Φροντίδα Βρηκα περιστέρι Ζητώ βοήθεια

Χριστιάνα

PB Member
Εγγραφή
12 Απρ 2008
Μηνύματα
284
Πόλη
Πάφος
Σημερα πρωί πρωί βρήκα ένα περιστέρι πάνω στο πεζοδρόμιο. Νομιζω πως ίσως κτύπησε στην τζαμαρια καταστήματος. Δεν κουνηθηκε καθόλου όταν το έπιασα. Ανοιγόκλιεινε όμως το στόμα του. Το έβαλα στο αυτοκίνητο κι έμεινε ακίνητο μέχρι που το έφερα σπίτι. Δεν φάινεται κτυπημένο και ζωήρεψε ελαφρώς. Μου έκανε κάτι εντύπωση. Μονλις το έπιασα μεσα απο τα φτερά του βγήκαν μυγες. Λίγο πιο μικρες απο τις συνηθισμενες. Δεν μπορώ να τις περιγράψω κι ακριβώς γιατι αιφνιδιάστηκα. Αμέσως κοιταξα άν το πουλι είχε διαρροια αλλα μου φάνηκε καθαρο. Πρέπει να πω πως φάινεται πολύ νεαρο. Δεν είχε φαί όμως στο λαιμό του κι ουτε μου φάινεται να τρώει. Σας λένε τιποτε όλα αυτα;
 
Κρατα το μακρια απο τα πουλια σου, οσο πιο μακρια μπορεις και να απολυμαινεις τα χερια σου(με οινοπνευμα) και οτι αντικειμενα χρησιμοποιεις... Το τελευταιο που θα θελες φανταζομαι ειναι να κολλησουνε τα δικα σου καποια αρρωστια διοτι ακουγεται αρρωστο το περιστερι.
 
Παιδιά με τρομάζετε. Το κράτησα σε ένα μεγάλο κλουβι που έχα για κουνέλια. Ειναι πολύ μακριά από τα πουλιά μου. Δεν ξέρω τι να το κάνω. Θα δοκιμάσω αυριο να το ελευθερώσω να δω άμα πετάει. Ειναι δυνατόν οι ψειρες να πετάνε τοσο πολύ και να είναι τόσο μεγάλες;
 
Χριστιάνα δε ξέρω να σε βοηθήσω για τις ψείρες. Βάλε του όμως λίγο νεράκι και σποράκια και άσε το σε ένα μέρος ήσυχο και ψιλοσκοτεινό για να μην κάνει απόπειρες να φύγει και χτυπήσει στο κλουβί. Μπορεί αύριο να είναι καλύτερα. Μακάρι το καημένο κι αυτό να τα καταφέρει..
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Στο παρελθον ειχα βρει κι εγω μια δεκαοχτουρα αρρωστη και τη μαζεψα οπως κι εσυ αλλα ητανε καλοκαιρι, ημουν στο χωριο μου και την κρατησα στην αποθηκη σε ενα παλιο κλουβι απο κοτοπουλακια. Θυμηθηκα πως κι εκεινη ητανε γεματη απο εντομα σαν μικρες μυγες. Δυστυχως δεν ξερω να σου πω τι ητανε, 2 μερες μετα το πουλακι πεθανε.
Ητανε το καλοκαιρι εκεινο που ειχα βρει ενα μωρο χελιδονι στο δρομο και ενα μωρο καρδερινακι στο παρκο κατω απο τα δεντρα διοτι εκει εχει πολλες αγριες. Δυστυχως ημουν αρκετα μικρος και τα μεσα για να τα φροντισω ανυπαρκτα και πεθαναν ολα... ☹
 
Φαινεται ησυζο κι έχει κουρνιάσει στην γωνιά του. Θα δούμε άυριο. Ειμαι πολύ λυπημένη ομως έπειδη αγόρασα χιλια πράγματα για τα Lovebirds μου και γύρισα να τα βάλω στο κλουβί τους και το ένα έλειπε. Δεν μπορώ να καταλάβω πως. Ολες οι πόρτες κλειστές. Θα τρελαθω... Τι πιθανότητες επιβίωσης έχει; Είναι πραγματικά μάστορες στις αποδράσεις. Ειμουν ιδιαίτερα προσεκτική. Προσπαθω να σκεφτώ άμα το απόγευμα που τα φρόντισα ήταν εκει΄. Δεν μπορώ να το έξηγήσω ...
 
