Αναπαραγωγή Γεννα budgies scale face

Μην αγχώνεσαι και σπαμαρεις το θέμα σου,όταν ανέβουν οι φωτο θα λάβεις ειδοποίηση.

Ούτως ή άλλως η κατάσταση σου είναι και αναστρέψιμη και μη.
Αναστρέψιμη ως προς τα ακαρεα και μη αναστρέψιμη ως προς το βάτεμα.

Η υπομονή είναι αρετή
 
Ευχαριστω για την απαντηση το βαζω με πατονεττα απο σημερα θα επειρεασει την παπαγαλινα μου τι να κανω επειρεασε και τον αλλο μου παπαγαλο μονο η παπαγαλινα μου δεν επαθε κατι να τον αφησω μεχρι να ξεπουλιαστουν τα μωρα η θα κολοισουν ολα μου;,

Δταα ποδια ναι δεν ειναι και τοσο λιγο ασπρο εχει οχι τοσο πολυ δεν επειρεαστηκαν πολυ
 
Πρέπει να βάζεις μια μικρή ποσότητα σε χέρια καθαρά πλυμένα, ανάμεσα στα δύο δάχτυλα, θα το τρίβεις λίγο και θα το βάζεις στο πουλί τρίβοντας. Πρέπει να δώσεις μεγάλη προσοχήσ το κάτω ράμφος και κυρίως στα γύρω-γύρω που εγκλωβίζονται πολλά ακάρεα. Να του κάνεις μασάζ και στα πόδια.
Να καθαρίζεις τις πατήθρες καθημερινά και την δουλειά αυτή να την κάνεις το σούρουπο για να κοιμάται μετά και να δουλεύει η αλοιφή.
Λέω να τον βάλεις, να ταΐζει το θηλυκό και βρες ρίγανη και θυμάρι χλωρά και δώσε του να τρώει και να υπάρχει στο κλουβί.
Θα δούμε μήπως τον βγάλεις όταν σκάσει το πρώτο αυγό. Να βάζεις λίγη τροφή και να την αλλάζεις καθημερινά για να μην πέφτουν ακάρεα μέσα. Έχεις κοντά γιατρό να του έβαζε και μία σταγόνα πουλμοζάν στο σβέρκο;
Να περιμένουμε και άλλες γνώμες.
 
Να σαι καλα θα ρωτησω τον κτινιατρο μου και θα σε ενημερωσω...

Ειναι κολλητικα επικινδυνο για τα πουλια τα αλλα; Για τον ανθρωπο;
 
Ειναι κολλητικα επικινδυνο για τα πουλια τα αλλα; Για τον ανθρωπο;
Για τα άλλα πουλιά, όπως σου είπα. Γενικά κολλητικό αλλά μερικά πουλιά δεν κολλάνε εύκολα και άλλα ευκολότερα.
Για τον άνθρωπο όχι, μην ανησυχείς.
 
@maria p θεωρω πως ειναι σε αρκετα προχωρημενο σταδιο για να δεχθω οτι δεν ηξερε ο @Christodoulos1993... Εν πασει περιπτωσει εγω θεωρω (χωρις να θελω να παρω στο λαιμο μου γιατι κυριως στο αναπαραγωγικο κομματι δεν εχω πολλες γνωσεις, περα απο προετοιμασια διατροφικη.. Μετα το χαος..) πως με τον πρωτο νεοσσο θα πρεπει να τα χωρισει.
Δεν γινεται να λεμε απο οτι πρεπει να ψεκαζουμε τις καινουριες φωλιες με σπρευ για εξωπαρασιτα μη και τυχον γινει η αιτια να κολλησουν οι νεοσσοι μας ακαρεα μελλοντικα αλλα ωστοσο να διατηρουμε μια ζωντανη βομβα εντος κλουβιου... Τωρα απο την αλλη αν καποια πουλια ειναι πιο ανθεκτικα στα ακαρεα.. Τι μπορουμε να περιμενουμε απο 4 νεοσσους; Μπορει να κανω και λαθος... Μια που θα εβλεπα τον πρωτο νεοσσο.. Και μια που θα επαιρνα τη φωλια και θα την εβαζα σε αλλο αποστειρωμενο κλουβι και φυσικα σε αλλο δωματιο.. Με συνοπτικες διαδικασιες.στο κλουβι που θα εμενε ο αρσενικος.. Αποστειρωση..ψεκασμα. Το κλουβι και επιθολ σε αυτον ευλαβικά

δεν ξερω αν ειναι σωστο απο αποψη πρακτικης αλλα δε θα το διακινδυνευα να μαθω κατόπιν.
 
