Διατροφή Ποιο μείγμα σπόρων δίνετε στα καναρίνια σας;

Ποιο μείγμα σπόρων δίνετε στα καναρίνια σας;

  • Manitoba Canary Best Premium

    Ψήφοι: 1 33,3%
  • Manitoba T3 Platino

    Ψήφοι: 1 33,3%
  • Deli Nature Birdelicious Canaries

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Versele Laga Prestige Premium Canaries

    Ψήφοι: 1 33,3%
  • Versele Laga Prestige Canaries

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Deli Nature 80

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Evia Parrots Canaries Mix

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Vadigran Canaries Original

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Witte Molen Country Canary

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Pico Extra Premium Canarini

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Easyyem Premium Canaries

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Σύνολο ψηφισάντων
    3
Με timbrando παλιότερα και αχάτες τοπάζιο κίτρινο μωσαϊκό τα τελευταία χρόνια, τα δύο βασικά μίγματα που ταίζω είναι με σειρά προτεραιότητας η Manitoba T3 Platino και η Vadigran Breeders Plus.

Έχω δοκιμάσει τις περισσότερες τροφές που κυκλοφορούν και έχω κατασταλάξει σε αυτές που δεν έχουν διάφορα πρόσθετα, μπισκότα και ρούπσεν ενώ περιέχουν μόνο λίγους (5-6) βασικούς σπόρους...
 
Πιο παλιά είχα τιμπράντο ενώ τώρα έχω διάφορα θηλυκά καναρίνια για παραγωγή υβριδίων και για παραμάνες.

Προφανώς έχω δοκιμάσει σχεδόν ό,τι κυκλοφορεί και υπήρχαν/υπάρχουν διαστήματα που κάνω δικό μου μείγμα.

Τοπ 2 για μένα (συνυπολογίζοντας και το vfm) είναι : King Canary Color και Deli Nature no80

Συμφωνώ απόλυτα με @TZANNSPY ....όχι μπισκοτάκια, vam ή όπως τα βαφτίζει κάθε εταιρία και τίποτε άλλο πέρα από τους 5-6 βασικούς σπόρους.

* Θα δείτε πως όσοι ασχολούνται λίγο παραπάνω κι έχουν αρκετά πουλιά, πέραν της Τ3 Platino κανείς δε θα προτείνει όλες αυτές που κυκλοφορούν σε μικρές συσκευασίες και γενικά προτείνονται κατά κόρον στο φόρουμ.
Γενικά όσοι έχετε λίγα πουλάκια οργανωθείτε ανά περιοχές και κάνετε κοινές παραγγελίες σακιών και μοιράστε τα αν φοβάστε τόσο να πάρετε χύμα.
 
Μήπως αυτοί που ασχολούνται καιρό με την εκτροφή θα μπορούσαν να αναφέρουν ποιοι είναι οι βασικοί σπόροι που πρέπει να περιέχονται στην τροφή; Επίσης δεν έχω μπορέσει να βρω κάποιο θέμα στο οποίο να αναφέρεται ανάλογα την περίοδο τι πρέπει να προτιμάμε και τι να αποφεύγουμε (εννοώ πτερορροια, αναπαραγωγή, συντήρηση)
 
ποιοι είναι οι βασικοί σπόροι που πρέπει να περιέχονται στην τροφή
Καναρινόσπορος (ασπούρι), νίζερ, ρούπσεν (όχι στα χρώματος) καναβούρι και ως "πολυτέλεια" βρώμη, λιναρόσπορος, άντε και perilla.

Οι περισσότεροι βέβαια δεν κάνουν κακό αλλά οι βασικοί είναι αυτοί.
 
Γενικά όσοι έχετε λίγα πουλάκια οργανωθείτε ανά περιοχές και κάνετε κοινές παραγγελίες σακιών και μοιράστε τα αν φοβάστε τόσο να πάρετε χύμα.
Το μόνο εύκολο. Ας βρεθούν 20 άτομα για μία συγκεκριμένη μάρκα και σε σε δύο μέρες θα έχουν σπίτι τους από 1 kg τροφής.
 
Εμενα μου τελειώνει η Manitoba με περιλλα κ χωρίς ρουσπεν. Κ ήδη προβληματίζομαι τι να κάνω. Κ ο Σοφοκλής μου είναι φαγανός. Εγώ θα ήθελα πολύ 1 ή 2 κιλά από ένα αντίστοιχο μείγμα. Παιδιά να μαζευτούμε.
 
Καλησπέρα σε όλους !
Εγώ ασχολούμαι με κίτρινα Μοζαικ και gloster. Στα Μοζαικ έδινα Manitoba t3 platino και deli nature no80 στα gloster. Aλλά μετά την έλλειψη της Manitoba και την μη αποδοχή της deli από τα γκλοστερ κατέληξα στην royal vogelfutter no64 η οποία περιέχει και περίλα 2% και έχει πλήρη αποδοχή από τα πουλιά μου. Επίσης μυρίζει πολύ όμορφα και πιστεύω πως οι σπόροι είναι καλής ποιότητας και στο τέλος του σακιού δεν υπάρχει σκόνη .
 
