Ασθένειες Γάγγραινα σε πόδι καναρινιού

ANASTASIA21

PB Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2008
Μηνύματα
159
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,
Το δικό μου καναρινάκι που μου το λέγανε αρσενικό είναι θηλυκό.Φανταστείτε τη φωνούλα έχει. Τέλος πάντων.
Το θέμα μου είναι ότι το καναρινάκι έπαθε χοντρή ζημιά με το σιδεράκι που είχε στο πόδι του. Τον ενοχλούσε πολύ και το πείραζε με το ράμφος του. Στις διακοπές που έλειπα το πήγανε σε εφημερεύον κτηνιατρείο. Το αποτέλεσμα ήταν να του χει κάνει οίδημα και να βάλει νάρθηκα. Μετά από 2 μέρες μαύρισε το ποδαράκι της και ξαναπήγα στο ίδιο ιατρείο και του βάλανε νάρθηκα. Δυστηχώς το πουλάκι έχανε το ποδαράκι του! Το Σάββατο στις 6/9/2008 πάω στον κτηνίαρο στον ίδιο και μου λέει έπαθε γαγκρενά.
Μου λέει η του το κόβουμε ή θα πέσει από μόνο του.:sorry
Και αποφάσισα να μην μπούμε στην διαδικασία χειρουργείου σε τόσο μικρό πλασματάκι.
Τελικώς για να μην σας ζαλίζω😕2 μέρες το πουλάκι αιμμοραγούσεκαι του ριχνά στο ποδαράκι του οξυζενέ και Βetadine.
Και εχθές που ξεκίνησε η βδομάδα και ήρθα στην δουλειά έψαχνα στο internet site για πτηνά και γιατρό(γιατί είμαι πολύ στεναχωρημένη και πήγε άδικα το πόδι της).
Τελικώς κατέληξα σε εσάς που είστε πραγματικά γνώστες και τρομερά φιλόζωοι.
Η κατάληξη της μικρής μου, είναι ότι πήγα σε κάποιον γιατρό στο Περιστέρι που λέγατε στο forum και του κόψε το ποδαράκι της.
Ερώτηση:Θα μάθει το καναρινάκι να πετάει μ'ένα ποδαράκι και να είναι το ίδιο χαρούμενο; Και δεύτερον το δεύτερο το ποδαράκι του έχει αρθρίτιδα, τι να κάνω;Ευχαριστώ!
 
Περαστικα του. Αχ εγω δε ξερω να σου πω κατι. Αλλα ανεφερες πως του εβαζες οξυζενε. Θα σου ελεγα να μην βαζεις τετοια πραγματα συνεχεια γιατι μπορει να του καψει το δερματακι του.
 
Πολυ στεναχωρη ιστορια βρε Αναστασια! ☹ Μπορει να ζησει μια φυσιολογικη ζωη και με ενα ποδι, μπορεις να το βοηθησεις προσαρμοζοντας λιγο και τις πατηθρες και τα αλλα αντικειμενα στο κλουβι του ωστε να εχει ευκολα προσβαση. Βεβαια με την αρθριτιδα στο αλλο ποδι παλι λιγο δυσκολα θα ειναι, θελει αρκετη προσοχη για να κρατηθει στο σημειο που ειναι. Ο γιατρος τι σε συμβουλεψε να κανεις;

Εκανα μια σκεψη αν το κλουβι σου εχει χωρο να βαλεις μερικα κομματια (1-2) απο κοντρα πλακε για παραδειγμα προσαρμοζοντας τα οριζοντια και παραλληλα με το πατωμα του κλουβιου για να στεκεται πιο ξεκουραστα εκει.
 
Αναστασία

παρόμοια περίπτωση συνάντησα πρόπερσι σε ένα καναρίνι με σπασμένο πόδι.
Τελικά πορόλο τον νάρθηκα το πόδι του δυστυχώς έπεσε.
Αυτό το πουλί ζει κανονικά με τα άλλα πουλιά μου και μεγάλωσε μικρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά χρησιμοποιώ ξύλινες πατήθρες με πλατιά επιφάνεια για να μπορεί να στέκεται καλύτερα.
 
