Γενικά Γείτονας ενοχλείται από το κελάηδημα των πουλιών

Παιδια οταν οι ανθρωποι ειναι μιζεροι, ολα τους φταινε... Εγω απλα τους λυπαμαι, σημερα ειναι αυτο, αυριο εκεινο. Εμενα ενας πελατης μου απο τις οικοδομες με εκανε καταγγελια για ενα παρτερι λουλουδια, με πηγε δικαστικως εφαγε τα μουτρα του γελουσαν στο δικαστηριο φυσικα αθωος μετα τον πηρα την ψυχικη ωδυνη το ενοιωσε στηνν τσεπη. Τελος ολα εχουν ΟΡΙΑ ΕΛΕΟΣ...:agree:agree:agree
 
Παιδιά καλησπέρα.
Καινούργιος στην παρέα σας.
Έχω το εξής πρόβλημα και αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ τα φώτα του.
Έχω ένα γείτονα ο οποιος ενοχλείται από το κελάηδημα τον πουλιών.
Στο παρελθόν είχαμε πολλές συζητήσεις για το θέμα με αποτέλεσμα να τσακωθούμε.
Τις προάλλες με απείλησε ότι the καλέσει αστυνομία επικαλούμενος την παραβίαση του ωραρίου κοινής ησυχίας.
Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι για την νομοθεσία;(Ξέρω για τα κατοικίδια ότι επιτρέπονται μονο δυο, αλλα για τα πουλια; υπάρχει κάτι σχετικό?)
Ευχαριστώ εκ τον προτερων.

Οι ώρες κοινής ησυχίας πρέπει να τηρούνται, αλλά βέβαια
το πρόβλημα για κάποιον που τον ενοχλούν τα κελαηδήματα
των καναρινιών, βρίσκεται κάπου αλλού, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙ' ΑΥΤΟΝ.

"http://www.interpet.gr/themata/nomothesia/nomothesia_themata/polikatoikies.htm"

Ο βασικός λόγος που όλοι σιγά - σιγά απο "μπαλκονάτοι"
γινόμαστε "εσώκλειστοι". 😡
 
στη πολη που ζουμε με τοσες μηχανες αυτοκηνιτα και τοσο θορηβο απο παντου ας αφησουμε υσηχα τα πουλια που δεινουν μια ευχαριστη νοτα στη ζωη μας οπιον ενοχλη το κελαιδημα τον πουλιον τοτε θα τον ενοχλη και η ιδια του η ζωη
 
Καλησπέρα στην παρέα! Θα συμφωνήσω με όλους σας, αλλά να σας αναφέρω κάτι που είχε "βγει" σε κανάλι της tv πριν καιρό: παρόμοιο θέμα είχε προκύψει με τον παπαγάλο μίας κυρίας, στην οποία κάποιος γείτονας έκανε μήνυση λόγω θορύβου και... Δικαιώθηκε από το δικαστήριο... Δυστυχώς βάση νομοθεσίας κάποιος που ενοχλείται μπορεί να μας "κυνηγήσει". Εγώ είμαι σε γειτονιά όπου -ευτυχώς- υπάρχουν πολλοί με καναρίνια και παπαγαλάκια, και δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα (ούτε έχω ακούσει να έγινε κάτι σχετικό). Όμως για σιγουριά, από τότε κυρίως που πήρα τον παπαγάλο μου, τον έχω μέσα μεσημέρι & βράδυ (καμιά φορά ξεκινάει το κελάηδημα από τις 6.30, μόλις φέξει, όπως όλα τα πουλιά). Νομίζω πως είναι η μόνη λύση για αποφυγή προστριβών με τους γείτονες...
 
τι θα εκανα εγω'' οταν σταματαγανε τα πουλια θα εβαζα ενα μαγνητοφωνο να κελαιδαει, αστον να φωναξει την αστυνομια να τα βαλει φυλακη τα πουλια
ΑΣΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΕΛΛΟ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΤΟΥ ... ασε τα πουλακια στο μπαλκονι να περνουν αερα:beach_relax:
 

Συνημμένα

  • attachment.webp
    attachment.webp
    2,9 KB · Προβολές: 77
Πες του γειτονα να βρει κμια γυναικα να παρει λιγο οξυγονο ο εγκεφαλος του και να αφησει τα πουλακια υσυχα. Θεε μου γιατι εφτιαξες τους ανθρωπους; Μονο τα ζωακια επρεπε!
 