Η τροφή είναι Manitoba canary best premium, είναι η πρώτη τροφή που δοκίμασα εκτός τις τρείς πρώτες μέρες που αναγκαστικά έδωσα αυτή την ανώνυμη του pet shop από όπου αγόρασα το καναρίνι. Τα καναρίνια μου είναι ένα κοινό και δύο αχάτης κόκκινο μωσαϊκό.
 
Από παράλειψη δεν ανέφερα ότι έχω ένα κοινό καναρινάκι (τον Σοφοκλή) κ λόγω της έλλειψης της Manitoba t3 platinum θα προτιμούσα όταν μου τελειώσει, αυτήν που αναφέρει ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ όπως κ ο @TZANNSPY την vadigran breeder plus που φαίνεται να είναι παρόμοια, δηλ. έχει περιλλα κ δεν έχει ρουσπεν ούτε μπισκότα ούτε vam.
 
Καλησπέρα, εγώ έχω 4 malinois και εδώ και περίπου ένα χρόνο τους δίνω την canarini extra από ornitalia. Η σύνθεση της είναι 81.6% κεχρί, 3.1% καναβουρι, 9.8% νιζερ, 3.3% λιναρόσπορο και 2.2% λευκή περιλα. Σε αυτήν προσθέτω και μικρή ποσότητα ρουπσεν (5%).
Η συγκεκριμένη δεν ξέρω αν θα είναι ξανά διαθέσιμη σε 5κιλη συσκευασία οπότε θα στραφω αλλού στο μέλλον.
 
...ornitalia.

Ποιοτικοί, καθαροί και φρέσκοι σπόροι...!!!
[automerge]1661387504[/automerge]
Η συγκεκριμένη δεν ξέρω αν θα είναι ξανά διαθέσιμη σε 5κιλη συσκευασία οπότε θα στραφω αλλού στο μέλλον.

Αφού είσαι ικανοποιημένος από τη συγκεκριμένη, γνωρίζεις ακριβώς τη σύνθεσή της, εμπιστεύεσαι την ornitalia γιατί δεν την φτιάχνεις από τους μεμονωμένους σπόρους που διαθέτει;

Εκτός φυσικά αν σου βγαίνει πολύ ακριβά η ποσότητα του θέλεις...
[automerge]1661387726[/automerge]
Οι περισσότεροι βέβαια δεν κάνουν κακό αλλά οι βασικοί είναι αυτοί.

Φυσικά δεν κάνουν κακό αλλά για διάφορους λόγους και ανά εποχή δεν τους θέλουμε στο βασικό μίγμα σπόρων.
Τους προσφέρουμε σαν κεράσματα κατά το δοκούν.
😉
[automerge]1661388286[/automerge]
Το μόνο εύκολο. Ας βρεθούν 20 άτομα για μία συγκεκριμένη μάρκα και σε σε δύο μέρες θα έχουν σπίτι τους από 1 kg τροφής.

Αμ δεν είναι και τόσο εύκολο...
Προσωπικά το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές, με τιμές κάτω του κόστους, απλώς για να μην παλιώνει η ποσότητα που μου περισσεύει και δεν θα χρησιμοποιηθεί άμεσα με δυστυχώς πολύ μικρή ή/και καθόλου ανταπόκριση... 🤔
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φυσικά δεν κάνουν κακό αλλά για διάφορους λόγους και ανά εποχή δεν τους θέλουμε στο βασικό μίγμα σπόρων.
Τους προσφέρουμε σαν κεράσματα κατά το δοκούν.
Ναι, έτσι είναι.

Προσωπικά το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές, με τιμές κάτω του κόστους, απλώς για να μην παλιώνει η ποσότητα που μου περισσεύει και δεν θα χρησιμοποιηθεί άμεσα με δυστυχώς πολύ μικρή ή/και καθόλου ανταπόκριση... 🤔
Σπύρο, μόνο αν βρεθούν 20 άτομα για 20 μονόκιλα ή 3κιλα ή τέλος πάντων ότι βολεύει τον καθένα, ώστε να φύγουν και τα 20 κιλά την ημέρα που θα ανοίξει το σακί. Η “μετασυσκευασία” θα γίνει σε αεροστεγή σακουλάκια οπότε μπορεί να καταναλωθεί και λίγο αργότερα.
 
Αν βρεθούν 20 άτομα για 20 μονόκιλα ή 3κιλα ή τέλος πάντων ότι βολεύει τον καθένα, ώστε να φύγουν και τα 20 κιλά την ημέρα που θα ανοίξει το σακί. Η “μετασυσκευασία” θα γίνει σε αεροστεγή σακουλάκια οπότε μπορεί να καταναλωθεί και λίγο αργότερα.

Αν μπορείς να το κάνεις στο petgo, είμαι κι εγώ μέσα για τη vadigran breeder plus.
 
Αν μπορείς να το κάνεις στο petgo, είμαι κι εγώ μέσα για τη vadigran breeder plus.
Θα ανοίξω ένα νέο θέμα μόλις παραλάβω την παραγγελία που περιμένω και εφόσον υπάρξει ενδιαφέρον, γιατί όχι;
 
Back
Top