Αναπαραγωγή Αναπαραγωγική προσπάθεια 2023

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα πουλάκια από σήμερα βγαίνουν και τα δύο έξω και η θηλυκιά έχει ετοιμάσει ήδη τη δεύτερη φωλιά.

Επειδή παρατήρησα ότι η θηλυκιά καμιά φορά τους τραβάει και κανένα πούπουλο θα τα χωρίσω για να μην έχουμε κανένα δυσάρεστο τώρα που φτάσαμε ως εδώ.

Επίσης έχω παρατηρήσει αρκετά ζευγαρώματα και θέλω να πιστεύω ότι θα πάει καλά και η δεύτερη αναπαραγωγή.

Θα ήθελα να ρωτήσω, την πρώτη φωλιά να την βγάλω ή πρέπει να την αφήσω;

@Kiriazis σε αυτό σου απάντησα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Συγγνώμη για την τοποθέτηση αλλά το να προχωρήσεις σε 3η προσπαθεία στα τέλη Μαΐου το θεωρώ άκρως εγωιστικό.
Να είχες μια σπάνια ρατσα και να ζουσες από την εκτροφή ναι. Το να ήταν Απρίλιος στο τέλος της 2ης παλι ναι.
Και παλι συγγνώμη για τον τρόπο μου. Μόνο καλες προθεσεις έχει.
Μάλλον δεν κατάλαβες τις προθέσεις μου.
Όχι μόνο δεν θέλω να προχωρήσω σε τρίτη αναπαραγωγή αλλά ψάχνω αν υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί η ωοτοκία για να μην ταλαιπωρηθεί καθόλου η θηλυκιά.

@Alekosti σε ευχαριστώ για την απάντηση απλά αν έβλεπες και τα υπόλοιπα μηνύματα θα έβλεπες ότι λύθηκε το θέμα στο οποίο απάντησες και είμαστε σε άλλη φάση.
 
Μάλλον δεν κατάλαβες τις προθέσεις μου.
Όχι μόνο δεν θέλω να προχωρήσω σε τρίτη αναπαραγωγή αλλά ψάχνω αν υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί η ωοτοκία για να μην ταλαιπωρηθεί καθόλου η θηλυκιά.
Ελπιζω να δεχτείς τη συγγνώμη μου.
Όπως και να έχει αν προβεί σε 3η γέννα απλά δώσε υγρό ασβέστιο και αφαίρεσε τη φωλιά στο τελευταίο αυγό. Σουπιοκοκαλο,βιταμίνες καλη διατροφή και μεταφορά σε ατομικό κλουβί. Δεν πιστευω να έχεις θέμα περαν του ηθικου κομματιού.
Καλη συνέχεια.
 
Σήμερα τα καναρινάκια της πρώτης αναπαραγωγής μεταφέρθηκαν σε δικό τους κλουβί (60αρα ζευγαρωστρα) και υπάρχουν κάποιες απορίες:
Για πόσο καιρό ακόμα να τους δίνω αβγοτροφη;
Πότε και πώς θα μπορέσω να ξεχωρίσω το φύλλο τους;

Για την δεύτερη αναπαραγωγή βρισκόμαστε στην πρώτη εβδομάδα επώασης και από βδομάδα περιμένουμε τα αποτελέσματα και υπάρχει και εδώ μία απορία:
Μπορώ να ρίξω τώρα στη φωλιά πούδρα pinex για τις ψείρες;
Είχα ρίξει αρχικά όταν τοποθέτησα τη φωλιά αλλά μπορώ να ρίξω και τώρα πριν εκκολαφθούν τα αβγά;
 
Για πόσο καιρό ακόμα να τους δίνω αβγοτροφη;
Για πολύ καιρό καθημερινά, ώστε να συμπληρώνουν τις θερμίδες τους και να μην γίνουν αδύναμα. Προσωπικά δίνω καθημερινά τον πρώτο ενάμιση μήνα της ζωής τους και έπειτα αραιώνω, αλλά τα πιάνω τα μικρά και τα ψηλαφώ για να μην είναι αδύνατα. Επίσης μπορείς να δίνεις μαλακούς σπόρους όπως καμελίνα, περίλα, κανναβούρι, νίζερ, φονιοπάντι τους οποίους τους τρώνε εύκολα. Κυκλοφορούν και σε συσκευασίες του ενός κιλού. Επίσης κινόα από το σούπερ μάρκετ, τη βράζεις 5 λεπτά, αφήνεις άλλα 5 στο βραστό νερό, σουρώνεις και τη δίνεις. Την τρώνε πολύ εύκολα.
Πότε και πώς θα μπορέσω να ξεχωρίσω το φύλλο τους;
Το φύλο ξεχωρίζει στον 1,5 -2,5 μήνα της ζωής τους από τα σαλιαρίσματα, γρατζουνίσματα που κάνουν τα αρσενικά τα οποία προσπαθούν να κελαηδήσουν, και στα οποία φουσκώνει και το λαιμάκι τους την ώρα που κάνουν τις απόπειρές τους.
Για τις ψείρες...αν δεν έχεις ψείρες μην ρίξεις τίποτα, δεν υπάρχει κανένας λόγος. Ο ίδιος, δεν έχω ρίξει ποτέ...
 
@ianos δυστυχώς παρατήρησα ψείρες στην θήκη που έχει η φωλιά για την αντικατάσταση αβγών οπότε σίγουρα θα υπάρχουν και αλλού γι'αυτό σκέφτηκα να ρίξω μέσα στη φωλιά αλλά δεν ξέρω αν κάνει τώρα με τα αβγά. Έριξα εξωτερικά στο πάνω μέρος της φωλιάς εκεί που είναι η θήκη των αβγών.
 
Μπορώ να ρίξω τώρα στη φωλιά πούδρα pinex για τις ψείρες;
Άλλαξε τσόχα επιτόπου και βουτα την καινούργια από την κάτω πλευρά στην Ψειροσκονη. Τίναξε τη λίγο να μην είναι σαν κουραμπιες και βάλε και Ψειροσκονη στο ταψακι αφου αλλάξεις και αμμο. Κλαδιά σκευη ταιστρες κάθε μέρα πλύσιμο.
 
@PantelisTs για να αλλάξω τσόχα αυτή τη στιγμή θα πρέπει να χαλάσω τη φωλιά η οποία αυτή τη στιγμή έχει αβγά.
Δεν είναι επικίνδυνη μια τέτοια παρέμβαση σε αυτό το στάδιο;
Και πώς θα ξαναφτιάξω τη φωλιά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Kiriazis όταν θα σηκωθει για φαγητό βγάζεις την παλια φωλιά και βάζεις μια καινούργια. Απλά θα βγάλεις τα αυγά και θα τα βάλεις στην καινουργια. Η όλη διαδικασία θα παρει λιγότερο απο 1 λεπτό.
Αν σε προβληματιζει πως θα βάλεις το νήμα η απάντηση είναι τρίβοντάς το με ένα λεμόνι για να παρει το κυκλικό σχήμα.
Σίγουρα το να μείνει με τις ψείρες εναι χειρότερο.
 
@ianos
Επειδή σαν αρχάριος φοβήθηκα να κάνω την λύση που προτείνει ο Παντελής παραπάνω τελικά έριξα ψειρόσκονη γύρω γύρω εσωτερικά της φωλιάς και λίγο μέσα εκεί που είναι τα αυγά.
Μπορεί να είναι τυχαίο αλλά μετά από αυτό παρατήρησα ότι η θηλυκιά βγαίνει λιγότερες φορές από τη φωλιά.
 
Back
Top