρο χελιδονακι το εβαλα ξανα στην φωλια αλλα ξανα επεσε και μετα κρυφτηκε το πηρα εγω τωρα και δεν ξερω τι να κανω να του δωσω να φαει κατι;
 
Να το αφήσεις εκεί που το βρήκες χωρίς να το τρομάξεις και να φύγεις πολύ γρήγορα.
Κοίτα με προφύλαξη και θα δεις πως σε 5 λεπτά θα το ταΐζουν οι γονείς του.
Γρήγορα όμως... Ο χρόνος είναι κρίσιμο σημείο.
 
Να το αφήσεις εκεί που το βρήκες χωρίς να το τρομάξεις και να φύγεις πολύ γρήγορα.
Κοίτα με προφύλαξη και θα δεις πως σε 5 λεπτά θα το ταΐζουν οι γονείς του.
Γρήγορα όμως... Ο χρόνος είναι κρίσιμο σημείο.
το αφησα πριν γρηγορα στη φωλια και το πεταξαν οι γονεις οποτε πηρα τηλ στο anima και μου ειπαν να το ταισω με συριγγα τον 2,5 ml βρασμενο αυγο και αρχισα ειδει και το τρωει
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γνωρίζω πως και να καταφέρεις να το κρατήσεις στη ζωή δεν θα μπορέσεις με τίποτε να του μάθεις να κηνυγάει τα έντομα, να τρέφεται, να προφυλάσσεται και γενικά να ζει όπως πρέπει.
Επιμένω στη γνώμη μου... Βάλτο σε ένα προστατευμένο μέρος κοντά στη φωλιά. Θα δεις πως 100% θα έρθουν και θα το ταΐσουν οι γονείς του στο επόμενο δεκάλεπτο... μόλις το δουν.
Στην πραγματικότητα δεν το πέταξαν οι γονείς από τη φωλιά αλλά βγήκε μόνο του.
Αν όσα γράφω δεν πιάσουν.. Τότε σίγουρα θα ακολουθήσεις τη διατροφή που σου είπαν.
Μάλιστα υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες που έχει στον ιστότοπό της η https://www.wild-anima.gr/odigies-gia-neossous/
Θα ήθελα όμως να διαβάσουμε το συγκεκριμένο απόσπασμα από το άρθρο που έχει γράψει η Καίτη Αλευρά, Υπεύθυνη Εθελοντών του Συλλόγου Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής ΑΝΙΜΑ που λέει:
.
Σε αρκετές περιπτώσεις, οι νεοσσοί πρέπει να μείνουν στο σημείο που τους βρήκαμε, αφού οι γονείς τους είναι κάπου εκεί κοντά και θα τους φροντίσουν.
.
Δεν πρέπει να τα περισυλλέξουμε και να τα μεταφέρουμε αλλού, αφού κάπου εκεί κοντά είναι οι γονείς και σε λίγη ώρα θα γυρίσουν να ταΐσουν τα μωρά τους.

.
 
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας! Πηρα ξανα τηλ την anima και μου ειπαν αυτα που μου ειπατε και εσεις το ξανα εβαλα λοιπον στην φωλια και παλι το εριξαν κατω και το δαγκωναν και του εκαναν ενα σημαδακι στο κεφαλι οποτε δεν θελω να το ξανα βαλω μηπος του κανουν καμια ζημια. Αμα εχετε να μου προτεινετε κατι η ειπα κατι λαθος να μου πειτε γιατι δεν ξερω και απο χελιδονια με παπαγαλους ασχολειμαι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Όσες φορές και να το βάλεις μέσα στη φωλιά τόσες θα βγει.
Βασικά θα πρέπει να θέλεις να το αφήσεις... Να θέλεις να ζήσει.
Δυστυχώς στα χέρια μας αυτά τα πουλιά έχουν μηδενικό ποσοστό επιβίωσης.
Για να μην πεθάνει όμως χωρίς να προσπαθήσουμε δεν έχεις παρά να ακολουθήσεις τις οδηγίες ταΐσματος που υπάρχουν στον πρώτο σύνδεσμο στο 5 post
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όσες φορές και να το βάλεις μέσα στη φωλιά τόσες θα βγει.
Βασικά θα πρέπει να θέλεις να το αφήσεις... Να θέλεις να ζήσει.
Δυστυχώς στα χέρια μας αυτά τα πουλιά έχουν μηδενικό ποσοστό επιβίωσης.
Για να μην πεθάνει όμως χωρίς να προσπαθήσουμε δεν έχεις παρά να ακολουθήσεις τις οδηγίες ταΐσματος που υπάρχουν στον πρώτο σύνδεσμο στο 5 post
Eυχαριστω αυριο θα επιστρεψω με ενημερωσει πως ειναι το μικρουλι
 