Αναστασία καλώς ήρθες και λυπάμαι πολύ. Με το ποδαράκι δεν θα έχει πρόβλημα (επιβίωσης). Σταδιακά θα συνηθήσει. Πρόβλημα μπορεί να έχει κατά το ζευγάρωμα (πιθανότητα). Καμιά φορά η φύση από μονη της δίνει λύσεις.

Για την αθρίτιδα τι σου είπε ο πτηνίατρος; Τι σου έδωσε γιαυτό; Συνήθως στην αθρίτιδα δίνουν αντιβοιωτικά και σουλφοναμίδες στο νερό για 7-10 ημέρες.
Αν υπάρχει απόστημα θέλει παρακέντηση από ειδικό

Καλύτερα όμως να ρωτήσεις το πτηνίατρο (μια και ήδη τον πλήρωσες)

Εάν πάλι θέλεις βοήθεια από εμάς βάλε μια φωτό να είμαστε σίγουροι.
 
... Συνήθως στην αθρίτιδα δίνουν αντιβοιωτικά και σουλφοναμίδες στο νερό για 7-10 ημέρες.
...

υπαρχουν διαφοροι τυποι αρθριτιδας.

εχουμε:
οστεοαρθρίτιδα,ρευματοειδή, ουρική, ψωριασική, λοιμώδη.. Κλπ

"... Ο πιο σημαντικός εκπρόσωπος της ομάδας των λοιμωδών αρθριτίδων είναι
η σηπτική (βακτηριακή) αρθρίτιδα"...
πηγη:

ΛΟΙΜ; ΔΕΙΣ ΑΡΘΡΙΤΙΔΕΣ

[το εχει κ σε pdf
ΛΟΙΜ; ΔΕΙΣ ΑΡΘΡΙΤΙΔΕΣ

μεσα αναφερει μεταξυ των αλλων:

"... Ενδεχόμενη τροποποίηση
του σχήματος αντιβιοτικών ανάλογα με το αποτέλεσμα της
καλλιέργειας αρθρικού υγρού και/ή αίματος..."

προφανως αναλογα τον τυπο αρθριτιδας χορηγειται αναλογη θεραπεια.
εννοειται οτι αυτο μπορει να το διακρινει μονο γιατρος...


τα παραπανω αφορουν αρθριτιδα που εμφανιζεται σε ανθρωπους αλλα κατι αναλογο θα συμβαινει οπωσδηποτε κ στα ζωα :)
μπορεις να ενημερωθεις κ απο δω αναστασια :

αρθριτιδα - Αναζήτηση Google

ελπιζω να σε βοηθησα :)
 
διαβασα το μηνυμα σου αναστασια και λυπηθηκα, αλλα απο την αλλη χαρηκα που υπαρχουν ατομα σαν εσενα που εχουν τετοια αγαπη στα πλασματακια αυτα που κι εγω λατρευω. Ευχομαι τα καλυτερα και να την προσεχεις σαν τα ματια σου...
 
Καλημέρα παιδάκια,Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και το ενδιαφέρον!
Το πουλάκι το άφησα να πετάξει λιγάκι εχθές το βράδυ μέχρι να του καθαρίσω το κλουβάκι του.Α! Ξέχασα να σας πω ότι πέρνει και αντιβίωση κάποια της Bayer και επειδή είναι πικρή μου είπε ο γιατρός να ρίξω λίγη ζάχαρη στο νεράκι του.
Το παρατηρούσα εχθές το βραδάκι και έβλεπα ότι πάει να το πατήσει το ποδαράκι του (σαν να είχε πατερίτσες)περπατούσε. Και το θεικότερο ήτανε ότι άνοιγε τις φτερούγες του για να αποκτεί ισορροπία. Η φύση είναι μοναδική!
 
