Αναπαραγωγή Βρήκα το παπαγαλάκι μου βίαια σκοτωμένο και ξεπουπουλιασμένο

Ποιά θα ήταν η συμπεριφορά τους σε περίπτωση που είναι αυτό που λέει ο Γιάννης Φοίβο;

Δηλαδή να καθαρίσει την φωλιά για επόμενη γεννα, νομιζω το ίδιο θα συνέβαινε με την λογική του ότι ο πιο δυνατός επιβιώνει.
Πχ εκεί έξω δεν υπάρχει κάποιος να βάλει ψεύτικα αυγά για ομοιόμορφη ανάπτυξη

Δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι. Στην υπόνοια ότι οι μεγαλύτεροι νεοσσοί που βγήκαν μάλιστα απο τη φωλιά σκότωσαν τον μικρότερο; Όχι δεν το πιστεύω ούτε το θεωρώ πιθανό, καταρχήν τα ράμφη τους είναι ακόμη πολύ μαλακά για να κάνουν τόση ζημιά.

Ακόμη και στα είδη αρπακτικών (κυρίως) που "εξουδετερώνουν" τα αδέρφια τους, τα αφήνουν απλώς νηστικά ή τα σπρώχνουν και τα ρίχνουν έξω απο τη φωλιά, δεν τα κανιβαλίζουν. Ουδεμία σχέση όμως έχουν αυτά με παπαγάλους.
 
Όχι αναφέρομαι στο γεγονός ότι αυτό με την μικρότερη ανάπτυξη δεν κλαρωσε όταν έπρεπε, η μαμά το θεώρησε εμπόδιο στη επικείμενη γέννα ή ακόμη και άρρωστο και "ελυσε" το πρόβλημα με αυτό τον τρόπο.

Νομίζω κάτι τέτοιο πιθανολογει και ο Γιαννης παραπάνω, εκτός αν κατάλαβα εγώ κάτι λάθος όποτε συγχωρεστε με
 
Όχι αναφέρομαι στο γεγονός ότι αυτό με την μικρότερη ανάπτυξη δεν κλαρωσε όταν έπρεπε,

To πουλάκι είχε όμως φυσιολογική ανάπτυξη σε όλη τη διάρκεια, αν δεις και τις προηγούμενες φωτογραφίες του Γεράσιμου είναι απόλυτα φυσιολογικό κι αναλογικό με τις ημέρες διαφοράς απο τα αδέρφια του. Ακόμη και στη τελευταία φωτογραφία που το ανέβασε ο Γεράσιμος νεκρό, φαίνεται το ότι το έχει μαδήσει η μάνα του όπως είχε μαδήσει τα κεφάλια τους στο παρελθόν. Η γνώμη μου είναι ότι το μάδημα τουλάχιστον δεν έγινε μονομιας πριν το σκοτώσει. Αν ήταν δικά μου, θα το είχα εντοπίσει και θα το είχα πάρει νωρίτερα απο τη φωλιά με τις πρώτες ενδείξεις. Το ίδιο θα έκανα και στο μέλλον σε επόμενη γέννα της με τα πρώτα τέτοια σημάδια.
 
To πουλάκι είχε όμως φυσιολογική ανάπτυξη σε όλη τη διάρκεια, αν δεις και τις προηγούμενες φωτογραφίες του Γεράσιμου είναι απόλυτα φυσιολογικό κι αναλογικό με τις ημέρες διαφοράς απο τα αδέρφια του. Ακόμη και στη τελευταία φωτογραφία που το ανέβασε ο Γεράσιμος νεκρό, φαίνεται το ότι το έχει μαδήσει η μάνα του όπως είχε μαδήσει τα κεφάλια τους στο παρελθόν. Η γνώμη μου είναι ότι το μάδημα τουλάχιστον δεν έγινε μονομιας πριν το σκοτώσει. Αν ήταν δικά μου, θα το είχα εντοπίσει και θα το είχα πάρει νωρίτερα απο τη φωλιά με τις πρώτες ενδείξεις. Το ίδιο θα έκανα και στο μέλλον σε επόμενη γέννα της με τα πρώτα τέτοια σημάδια.
Συμφωνώ σε αυτά που λες Φοίβο αλλά σύμφωνα με αυτό το ποστ
Δεν νομιζω να το φαγαν οι αλλοι☹
Ειναι ενιαιο κλουβι μετους γονεις κ τα παιδια μεσα. Ειχα τη φωλια μεσα γιατι το μικροτερο (αυτονπου πεθανε) δεν εβγαινε και ηταν εκει ενω τα αλλα πετανε