παιδια εγω στα τοσα χρονια που εχω πουλια ειδικα το καλοκαιρη με τοση ζεστη που κανει νομιζω οτι το μεσημερη που ειναι και ωρα αναπαυσης τα πουλια δεν ειναι και τοσο ορεξατα ωστε να γινετε ενοχλητικο το κελαιδημα τους οποτε ο γειτονα σου ειναι σιγουρα στραβος ψαξε για κανενα παρανομο δικο του ολο και κατι θα εχει πχ. Καποια τζαμαρια κλπ.
 
Παιδια ευχαριστω.
Τελικα το συμπερασμα ειναι οτι στις ωρες κοινης ησυχιας τα πουλια πρεπει να μπαινουν μεσα.
Εκτος και αν ξερει κανεις που πουλανε σιγαστηρες για καναρινια...
 
Δυστυχως, αν θελει μπορει να σου κανει κακο! Αν προχωρησει σε δευτερη καταγγελια και δικαιωθει στο δικαστηριο εκτος απο το προστιμο εχουν το δικαιωμα ακομη και να σου παρουν τα πουλια! Μην τον εξωθεις. Σου δινω ολα τα δικια αλλα.. Να σκεφτεσαι τα πουλακια σου και να καταπινεις αυτα που θαθελες.. Πολυ να του πεις! Εκτος και αν μπορεις να βρεις κατι αναλογο για την αφεντια του, οτιδηποτε, ψαξτο! Μαζι σου!
 
Δεν τον ενοχλούν οι εξατμίσεις απο τα "παπάκια";
Αν είναι δυνατόν...

Βρες τον ένα πρωϊνό και πες του ευγενικά & όμορφα:
Φίλε, σχετικά με τα καναρίνια έχεις δίκιο, τα μάλωσα, αλλα δεν ακούν κάνουν το δικό τους, ΑΛΛΑ, κελαϊδάνε συνέχεια, τι να πώ, φένεται πως θέλουν να ζευγαρώσουν. Εσυ έχεις ζευγαρώσει ποτέ? Έχεις πει ποτέ γλυκόλογα; Έχεις κανεί ποτέ φλέρτ; Ελα πλάκα κάνω, έτσι είναι η φύση άνθρωπε μου... Τι να πώ...
Τέλος, μου είπε ένα καναρίνι ότι θέλει να έρθει στο μπαλκόνι σου. Θέλεις να σου δώσω ένα αρσενικό που κελαϊδάει; Κομπλέ με κλουβάκι, φαγητό κλπ κλπ... Δωρεάν, θέλεις;
 
Χαααχααα καλα Βασιλη ετσι και του πει τιποτα τετοιο τον βλεπω να του χτυπαει η αστυνομια το κουδουνι σε 5 λεπτα! Δεν ειναι κακη ιδεα παντως! 😉
 
Βασιλη, πολυ σωστος, γιατι εκει εστιαζω και εγω το προβλημα του, τελικα...
 
τελικα ο κοσμος ειναι μυστυριος στην οικοδομη που μενω ειμουν ο μοναδικος που ειχα καναρινια και τα εβγαζα στο μπαλκονι μολις τα ειδαν οι συγκατικοι με λεγαν νικο δωσε ο ενας δωσε ο αλος στο τελος ολοι η οικοδομη εχει καναρινια αλα δυστηχος βλεπω οτι υπαρχει και η αλη οψη δυστηχος
 
Να δωσει καναρινι σε αυτον που τα μισει;
Οχι βεβαια...
Η συμβουλη της Φρανιας και των αλλων που ειπαν περιπου το ιδιο ειναι το πιο σωστο...
Βαζε μεσα τα πουλια και ταραξε τον απο δω και περα!
 