βαλε μανταλακι στην πορτα, εγω εχω σε ολα τα κλουβια,ισως βεβαια για τα παπαγαλακια να χρειαστεις κατι πιο δραστικο οπως συρματακι...
 
Θα βάλω. Την πόρτα ούτε εγώ δεν μπορώ να την ανοίξω έυκολα αλλα ίσως έφυγε από τις ταίστρες...
 
Θα βάλω. Την πόρτα ούτε εγώ δεν μπορώ να την ανοίξω έυκολα αλλα ίσως έφυγε από τις ταίστρες...

πώς γίνεται να έφυγε από τις ταϊστρες;Δεν έχουν ειδική ανάρτηση και κλείνει το πορτάκι πάνω στην ταϊστρα;
Λυπάμαι πολύ Χριστιάνα που σου έφυγε..
 
Μyriam oι πορτες απο τις ταιστρες ειναι συρτες προς τα πάνω. Δεν κλεινουν με ελατηριο. Αν δεν το βρω θα πάρω άλλο πουλάκι κι άλλο κλουβι.
 
Μyriam oι πορτες απο τις ταιστρες ειναι συρτες προς τα πάνω. Δεν κλεινουν με ελατηριο. Αν δεν το βρω θα πάρω άλλο πουλάκι κι άλλο κλουβι.
γι' αυτο εφυγε...υπαρχουν πουλακια που τις ανεβαζουν με ανεση και φευγουν...
δεν ειναι αναγκη να παρεις καινουριο κλουβι απλα βαλε κατι ωστε να μην ανοιγει η πορτα, ας πουμε ενα μανταλακι ή κατι αλλο.
 
Αυτα που ειναι σαν μυγες ειναι αλογομυγες δεν πηγαινουν πανω στα πουλια αυτα. Δες αν το περιστερι ειναι αδυνατο και αν η αμαρα του ειναι λερομενη και και αν κουναει κανονικα τα φτερα η ειναι καποιο πιασμενο.
Περιμενουμε νεωτερα..
 
επικοινωνησε με το ειδικο κεντρο στην αιγινα και θα σου πουν τι πρεπει να γινει με το περιστερι.

λυπαμαι για τον... Δραπετη σου☹
 
...🙄 ξεχασα να δωσω τηλεφωνο.υπαρχει εδω
Ξ•ΞšΞ Ξ‘Ξ– - Ξ•Ξ»Ξ»Ξ·Ξ½ΞΉΞΊΟŒ ΞšΞ­Ξ½Ο„ΟΞΏ Ξ Ξ΅ΟΞ―ΞΈΞ±Ξ»ΟˆΞ·Ο‚ Άγριων Ξ–ΟŽΟ‰Ξ½ - Επικοινωνία
 
Το πουλι είναι αδύνατο. Οχι υπερβολικά. Η αμάρα είναι καθαρη. "ηταν το πρώτο που κοιταξα όταν είδα τις μυγες. Αυριο θα το μελετήσω περισσότερο κι ισως το δω να φάει. Θα δοκιμάσω αν πετά. Ίσως αν κτύπησε στην τζαμαρία να έπαθε διάσειση. Δεν έιναι ενήλικο πάντως, αλλά ούτε και μωρό. Δεν ξέρω και ποιες εποχές βγαίνουν περιστεράκια απ΄τις φωλιές. Γενικά πάντως δεν είναι και το πιο γυαλιστερο και καθαρο φτερό που είδα.
 
Χριστιάνα καταρχήν το περιστέρι αν είναι δυνατόν σε άλλο δωμάτιο να μην σου πω σε άλλο κτήριο από τα πουλάκια σου και σου φανώ υπερβολικός. Άν το πιάνεις όχι να πλένεις τα χέρια σου άν είναι δυνατόν να αλλάζεις και ρούχα δεν σου κάνω πλάκα δεν είναι σχήμα λόγου.Βάλτου να φάει και δώστου και νερό και παρατηρησέτο πως τρώει, αν το δείς την ώρα που πάει να τσιμπήσει την τρόφη του το ράμφος αντί για κάθετα προς την τροφή στρίφει το κεφάλι του και δεν μπορεί να φάει έχει ''τρέλλα'' και δυστηχώς δεν γιατρεύεται και είναι πολλή μεταδοτική ασθένεια για τα πουλιά και επιφέρει τον θάνατο.
Μακάρι να έχω άδικο αλλά αυτήν την εποχή είναι η εποχή της ''τρέλλας''.

