Ασθένειες Βρήκα αυγό στο κλουβί

Μαιρη

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.739
Πόλη
Αθήνα
Πριν απο λίγο πήγα να καθαρίσω τους παπαγάλους μου. Στο κλουβί της ροζέλας μου βρήκα ένα αυγουλάκι! Έπαθα πλάκα! Πρώτον γιατί οταν την πήρα μου είπαν ότι είναι αρσενική και δεύτερον γιατί την έχω εδω και 7-8 μήνες και είναι μόνη της στο κλουβί. Τι να κάνω;😱
 
ότι και να κάνεις ο παπαγάλος σου θα γεννησει όσα αυγα έιναι να γεννησει.
εαν θέλεις να βγάλεις μικρά τότε αγόρασε έαν αρσενικό του ίδιου είδους για να ζευγαεόσουν.
 
Μαλλον τοτε δεν ειναι αρσενικο! 😛 :D
Να το απομακρυνεις διοτι δεν υπαρχει λογος να παραμενει εκει και μπορει να βαλει το πουλι σε μια διαδικασια κλωσηματος που θα το καταπονησει προκαλωντας το ισως να γεννησει κι αλλα! Μπορεις να της δωσεις αυγο(με το τσοφλι) 1-2 φορες την εβδομαδα και αυξησε τις ωρες υπνου θα ελεγα ωστε να βγει απο την αναπαραγωγικη φαση αν αυτο ειναι το θεμα της. Παρολα αυτα μπορει και να μη συμβαινει τιποτα που ειναι το πιθανοτερο καθως τα θηλυκα πουλια παρολο που ειναι μονα χωρις ταιρι μπορει καποια στιγμη στη ζωη τους να γεννησουνε απο κανενα αυγο. Προβλημα υπαρχει οταν αυτο αρχισει να γινεται συνεχεια και χωρις να σταματαει... 😉
 
ξέχασα να σου πω ότι εαν αγοράσεις ασρενικό τότε απομακρηνε τα αυγα γιατι είναι ασπορα
 
ότι και να κάνεις ο παπαγάλος σου θα γεννησει όσα αυγα έιναι να γεννησει.
εαν θέλεις να βγάλεις μικρά τότε αγόρασε έαν αρσενικό του ίδιου είδους για να ζευγαεόσουν.
Μα είναι δυνατόν να κάνει αυγά χωρίς να έχει ζευγαρώσει; 😕
 
ναι κανουν αυγα. Παρε παραδειγμα τις κοτες. Κανουν αυγα χωρις κοκορα
 
Μα είναι δυνατόν να κάνει αυγά χωρίς να έχει ζευγαρώσει; 😕

Φυσικά είναι δυνατόν και φυσιολογικό για όλα τα πουλιά. Πολλές φορές συμβαίνει για παράδειγμα να έχουμε σε ένα ζευγάρι στην 1η γέννα άσπορα αυγά επειδή δεν πρόλαβαν να ζευγαρώσουν τα πουλιά και η θηλυκιά έκανε αυγά. Το αυγό στην ουσία είναι το ωάριο. Δεν χρειάζεται να ζευγαρώσει ένα θηλυκό για να έχει ωάρια!
 
Vale sto klouvi kokkalo soupias kai ena blokaki apo simpliroma asvestiou...oso mporeis pio grigora...an theleis mikra agorase to arseniko...an den theleis vgale ola ta ayga kai skepase to klouvi kathe mera mexri 12 to mesimeri...otan tha "mikrini" h mera tis tha stamatisi na sou kanei ayga... Einai fisiologiko , min anisixis 😉
 
Πωλίνα μου, πήγα ήδη σήμερα το πρωί και της παρήγγειλα έναν αρσενικό τον οποίο θα μου φέρουν αύριο. Αφού θέλει τόσο πολύ να γίνει μαμά γιατί να της χαλάσω το χατήρι :D. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν θα πρέπει να της βάλω τον αρσενικό αμέσως στο ίδιο κλουβί ή να του πάρω ένα δικό του και να τους έχω δίπλα δίπλα μέχρι να γνωριστούν;:)
 
Καταρχήν να περάσει καραντίνα ο αρσενικός! Κάποιο διάστημα μόνος του μην τυχόν και σου μεταφέρει καμιά ασθένεια στο πουλί που έχεις ήδη. Μετά τον βάζεις με τη θηλυκιά.
 