Το μικρότερο δεν εγκατέλειπε την φωλιά και προφανώς όταν ήρθε η ώρα νεας γέννας έγινε εμπόδιο.
Επίσης νωρίτερα στο θέμα ο Γεράσιμος έχει αναφέρει ξεπουπουλιασμα και ανάμεσα στα μικρά πέρα από τη μάνα.
 
Παιδια αν είναι να συζητάμε, να έχουμε να καταθέσουμε κάτι ουσιώδες και συγκεκριμένο.
@Titribit Αντώνη νομίζω ο Ανέστης ήταν σαφής, ότι αποκλείεται να ήταν τα μικρά, κάτι που πιστεύω κι εγώ.
Τι πρέπει να προσέξει την επόμενη φορά ειπώθηκε.
Αν υπάρχει κάτι πιο ειδικό, να αναφερθεί αλλιώς να συζητάμε για να συζητάμε πατώντας στις απόψεις των άλλων χωρίς να τις αντικρούουμε δεν έχει νόημα.
 
Επίσης νωρίτερα στο θέμα ο Γεράσιμος έχει αναφέρει ξεπουπουλιασμα και ανάμεσα στα μικρά πέρα από τη μάνα.

Αντώνη, ο Γεράσιμος είχε πει πως είχε υποψία καθώς δεν είχε δει τίποτα ο ίδιος αλλά θεωρούσε απίθανο να το έκαναν οι γονείς επειδή δεν τους θεωρούσε ικανούς για κάτι τέτοιο. Μην ξεχνάμε, όπως έγραψα και στον Γεράσιμο τότε, ό,τι και το μεγαλύτερο μικρό το οποίο ήταν το δυνατότερο απ'όλα είχε μαδημένο κεφάλι. 😉

Το μικρότερο δεν εγκατέλειπε την φωλιά και προφανώς όταν ήρθε η ώρα νεας γέννας έγινε εμπόδιο.

Σε αυτό συμφωνώ. Η μάνα του είχε δείξει κάποια σημάδια για το τι θα ακολουθούσε.
 
Σε αυτό συμφωνώ. Η μάνα του είχε δείξει κάποια σημάδια για το τι θα ακολουθο

Αυτό ήθελα να τονίσω και εχθές. Αν αυτό είναι που έφταιξε κρίνεται λάθος η επιλογή της;(με βάση τα ένστικτα τους)
Σε ελευθερία το ίδιο δεν θα συνεβαινε;
 
Αυτό ήθελα να τονίσω και εχθές. Αν αυτό είναι που έφταιξε κρίνεται λάθος η επιλογή της;(με βάση τα ένστικτα τους)
Σε ελευθερία το ίδιο δεν θα συνεβαινε;

Ποιναού η επιλογή να κρίνεται λάθος;

Στην Αυστραλία όπου ζουν ελεύθερα τα μπάτζι δεν γνωρίζω τι γίνεται και δεν έχω διαβάσει κάποια έρευνα που να έχει σχέση με φωλιές. Η γνώμη μου με βάση το ένστικτό μου και τις συνολικές μου γνώσεις είναι πως όχι. Η μάνα δεν θα σκότωνε το μικρό της στη φύση γιατί 1) θα είχε την επιλογή να φωλιάσει σε ένα σωρό άλλα σημεία κι όχι να διεκδικεί με αίμα το μοναδικό που της προσφέρεται 2) δεν θα είχε γίνει "τούρμπο" ορμονικά με την σουπερ διατροφή που μπορεί να βρει σε ένα κλουβί χωρίς να κάψει ούτε μισή θερμίδα.
 
