Γενικά Βόλτα με τον παπαγάλο σας

giannis 7

Banned
Εγγραφή
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
76
Γειά σας παιδιά! Θα σας πώ έναν καλό και οικονομικό τρόπο πώς να βγάλετε έξω βόλτα τον παπαγάλο σας. Θα πάρετε μία τάπα με αλυσίδια ή ένα σκέτο ελαφρύ και όχι τόσο μακρύ αλυσιδάκι και μετά θα πάρετε και έναν κρίκο απο μπρελόκ. Θα βγάλετε το αλυσιδάκι απο την τάπα και θα περάσετε τον κρίκο απο το μπρελόκ στο αλυσιδάκι. Η δημιουργία σας είναι έτοιμη! Το μόνο που πρέπει να κάνετε τώρα είναι να το περάσετε στο δαχτυλίδι τουν παπαγάλου σας και καλές βόλτες!:D
 
Γειά σας παιδιά! Θα σας πώ έναν καλό και οικονομικό τρόπο πώς να βγάλετε έξω βόλτα τον παπαγάλο σας. Θα πάρετε μία τάπα με αλυσίδια ή ένα σκέτο ελαφρύ και όχι τόσο μακρύ αλυσιδάκι και μετά θα πάρετε και έναν κρίκο απο μπρελόκ. Θα βγάλετε το αλυσιδάκι απο την τάπα και θα περάσετε τον κρίκο απο το μπρελόκ στο αλυσιδάκι. Η δημιουργία σας είναι έτοιμη! Το μόνο που πρέπει να κάνετε τώρα είναι να το περάσετε στο δαχτυλίδι τουν παπαγάλου σας και καλές βόλτες!:D

γιαννη καλημερα.
δε νομιζω οτι ειναι τοσο καλη ιδεα η αλυσιδα στα πουλια. ειναι πολυ επικινδυνη! αν τρομαξει με κατι και πεταξει απο το φοβο του μπορει να τραυματισει σοβαρα τα ποδια του κι οχι μονο. αν αποφασισεισ να το τολμισεισ τελικα, προσεχε!
φιλικα κωνσταντινα
 
Καταπληκτική Ιδέα... ως βλέπουμε με ΛΊΓΟ σκέψη θα βρούμε και λύσης.

Δεύτερο ιδέα. Όταν το πουλί από κάποιο λόγο τρομάξει στην βόλτα που κάνουμε, στην επόμενοι βόλτα toulaixston έχουμε ακόμα το δεύτερο πόδι.

Τι κάνουμε όμως την τρίτη βόλτα, που το πουλί δεν έχει αλλα πόδια;
 
Γιάννη αν είχες κάνει μια αναζήτηση σε θέματα του φόρουμ αρκετά πρόσφατα, θα έβλεπες και θα διάβαζεις ότι η αλυσίδα είναι απαγορευτική όχι μόνο για βόλτα αλλά γενικά. Είναι πολύ επικίνδυνη για το πουλί.

Μια ωραία ιδέα είναι αυτή αν θες να τον πάς βόλτα:
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλος-και-Βόλτα.5110/

Για τους κινδυνους της αλυσίδας δες εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Υπάρχει-αλυσίδα-ποδιού-για-παπαγάλους.3694/
 
Αν μου επιτρέπεται να προσθέσω τα εξής:
Αλυσίδα σε πτηνά δεν επιτρέπεται στην ΕΕ... Παράλληλα ακόμη και σε περίπτωση που δεν έχει θεσμοθετηθεί απογόρευση σε κάποιο μέρος του κόσμου, αρκετές φιλοζωϊκές οργανώσεις είναι κάθετα αντίθετες σ' αυτού του είδους την μεταχείρηση των πτηνών (animal cruelty).

Όσον αφορά στα nylon επιστήθια (harness), υπάρχουν στο εμπόριο, ωστόσο δεν θεωρούνται καλή λύση για δύο λόγους: καταστρέφουν το πτέρωμα των πτηνών γιατί απλά το πτέρωμα δεν έχει την ίδια ελαστικότητα με την τρίχα των θυλαστικών, και δεύτερον δεν προάγει την ανεμπόδιστη χρήση των πτερών κατά την πτήση με άμεση συνέπεια τη μείωση διάθεσης του πτηνού να πετάξει. Αυτό σταδιακά μπορεί να οδηγήσει στη μείωση μυϊκής μάζας στο στήθος και στα πτερά πτήσης...
gv
 
Συμφωνώ.Ωστόσο πιστεύω οτι το Harness μπορεί να χρησιμοποιηθεί για λιγες φορές ετσι ώστε να εκπαιδευθεί το πουλί.
 