αν θελεις γραψε μας αναστασια κ το ονομα της αντιβιωσης, εκτος απ την εταιρια (bayer) κ την δοσολογια που σου δωσε.

τετοια περιπτωση -κομμενο ποδαρακι -δεν εχω αντιμετωπισει
αλλα
η φυση, σιγουρα ειναι μοναδικη κ τα ζωα βρισκουν τροπους να επιβιωσουν κ να τα καταφερουν, γιατι το ενστικτο της επιβιωσης ειναι.. Ισχυρο! 🙂

καλο κουραγιο κ στους δυο σας
ελπιζω να παει καλα κ να το ξεπερασει ευκολα κ γρηγορα.:)

οτι αλλο σου πει ο γιατρος, ενημερωσε μας για να υπαρχει στο φορουμ πληροφορηση για τετοιες περιπτωσεις κ για αλλους που ενδεχομενως θα ενδιαφερθουν
 
Kαλημέρα!
Όντως η αντιβίωση είναι η Baytril 0,5%. Μου έδωσε αγωγή για 3-4 μέρες 1ml με γεμάτη την ποτίστρα και ζαχαρούλα για να το πίνει.🙄
Όσων αφορά το πουλάκι πριν του κόψουμε το ποδαράκι του, που είχα πάει στον άλλο γιατρό είχε πάρει πάλι αντιβίωση (την ίδια) αλλά 2ml/5μέρες.Από 2/9/2008 μέχρι 6/9/2008.
Φοβάμαι όμως λιγάκι που έχει πάρει την αντιβίωση 2 φορές σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
Πάντως το Σάββατο που είχα πάει στον πρώτο κτηνίτρο για την αλλαγή του νάρθηκα μου είχε πει και κείνος για κόψιμο στο ποδαράκι της σαν λύση, αλλά τότε είπα όχι. Πίστεψα ότι το καλύτερο είναι να πέφτε από μόνο του το νεκρό σημείο.
Δυστυχώς όμως η μικρούλα το πείραζε και το μάτωνε.Φυσικά γυρνώντας σπίτι έβλεπα αυτό το θέαμα με το αίμα στο κλουβί και τρελενόμουνα και σκεφτόμουνα πως θα το βοηθήσω. (Μέχρι να πάω στον γιατρό 2 μέρες του βαζά (οξυζενέ-Betadine).To οξυζενέ του σταματούσε την αιμορραγία.
Ευτυχώς που βρήκα το site αυτό και με ενημέρωσε για πολλά.
Τελικώς το καναρινάκι μου με το κόψιμο του ποδιού αισθάνθηκε καλύτερα :Dμε σχέση πριν που είχε ένα νεκρό κομμάτι στο πόδι της και το έσερνε.
Φυσικά είναι και το άλλο. Ότι το πείραζε το ποδαράκι της και είχε κίνδυνο να πάθει καμία μόλυνση.Α! Και το άλλο...
Η καθαριότητα του πουλιού είναι 2 φορές την μέρα. Το καθαρίζω το κουβλάκι πρωί και βράδυ.Αυτό μου το είπαν και οι 2 γιατροί.😱
Εχώ μία ερώτηση όμως...
Μήπως το πουλάκι θα γίνει τεμπελούλα γιατί το φαγητό και η ποτίστρα είναι μέσα στο κλουβάκι στον πάτο; Ακόμα κλαδάκια δεν της έχω βάλει γιατί δεν στερεώνεται καλά. Μήπως δεν πρέπει να παχύνει κιόλας;
 
Μήπως το πουλάκι θα γίνει τεμπελούλα γιατί το φαγητό και η ποτίστρα είναι μέσα στο κλουβάκι στον πάτο; Ακόμα κλαδάκια δεν της έχω βάλει γιατί δεν στερεώνεται καλά.

