Ασθένειες Βρήκα ψείρες στις πατήθρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Liakos18 Καλησπερα! Αχου παλι τα ιδια 😔;Υπομονη θα τις εξολοθρευσεις και θα ησυχασεις!Το μονο που θα σου πω γιατι το εχω ακουσει και το ακουω συχνα απο πολλους ειναι οτι το ξυλο φταιει (τωρα δεν ξερω αν ισχυει γιατι το αποφευγω το ξυλο για τον λογο οτι εχω ακουσει αυτο και επειδη ειμαι φοβιτσιαρα αμα δω τιποτα,επιτοπου θα μεινω)!ειτε κλουβι ειναι,ειτε ραφι ξυλινο ειναι,ειτε οτιδηποτε απο ξυλο πιανουν πολυ πιο ευκολα τα καναρινακια ψειρες!Ευχομαι γρηγορα να ξεμπερδεψεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Liakos18 , καλημέρα. Υπάρχει περίπτωση οι ψείρες να έρχονται από κάπου αλλού; Εννοώ, να τις αφανίζεις με το φάρμακο και έπειτα να έχεις νέες προσβολές, πχ από άλλα άγρια πουλιά, από φυτά που βρίσκονται κοντά στα κλουβιά...
 
Καλημέρα και σε εσένα. Το μόνα φυτά που έχουμε στο μπαλκόνι είναι ένα δεντρολίβανο, μερικά γεράνια και έναν φίκο. Όσο αφορά τα άγρια πουλιά, η αλήθεια είναι ότι λόγο ενός μεγάλου πεύκου που έχουμε μπροστά από το σπίτι, έρχονται πολλά σπουργίτια αλλά δεν μπορούν να πλησιάσουν τα κλουβιά γιατί βρίσκονται μέσα σε ξύλινο σταντ καλυμμένο με κοτετσόσυρμα και σίτα.
Επίσης να αναφέρω πως έχω στην κατοχή μου και ενα λουγαρακι για το οποίο είχα ανοίξει θέμα εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Απελευθέρωση-λούγαρου.38239/#post-2439288
Λέτε να μου την έκανε ο μικρός... Αν όμως είχε φέρει πράγματι παράσιτα από την φύση, και κόλλησαν και τα καναρίνια δεν θα έπρεπε να εξολεθρευτουν με τόσους ψεκασμούς με elector που έκανα;
 
Back
Top