Φροντίδα Βρέθηκα μικρο περιστέρι, χρειάζομαι βοήθεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fragos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fragos

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2009
Μηνύματα
1.319
Πόλη
Κέρκυρα
γεια σας!
σημερα βρηκα ενα μικρο περιστερη που δεν μπορουσε να πεταξει και χρειαζομαι την βοηθεια σας σε δυο ερωτηματα που εχω!
1. Ποιες ειναι η λιγοτερες διαστασεις κλουβιου που μπορω να το βαλω;τωρα το εχω σε μια κλουβα 70*40*40 απο τα καναρινια μου.
2. Εκτος απο σταρι τι αλλο μπορω να το ταιζω;
ευχαριστω...
 
Πάρε από μαγαζί που να πουλάει τροφές πουλιών και κατοικιδίων κελαηδίνη, καθώς θα την καταπίνει εύκολα. Μην πάρεις καλαμπόκι εφόσον είναι μικρό. Η ποικιλία κελαηδίνης και σιταριού θα του κάνει καλό. Καλύτερα βάλτο σε ένα
χάρτινο κουτί, αλλιώς προτείνω να πάρεις από κατάστημα Pet City έχει κάτι σιδερένια κλουβιά μεγάλα και πολύ κατάλληλα για περιστέρια, εύκολα στο στήσιμο (50 με 80 ευρώ). Αλλιώς μια καλή επιλογή είναι να το βάλεις σε ένα μεγάλο χαρτόκουτο. Πόσο μικρό είναι το περιστεράκι και αν επιτρέπεται σε ποια περιοχή το βρήκες;
 
στο σπιτι μου το βρηκα σε ενα αυλακι μεσα.
το περιστερη δεν ειναι και τελειος μικρο πεταει αλλα λιγο 1 με 2 μετρα.
οριστε και μια φωτο του περιστεριου.
 

Συνημμένα

  • DSC00106.webp
    DSC00106.webp
    43 KB · Προβολές: 524
Φραγκισκο δες εκει γυρω μηπως υπαρχει η φωλια του. Μπορει να μην επεσε αλλα να εκανε την πρωτη του πτηση και να ηταν λιγο ανωμαλη.

Ισως καθοταν εκει και οι γονεις του το ταιζαν. Πηγαινε το πισω και κατσε να το παρακολουθησεις να δεις μηπως ερθουν οι γονεις του.
 
ναι αλλα απο εκει που επεσε δεν εχω προσβασει και ειναι αλουνου οικοπεδο, αν και πιστευω πως πρεπει να ηρθε απο πιο μακρια περπατωντας.
 
ναι αλλα απο εκει που επεσε δεν εχω προσβασει και ειναι αλουνου οικοπεδο, αν και πιστευω πως πρεπει να ηρθε απο πιο μακρια περπατωντας.
Φραγκισκο αυτο το περιστερακι, εμπειρικα θα σου πω επειδη ειχα παλιοτερα, σε καμια βδομαδα ειναι ετοιμο για πτηση. Δεν ειναι τελειως μικρο. Βαλτο σ`ενα χαρτοκιβωτιο ταιζετο σταρι και κελαιδινι και την αλλη βδομαδα, θα δεις που θα φυγει μονο του.
 
Κωστα αυτο ακριβως θα κανω απλως το πηρα γιατι θα το ετρωγε καμια γατα και θα ηταν κριμα.
 
Συμφωνω με το κωστα.
Σε μια βδομαδα θα ειναι σιγουρα ετοιμο να φυγει.
βαλτο σε κουτα και θα ειναι μια χαρα.
καλη επιτυχια!
παντως να ξερετε οτι υπααρχει μια οργανωση περιθαλψης ζωων η οποια αναλαμβανει καθε ζωο. λεγεται ΑΝΙΜΑ και ειναι στην καλλιθεα.
 
να ρωτησω και κατι αλλο μπορουν τα περιστερια να πιουν απο ποτιστρες καναρινιων σαν την φωτο;(ασχετος)
 

Συνημμένα

  • traenke-klein_70ml.webp
    traenke-klein_70ml.webp
    5,6 KB · Προβολές: 124
Αγαπητε Φραγκισκο δε μπορουν να πιουν απο ποτιστρα καναρινιων.
Θελουν ενα κουπακι να μπορουν να βαλουν ολο το ραμφοσ μεσα.
Πως παει ο επισκεπτης σου;



Αγαπητε Φραγκισκο δε μπορουν να πιουν απο ποτιστρα καναρινιων.
Θελουν ενα κουπακι να μπορουν να βαλουν ολο το ραμφοσ μεσα.
Πως παει ο επισκεπτης σου;

Εχω κι εγω 4 μικρα και πριν λιγο καιρο απελευθερωσα ενα ακομα (το οποιο ερχεται καθημερινα για φαι και νερο)
 
μια χαρα ειναι! Ειναι πολυ υσηχο και καθεται συνεχεια στο χερι μου το βγαζω εξω στον κηπο και δεν φευγει απο το χερι μου!
 
η αληθεια ειναι οτι την αλλη βδομαδα που θα τα αφησω θα μου λυπηθει.
 
καλησπερα!
σημερα αφησα τον επισκεπτη μου και ητανε μια χαρα το πεταγμα του.
πηγε κατευθειαν στις κοτες που εχουμε και πηγε και εφαγε.
πιστευω να ειναι ενταξει!
 
αχ τι μου θημισεσ τωρα... εγω εχω μεγαλωσει πολλα περιστερακια... απο τν πρωτη εβδομαδα τησ ζωης τουσ... Το πρωτο ηταν αξεχαστο.. με ακολουθουσε παντου... ειδα κ επαθ ν τ αφησω στο κτημα μου//// το ειχα μεγαλωσει σπιτι μ και ηταν ολη μερα μαζι μου./
 
Μπραβο σου Θεμη! Πολυ χαιρομαι να μαθαινω οτι υπαρχουν κι αλλοι ανθρωποι που αγαπουν τα περιστερια οπως εγω. Κι εγω εχω μεγαλωσει παρα πολλα, καθως και αρρωστα! Ειναι υπεροχα πλασματα!



φραγκισκο πωσ παει το πριστερακι σου;
 
να σου πω την αληθεια δεν ξερω γιατι στης κοτες που εχουμε πεφτουν για να φανε πολλα μαυρα περιστερια σαν και αυτο και δεν το ξεχωριζω παντως καπου εκει αναμεσα τους θα ειναι!
 
Back
Top