Δεν πιστεύω ότι αν μείνει λίγες μέρες χωρίς κλαδάκια θα πάθει κάτι αλλά βάλτα όσο πιο γρήγορα μπορείς.


Μήπως δεν πρέπει να παχύνει κιόλας;

Κανένα πουλί δεν είναι καλό να φτάνει σε σημείο παχυσαρκίας, δεν είναι καλό για την υγεία του.
Αν έχει μια ισορροπημένη διατροφή δεν θα γίνει παχύσαρκο 😉
 
αναστασια μπραβο σου που ασχολεισαι με τοσο ενδιαφερον!:D

την αντιβιωση που λες δεν ετυχε να την χρησιμοποιησω ποτε.
σιγουρα οι απαντωτες αντιβιωσεις κ μενα θα με προβληματιζαν.

ελπιζω ο 2ος γιατρος να ειχε γνωση της θεραπειας που εδωσε ο πρωτος κ του πληρους ιστορικου.

για το αν θα γινει.. Τεμπελουλα οπως λες... Ειναι πιθανο.
λογω δυσχερειας στην κινηση ισως
μπορει ομως κ να το ξεπερασει κ να μαθει να ζει ετσι..
ειπαμε... Το ενστικτο. 🙂

εγω στην θεση σου θα το αφηνα να πεταει
α)κ για να διασκεδαζει κ αυτο τον πονο του αλλα κ
β)για να "καιει" καμια θερμιδα παραπανω.
τα πουλια μου τα βγαζω καθημερινα κ πετανε.

θελει καποια προσοχη γενικα μ αυτο το θεμα
δες κ εδω
https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-απαραίτητο-να-βγάζουμε-τα-πουλιά-απ-τα-κλουβιά.2506/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-ελευθερη-πτηση-και-οι-κινδυνοι-της.5309/
 
Δυστηχώς το καναρινάκι μου δεν ξανασηκώνεται...

Καλημέρα παιδάκια! 🙂
Τι κάνετε; Δυστυχώς το καναρινάκι μου από τότε που του βγάλαμε τον νάρθηκα(καλαμάκι) και είπε ο γιατρός σε λίγο καιρό θα περπατήσει, δυστυχώς εδώ και ένα μήνα δεν κάνει τίποτα η μικρή.
Κάθεται κάτω στον πάτο του κλουβιού και αυτό είναι όλο.
Το μόνο που κάνω κάθε μέρα την βγάζω να πετάξει λίγο στο σπίτι.
Την κάνω μπανάκι μέρα παρά μέρα και καθημερινή καθαριότητα.
Στεναχωριέμαι πολύ που το καναρινάκι πληρώνει τις...χαζομάρες κάποιων ανθρώπων να του βάλουν σιδερένιο δακτυλίδι.
Τώρα για όσο ζήσει θα είναι καταδικασμένο να κάθεται κάτω και να βάζει για στήριγμα την μία φτερούγα.
 
Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι και κάνουν τόσα για ένα πουλάκι.
Λυπάμαι για το πουλάκι σου.
Το δαχτυλίδι είναι ένας τρόπος αναγνωρίσεις και καταγραφείς για τον εκτροφέα και ένας τρόπος για να ξέρουμε εμείς που παίρνουμε αυτό το πουλί την χώρα και την ηλικία αλλά και τον εκτροφέα του πουλιού.
Εάν δεν τα είχαμε θα ήταν όλα ένα μπάχαλο.
Δεν είδα πουθενά να λες πόσο καιρό έχεις το πουλάκι.
Όταν έχουμε λίγα πουλιά στο χώρο μας μπορούμε πολύ εύκολα να τα παρατηρούμε, να βλέπουμε της αλλαγές στην συμπεριφορά τους και στης συνήθειες τους.
Βλέπεις ότι το δαχτυλίδι το ενοχλεί και το σκαλίζει και το τσιμπάει, και δεν το λέω σε σένα προσωπικά, δεν αναρωτήθηκες γιατί το κάνει;
Δεν είδες ότι το πόδι του είναι πρησμένο και το δαχτυλίδι έχει μπει μέσα στο δεματάκι του;
Υπάρχουν ψαλιδάκια για την αφαίρεση του δαχτυλιδιού.

