Αναπαραγωγή Γέννα αυγών με πρόσφατα αποθανόντα αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης peterl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

peterl

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2014
Μηνύματα
55
Πόλη
Πύργος
καλησπέρα... Το Σαββάτο πέθανε το αρσενικό από το ζευγάρι που είχα βάλει για αναπαραγωγή...
πριν προλάβω καλά καλά να βγάλω την φωλιά τσουπ και βλέπω ένα αυγό... Την μεθεπόμενη ημέρα κι άλλο το οποίο θα είναι σίγουρα άσπορο αφού δεν υπήρχε αρσενικό... Τι κάνω; το πρώτο το αβγό υπάρχει πιθανότητα να είναι ενσπορο...😱😵
 
Ανδρέα (αν σε λένε έτσι, αν θες γράψε στο προφίλ σου το όνομα σου! ) το ότι πέθανε το αρσενικό και μετά έκανε τα αυγά δε σημαίνει ότι είναι και άσπορα. Η θηλυκιά κρατάει το σπόρο μέσα της και μετά γεννάει τα αυγά. Δηλαδή αν ζευγάρωναν πριν το Σάββατο είναι πολύ πιθανό τα αυγά να έχουν μέσα σπόρο. Απλά αν πέθανε, σίγουρα δε θα ήταν καλά και αμφιβάλλω αν ζευγάρωναν...

Πέρα όμως από τα αυγά, αυτό που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι γιατί πέθανε ο αρσενικός! Αν είναι κάτι μεταδοτικό και έχει κολλήσει και τη θηλυκιά τότε δεν είναι σε θέση να κλωσήσει αυγά και να τα μεγαλώσει. Πρέπει να βεβαιωθείς πως είναι υγιής η θηλυκιά. Τι συμπτώματα είχε; Και για τι είδος παπαγάλου μιλάμε;
 
καταρχήν Ανδρέα με λένε θα το διορθώσω αργότερα...η θηλυκιά από ότι φαίνεται τόσες μέρες είναι υγιέστατη... όμως ο αρσενικός μάλλον πέθανε από καρδιακή προσβολή αφού δεν είχε καθόλου συμπτώματα καθαρές κουτσουλιές και δεν φούσκωνε... Ειναι budgie..
 
Χωρίς να έχω γνώσεις για παπαγάλους, δεν νομίζω ότι έτσι απλά παθαίνουν καρδιακή προσβολή! Εκτός αν άρχισες τις ντουφεκιές δίπλα του (πλάκα κάνω!) Οπότε μάλλον πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεσαι τι φταίει και έφυγε το πουλάκι έτσι..
 
το πουλάκι ήταν υγιέστατο το πρωί τραγουδούσε όπως πάντα, το μεσημέρι το βρήκα νεκρό στο έδαφος, δεν ήμουν σπίτι στο ενδιάμεσο και κανείς άλλος δεν νομίζω να ξεκίνησε πόλεμος δίπλα στο σπίτι μου 😉
 
Θα μπορούσε να είναι οποιασδήποτε αιτίας θάνατος... όπως χτύπημα, επίθεση αρπακτικού κλπ.
Μια και όπως λες δεν γνωρίζουμε την αιτία θανάτου, συνετά πράττοντες θα έπρεπε να απομακρύνουμε το κλουβί με ότι υπάρχει μέσα από τα άλλα πτηνά μας (αν έχουμε) και να παρακολουθούμε συνεχώς την πορεία της υγείας του.
Όπως σου έγραψες και η Αλίκη... αν δεν είχε πρόβλημα υγείας... όλα τα αυγά (πιθανόν) να είναι γόνιμα.
Αν ήταν άρρωστο... Το τι θα απογίνουν τα αυγά... ίσως να είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί.
Παρακολούθηση και... "ρεπορτάζ" στην ομάδα μας... έτσι για να μαθαίνουμε όλοι.
 
