Φροντίδα Βρηκα σε καλη τιμη κλουβι για Ζακο να το παρω για το κοκατιλ μου;

Bluewinter

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Άλιμος
Γεια σας παιδια χρειαζομαι τις συμβουλες σας..
Εχω βρει ενα πολυ μεγαλο κλουβι (με βαση και ροδακια) που κανονικα ειναι για παπαγαλο Ζακο και μου το δινουν σε πολυ καλη τιμη, μεταχειρισμενο φυσικα.
Σκεφτομαι να βαλω εκει το κοκατιλ μου να εχει ανεση χωρου ειναι σωστο; Το κλουβι εχει οριζοντια και καθετα καγκελακια ωστε να μπορει να σκαρφαλώνει.
Να το παρω λετε, κανει για το κοκατιλ μου;

Επίσης τα νυχια του μεγαλώνουν παρα πολυ γρηγορα με αποτελεσμα να μπλεκετε ο φουκαρας συνεχεια στα καγκελα.
Ειναι και αυτος ενας λογος που σκεφτομαι να του παρω το αλλο κλουβι που εχει μεγαλύτερα ανοιγματα. Τα νυχια του κοκατιλ του τα εκοψα πριν 2 μηνες μεγαλωνουν τοσο γρηγορα;
Ευχαριστω
 
αφου δεν ειναι στρογγυλο τοτε ειναι οκ παρτο.
ξερεις διαστασεις;
 
Φυσικα να το παρεις. Εφοσον οπως λες ειναι τοσο μεγαλο ωστε χωραει και ζακο μεσα αγορασε το. Οσο μεγαλυτερο το κλουβι τοσο το καλυτερο. Πασα θα τον εχεις εκει μεσα:D

Για να μην μεγαλωνουν τα νυχακια του τοσο γρηγορα μπορεις να του βαλεις ξυλινες πατηθρες. Εγω σ' ολα μου τα πουλια εχω ξυλινες πατηθρες και ποτε δεν χρειαστηκαν κοψιμο τα νυχακια τους.

ΥΓ:Οταν παρεις το κλουβι βαλε μας και φωτογραφιες.
 
πια ειναι η διάσταση ανάμεσα απο τα κάγκελα του κλουβιού; Αμα ειναι πολυ μεγάλα το Κοκατιλακι σου μπορεί να βάλει το κεφάλι του ανάμεσα - κι αυτό θα ειναι μεγάλο πρόβλημα.

Αμα νύχια μεγαλώνουν τοσο γρήγορα μπορεί να εχει καπιο πρόβλημα υγείας. Θα σου πρότεινα να κάνεις προληπτική εξέταση. Επίσης βάλε στο κλουβί πολλά κλαδιά απο δέντρα και μια ιδική πέτρα για ράμφος και νύχια.
 
Διαστασεις δεν θυμαμαι αλλα ειναι το κλασικο μεγαλο κλουβι για ζακο με ανοιγμα απο πανω. Υπολογιζω πρεπει να ειναι 80 υψος με 60 μηκος (χωρις την βαση φυσικα) δεν ειμαι σιγουρη αλλα ειναι μεγαλο παντως.

Στο κλουβακι παιδια εχω τα παντα μεσα, κοκαλο σουπιας ασβεστη πετρα κλπ του εχω κανει προικα για αλλα 7 κοκατιλ με τοσα που αγοραζω!

Τωρα.. Ισως και να περναει το κεφαλακι του μεσα απο τα καγκελα.. Δεν ξερω..
αν και σε γενικες γραμμες ειναι πολυ ησυχος δεν νομιζω να το κανει περισσοτερο φοβατε. Του αφηνω ανοιχτα την πορτα και δεν παει βημα εξω απο το κλουβι. Το σκεφτομαι ομως!
Λετε να περασει το κεφαλι του;
 
Τωρα τον εχω σε τετοιο μοιαζει παρα πολυ με το δικο μου GALA Μαύρο
και το αλλο κλουβι ειναι σαν αυτο : ECOTICA 3 OPEN Χρώμιο
 
Να το παρεις το κλουβι!
Νομιζω ξερω ποιο εννοεις!Η βαση ειναι καφε πλαστικη;
Ο Φωτης εχει απολυτο δικιο για τις πατηθρες! Αν ειναι ξυλινες και χοντρες δεν θα μεγαλωνουν!
Κι εγω του Ρουλη δεν του τα εχω κοψει ποτε γιατι δεν εχει χρειαστει!
Αλλα παταει σε διαφορα μεγεθη πατηθρων και τα φθειρει με φυσικο τροπο!

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 01:05 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 01:03 -

Δεν ξερω τι να κανω τωρα.. μπερδευτικα..☹



Μην μπερδευεσαι!
Στο λεμε εμεις που εχουμε κοκατιλ κι αυτο που τον εχεις τωρα, ναι μεν ειναι καλο αλλα το αλλο θα ειναι σουπερ!
Θα μπορεις να κανεις πολυ ωραια διακοσμηση και ωραιο περιβαλλον γαι το κοκατιλ σου!

