Γενικά Γείτονας ενοχλείται από το κελάηδημα των πουλιών

themakos

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Κινέτα
Παιδιά καλησπέρα.
Καινούργιος στην παρέα σας.
Έχω το εξής πρόβλημα και αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ τα φώτα του.
Έχω ένα γείτονα ο οποιος ενοχλείται από το κελάηδημα τον πουλιών.
Στο παρελθόν είχαμε πολλές συζητήσεις για το θέμα με αποτέλεσμα να τσακωθούμε.
Τις προάλλες με απείλησε ότι the καλέσει αστυνομία επικαλούμενος την παραβίαση του ωραρίου κοινής ησυχίας.
Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι για την νομοθεσία;(Ξέρω για τα κατοικίδια ότι επιτρέπονται μονο δυο, αλλα για τα πουλια; υπάρχει κάτι σχετικό?)
Ευχαριστώ εκ τον προτερων.
 
Παιδιά υπάρχει νομοθεσία για τα πτηνά, δεν ξέρω ακριβώς τι ορίζει, αλλά ενημερωτικά να ξέρετε οτι δεν επιτρέπεται να έχεις πάνω απο 2 καναρίνια στο διαμέρισμα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: danai
Καλα Ηρω σοβαρα μιλας; Καλο κ αυτο! Ενταξει δεν ειπαμε να εχεις 100 κλουβες εξω αλλα ενας νορμαλ αριθμος τι ενοχλει δλδ... Και στην τελικη ποσο ακουγεται στο γειτονα; Και πανω-κατω διαμερισμα να ειναι παλι ο ηχος μειωνεται... Ενταξει για το γαυγισμα αλλα και για το κελαηδισμα;
 
δεν νομιζω πως δεν επιτρεπετε να εχεις πανω απο δυο καναρινια στο σπιτι.. Αυτο ειναι για τις γατες και τους σκυλους, αλλα ενδεχομενος απο τη στιγμη πουτον ενοχλουν να σου πουν να τα βαλεις μεσα στο σπιτι...
 
εγω παλι τι να πω που το σπιτι ειναι δικο μας κ δεν μενει κανεις αλλος στην οικοδομη μασ.. Αλλα ενοχλουνται οι απεναντι.. 😡. Ελεος δηλαδη κ απο τις 2-5 τα εχω μεσα ολα... Κυριως απο την μεγαλη μου την κοκατιλινα ενοχλουνται.. Κ λενε οτι λυπουνται κιολας γιατι ειναι μεσ στο κλουβι κ γιαυτο τσιριζει.. Πουλι ειναι τι θα κανει... Κ μου λεει απορω... Εσυ δεν ενοχλησε με την σπαστικια φωνη του! Κουμαντο στο σπιτι μου θα κανει... Ελεος ολοι οι προβληματικοι!
 
εσενα αφου δεν ενοχλουν τις ωρες κοινης υσιχιας αστους να ενοχλουντε οσο θελουν... Θα σου δανισω και την ροζα να τους νευριασει λιγο ακομα!
 
εγω παλι τι να πω που το σπιτι ειναι δικο μας κ δεν μενει κανεις αλλος στην οικοδομη μασ.. Αλλα ενοχλουνται οι απεναντι.. 😡. Ελεος δηλαδη κ απο τις 2-5 τα εχω μεσα ολα... Κυριως απο την μεγαλη μου την κοκατιλινα ενοχλουνται.. Κ λενε οτι λυπουνται κιολας γιατι ειναι μεσ στο κλουβι κ γιαυτο τσιριζει.. Πουλι ειναι τι θα κανει... Κ μου λεει απορω... Εσυ δεν ενοχλησε με την σπαστικια φωνη του!κουμαντο στο σπιτι μου θα κανει... Ελεος ολοι οι προβληματικοι!

μαρακι οι ωρες κοινης ησυχιας για τη θερινη περιοδο ειναι 3-6.
δεν ξερω ποσο δυνατα μπορει να ακουγονται τα παπαγαλακια σου κ μπορει οντως οι συγκεκριμενοι να μην ανεχονται ουτε μυγα να πεταει,
αλλα την ωρα που ο ηχος των πουλιων σου φτανει στο σπιτι των απεναντι παυει να ειναι στα ορια του χωρου σου.

εγω εχω αντιστοιχο προβλημα μ εναν σκυλο απεναντι που σου κατεβαζει τ αυτια.
δεν τον μαζευουν ποτε!
τον εχουν 14 χρονια δεμενο κακοταισμενο κ αμφιβαλλω αν εχει ζευγαρωσει ποτε
το σκυλι γαυγιζει με το παραμικρο εκνευρισμενο κ παραμελημενο οπως ειναι
(δεν το συσχετιζω με τα παπαγαλακια σου )
ομως αυτος σε μια γειτονισα ειχε πει
"εδω οι ανθρωποι κανουν φασαρια. Το σκυλι δεν θα γαυγισει;"