Εγώ τον πηγαίνω βόλτα με αυτό το καλαθάκι για μικρά ζωάκια. Του έβαλα μέσα μια πατήθρα και είναι μια χαρά.Ακόμα και στη Αθήνα τον έχω μεταφέρει. Του βάζω μια φλούδα πορτοκάλι για να έχει κάτι άμα διψάσει και λίγες κροκέτες και σποράκια χύμα. Όταν θέλω να κάτσω κάπου για καφέ τον βγάζω για λίγο πάντα στα χέρια μου με το ένα χέρι στη πλάτη του και όλα καλά. Στην αρχή δεν του άρεσε αλλά τώρα μόλις το δει καταλαβαίνει ότι θα πάει βόλτα και δεν μιλάει καθόλου.
 

Συνημμένα

  • Resize of bird carrier 001.webp
    Resize of bird carrier 001.webp
    25,3 KB · Προβολές: 94
  • Resize of bird carrier 002.webp
    Resize of bird carrier 002.webp
    27,5 KB · Προβολές: 83
Χρησιμοποιώ ένα κλουβί, όπως εκείνη στη φωτογραφία για να λάβουν μεγαλύτερα lorikeets μου έξω. I χρήση μικρότερων κλουβιά, όπως εκείνη στη δεύτερη φωτογραφία μου για μικρότερα πουλιά (conures, cockatiels, Budgies).
 

Συνημμένα

  • 9200.jpg.webp
    9200.jpg.webp
    6,6 KB · Προβολές: 66
  • 61143637.gif.gif
    61143637.gif.gif
    20,6 KB · Προβολές: 72
Αν μου επιτρέπεται να προσθέσω τα εξής:
Αλυσίδα σε πτηνά δεν επιτρέπεται στην ΕΕ... Παράλληλα ακόμη και σε περίπτωση που δεν έχει θεσμοθετηθεί απογόρευση σε κάποιο μέρος του κόσμου, αρκετές φιλοζωϊκές οργανώσεις είναι κάθετα αντίθετες σ' αυτού του είδους την μεταχείρηση των πτηνών (animal cruelty).

Το καινούργιο νόμος για την προστασία ζωων τις γερμανίας, που έχει βγει το 2005, απαγορεύει τις αλυσίδες για πουλια.

Και, για αυτούς που θέλουνε να ξέρουνε, απαγορεύει και το κόψιμο φτερών.
 
Οχι και να βάλω στον παπαγάλο μου αλυσίδα! Το θεωρώ πολύ επικύνδυνο για τη σωματική του ακεραιότητα και καθόλου σωστό να έχει μια αλυσίδα σαν φυλακόβιος.☹
 
Το καινούργιο νόμος για την προστασία ζωων τις γερμανίας, που έχει βγει το 2005, απαγορεύει τις αλυσίδες για πουλια.

Και, για αυτούς που θέλουνε να ξέρουνε, απαγορεύει και το κόψιμο φτερών.
ουουπς. Για πες περισοτερα γι αυτο. Γιατι το κοψιμο των φτερων ειναι ενα μεγαλο θεμα... Και η κρατουσα αποψη εδω ειναι πως πρεπει να τους τα κοβουμε
 
εγώ τον παπαγάλο μου τον είχα 5 χρόνια.
βόλτα τον έβγαζα πάντα με αλυσίδα. και τον πυγαίε και βόλτα με το μηχανάκι (εκεί να δείτε χαρούλες που έκανε) τον είχα στον ώμο μου και ο πιπις ήτανε όλο καμάρι... Τα φιλάκια δεν τα γλίτωνα μετά από κάθε έξοδο
 
εγώ τον παπαγάλο μου τον είχα 5 χρόνια.
βόλτα τον έβγαζα πάντα με αλυσίδα. και τον πυγαίε και βόλτα με το μηχανάκι (εκεί να δείτε χαρούλες που έκανε) τον είχα στον ώμο μου και ο πιπις ήτανε όλο καμάρι... Τα φιλάκια δεν τα γλίτωνα μετά από κάθε έξοδο


Ήμουνα από την άρχει σίγουρα θα έρθει κάποιο post σαν αυτό...
 
γιατί φίλε alexandre? ο παπαγάλος είναι 13 χρονών πλέον και είναι άψογος. Νομίζω όπως τα μαθαίνεις είναι. Αν δεν τον άρεσε δεν θα μου συμπεριφερότανε έτσι. σωστά;
 
Για σου Karalioman,

θα σου πω τώρα την γνώμη μου. Δεν μιλάω για το forum αλλα θα εκφράσω τις προσωπικό μου σκέψης. Θα λέω αυτό που σκεφτούμε και ξέρω, και δεν απαντάω μετά, ότι θα μου γραφεις. Αυτό κάνω να μην ξεκινήσει ένα καινούργιο GAF GAF εδώ. Γιατί αυτό το θέμα για μένα δεν είναι προς ζήτηση. Εννοώ έχω την γνώμη μου και δεν την αλλάξω.