Προσωπικη μου αποψη το πρωτο κλουβι της φωτο ειναι πολυ μικρο!
 
ειναι καφε ναι αλλα ειναι ολο σιδερενιο και το συρταρακι του. Θεωρητε απο τα καλυτερα και η τιμη του ειναι περιπου 450 ευρω για καινουργιο. Μα αυτο θελω να κανω.. ενα ωραιο περιβαλλον.. αλλα οχι επικινδυνο.. ισως και να σωραει το κεφαλι του αναμεσα.. Αλλα δεν νομιζω να το βαλει ειναι πολυ ησυχος.. εδω ανοιχτα του αφηνω και δεν το κουναει ρουπι. Γενικα δεν μετακινιτε πολυ.. λογο νυχιων πιστευω. Εχω πατηθρες και ξυλινες και με ινες πλεχτες και καθεται στην πλεχτη μονο..φανταζομαι επειδη εκει ειναι ο καθρεπτακος και ολο κοιταει.
Ασε που την πρωτη φορα που εκοψα τα νυχια του εκανε σαν υστερικος απο φωνες και με επιανε η ψυχη μου με ανοιχτο το στομα και την γλωσσα εξω..φοβαμαι μην μου μεινει απο συγκοπη!

αυριο θα παω να το μετρησω και θα σας γραψω διαστασεις και ανοιγμα μεταξυ των καγκελων...
 
φανταζομαι επειδη εκει ειναι ο καθρεπτακος και ολο κοιταει.


Ολα καλα αλλα τον καθρεφτη βγαλτον και τωρα μην σου πω!
Τους κανει πολυ κακο γιατι μπερδευονται και κολλανε ασχημα!
Με λιγα λογια διαταρασσετε η ψυχολογια τους απο το "κοκατιλ" που κανει τις ιδιες κινησεις με αυτα!
 
Oxi οχι δεν ειπα οτι μου ειπε καποιος τι λετε τωρα ισα ισα που με βοηθατε να μου λετε τα παντα να ξερω μην κανω καμια γκαφα!
Και ευχαριστω πολυ που απαντησατε ολοι, αυριο θα σας αναγραψω πληρως τις διαστασεις και θα ηθελα να το ξαναδουμε θα το βγαλω και φωτο και το βραδακι θα το ανεβασω να το δειτε και να μου πειτε!



Ολα καλα αλλα τον καθρεφτη βγαλτον και τωρα μην σου πω!
Τους κανει πολυ κακο γιατι μπερδευονται και κολλανε ασχημα!
Με λιγα λογια διαταρασσετε η ψυχολογια τους απο το "κοκατιλ" που κανει τις ιδιες κινησεις με αυτα!


πλάκα κανεις! 😱 λες γιαυτο να μην κουνιεται;
 
λες γιαυτο να μην κουνιεται;

Εχει εναν εικονικο φιλο που του προκσλει διαταρραχη ομως γιατι δεν ειναι αληθινος!
Θα σου προτεινα στο μεγαλοκλουβακι που θα του παρεις να του χαριζες και μια παρειτσα!
Ετσι κι αλλιως εξημερωμενος για να χει εσενα δεν ειναι...
Μια παρεα, ενα ευρυχωρο κλουβι, καλη τροφουλα, καθαρο νερακι, καθαριοτητα και θα εχεις το πιο χαρουμενο κοκατιλακι!
Πιστεψε με θα δεις αλλο χαρακτηρα!
 
Το εβγαλα ηδη εχεις απολυτο δικιο! Ηδη φανηκε το ''κολλημα'' πηγε στην θεση του καθρεπτη και ειναι κολλημενος στα καγκελα.. μαλλον τον ψαχνει..
ειχα φτασει σε καλο σημειο να τρωει απο τα χερια μου αλλα απο τοτε που τον επιασα να του κοψω τα νυχακια δεν με πολυ αφηνει πλεον φυσαει συνεχεια. Δουλευω και πολλες ωρες τωρα και δεν εχω ακομα βρει χρονο να το "ξεπερασουμε'' :) αλλα θα τα καταφερω παλι πιστευω!
Σε ευχαριστω παρα πολυ Φαμπιο!

Και κατι τελευταιο να ρωτησω.. Θα λειψω διακοπες 5 μερες πειραζει να τον αφησω μονο του; Με πολλες ποτιστρες και πολυ τροφη;
 
Δυστυχως ειναι πολλες οι 5 μερες και καλυτερα θα ειναι να τον αφησεις καπου που να τον προσεχουν...
 
και εγω θα σου ελεγα να το παρεις το αλλο κλουβι! Θα εχει χωρο για πολλα παιχνιδια! Χωρο να πεταει! Και χωρο και για ταιρι αν το αποφασισετε 😉
 
Πολυ ωραιο το κλουβι που σκεφτεσαι να αγορασεις αλλα αν ειναι ακριβως αυτο που παραθετεις στο λινκ, δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι καταλληλο για κοκατιλ για το λογο που σου ειπε η Πωλινα (Wind-sa).
 
Back
Top