Αναπαραγωγή Γεννα budgies scale face

Christodoulos1993

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2017
Μηνύματα
30
Πόλη
Λάρνακα
Παιδιά η παπαγαλίνα μου γέννησε κλωσάει τα αυγά μια χαρά αλλα το αρσενικό πάσχει από scale face και έτσι ξεκίνησα την θεραπεία τον έβγαλα από το κλουβί θα επηρεάσει κάπως την γεννα; Πρέπει να τον βάλω πίσω στο κλουβί i θα τα καταφέρει μονη τις χωρίς κάποια βοήθεια; Σας παρακαλώ απαντήστε m ΕΠΕΙΓΟΝ SOS σημερααφαίρεσα το αρσενικό για να m μην m αρρωστήσει i παπαγαλίνα m.

rsz_20170323_153421.webp
 
Καλώς ήρθες Χριστόδουλε και με το καλό η γέννα σου!
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν μπορώ και να μην σου πω, πως αυτά τα ρωτάνε πριν βάλουν φωλιά στα πουλιά.
Γιατί τα ακάρεα, δεν εμφανίζονται από την μία μέρα στην άλλη, προφανώς υπήρχαν και τα είχες δει πριν βάλεις την φωλιά.
Επίσης μας ρωτάς αφού έβγαλες το αρσενικό από το κλουβί. Όλα κατόπιν εορτής με δυο λόγια 😛
Το καλό είναι πως τα ακάρεα δεν κολλάνε και τόσο εύκολα. Και δεν ξέρω για ποιους λόγους, μερικά πουλιά παρουσιάζουν μια αντίσταση στο να κολλήσουν από άλλα.
Τι θεραπεία άρχισες στον αρσενικό σου; Μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία να δούμε την έκταση της προσβολής;
Επίσης πότε έκανε τα αυγά το θηλυκό; Πρώτο - τελευταίο; Τώρα που κλωσσάει ξαναβάλε τον μέσα. Κάθεται μόνιμα πλέον στα αυγά; Πόσα έχει κάνει;
Για πες μας αυτά που σε ρωτάω, βάλε και φωτογραφία και θα συζητήσουμε και με όλα τα παιδιά, να δούμε πως θα προχωρήσεις.
Σου στέλνω τις ευχές μου :)
 
Ναι ρώτησα gti smra έβγαλα το αρσενικό από το κλουβί k είχα την απορία θέλοντας να προστατεύω την παπαγαλίνα και τα mra όταν βγούν...ne ήτανε λίγο το πρόσωπο t στην αρχή k δεν το ήξερα ότι ήτανε άρρωστο μετά ενημερώθηκα αλλα ήτανε αργά.χρησιμοποιώ το "επιθολ" m το "στιστισαν" στο pet shop.I παπαγαλίνα m έκανε το πρώτο τις αυγό στις 14/3 και μέχρι τις 19 είχα 4 αυγουλάκια. Κάθεται μόνιμα στα αυγά τος μπορεί να βγει μονο 5 10 λεπτά την ημερα.nmzo είναι αρκετά προχωρημένο το αρσενικό m έχω κιάλα αρσενικά σε αλλα κλουβιά να βάλω άλλο αρσενικό;σε υπερευχαριστώ για την απάντηση k τις ευχέ σ... Προσπαθώ να βάλω την pic k δεν τον δέχεται θα xanaprpspathiso
 
Ας αρχίσουμε από τα πρακτικά. Τα greeklish απαγορεύονται από τους όρους χρήσης του φόρουμ, θα στο πει και όποιος συντονιστής μπει πρώτος. Γράφε ελληνικά.
Για να ανεβάσεις φωτογραφία, προφανώς είναι μεγάλη, μπες σ' αυτό το θέμα, κάτω-κάτω έχει link για να κάνεις σμίκρυνση με resize
petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ .
Η σκέψη μου ήταν να τον βάλεις να την ταΐζει μέχρι να σκάσουν τα αυγά για να μην κουράζεται το θηλυκό σου και μένει νηστικό.
Σουπιοκόκκαλο, αυγοτροφή, λαχανικά της έχεις; Είναι καλά προετοιμασμένη;
Αν δεν είναι χάλια το αρσενικό ίσως έχουν φύγει μέχρι την εκκόλαψη. Για βάλε να δούμε. Δύσκολο το σταυρόλεξο και άλλο αρσενικό όχι, δεν νομίζω.
 
Ευχαριστω για τις συμβουλες δεν εχω προβλημα να γραφω ελληνικα. Να την φωτογραφια νομιζω ειναι πολυ προχωρημενο

Ναι εχω και σουπιοκοκκαλο της βαζω και λαχανικα και βιταμινες στο νερο και αυγα βραστα

Ειδατε την φωτογραφια;
 
Θέλω πολύ να σε μαλώσω που τα έβαλες και ζευγάρωσαν τα μικρά σου ενώ ο αρσενικός έχει θέμα με ακαρεα.. Διακινδυνεψες και την θηλυκή..Ωστοσο εδώ μπήκες για βοήθεια προφανώς.. Το κακό έγινε έτσι κ αλλιως. Ας περιμένουμε να δούμε την φωτογραφία του αρσενικού σου.
 
Αν το ηξερα προφανως δεν θα την εβαζα αλλα ητανε μαζι που τος κερδισα τους παπαγαλους δεν ειχα ιδεα δεν ηταν ετσι προσφατα καταλαβα οτι παει κατι στραβα αν το ηξερα απλως θα τον εφευγα δεν ειχα καποιο να μου πει ετσι ρωταω για να μαθω και την επομενη φορα απλως τωρα που εμαθα θα ειμαι προσεκτικος
 
Πιστεύεις ότι θα είναι γόνιμα τα αυγά; Είδες βατέματα του ζευγαριού;
Ναι ειδα το βατεμα αλλα δεν ξερω αν ειναι γονιμα παντως η παπαγαλινα μου δεν σηκωνεται απο τα αυγα της

Πως θα καταλαβω αν ειναι γονιμα;
 
Πως θα καταλαβω αν ειναι γονιμα;
Μόνο με ωοσκόπηση αλλά αν δεν ξέρεις και το θηλυκό σου αναστατωθεί, άφησέ το, θα μάθεις με την ώρα του.
Απλά ρώτησα μήπως δεν είχαμε νεοσσούς για ν' ανησυχούμε.
Θα δούμε. Θα πάρουμε βοήθεια και άλλων παιδιών και θα δούμε πως θα το οργανώσεις όσο γίνεται καλύτερα δεδομένων των συνθηκών.
 
Να εισαι καλα ημουν τοσο χαρουμενος και αρχισα να απαγοητευομαι μακαρι να πανε ολα καλα
 
Back
Top