κ συνεχιζει το βιολι του...
το δε σκυλι, γαυγιζει ολη μερα σχεδον -κ τα βραδια-κ ακουγεται απιστευτα δυνατα
δεν βγαινουν ποτε να το μαλλωσουν, η να δουν γιατι ξεφωνιζει ☹
ακομα κ οταν ειναι διπλα τους κ φωναζει, παλι δεν δινουν καμια σημασια ενω ξερουν οτι ολοι ενοχλουμαστε

πιστευω οτι οσοι εχουμε ζωα που θορυβούν, πρεπει να μαστε προσεκτικοι κ να σεβομαστε τον απεναντι που μπορει να ενοχλειται.
σε λογικα πλαισια παντα
[δεν μπορω να δεχτω πχ, οτι πουλια οπως καναρινια κ αλλα μικρα, μπορει να ειναι ενοχλητικα]
 
Eυτυχως μεχρι στιγμης παρολου που τα εχω στο μπαλκονι και ξεκινανε το τραγουδι απο τις 6,30 δεν μου εχει κανει παραπονο κανενας γειτονας. Η υπουργικη αποφαση λεει οτι επιτρεπονται τα πτηνα με την προυποθεση οτι δεν θα δημιουργουν προβληματα κοινης ησυχιας.Αυτο οταν εχεις πολλα καναρινια στο μπαλκονι πως το πετυχαινεις;Ερχεσαι σε συννενοησει με τα πουλια;
 
δεν τα εχεις στο μπαλκονι...
εμεις τα αγαπαμε και δεν εχουμε προβλημα, αλλα ο αλλος μπορει να ενοχλητε... Οποτε τις ωρες κοινης υσιχιας μεσα...
 
Eυτυχως μεχρι στιγμης παρολου που τα εχω στο μπαλκονι και ξεκινανε το τραγουδι απο τις 6,30 δεν μου εχει κανει παραπονο κανενας γειτονας. Η υπουργικη αποφαση λεει οτι επιτρεπονται τα πτηνα με την προυποθεση οτι δεν θα δημιουργουν προβληματα κοινης ησυχιας.Αυτο οταν εχεις πολλα καναρινια στο μπαλκονι πως το πετυχαινεις;Ερχεσαι σε συννενοησει με τα πουλια;
εγω σ αυτο ειμαι τυχερη :D
δεν εχω κανεναν στραβο.
ισα ισα που μου λενε τι ωραια που κελαηδανε τα πουλια μου κ ποσο χαιρονται να τα ακουνε.:D!
 
Να εχεις 2-3 ζευγαρωστρες να τα βαλεις μεσα, οταν ομως εχεις κανει εγκαταστασεις κανονικες στο μπαλκονι οπως πολλοι και ονομαζονται [μπαλκονατοι]τοτε ειναι ζορικα τα πραγματα φιλε Αγγελε.
 
ναι ειναι ζορικο, αλλα οταν κανεις εγκαταστασεις εχεις και πολλα καναρινια.. Που δεν ξερουν απο ωρες κοινης υσιχιας, αλλα ο απο πανω θελει να κοιμηθει και δεν μπορει παρα το τοσο ωραιο κελαϊδισμα... Οταν μενουμε σε διαμερισμα και οι γειτωνες ενοχλουντε τοτε κραταμε τοσα πουλια ωστε να μπορουμε να τα εχουμε μεσα, αλλα οι περισσοτεροι δεν ενοχλουντε...
 
γι αυτο πρεπει πριν ξεκινησουμε οποιαδηποτε εγκατασταση σε κοινοχρηστο χωρο να ενημερωνομαστε για τις διαταξεις κ να σκεφτομαστε οτι κ οι αλλοι γινονται αναγκαστικα μετοχοι του χομπι μας.
ο ηχος διαδιδεται πολυ ευκολα
κ αντε εμεις εχουμε πουλια.
αν βγει κανενας ντραμερ στο μπαλκονι να μελετησει;
καλο ειναι πιστευω να κοιταξουν για καποιες μονωσεις οσοι εχουν ζωα εξω.
 
Ειναι να μην πεσεις στον καλο γειτονα! Αμα ενοχλειται ο αλλος τηρεις τις ωρες κοινης ησυχιας... Και παλι αμα ειναι παραξενος... Εχω χρονια προβλημα μεχρι δικαστηρια και ποινες με ενα σκυλι που ειχα...
 
ευτυχως για την ωρα (δεν λεω μεγαλα λογια)δεν ειχα ποτε προβλημα και ισα ισα που ολοι στη γειτονια εχουν απο ενα μεχρι και5 κλουβια στο μπαλκονι και καποιοι απο αυτους εχουν παπαγαλους, δεν εχει γινει καποια παρατηρηση. Εμενα ο γειτονας μου ελεγε ποσο πολυ των ηρεμουσαν το μεσημερι που επεστρεφε απο την δουλεια και ξαπλωνε ανοιγε και το παραθυρο του για να ακουει καλυτερα.2΄30 με 5΄30 ειναι η ωρα αν δεν κανω λαθος. Ο νομος ξερω οτι λεει για σκυλο γατα δυο ζωα στο σπιτι για πουλια δεν ξερω γιατι αν μαθω μπορει και να μην με συμφερει...
 
Back
Top