Διατροφή Γίνεται να αποστειρώσουμε το μείγμα των σπόρων;

Vassilis S

PB Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2011
Μηνύματα
89
Ψάχνοντας και μην βρίσκοντας κάτι να θέσω το ερώτημα: γίνεται να αποστειρώσουμε το μείγμα των σπόρων τοποθετώντας το πχ στο φούρνο σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και χρόνο; Το έχει υπόψη του κάνεις κι αν ναι με ποια διαδικασία;
 
Η γνώμη μου είναι, ότι πιο ωφέλιμο είναι οι σπόροι να έχουν συλλεχθεί και συσκευαστεί με κατάλληλα αποστειρωμένα εργαλεία και μηχανήματα, παρά να προσπαθούμε να αποστειρώσουμε τους ίδιους τους σπόρους. Με την θερμική επεξεργασία οι σπόροι αλλοιώνοντα και ίσως χάνουν μέρος των βιταμινών τους.
 
Δεν υπαρχει νοημα να αποστειρωσεις τους σπορους καθως δεν θα μπορεσεις να διατηρησεις στειρο το μειγμα.

Υπαρχει καποιος εμπορακος που διαφημίζει αυτη την στιγμη αποστειρωμενα μείγματα,ειναι καθαρο marketing.
 
@Tony Forpus έτυχε να εντοπίσω αυτά τα προϊόντα στην προσπάθεια μου να βρω αποξηραμένα βότανα που έχω πετύχει σε συνταγές εδώ και μου έκανε εντύπωση η διαφορά του κόστους από το να πάρω 1-1 τα βότανα σε σχέση με τα μείγματα που πουλάει. (ίσως ξέφυγα από το θέμα)
 
Ναι
Δεν υπαρχει νοημα να αποστειρωσεις τους σπορους καθως δεν θα μπορεσεις να διατηρησεις στειρο το μειγμα.

Υπαρχει καποιος εμπορακος που διαφημίζει αυτη την στιγμη αποστειρωμενα μείγματα,ειναι καθαρο marketing.
Ναι αλλά θα έχω απομακρύνει τους μικροοργανισμούς του petshop, αυτο εννοώ εγώ. Με αυτή την λογική και οι συδκευασμένοι δεν προκειται να μείνουν αποστειρωμένοι.
 
Μα γι αυτο παντα προτεινουμε συσκευασμενους σπορους για να γλυτωνεις το ενδιαμεσο βημα της καταστασης του pet shop!
Ok αλλά βλέπεις ότι το πάω πέρα από αυτό, λέω αν... αν δεν έχεις συσκευασμένους... τελοσπάντων μπήκαν στον φούρνο σε αντικολλητικό για 30 λεπτά στους 150 βαθμούς. Λογικά ότι μπορεί να ζούσε εκεί δεν θα πρέπει να ζει πλέον
 
@Vassilis S αν δεν έχει συσκευασμένες τροφές απλά παραγγέλνεις από κάποιο eshop αν το μαγαζί της περιοχής σου δεν πουλάει και δεν μπορεί να σου φέρει την τροφή που θες
 
Μα δεν είπα ποτέ ότι δεν έχω πρόσβαση σε συσκευασμένη τροφή. Δεν το είπα αρχικά, δεν ήξερα ότι έχει τόσο σημασία, αλλά έτυχε να μου δώσουν ένα σακούλι 2 κιλά χύμα τροφή γιατί πέθανε ένα καναρίνι και λέω γίνεται να αποστειρώσω τους σπόρους; Εξ αρχής αυτή ήταν η ερώτηση. Το έκανα ωστόσο οπότε σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
 
Αυτο συμβαίνει γιατί η αποστείρωση δεν υφισταται ως διαδικασια στην συγκεκριμενη κατηγορια τροφής.
Θα πρεπει να αναζητησεις πληροφοριες στο διαδίκτυο περι της τεχνολογιας των τροφίμων για να λυσεις τις απορίες σου.
 
Αυτο συμβαίνει γιατί η αποστείρωση δεν υφισταται ως διαδικασια στην συγκεκριμενη κατηγορια τροφής.
Θα πρεπει να αναζητησεις πληροφοριες στο διαδίκτυο περι της τεχνολογιας των τροφίμων για να λυσεις τις απορίες σου.
Σ' ευχαριστώ πολύ
 
τελοσπάντων μπήκαν στον φούρνο σε αντικολλητικό για 30 λεπτά στους 150 βαθμούς. Λογικά ότι μπορεί να ζούσε εκεί δεν θα πρέπει να ζει πλέον
Ούτε και κάποια θρεπτική ουσία που υπήρχε στους σπόρους ζει πλέον.

Η λύση στο πρόβλημα των κακά συντηρημένων σπόρων δεν είναι το καβούρδισμα.
 
Back
Top