Υ. Γ.Αν έχει συνέλθει λίγο βγάλτο από το κλουβί, γυρισέ το ανάποδα με την πλάτη στο πάτωμα και τρόμαξε το (με παλαμάκια με κρότο )αν αργήσει να έρθει στην κανονική του θέση είναι μια ένδειξη της τρέλλας, αν πετάξει και πετάξει ανάποδα δηλ. Αντί να φύγει μπροστά πάει με την ''όπισθεν'' τότε έχει σίγουρα ''τρέλλα''.
 
Χριστιάνα καταρχήν το περιστέρι αν είναι δυνατόν σε άλλο δωμάτιο να μην σου πω σε άλλο κτήριο από τα πουλάκια σου και σου φανώ υπερβολικός. Άν το πιάνεις όχι να πλένεις τα χέρια σου άν είναι δυνατόν να αλλάζεις και ρούχα δεν σου κάνω πλάκα δεν είναι σχήμα λόγου.Βάλτου να φάει και δώστου και νερό και παρατηρησέτο πως τρώει, αν το δείς την ώρα που πάει να τσιμπήσει την τρόφη του το ράμφος αντί για κάθετα προς την τροφή στρίφει το κεφάλι του και δεν μπορεί να φάει έχει ''τρέλλα'' και δυστηχώς δεν γιατρεύεται και είναι πολλή μεταδοτική ασθένεια για τα πουλιά και επιφέρει τον θάνατο.
Μακάρι να έχω άδικο αλλά αυτήν την εποχή είναι η εποχή της ''τρέλλας''.

Υ. Γ.Αν έχει συνέλθει λίγο βγάλτο από το κλουβί, γυρισέ το ανάποδα με την πλάτη στο πάτωμα και τρόμαξε το (με παλαμάκια με κρότο )αν αργήσει να έρθει στην κανονική του θέση είναι μια ένδειξη της τρέλλας, αν πετάξει και πετάξει ανάποδα δηλ. Αντί να φύγει μπροστά πάει με την ''όπισθεν'' τότε έχει σίγουρα ''τρέλλα''.

πωπω τρομαξα πολυ τωρα, δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοια ασθενεια.
πως μεταδιδεται;
 
ΛοιπονΧριστινα ηρεμησε καταρχην το μονο που θελουν τα παιδια ειναι να σε προφυλαξουν. Δεν σημαινει οτι ειναι ετσι οπωσδηποτε, απλα παντα πρεπει να σκεφτομαστε τα παντα! Τωρα στο περιστερακι σου δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει. Δωστου χρονο και ησυχια. Νερο βαλε σε συριγγα μιας χρησης χωρις την βελονα και ηπια ακουμπησε την απο το πλαι στο ραμφος ή στην οπη του ραμφους(μυτη)σταξε μερικες σταγονες και περιμενε υπομονετικα, θα πιει στο τελος παρολο τον φοβο του. Τροφη του εβαλες; βαλτου οτι σπορους εχεις στην αναγκη! Αν καταφερεις οποιαδηποτε αλλαγη δηλ. Να πιει ή να φαει θαναι πολυ καλο σημαδι. Επικοινωνησε με το τηλεφωνο που σου εδωσε ο jk21 ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις για αυτο το πλασμα που βρεθηκε στον δρομο σου.Ψαξε προσεχτικα για καποια πληγη αναμεσα στα φτερα μηπως και εκει οφειλεται η παρουσια εντομων!
 
Ο ιός μεταδίδεται άμεσα με απευθείας επαφή από πουλί σε πουλί ή έμμεσα με τη μολυσμένη σκόνη, η οποία μεταφέρεται με έντομα, τρωκτικά και τους ανθρώπους.

Για αυτό είπα στην Χριστιάνα αν είναι δυνατόν (όχι αν είναι δυνατόν απαγορεύεται) στον ίδιο χώρο το περιστέρι με τα δικά της πουλιά γιατί αυτά που είδε σαν μύγες και ο Πασχάλης της είπε ότι είναι αλογόμυγες είναι φορείς της αρρώστιας και δεν είναι δύσκολο να πάνε στα πουλιά της.
 
Back
Top