Διατροφή Γίνεται από το αυγό να κάνει διάρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα γίνεται από τι αυγό να κάνει διάρροια το καναρίνι?
 
@Elli η θυλικια που έχω φτιάχνει φωλιά αλλά δεν έκανε αυτήν ο αρσενικός έκανε διάρροια
 
@Tony Forpus ναι κάτι τέτοιο δεν είδα να έχει κάνει πριν βάλω το αυγό
[automerge]1616508693[/automerge]
@Elli το βραζω ένα τέταρτο και το έχω μισή μέσα τώρα με το κρύο και όταν έχει ζέστη κάμπια ώρα περίπου
 
@Toliscr7 😲 Μιση μερα; Οχι... Εγω τον χειμωνα το αφηνω το πολυ ενα 2ωρο (και αν) και το καλοκαιρι με τις ζεστες ουτε ωρα παραπανω!
 
Καλησπέρα γίνεται από τι αυγό να κάνει διάρροια το καναρίνι?
Μπορεί να κάνει διάρροια ή και να αρρωστήσει πιο σοβαρά από οποιαδήποτε αλλοιωμένη τροφή, όχι μόνο από το αυγό.

το βραζω ένα τέταρτο και το έχω μισή μέσα τώρα με το κρύο και όταν έχει ζέστη κάμπια ώρα περίπου
Αν έχει βράσει καλά για 15 τουλάχιστον λεπτά, η μισή μέρα στο κλουβί σε αυτές τις θερμοκρασίες που έχουμε ή και σε θερμοκρασία δωματίου, δεν δημιουργεί πρόβλημα.
 
@Stavros τώρα τι να σου πω σταυρό θα δω και αύριο αν κάνει ξανά διάρροια και θα σας ενημερώσω
 
Καλησπέρα γίνεται από τι αυγό να κάνει διάρροια το καναρίνι
Ανάλογα με την τροφή που καταναλώνει αλλάζει και η όψη-υφή της κουτσουλιάς. Προσωπικά αυτήν την εποχή αφήνω το αυγό μια ολόκληρη μέρα και την επόμενη που το ανανεώνω δεν έχει στεγνώσει όπως π.χ. το καλοκαίρι που επιβάλλεται να το αλλάζεις μέσα στη μέρα. Φρόντισε να είναι πολύ καλά βρασμένο όπως σου είπαν.
 
Προσωπικά αυτήν την εποχή αφήνω το αυγό μια ολόκληρη μέρα και την επόμενη που το ανανεώνω δεν έχει στεγνώσει όπως π.χ. το καλοκαίρι που επιβάλλεται να το αλλάζεις μέσα στη μέρα.
Αν και οι χρόνοι είναι σχετικοί, το πρόβλημα δεν είναι να μην στεγνώσει το αυγό, αλλά να μην αλλοιωθεί. Το "στέγνωμα" είναι μια φυσική διαδικασία, η αλλοίωση μια βιολογική, η οποία έχει να κάνει με μικροοργανισμούς, κάποιοι δε από αυτούς είναι επιβλαβείς, Για αυτήν την εποχή 3-4 ώρες είναι αρκετές για να ξεκινήσει η αλλοίωση και η ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών, οπότε θα σου προτείνω να μην αποτελεί η αλλαγή της υφής του αυγού το κριτήριο απόσυρσής του, αλλά η εν' δυνάμει λοίμωξη που μπορεί να συμβεί στα πουλιά σου.
 
Back
Top