Εκτος και αν μπορεις να βρεις κατι αναλογο για την αφεντια του, οτιδηποτε, ψαξτο! Μαζι σου!
Κεραία και aircondition είναι όι πιο σίγουρες παρανομίες σε όλες τις οικοδομές. Αν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να σε αφήσει ήσυχο κάντο. Προσοχή μόνο γιατί πιθανόν να είναι και τα δικά σου παράνομα.

Εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα (και το είχα και πολύ παλιά που έμενα στην ίδια οικοδομή από την ίδια γειτόνισα) χωρίς καν να ενοχλούν τα πουλιά. Έχω ιδιόκτητη αποθήκη στην ταράτσα και τα έχω εκεί. Η αφορμή για το πρόβλημα ήταν ότι τράβηξα ένα καλώδιο πάνω από την πλάκα της στραβής. Μου έφερε πολεοδομία και περιμένω και υγειονομία. Ατύχησε όμως γιατί τα δικά μου δεν είναι σε ανοιχτό χώρο και θα γελάσουμε πολύ. Και παλιότερα που είχε φέρει (για περιστέρια) και δεν μπόρεσαν να μας κάνουν τίποτα. Μόνο αν διαπιστώσει κίνδυνο μόλυνσης προχωράει σε ενέργειες η υγειονομία (για κλειστό χώρο πάντα) Για μικρά πουλιά όλες οι υπηρεσίες συνήθως μένουν στις συστάσεις. Ακόμη και η αστυνομία για διατάραξη κοινής ησυχίας σύσταση κάνει. Για τους παπαγάλους συμφωνώ ότι είναι πρόβλημα και μπορούν να ενοχλούν όταν είναι στο μπαλκόνι (κυρίως το καλοκαίρι) αλλά τα μικρά πουλιά είναι αδύνατο να ενοχλήσουν. Εκτός και αν έχεις καμιά 100αριά και ο γείτονας είναι στο διπλανό μπαλκόνι. Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα.

ΥΓ. Το να του χαρίσεις ένα καναρίνι δεν είναι τόσο κακή ιδέα (αν δεν είναι εντελώς στραβόξυλο). Οποιοσδήποτε normal άνθρωπος αν τα ζήσει θα τα αγαπήσει :)
 
Κεραία και aircondition είναι όι πιο σίγουρες παρανομίες σε όλες τις οικοδομές. Αν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να σε αφήσει ήσυχο κάντο. Προσοχή μόνο γιατί πιθανόν να είναι και τα δικά σου παράνομα.

Εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα (και το είχα και πολύ παλιά που έμενα στην ίδια οικοδομή από την ίδια γειτόνισα) χωρίς καν να ενοχλούν τα πουλιά. Έχω ιδιόκτητη αποθήκη στην ταράτσα και τα έχω εκεί. Η αφορμή για το πρόβλημα ήταν ότι τράβηξα ένα καλώδιο πάνω από την πλάκα της στραβής. Μου έφερε πολεοδομία και περιμένω και υγειονομία. Ατύχησε όμως γιατί τα δικά μου δεν είναι σε ανοιχτό χώρο και θα γελάσουμε πολύ. Και παλιότερα που είχε φέρει (για περιστέρια) και δεν μπόρεσαν να μας κάνουν τίποτα. Μόνο αν διαπιστώσει κίνδυνο μόλυνσης προχωράει σε ενέργειες η υγειονομία (για κλειστό χώρο πάντα) Για μικρά πουλιά όλες οι υπηρεσίες συνήθως μένουν στις συστάσεις. Ακόμη και η αστυνομία για διατάραξη κοινής ησυχίας σύσταση κάνει. Για τους παπαγάλους συμφωνώ ότι είναι πρόβλημα και μπορούν να ενοχλούν όταν είναι στο μπαλκόνι (κυρίως το καλοκαίρι) αλλά τα μικρά πουλιά είναι αδύνατο να ενοχλήσουν. Εκτός και αν έχεις καμιά 100αριά και ο γείτονας είναι στο διπλανό μπαλκόνι. Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα.