Γενικά όπως σου τα είπαν τα παιδιά πιο πάνω είναι Ανδρέα.
Τα αυγά μπορεί να είναι ένσπορα και χρειάζεται επιφυλακτικότητα και συνεχής παρακολούθηση του θηλυκού για τυχόν αφανές πρόβλημα.
Μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες για το πόσα αυγά συνολικά έκανε και αν έχει αρχίσει να τα κλωσσά εντατικά;
Ποια η μέχρι τώρα διατροφή τους και ποια η διατροφή τώρα που κάνει αυγά; Τι πηγές ασβεστίου έχεις στο κλουβί; Σε τι χώρο έχεις το κλουβί, μέσα ή έξω; Τι σπόρους δίνεις, χύμα ή συσκευασμένους; Χορταρικά, φρούτα και λαχανικά; Το αρσενικό σου μπορεί να έφαγε κάτι και να δηλητηριάστηκε, από φυτοφάρμακα π.χ;
 
έχει κάνει 2 αυγά και τα κλωσσά βγαίνει μόνο για νερό και για φαΐ ... Μαρία όσο ζούσε ο μακαρίτης τους έδινα αυγοτροφή υγρό ασβέστιο και λαχανικά... συνεχίζω να του τα δίνω... Το κλουβί είναι μόνιμα μέσα οπότε επίθεση αρπαχτικού αποκλείεται, οι σπόροι συσκεβασμένοι, τα καλλιεργούμε εμείς και είμαστε κατά των φυτοφαρμάκων...
 
Τώρα όσο κλωσσάει μην της βάζεις αυγό και παχύνει. Αν με το καλό σκάσουν μωρά, θα δώσεις τότε αμέσως αυγό ή αυγοτροφή. Και λαχανικά περιόρισέ τα, σε λίγο μηλαράκι για να μην κάνει υγρές κουτσουλιές και κολλάει πάνω στ' αυγά. Μπορεί και να έχει σπόρο. Απλά έχε την από κοντά και σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε.
 
οκ θα πάω να αγοράσω αύριο... Κάτι άλλο είχα διαβάσει ότι το αρσενικό ταΐζει το θηλυκό όταν κλωσσα τώρα θα τα καταφέρνει μόνο του το θηλυκό?
 
Ναι θα τα καταφέρει, μόνο να την παρακολουθείς στενά μήπως έχει κολλήσει κάτι.
Όλα καλά να πάνε!
 
Και φυσικά (μακάρι να βγω ψευτρα) αν ο αρσενικός ήταν άρρωστος και ζευγαρωσε μπορεί να έχει μεταδοθεί και στα έμβρυα... Εύχομαι να μη γίνει κάτι τέτοιο!
 
οκ θα πάω να αγοράσω αύριο... Κάτι άλλο είχα διαβάσει ότι το αρσενικό ταΐζει το θηλυκό όταν κλωσσα τώρα θα τα καταφέρνει μόνο του το θηλυκό?
1. Τα αυγά είναι ένσπορα (αν ζευγάρωσε μέχρι και πριν 10+ μέρες)
2. Η θηλυκιά (αναφέρθηκε) μια χαρά θα τα φέρει βόλτα μόνη της (άτιμο πράγμα τα θηλυκά γενικώς..)
3. Μακάρι να πήγε από καρδιά. Αν όμως όχι - το ανέφερε η Αλίκη- πιθανώς να υποβόσκει ασθένεια στη θηλυκιά η στα μικρά που θα γεννηθούν. Κράτα μας ενήμερους.
 
χριστέ μου... Πως θα το καταλάβω άμα είναι και τα έμβρυα; Μπορεί να είναι νεκρά στο αυγό ή να πεθάνουν ύστερα; και πως γινετε να κρατήσει το σπερματοζωαριο μέσα στην παπαγαλινα πάνω από δέκα ήμερες; η παπαγαλινα συνεχίζει να κλωσσα, σταμάτησα την αιγοτροφή για να μην παχαίνει και πήρα σουπιοκοκαλο(το οποίο το σκαλίζει συνέχεια και φαντάζομαι τρώει με ευχαρίστηση)...
 
Μην αγχώνεσαι. Κρατάνε το σπέρμα τα πουλιά για μεγάλο διάστημα. Άσε την φύση να κάνει την δουλειά της. Είδες, είχε ανάγκη από ασβέστιο.
 
η αλήθεια είναι ότι η παπαγαλίνα μου είναι το πιο περίεργο ζώο που ξέρω... Τις προάλες κοίταγε τα κομματάκια από μήλο με μισό μάτι και μέσα σε μίση ώρα δεν υπήρχε τίποτα 😎😱
 
παιδιά η παπαγαλίνα γέννησε και τρίτο αυγό,υπάρχει περίπτωση να είναι και αυτό ένσπορο;
 
Ναι υπάρχει περίπτωση. Μας θυμίζεις πότε έκανε το πρώτο; Αν έχουν περάσει περί τις 7 ημέρες, ίσως μπορείς να φωτίσεις τα πρώτα να δεις αν υπάρχει έμβρυο.
 
Back
Top