Ίσως αν το τοποθετήσεις σε ένα ανοιχτό κουτί κοντά στο χώρο της φωλιάς θα μπορείς να το ταίζεις εσύ και να δώσεις και μιά ευκαιρία στους γονείς να ασχολήθούν μαζί του, άν παρατηρήσεις ότι ασχολούνται μαζί του σταμάτα να ταίζεις και απλά παρακολούθησε τις εξελίξεις.
Σε ένα άλλο αντίστοιχο θέμα με νεοσσό κοτσυφιού είχε επιτυχία και οι γονείς πήγαιναν και τάιζαν το μικρό.
 
Ίσως αν το τοποθετήσεις σε ένα ανοιχτό κουτί κοντά στο χώρο της φωλιάς θα μπορείς να το ταίζεις εσύ και να δώσεις και μιά ευκαιρία στους γονείς να ασχολήθούν μαζί του, άν παρατηρήσεις ότι ασχολούνται μαζί του σταμάτα να ταίζεις και απλά παρακολούθησε τις εξελίξεις.
Σε ένα άλλο αντίστοιχο θέμα με νεοσσό κοτσυφιού είχε επιτυχία και οι γονείς πήγαιναν και τάιζαν το μικρό.
Ναι θα μπορουσα αλλα οι γατες ειναι πολυ υπουλες και ειναι ισογειο οποτε δεν ξερω . Παντος εγω που το ταιζω ζοηρεψε δεν ειναι ωπος πριν και αυριο γραφω οποτε θα λειπω καποιες ωρες δεν ξερω αμα καθετε η μαμα μου και το παρακολουθει.
 
Ναι θα μπορουσα αλλα οι γατες ειναι πολυ υπουλες και ειναι ισογειο οποτε δεν ξερω
Μίά λύση θα ήταν να βάλεις ένα καρφί στον τοίχο όσο γίνεται πιο ψηλά κατά προτίμηση κάτω από την φωλιά και να κρεμάσεις εκεί το κουτί, να απομακρύνεις απο το σημείο τυχόν τραπεζάκι ή καρέκλες που θαμπορούσαν οι γάτες να χρησιμοποιήσουν για επίθεση,το μεγάλο ύψος σίγουρα θα τις αποθαρύνει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Απλά το μόνο που με φοβίζει είναι αν θα είναι έτοιμο να φύγει μαζί με το σμήνος του όταν έρθει η ώρα.
Δεν ξέρω αν θα είναι πλέον ικανό να φροντίζει τον εαυτό του και να επιβιώσει.
Μήπως να καλέσεις πάλι την ΑΝΙΜΑ να τους μεταφέρεις τους προβληματισμούς σου;
 