ΥΓ. Το να του χαρίσεις ένα καναρίνι δεν είναι τόσο κακή ιδέα (αν δεν είναι εντελώς στραβόξυλο). Οποιοσδήποτε normal άνθρωπος αν τα ζήσει θα τα αγαπήσει :)

Ελπιδοφορο το μνμ σου Βασιλη αλλα καλου κακου αρχισα απο σημερα να βαζω μεσα τα πουλια.
3 Ζευγαρια εχω ο καημενος που απ' την γλωσσοφαγια του δεν μου εβγαλαν τιποτα φετος. Εχω μια τελευταια γεννα που ελπιζω κατι να βγαλουν και αυτα τ 'αφησα εκει που ειναι.
Δεν μιλαμε για νορμαλ ανθρωπο οποτε το δωρο- καναρινι δεν παιζει{ξερει κανεις απο εσας νορμαλ ανθρωπο που να τον ενοχλει το καλαηδημα;}
 
Δεν μιλαμε για νορμαλ ανθρωπο οποτε το δωρο- καναρινι δεν παιζει{ξερει κανεις απο εσας νορμαλ ανθρωπο που να τον ενοχλει το καλαηδημα;}
κ ομως ναι 🙄
ξερω εναν!
φαινομενικα μια χαρα παιδι, νεο, κεφατο, μες την καλη χαρα αλλα τον ενοχλουσε ενα καρδερινοκαναρο μου που κελαηδουσε περισυ κ αργα το βραδυ με αρκετη ενταση οφειλω να ομολογησω
αλλα ναι, δεν μπορουσε ο τυπος να κοιμηθει κ μου το κανε γνωστο η κοπελα που τον φιλοξενουσε [μια βδομαδα περιπου]

οταν ομως αυτος,ως φιλοξενουμενος εξερευνουσε τα μαγαζια της Θεσσαλονίκης κ εκρινε σκοπιμο να πινει ενα "μπαρ" ποτα στην καθησια
κ να γυρναει στην πολυκατοικια καποιες φορες τυφλα [ξημερωματα] κ να σηκωνει τον τοπο κ να μας χαλαει την ησυχια ηταν σωστο(!);
ο κοσμος σε μια πολη ειναι σιγουρο οτι εχει δραστηριοτητες
ολα τα διαμερισματα απο ηχομονωση πασχουν
οτι κάνεις ακουγεται!
ειτε για χομπι, ειτε για δουλεια, ειτε οτιδηποτε...

θελω να καταληξω οτι πρεπει να σεβομαστε τον διπλανο μας, εξισου με την απαιτηση που εχουμε να μας σεβονται κ να μας ανεχονται
ολα πρεπει ομως να ναι σε λογικα πλαισια
για να μην μπορει κανεις να μας κανει τη ζωη δυσκολη με καταγγελιες
κ εφ οσον για καποιο λογο καποιος, στραβος η νορμαλ (δεν εχει κ πολυ σημασια) ενοχλειται, καλο ειναι να προσεχουμε
ειδικα την ωρα που τον καλυπτει ο νομος 🙄
 
Ηθελα να επισημάνω απλώς ότι το πόσο κελαηδούν τα καναρίνια εξαρτάται και απ' το πώς είναι τοποθετημένα στο χώρο και σε τι είδους κλουβιά.

Τρία αρσενικά σε ατομικά κλουβιά, που δεν βλέπονται μεταξύ τους μπορεί να χαλάσουν τον κόσμο στο κελάηδημα. Αντίθετα τα ίδια πουλιά μαζί, σε ένα μεγάλο κλουβί, μπορεί να μην ακούγονται σχεδόν καθόλου.

Ενδεχομένως λοιπόν να ήταν μία λύση, για όσους έχουν καναρίνια σε εξωτερικό χώρο και περίεργους γείτονες, να χωρίσουν τα πουλιά σε αρσενικά και θηλυκά και να τα διατηρήσουν σε 2 μεγάλες κλούβες, τα αρσενικά στη μία και τα θηλυκά στην άλλη. Εννοείται ότι αυτό δεν αφορά την αναπαραγωγική περίοδο και επίσης δεν μπορεί να εφαρμοστεί αν τα πουλιά είναι πολλά και υπάρχουν διαμάχες μεταξύ τους.
 
Back
Top