Όταν βλέπουμε μια περίεργη συμπεριφορά η μια αλλαγή σε ένα πουλί δεν είναι ντροπή να ρωτάμε τους άλλους και να προλαβαίνουμε κάποια αλλά άσχημα αποτελέσματα.

Ρωτάτε, μην περιμένετε να φτάσει στο αμήν το πρόβλημα.
 
Μόλις διάβασα το θέμα από την αρχή γιατί δεν το θυμόμουν. Διαβάζοντας και πάλι απορώ για ποιο λόγο έγινε αυτό;
Το θέμα μου είναι ότι το καναρινάκι έπαθε χοντρή ζημιά με το σιδεράκι που είχε στο πόδι του. Τον ενοχλούσε πολύ και το πείραζε με το ράμφος του. Στις διακοπές που έλειπα το πήγανε σε εφημερεύον κτηνιατρείο. Το αποτέλεσμα ήταν να του χει κάνει οίδημα και να βάλει νάρθηκα.
Υπήρχε ένα τραύμα που θα μπορούσε να είναι από οτιδήποτε (απλά έτυχε να είναι το δαχτυλίδι) το οποίο δημιούργησε φλεγμονή και αυτό που κάνανε ήταν να του βάλουν νάρθηκα; Για ποιο λόγο; 😕

Εκτός αν υπάρχει κάτι στην περιγραφή που δεν καταλαβαίνω. Μας είπες Αναστασία ότι
Στις διακοπές που έλειπα το πήγανε σε εφημερεύον κτηνιατρείο. Το αποτέλεσμα ήταν να του χει κάνει οίδημα και να βάλει νάρθηκα. Μετά από 2 μέρες μαύρισε το ποδαράκι της και ξαναπήγα στο ίδιο ιατρείο και του βάλανε νάρθηκα.
Εντάξει, δεν υπάρχει τίποτε πιο φυσιολογικό από το να μαυρίσει ένα πόδι όταν βάλεις νάρθηκα πάνω σε μια πληγή του με φλεγμονή. Είναι αναμενόμενο να συμβεί κάτι τέτοιο. Όταν όμως μετά από δύο μέρες το πήγες πάλι, το είδαν μαύρο και του ξαναβάλανε νάρθηκα; 😕

Το πουλάκι θα μπορούσε να ζήσει με ένα πόδι. Δεν μπορεί να το κάνει ίσως γιατί το πόδι που του έχει μείνει δεν μπορεί να υποστηρίξει το βάρος του σώματός του. Ίσως οφείλεται στην αρθρίτιδα που αναφέρεις και σε φλεγμονές που πιθανόν να έχουν δημιουργηθεί.
 
Το καναρινάκι μου το έχω τρία χρόνια.
Το καλοκαίρι που έλειπα διακοπές το είχα δώσει στην μητέρα μου για να το κρατάει. Είχε όντως παρατηρήσει η μητέρα μου να είχε σαν πρηξιματάκι στο πόδι του και το πήγανε στον κτηνίατρο σε εφημερεύον.
Του βγάλανε το σιδεράκι από τι μου είπαν και του είχαν βάλει νάρθηκα και πήρε αντιβίωση.
Όμως το ποδαράκι του μαύρισε και ανησυχήσαμε και πήγαμε και μας είπε ότι έπαθε γάγγρενα...
Η κουβέντα του γιατρού ήτανε δεν το σώσαμε το ποδαράκι του.
Μου λέει ότι καλύτερα να μην του κόψουμε το ποδαράκι του και να πέσει από μόνο του. Ομως η μικρή το πείραζε και γύρναγα από την δουλειά και 2 φορές το κλουβί ήταν μέσα στα αίματα.☹
Τελικά πήρα την απόφαση και πήγα σε κτηνίατρο ειδικό για τα πουλιά όπου και το κόψαμε το ποδαράκι της.Αυτή είναι η ιστορία της μικρής φίλης μας.☹
 