@Αλκηστις, Τι να δεχθεις μαρια π το καταλαβα οτι το ποτλι δεν πηγαινε καλα και το αφησα λιγο μονο του πριν να γινει το βατεμα αλλα αφπυς δεν γνωριζα ακριβως τι ηταν και στην αρχη νομιζα πως επειδη ητανε μεγαλο σε ηλικια γιαυτο. Δεν ειμαστε ολοι γνωστες καποιον πραγματων γι αυτο και ψαχνομαι σημαινει ενδιαφερομαι αν ημουν καποιος αλλος απλως θα το αφηνα ετσι χωρις παρεξηγηση και ετσι προσπαθω να ενημερωθω. Τωρα τι μπορεις να δεχθεις η οχι αυτο ειναι η αποψη σου εγω ρωταω για να μαθω δεν ειχα και εχθες πουλια
 
Τι να δεχθεις μαρια π το καταλαβα οτι το ποτλι δεν πηγαινε καλα και το αφησα λιγο μονο του πριν να γινει το βατεμα αλλα αφπυς δεν γνωριζα ακριβως τι ηταν και στην αρχη νομιζα πως επειδη ητανε μεγαλο σε ηλικια γιαυτο. Δεν ειμαστε ολοι γνωστες καποιον πραγματων γι αυτο και ψαχνομαι σημαινει ενδιαφερομαι αν ημουν καποιος αλλος απλως θα το αφηνα ετσι χωρις παρεξηγηση και ετσι προσπαθω να ενημερωθω. Τωρα τι μπορεις να δεχθεις η οχι αυτο ειναι η αποψη σου εγω ρωταω για να μαθω δεν ειχα και εχθες πουλια

Δεν δικάζουμε κανεναν, ασχετα αν θυμωνω... Εγω ειμαι εγω και λογος δε μου πεφτει με τα ξενα κατοικιδια. Κοιταω την δουλεια μου, απο τη στιγμη που ζητας βοηθεια τονιζουμε καποια λαθη ωστε στο μελλον να μην εχεις δυσαρεστες εκπληξεις.. Δεν μπορω να σκεφτω οτι ειδες καποια σημαδια αλλα υπεθεσες πως ολα ηταν καλα και χωρις να εχεις και χθες πουλια οπως λες.. Προχωρησες στην αναπαραγωγη επισης χωρις ιδαιτερες γνωσεις, ομως επισης δεν μου πεφτει λογος.
Εγω εχω μπατζι 5 μηνες επισημα.. Δεν μπορω να παρω τετοια θεση. Υπαρχουν παιδια εδω μεσα με πολυετη πειρα.. Αλλα η λογικη μου λεει πως ερχεται ενα κατοικιδιο στο σπιτι.. Πρωτα ψαχνομαι, διαβαζω, ρωταω, μαθαινω και μετα "πειραματιζομαι"..φτερνισμα κανει το θηλυκο μου και τρεχω πανικοβλητη.. Οχι να δω παραμορφωσεις..Ωστοσο το θεμα εδω ειναι προς ενημερωση και αλλων μελων και καλο θα ηταν να μη δωσουμε εκταση γιατι ειναι ανουσιο και χαλαμε και το πληροφοριακο κομματι του αρθρου.
 
Κοίτα προέχει η υγεία των ζωντανών. Άρα προσέχεις τον αρσενικό και την θηλυκή σου, να είναι και να παραμείνουν σε καλή κατάσταση.
Έπειτα έρχεται η ζωή των αγέννητων και η χαρά της αναπαραγωγής. Αναπαραγωγή κάνεις και αργότερα ή το φθινόπωρο. Αν πάρουν μπροστά δεν σταματάνε.
 
Δεν ειμαι χαρακτηρας που δινω εκταση αποψη μου αππψη σου εγω στην αρχη επειδη δεν γνωριζα δεν το θεωρησα κατι νομιζα πως ηταν της ηλικιας δεν κρινω κανενα δεχουμε τις συμβουλες αλλα νομιζω απλως να μιλαμε λιγο καλυτερα και να σεβομαστε καποια πραγματα και δεν κατακρινουμε καποιον και ναι απειδη δεν ειχα πουλια αποφασισα να ψαχτω γιατι μου φανηκε παραξενο γιατι μου φαινοταν φυσιολογικο σεν δινω εκταση σεβομαι την αποψη σου δικη μου ειναι και οπως οποιοσδηποτε να σεβαστει το δικο μου κομματι που δεν φνωριζ και προσπαθω να ενημερωνωμαι γιατι αργξσα να καταλαβω το προβλημα
 
Ναι μαρια μου ετυχα αυτο εχω λυση στο προβλημα ηθελα να ενημερωθω και πχι να με κρινεται για τα λαθη που εκανα με τα παπαγαλακια μου αφους δεν ηξερα γιατι ρωταω γιατι τα ξερω;
 
Ναι μαρια μου ετυχα αυτο εχω λυση στο προβλημα ηθελα να ενημερωθω και πχι να με κρινεται για τα λαθη που εκανα με τα παπαγαλακια μου αφους δεν ηξερα γιατι ρωταω γιατι τα ξερω;
Χριστοφορε ας τα αφησουμε αυτα και να μας ενημερωνεις οσο πιο τακτικα μπορεις για την πορεια σας.👍
Σημασια οπως ειπε και η Μαρια εχει αυτη τη στιγμη να μη ξεφυγει η κατασταση και τρεχεις ακομα περισσοτερο. Με το καλο να δεχθεις και τα υπολοιπα μελη και εμεις ειμαστε εδω οσο μπορει ο καθενας στο βαθμο που του επιτρεπουν οι γνωσεις του να σε βοηθησει.🙂
 
Μαρια μου δεν ξερω αγιατι αλλα σε θαυμαζω πρεπει να εχεις μεγαλη εμπειρια και εισαι μια κυρια σε ευχαριστω για τισ πολυτυμες συμβουλες και την γρηφορη εξυπηρετηση
 
Back
Top