Αναπαραγωγή Βρήκα ένα ψιλόφλουδο αβγό στη φωλιά

DIMITRIS DM

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2017
Μηνύματα
27
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Περίμενα σήμερα στην φωλιά της καναρας μου το 2 αβγό και βρήκα ενα αβγό που ειναι πολύ ψιλοφλουδο. Ξέρω ότι είναι από έλλειψη ασβεστίου αλλά εγώ της χορηγό στην βιταμίνη -αυγοτροφη ασβέστιο. Εννοείται πως της Έχω πάντα σουπιοκοκαλο. Τι συμβαίνει; Ευχαριστώ
 
τι ασβεστιο ειναι αυτο και σε τι χωρο εχεις τα πουλια;
 
Δεν θυμάμαι τώρα την εταιρία παντός είναι καλό μου είπαν από το πετ. Σε εσωτερικό χώρο
 
Ξέρω ότι είναι από έλλειψη ασβεστίου αλλά εγώ της χορηγό στην βιταμίνη -αυγοτροφη ασβέστιο. Εννοείται πως της Έχω πάντα σουπιοκοκαλο. Τι συμβαίνει;
Πες αν θέλεις πρώτα... Τα πουλιά τα έχεις μέσα ή έξω;

Όχι. Μόνο φως
Μόλις τώρα το είδα...
Βιταμίνη D3 έδωσες;
 
εγώ της χορηγό στην βιταμίνη -αυγοτροφη ασβέστιο.
Μήπως το ασβέστιο είναι σε σκόνη;
Δεν είμαστε ποτέ σίγουροι πως τα σκευάσματα που βάζουμε μέσα στην αυγοτροφή φτάνουν στα πτηνά μας.
Τουλάχιστο όχι στις ποσότητες που θα τις θεωρούσα ικανοποιητικές.
 
Σε σκόνη είναι. Η δοσολογία λέει 1κουταλιά της σούπας σε 1κιλο αυγοτροφη
 
Σε σκόνη είναι. Η δοσολογία λέει 1κουταλιά της σούπας σε 1κιλο αυγοτροφη
Προσωπικά πιστεύω πως η σκόνη ανακατεμένη απλά στην αυγοτροφή δεν έχει αποτελέσματα...
Και για να μην το κουράσω εξηγώ το γιατί σε κάτι που πρόσφατα το έγραψα εδώ... https://community.petbirds.gr/threa...iko-Υγρό-Ασβέστιο-davinova.29528/#post-374236
 
Είναι στη 2 γέννα τωρα και στην 1 μου έκανε 7.
Ωωωχχ την καημένη! Πολλά αυγά έκανε στην πρώτη! Άμεσα ασβέστιο (δοκίμασε και υγρό, αν θεωρείς πως είναι καλύτερο), λίγο σουσάμι και βιταμίνη D! Επίσης μην δίνεις σπανάκι γιατί δεν επιτρέπει την απορρόφηση ασβεστίου.

Να σου ζήσει η καναρινοοικογένεια. :)
 
Back
Top