Όποιος έχει την παραμικρή επαφή με την φύση, γνωρίζει πολύ καλά πως την εποχή της αναπαραγωγής, πολλοί νεοσσοί όλων των ειδών των πτηνών, βρίσκονται πεταμένοι έξω, όχι μόνο στην φάση των πρώτων πτήσεων, που μπορεί να αποδοθεί σε ατύχημα, αλλά και πολύ νωρίτερα.
Πολλοί λόγοι μπορεί να ωθήσουν την μάνα, τους γονείς σ' αυτή την πράξη.
Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στις υποτίθεται ελεγχόμενες αναπαραγωγές που πραγματοποιούμε στα σπίτια μας, με τα κατοικίδια πτηνά.
Δεν είμαστε όμως και εργαστήρια να υπάρχει πάντα επιβλέπων. Ο νεοσσός θα μπορούσε να σωθεί, μόνο αν τυχαία ο Γεράσιμος, ήταν αυτόπτης του περιστατικού ή αν είχε παρατηρήσει κάποια προηγούμενη επιθετικότητα και τον είχε απομακρυνει εγκαίρως.
 
Ποιναού η επιλογή να κρίνεται λάθος;

Στην Αυστραλία όπου ζουν ελεύθερα τα μπάτζι δεν γνωρίζω τι γίνεται και δεν έχω διαβάσει κάποια έρευνα που να έχει σχέση με φωλιές. Η γνώμη μου με βάση το ένστικτό μου και τις συνολικές μου γνώσεις είναι πως όχι. Η μάνα δεν θα σκότωνε το μικρό της στη φύση γιατί 1) θα είχε την επιλογή να φωλιάσει σε ένα σωρό άλλα σημεία κι όχι να διεκδικεί με αίμα το μοναδικό που της προσφέρεται 2) δεν θα είχε γίνει "τούρμπο" ορμονικά με την σουπερ διατροφή που μπορεί να βρει σε ένα κλουβί χωρίς να κάψει ούτε μισή θερμίδα.

Χμμμ, δεν έχω διαβάσει κάπου να εγκαταλείπουν τις φωλιές τους και να μπαίνουν στην διαδικασία εύρεσης και κατασκευής από την αρχή εν μέσω αναπαραγωγής.Anyway, αυτος είναι ο θαυμαστός κόσμος των ζώων, με τα καλά και τα κακα του 😉
 
Χμμμ, δεν έχω διαβάσει κάπου να εγκαταλείπουν τις φωλιές τους και να μπαίνουν στην διαδικασία εύρεσης και κατασκευής από την αρχή εν μέσω αναπαραγωγής...

Ούτε κι εγώ. Βεβαια τα μπατζι δεν κατασκευάζουν τίποτα. Για εμένα όλα ξεκινούν απο το 2) που έγραψα πιο πάνω.

...
Δεν είμαστε όμως και εργαστήρια να υπάρχει πάντα επιβλέπων. Ο νεοσσός θα μπορούσε να σωθεί, μόνο αν τυχαία ο Γεράσιμος, ήταν αυτόπτης του περιστατικού ή αν είχε παρατηρήσει κάποια προηγούμενη επιθετικότητα και τον είχε απομακρυνει εγκαίρως.

Μαρία, δεν κατηγόρησα τον Γεράσιμο αν υπονόησες κάτι τέτοιο. Είπα απλώς τι θα έκανα εγώ τονίζοντας παράλληλα τα σημάδια που σχολιάστηκαν προγενέστερα και προσπεράστηκαν. Δεν έριξα ευθύνη όμως σε κάποιον.

Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στις υποτίθεται ελεγχόμενες αναπαραγωγές που πραγματοποιούμε στα σπίτια μας, με τα κατοικίδια πτηνά.

Δεν υποτίθεται, είναι ελεγχόμενες θεωρώ.
 