Να βάλουμε aλυσίδes στα πόδια του Papagalako δεν επιτρέπεται. Ούτε από
προσωπικό λόγο ούτε αν προσέξουμε το πουλί που έχουμε. Μια φορα να εκφοβίστεη είναι αρκετά να χάνι το πόδι του. Και εγώ ida πουλια που από τέτοιο πράξει χάνανε τα πόδια τους. Δεν φαίνεται ωραίο.
Εδώ είναι ένα forum που πιστεύω θέλουμε να βοηθάμε τους μέλους να βρούνε το τρόπο να κάνουνε όλα για να πάνε καλά τα πουλια τους. Να βάλουμε αλυσίδες στα πόδια του πουλιού δεν είναι σωστό. Και η πιο πολύ σήμερα ξέρουνε αυτό.

Αν γράφουμε τώρα μην βάλετε αλυσίδες... Κάποιος σίγουρα έρθει και λέει..." Μα εγώ το κάνω δεν έχει πρόβλημα, και μάλιστα με το μηχανάκι"

Μην το φίνεται έξω στο μπαλκόνι χωρίς να τον προσέξτε... " Μα εγώ τον φίνο όλη μέρα μονο του και ποτε δεν έγινε τίποτα"

Μην βάλετε Love-Birds μαζί με Καναρίνια... " Μα εγώ τους έχω μαζί τόσο χρονια δεν έγινε ποτε τίποτα "

Μια ερώτηση, αν εγώ περνώ τώρα ένα παπαγαλάκι, τον βάλω αλυσίδα στο πόδι και παο με το μηχανάκι, αν γίνετε κάτι, μπορώ να έρθω μετά σε σένα να ζητάω aνταμοιβή, γιατί εσέι έλεγες δεν έχει πρόβλημα; Τι θα λες μετά αν ένα από τους ανθρώπους που διαβάσουνε εδώ, και έχουνε ακόμα λίγο εμπερία, χάνουνε ένα πουλί γιατί κάνουνε το ίδιο που λες εσέι "δεν έχει πρόβλημα";

Δεν έγραψα όλο αυτό γιατί δεν πιστεύω αυτό που γραφεις, αλλα δεν είναι μια σωστή πράξη. Και σίγουρα το παπαγαλάκι δεν έχει το μυαλό να καταλαβαίνει ποσο επικίνδυνο είναι αυτές η βόλτες, μήπως για αυτό χαίρεται. Η μήπως είναι γιατί χαίρεται που έφτασε πάλι στο σπίτι και είναι ακόμα με δυο πόδια.
 
an einai etsi kai mesa sto klouvi vasanizete...sosta?
ara eisai kai esy enas pou kourazeis-vasanizeis ta poulia mesa sta klouvia - mesa stis klouves.
egw den eipa kanto me to zori . egw eipa mia idea pou tin exw kani praxi kai den exw kanena provlima.
h gnomi sou mpori na einai sosth tin sevome.
edw omos sizitame kai prepei na leme oles tis apopseis.
filika...kai xoris parexigisi...giannis
 
γιατί φίλε alexandre? ο παπαγάλος είναι 13 χρονών πλέον και είναι άψογος. Νομίζω όπως τα μαθαίνεις είναι. Αν δεν τον άρεσε δεν θα μου συμπεριφερότανε έτσι. σωστά;

Σε μια κατάσταση πανικού που προφανώς δεν σου έχει τύχει (και μακάρι να μην τύχει ποτέ) ο παπαγάλος θα αντιδράσει πετώντας. Εκεί είναι που μπορεί να τραυματιστεί. Στην κατάσταση πανικού δεν ισχύει ότι έχει μάθει αλλά το ένστικτο. Ξανασκέψου το την επόμενη φορά που θα τον βγάλεις βόλτα. Επειδή ήσουν τυχερός δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό. Και κάποιοι άνθρωποι όπως προανέφερε ο Αλέξανδρος αφήνουν τα πουλιά στο μπαλκόνι για χρόνια και μετά από χρόνια διαβάζουμε τα posts τους που λένε ότι ξαφνικά τα πουλιά τα έφαγε αρπαχτικό. Το κακό θέλει μια στιγμή να γίνει. Και ότι δεν έχει γίνει τόσο καιρό είναι απλά τύχη. Και φυσικά δεν συζητάμε για το αν του αρέσει του παπαγάλου αλλά για το πόσο ασφαλές είναι. Σε σύγκριση με το κλουβί φυσικά του αρέσει αφού πάει βόλτα.
 
Και το χειρότερο είναι οτι για τα πουλιά δεν υπάρχει κάποιου είδους αποκατάσταση όπως συμβαίνει σε εμάς. Θέλω να πω πως δε θα μπορεί να κινείται και θα κουράζει το πόδι το πόδι που του έχει απομείνει. Για μένα πουλί με ένα πόδι είναι ένα σχεδόν νεκρό πουλί.
 
Back
Top