Επομένως, αυτό που συμπεράνω εγώ τουλάχιστον είναι ότι το πρόβλημα ξέφυγε από τον έλεγχο από τη στιγμή που μπήκε ο νάρθηκας και μετά. Σίγουρα δεν είμαστε ειδικοί και δεν παίρνω θέση, απλώς εκφράζω απορία - άποψη μη ειδικού και αναρωτιέμαι για ποιο λόγο να μπει νάρθηκας και να μην αφαιρεθεί απλώς το δαχτυλίδι, να γίνει ένας καλός καθαρισμός και να δοθεί η κατάλληλη αγωγή για να αποφευχθεί η μόλυνση; Επίσης απορώ για ποιο λόγο δεν κόπηκε το πόδι απευθείας από τη στιγμή που διαπιστώθηκε η γάγγραινα;

Τέλος πάντων, η άποψή μου και πάλι είναι ότι δε θα πρέπει να ρίχνεις ευθύνες στο δαχτυλίδι για τη σημερινή κατάσταση. Ένας τραυματισμός θα μπορούσε να γίνει και από ένα μικρό σύρμα που προεξέχει επικίνδυνα σε κάποιο σημείο του κλουβιού. Δεν θα ήταν λύση όμως να έχουμε τα πουλιά μας ελεύθερα επειδή μπορεί κάποια στιγμή να τραυματιστούν μέσα στο κλουβί.
 
Κουτσή Μαρία!

Καλησπέρα και απο μένα! Το δικό μου το καναρινάκι είχε ενα ατύχημα με το πόδι του, που στην αρχή φαινόταν ασήμαντο αλλα τελικά το ποδαράκι του μαύρισε και μετά απο λίγο καιρό έπεσε και η Μαρία έμεινε κουτσή! Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι αν και το Μαράκι μου στην αρχή ζορίστηκε για να συνηθήσει τα καινούργια δεδομένα στην ζωή της, και για ένα διάστημα την είχε πίασει και κατάθληψη, τώρα όλα τα κάνει όπως πρίν χωρίς να αλλάξω τίποτα μέσα στο κλουβί! Δηλαδή πατάει κανονικά στις πατήθρες, κάνει κανονικά μπανάκι, πετάει μια χαρά οποτε την βγάζω έξω αλλα και μέσα στο κλουβί και γενικότερα αυτό πλέον δεν είναι ένα πρόβλημα στην ζωή της και φυσικά ξεπέρασε όλα τα ψυχικά τραυματα που της δημιουργήθηκαν απο αυτη την εμπειρία της! Αυτά ηθελα να σου πώ απο την δική μου εμπειρία με την κουτσή Μαρία μου! Και ένα είναι σίγουρο, οτι και το δικό σου το πουλάκι θα βρεί τον τρόπο για να είναι οπως πριν! Απλά να του δώσεις λίγο χρόνο για να μάθει να ζεί μ αυτο! Αυτά...
 
Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία της Μικρής Κουτσής Μαρίας.
Το δικό μου πάντως καναρινάκι που χουν περάσει κοντά 2 μήνες μου φέρνει ότι τεμπελιάζει και δεν προσπαθεί να σταθεί στο ποδαράκι της.
Αν σας πω πως κοιμάται θα κουφαθείτε.
Βάζει το προσωπάκι της στον πάτω του κλουβιού κάτω στα κάγκελα.
Πριν το καταλάβω την έβλεπα το πρωί και αναρωτιόμουν γιατί το προσωπάκι της και το τρίχωμα της ήταν (τσαλακωμένο).
Και βρήκα την απάντηση από τον τρόπο που κοιμάται.:D
 
Back
Top