Μαρία, δεν κατηγόρησα τον Γεράσιμο αν υπονόησες κάτι τέτοιο. Είπα απλώς τι θα έκανα εγώ τονίζοντας παράλληλα τα σημάδια που σχολιάστηκαν προγενέστερα και προσπεράστηκαν. Δεν έριξα ευθύνη όμως σε κάποιον.
Όχι Ανέστη, δεν αναφέρθηκα σ' εσένα, ούτε και σε κάποιον άλλο. Γενικά το είπα, για να εστιάσω στα ουσιώδη του προβληματισμού μας. Γιατί φυσικά όλων το μυαλό πάει πως μπορεί να αποφευχθεί κάτι αντίστοιχο.
 
Τέτοια περιστατικά δυστυχώς παντα συμβαίνουν είτε στη φύση είτε σε δικη μας αναπαραγωγή! Όσο και να μην αρέσει, ειναι αναπόφευκτο κακό! Η μητέρα ξέρει καλύτερα παντα γιατι το κανει! Αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, θα τα σκότωνε ολα! Το ενα δυστυχώς ήταν παράπλευρη απώλεια επιβίωσης! Ο νομος του ισχυρού!
 
...Αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, θα τα σκότωνε ολα! ..

Aυτό Νίκο το ξαναείπες και το είπαν κι άλλοι. Που το βασίζετε; Υπάρχει κάποια έρευνα ή στοιχεία μαζεμένα απο κάποιον/ους που να το υποστηρίζουν;
 
Aυτό Νίκο το ξαναείπες και το είπαν κι άλλοι. Που το βασίζετε; Υπάρχει κάποια έρευνα ή στοιχεία μαζεμένα απο κάποιον/ους που να το υποστηρίζουν;

Νομιζω οτι βασιζεται εκει που βασιζεται και η αλλη αποψη οτι θα το ξανακανει :D
 
Aυτό Νίκο το ξαναείπες και το είπαν κι άλλοι. Που το βασίζετε; Υπάρχει κάποια έρευνα ή στοιχεία μαζεμένα απο κάποιον/ους που να το υποστηρίζουν;

Στο γεγονος οτι υπαρχουν 3 ζωντανα! Αρα στην πραγματικοτητα!
 
Στο γεγονος οτι υπαρχουν 3 ζωντανα! Αρα στην πραγματικοτητα!

Αυτό Νίκο δεν υποδεικνύει ούτε αποδεικνύει αυτό που λες. Για να βγάλουμε σοβαρό συμπέρασμα τέτοιου είδους χρειάζεται να κάνουμε μελέτη σε μεγάλο πληθυσμό πουλιών και φωλιών με στατιστική ανάλυση παράλληλα με την παρατήρηση της συνολικής αναπαραγωγικής συμπεριφοράς τόσο στην αιχμαλωσία όσο και στο φυσικό περιβάλλον.
 
Αυτό Νίκο δεν υποδεικνύει ούτε αποδεικνύει αυτό που λες. Για να βγάλουμε σοβαρό συμπέρασμα τέτοιου είδους χρειάζεται να κάνουμε μελέτη σε μεγάλο πληθυσμό πουλιών και φωλιών με στατιστική ανάλυση παράλληλα με την παρατήρηση της συνολικής αναπαραγωγικής συμπεριφοράς τόσο στην αιχμαλωσία όσο και στο φυσικό περιβάλλον.

Στην προκειμένη περίπτωση, μιλάμε για την συμπεριφορά του συγκεκριμένου πουλιού! Έχουμε ενα πρώτο δείγμα αλλα δεν ειναι ασφαλές καθότι μπορει να ειναι και τυχαίο! Αν και στη επόμενη αναπαραγωγή συμβεί το ίδιο σημαίνει οτι το πουλί ειναι ακατάλληλο για αναπαραγωγή! Αν και προσωπικά πιστεύω οτι αν ήταν επιθετικό, θα είχαμε κρούσματα και προς τον αρσενικό!
 
Back
Top