Τους πήρα τηλ και είναι στην συνδο δηλαδή στην άλλη μεριά της θεσσαλονικης είναι αρκετά μακριά και η μαμά μου δεν οδηγάει σε πολύ κίνηση όταν έρθει ο μπαμπάς ίσος να πάμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα έχω νέα για το μικρούλι! Όταν γυρνάω από τις εξετάσεις πάω στο κουτάκι να δω τι κάνει το μικρο ανοίγω το κουτάκι και ήταν άδειο! Ανησύχησα αρκετά ρωτάω την μαμά μου μήπως το είδε και μου λέει μήπως δεν το έβαλες μέσα το πρωί που το τάισες; Την λέω όχι αποκλείεται! Αρχίζουμε να ψάχνουμε στο σπίτι και μετά από λίγο το βλέπω στο δωμάτιο με τους παπαγάλους. Πάω το παίρνω το ταΐζω άλλα μετά πετούσε όλοι την ώρα και πήγαινε προς τα παράθυρα. Λέω άσε να το κρατήσω και να το αφήσω αύριο ελεύθερο. Το βάζω στο κουτάκι και μετά έκατσα στον υπολογιστή και μετά ακούω να πετάει μέσα στο κουτάκι όλοι την ώρα. Μέτα το βλέπω έξω πάλι! Αναρωτιέμαι και λέω πως βγήκε τώρα; Τελικά βγήκε από την τρυπά που είχα κάνει για να παίρνει οξυγόνο και πάλι πετούσε προς τα παράθυρα σαν να μου έλεγε θέλω να φύγω μπορώ να πετάω! Περνό τηλέφωνο τον κτηνίατρο του λέω αυτά που έγιναν και μου λέει ελευθέρωσε το γιατί μπορεί να πετάει. Στεναχωρέθηκα επειδή έπρεπε να φύγει και βγαίνω έξω και το αφήνω. Όταν άρχισε να πετάει πήγε αρκετά ψηλά γρήγορα και πήγανε διπλά του 3 χελιδόνια και φύγανε μαζί! Μακάρι να είναι καλά!

34388205_451513618644250_8973674969116442624_n.webp
 
Νομίζω ήταν η καλύτερη εξέλιξη αυτή που έγινε, γιατί αν μεγάλωνε μαζί σου θα υπήρχε πρόβλημα.
Λογικά θα είναι οι γονείς αυτά που πήγανε ή το σμήνος του.
Εύχομαι να είναι καλά :)
 
Νομίζω ήταν η καλύτερη εξέλιξη αυτή που έγινε, γιατί αν μεγάλωνε μαζί σου θα υπήρχε πρόβλημα.
Λογικά θα είναι οι γονείς αυτά που πήγανε ή το σμήνος του.
Εύχομαι να είναι καλά :)
Μακάρι να είναι καλά! Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 
Θα ευχηθώ κι εγώ από πλευράς μου καλή ζωή στο χελιδονάκι και μπράβο σου που ασχολήθηκες και το βοήθησες και ακόμα πιο πολλά συγχαρητήρια σου δίνω που του επέτρεψες να φύγει, παρά το γεγονός της ανησυχίας σου!
Πόσες ημέρες συνολικά το φιλοξένησες; 3 μετρώντας από την Κυριακή;
Τελείωσες με τις εξετάσεις σου; Καλή επιτυχία να έχεις!
 
Θα ευχηθώ κι εγώ από πλευράς μου καλή ζωή στο χελιδονάκι και μπράβο σου που ασχολήθηκες και το βοήθησες και ακόμα πιο πολλά συγχαρητήρια σου δίνω που του επέτρεψες να φύγει, παρά το γεγονός της ανησυχίας σου!
Πόσες ημέρες συνολικά το φιλοξένησες; 3 μετρώντας από την Κυριακή;
Τελείωσες με τις εξετάσεις σου; Καλή επιτυχία να έχεις!
Σας ευχαριστώ πολύ! Το φιλοξένησα από την Κυριακή το μεσημέρι έως την τετάρτη το μεσημέρι. Συνολικά 4 ήμερες. Ναι τελείωσα τις εξετάσεις μου χθες και σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές που μου δύναται! Καλό καλοκαίρι! 👍
 
Back
Top