Γενικά Γείτονας ενοχλείται από το κελάηδημα των πουλιών

Τίμο θα γίνει χαμός στην κλούβα με τα αρσενικά. Θα υπάρχουν μεγάλοι τσακωμοί και ίσως τραυματισμοί για τη διεκδίκηση του χώρου. Ούτε νερό δε θα μπορούν να πίνουν με την ησυχία τους.
και επίσης δεν μπορεί να εφαρμοστεί αν τα πουλιά είναι πολλά και υπάρχουν διαμάχες μεταξύ τους.
Αν πάλι μιλάμε για 2-3 αρσενικά, τότε και η ενόχληση πιστεύω που θα δημιουργούν δεν θα είναι δα και τόσο μεγάλη.
 
3 Ζευγαρια εχω ο καημενος που απ' την γλωσσοφαγια του δεν μου εβγαλαν τιποτα φετος.

Σταύρο εγώ τόσα (3 η τουλάχιστον όχι πολλά περισσότερα) κατάλαβα ότι έχει ο φίλος μας ο Κώστας που έχει το πρόβλημα.
 
Σταύρο εγώ τόσα (3 η τουλάχιστον όχι πολλά περισσότερα) κατάλαβα ότι έχει ο φίλος μας ο Κώστας που έχει το πρόβλημα.
Να προτείνω κάτι τότε που ίσως "πιάσει" σε περίπτωση που στακώνονται στην ίδια κλούβα. Συνήθως τα αρσενικά καναρίνια που βλέπονται, κελαηδούν λιγότερο από αυτά που μόνο ακούνε το ένα το άλλο χωρίς να βλέπονται. Μια δοκιμή θα δείξει. :)
 
Σταυρο στην ιδια κλουβα δεν παιζει γιατι το εχω δοκιμασει και εγινε χαμος.
Τωρα τα εχω σε ζευγαρωστρες χωρισμενα απο τα θυληκα. Θα δοκιμασω αν ειναι να τα βαλω σε ποιο μικρα διπλα διπλα.
Ναι οντως Τιμο, μονο τρια αρσενικα εχω τα οποια αν τα ακουσετε μαζι ειναι χαρα θεου.
Οπως αποδικνυεται ομως, οχι για ολα τα αυτια!
 
Ναι οντως Τιμο, μονο τρια αρσενικα εχω τα οποια αν τα ακουσετε μαζι ειναι χαρα θεου.
Οπως αποδικνυεται ομως, οχι για ολα τα αυτια!
αυτο ελλειπε! Να στερηθεις το υπεροχο κελαηδισμα των πουλιων σου!
μην καθεσαι να κανεις μετατροπες που θα "κουρασουν" κ τα πουλια.
ειναι τοσο ευαισθητα τα καημενα.

κατα τη γνωμη μου, το καλυτερο θα ταν να τα βαζεις μεσα [με καποιο τροπο] τις ωρες που προβλεπει ο νομος, τουλαχιστον μεχρι να ηρεμησει ο γειτονας
μπορει να τον ενοχλει κ κατι αλλο, αλλά να ξεσπαει εκει (στα πουλια)γιατι μονο εκει θα μπορουσε να σου κανει
"σκηνικο", πατωντας στις διαταξεις.
 
δευτερο μπαλκονι δεν υπαρχει; Πισω μερια; Εγω αυτο το προβλημα το ειχα μονο με παπαγαλους αλλα και παλι κανεις δεν μου ειχε κανει παρατηρηση, απο μονος μου τα εβαζα μεσα μεσημερι και βραδυ γιατι γινοταν ο χαμος, ολες της αλλες ωρες απλα τα πουλακια ηταν εξω.
 
Είναι πράγματι θλυβερό που υπάρχουν άνθρωποι που ενοχλούντε απο το τραγούδι των πουλιών.Αν και δεν μπορείς να ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να αντιμετοπίζει ο κάθε άνθρωπος, οπότε καλήτερα βάζε τα μέσα τις ώρες κοινής ησηχίας και που ξέρεις μπορεί αργότερα να αλλάξει γνώμη.:)
 
μαλλον ποτε δεν θα ειχε την χαρα να εχει εστω ενα καναρινι γιαυτο και δεν μπορει να καταλαβει το παθος με τα πετουμενα.
 