οπως σου τα λεει ο βασιλης! Εχε το αρχικα σε καραντινα και μετα βαλτα διπλα διπλα να γνωριστουν! Και καλους απογονους!
 
Οκ Θα κάνω ότι μου λέτε παιδιά. Ας ελπίσουμε ότι σε λίγο αιρό θα δείτε φωτογραφίες απο ροζελάκια!:D
 
Μόνο μη βιάζεσαι και όλα θα πάνε καλά:). Δως τους τον χρόνο τους και... καλούς απογόνους. Παρατηρήσεις από την αναπαραγωγή περιμένουμε όταν έρθει η ώρα.
 
Mplis tha ton pareis kratise ton toulaxiston gia 2 vdomades sto allo klouvi 5 metra makria apo ti thilikia...an den tha parousiazei privlimata mesa se 15 meres vale tous mazi kai ksekinise polivitamines, plousia trofi,aygotrofi, calcium...

Pantos oso pio megalo einai periodo tis karantinas toso kalitera...ego ta cockatiel ta kratisa 1 mina xoria...kai glitosa to PBFD...esosa ton diko mou apo io...
 
Μακάρι μόνο που θα χρειαστά κατά καιρούς τις συμβουλές παιδιά. Εγω θα κάνω ότι πρέπει και ότι μου πείτε λόγω της μεγαλύτερης σας πείρα :)
 
Μαιρη επισης μην ξεχνας οτι σε λιγοτερο η περιπου ενα μηνα αρχιζει η πτεροροια για τους παπαγαλους. Εγω συνδεω περισσοτερο αυτο το αυγο σε τυχαιο γεγονος και οχι σε ενδειξη θελησης για αναπαραγωγη τετοια περιοδο. Ισως αν ηταν στην αρχη της ανοιξης να το εβλεπα διαφορετικα! Παντως αν καποιο απο τα πουλια σου ξεκινησει την πτεροροια να μην το βαλεις να ζευγαρωσει διοτι η καταπονηση θα ειναι μεγαλη. Το κλουβι που εχεις ειναι αρκετα ευρυχωρο για να φιλοξενησει 2 πουλια;
 
Μαιρη την ίδια πλάκα έπαθα κι εγώ όταν αυτο που νόμιζα αρσενικό ζακο έκανε αυγό!
 
Μαιρη επισης μην ξεχνας οτι σε λιγοτερο η περιπου ενα μηνα αρχιζει η πτεροροια για τους παπαγαλους. Εγω συνδεω περισσοτερο αυτο το αυγο σε τυχαιο γεγονος και οχι σε ενδειξη θελησης για αναπαραγωγη τετοια περιοδο. Ισως αν ηταν στην αρχη της ανοιξης να το εβλεπα διαφορετικα! Παντως αν καποιο απο τα πουλια σου ξεκινησει την πτεροροια να μην το βαλεις να ζευγαρωσει διοτι η καταπονηση θα ειναι μεγαλη. Το κλουβι που εχεις ειναι αρκετα ευρυχωρο για να φιλοξενησει 2 πουλια;
To κλουβί είναι αρκετά μεγάλο. Αλλά τώρα με προβλημάτισες με αυτό που είπες.. Δηλαδή η γνώμη σου είναι απλά να τα αφήσω να γνωριστούν και κατά Οκτώβρη τα τα βάλω μαζί; Αν οφείλεται σε τυχαίο γεγονός δεν έχω πρόβλημα. Δε θέλω να το ζορίσω το πουλάκι, δεν υπάρχει λόγος.
 
Back
Top