Καλα παιδια ο τυπος δεν εχει τον θεο του.
Βαζω μεσα τα αρσενικα καθε μεσημερι και βραδυ, αλλα απ'οτι καταλαβα το προβλημα του αφορα ολες τις ωρες και για αντιπερισπασμο βαζει την τηλεοραση στη διαπασον. Σκεφτειται τι γινεται με τα πουλια.
Τελικα την εκδικηση την ανελαβαν μονα τους τα πουλια.
 
Καλα εγω νομιζω οτι ο γειτονας σου εχει μεγαλο προβλημα... Μην τα ξαναβαλεις μεσα τα πουλια...Αστα εκει ολα μαζι να κελαηδανε ολο και πιο πολυ... Ηθελα να ξερα..η τηλεοραση του ΔΕΝ τον ενοχλει και του φταινε τα πουλια... Τι κοσμος Θεε μου...
 
Τελικά αυτός ο άνθρωπος δεν παίζετε. Μήπως δημειουργεί κι΄άλλα προβλήματα στη γειτονιά, η μόνο μαζί σου τ΄άχει. Μήπος έχετε προηγούμενα και ξεσπάει στα πουλιά; Πάντος αφου προσέχεις τίς ώρες κοινής ησυχίας δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.
Εχω και μια άλλη ιδέα...
 
Τελικά αυτός ο άνθρωπος δεν παίζετε. Μήπως δημειουργεί κι΄άλλα προβλήματα στη γειτονιά, η μόνο μαζί σου τ΄άχει. Μήπος έχετε προηγούμενα και ξεσπάει στα πουλιά; Πάντος αφου προσέχεις τίς ώρες κοινής ησυχίας δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.
Εχω και μια άλλη ιδέα...

Ειναι πολυ μιζερος ο ανθρωπος, μην το ψαχνεις.
Με ολους ταχει, αλλα εγω ειχα την ατυχια να μενω διπλα του.
Εχει λησσαξει που δεν μπορει να κανει τιποτα τωρα, καταλαβες;
Τι ιδεα εχεις; Να του σπασω το κεφαλι; Ειπα να μην πεσω στο επιπεδο του...
 
Κώστα, αν μένετε στην ίδια πολυκατοικία (δεν είδα αν το γράφεις πιο πριν), βρες τον διαχειρηστή δες αν έχουν παράπονα κι άλλοι στο κτίριο, και με τον διαχειριστή μπροστάρη, κάντε του 'συστάσεις' για την tv ή ότι άλλο προκύψει. Κατά τ'άλλα, αν έχει δυνατά την tv εκτός ωρών ησυχίας, πάλι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Όσο για τα πουλάκια, προτείνω να τα μεταφέρεις μεσα στο μεσημέρι όπως κάνεις, κι άσε τον να κοπανιέται, σίγουρα θα ενοχληθούν κι άλλοι γείτονες και θα βρεις συμμάχους. Όπως σου είπα και στο πμ, είναι να μην σου τύχουν τρελοί...
 
Κώστα το το είπα χαριτολογόντας.
Κοίτα τώρα μια δικιά μου εμπειρία. Πριν 2 χρόνια που ήμουν Σαλαμίνα είχα κοτούλες και κάποιοι ενοχλήθηκαν, όταν όμως άρχισα που και που να τους δείνω αυγουλάκια σταμάτησαν να ενοχλούντε. Μήπως αλλάξει η διάθεσή του αν του έδινες κανένα μικρό με μία συγνώμη σαν χειρονομία καλής θάλησης;
 
Κώστα το το είπα χαριτολογόντας.
Κοίτα τώρα μια δικιά μου εμπειρία. Πριν 2 χρόνια που ήμουν Σαλαμίνα είχα κοτούλες και κάποιοι ενοχλήθηκαν, όταν όμως άρχισα που και που να τους δείνω αυγουλάκια σταμάτησαν να ενοχλούντε. Μήπως αλλάξει η διάθεσή του αν του έδινες κανένα μικρό με μία συγνώμη σαν χειρονομία καλής θάλησης;

Ειμαι και εγω της αποψης οτι ''ο καλος τροπος βγαζει το φιδι απ'την τρυπα'' αλλα για τον συγκεκριμενο ανθρωπο δεν παιζει αυτο...
 
Τότε προσευχήσου στο θεό να αναλάβει το θέμα, εγώ όταν έιμαι στα δύσκολα αυτό κάνω.
 
Back
Top